Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Microfon Behringer T 47 cu Focusrite Scarlett Solo (Sfat/Parere)

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
MiddNight

MiddNight

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.11.2015
Salutari tuturor ! As avea o intrebare si o nelamurire daca este cineva amabil si in masura sa imi dea un sfat eventual o opinie. De curand am achizitionat un microfon XLR Behringer T 47 pe care l-am conectat la un PC cu ajutorul unui sistem audio Focusrite Scarlett Solo. Acest microfon a venit la pachet (ca sa spunem asa) cu propria sursa, care are printre altele si rolul de a furniza microfonului ceea ce cunoastem sub denumirea de Phantom Power (48 V). Focusrite Scarlet Solo vine si el cu propriul lui sistem de a livra Phantom Power microfonului de asemenea. Modul in care am conectat microfonul la sistemul audio a fost cum urmeaza : am conectat microfonul la sursa si apoi sursa la sistemul audio pe care mai departe l-am conectat la PC. Nelamurirea pe care o am e... ca nu stiu daca am procedat corect sau nu in cazul de fata. Am urmarit o gramada de tutoriale si videoclipuri si persoanele care le prezentau pareau sa obtina mult mai multa putere in microfon decat ceea ce obtin eu acum ( practic trebuie sa stau destul de aproape de el, sa zicem la o distanta de circa 5 cm ca sa pot obtine o inregistrare destul de slaba ca si volum a vocii mele in timp ce volumul sistemului audio pentru microfon pe LINE e cam dat la 85%); intrebarea mea e urmatoarea : pot face / schimba ceva sa imbunatatesc volumul microfonului ? Orice sfat sau parere este bine-venita. Va multumesc pentru timpul acordat citirii acestui lung post !

#2
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
N-am prea inteles ce-ai facut acolo. Ce sursa? Conectezi pur si simplu microfonul la sistemul audio si apesi butonul phantom power. Nu ai treaba cu "sursa", cei 48 de volti iti care alimenteaza microfonul sunt livrati de sistemul audio Scarllet.

Am dat un search pe net si am vazut "cutiuta" cu care vine microfonul. Nu stiu daca inauntru contine si un mic preamplificator, in acest caz ar trebui ca iesirea din "sursa" sa o introduci la intrarea de linie a Scarllet, nu la intrarea de microfon.

Edited by constant7, 25 November 2015 - 22:16.


#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,156
  • Înscris: 16.10.2008
Microfonul ala pare extrem de slab sau chiar defect . Microfoanele n-au putere ,au sensibilitate. Ala e un microfon tip condensator daca necesita phantom power.
Iti trebuie neaparat un preamplificator de microfon sau un mixer. Desi placa aia de sunet are asa ceva.
Vezi sa nu mai conectezi sursa aia de phantom power a microfonului daca are si placa de sunet asa ceva. Activezi doar din placa de sunet phantom power.
Ma mir totusi ca nu merge .placa aia are preamplificator de microfon. Cu ce soft faci inregistrarea?

#4
MiddNight

MiddNight

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.11.2015
Ok hai sa incerc sa explic cat de bine pot ! Deci intradevar sursa microfonului are si ea un preamplificator insa toata chestia aici e ca Microfonul are 7 pini deci foloseste un cablu XLR cu 7 pini tata si 7 "gauri" mama (imi cer scuze nu sunt familiarizat cu termenii inca). Focusrite Scarlett Solo foloseste un cablu XLR cu 3 pini tata/mama. Deci ca sa pot conecta acest microfon la sistemul audio mentionat mai sus, trebuie mai intai sa il conectez la preamplificatorul/sursa cu care vine microfonul la pachet si apoi din sursa/preamplificator sa ies cu un cablu de 3 pini si sa il conectez la focusrite scarlett solo. Ma gandeam intre timp, ca poate gasesc undeva un cablu care are, (stiu ca suna ciudat insa incerc sa explic cat de bine pot in cuvintele mele) pe "mama 7  gauri" si pe tata 3 pini si asa pot renunta la sursa/preamplificatorul din stoc si sa conectez direct microfonul in sistemul audio, insa nu sunt sigur ca acest cablu exista :) ! Folosesc acest microfon pentru voice over in ceea ce se numeste walkthrough al unui joc si programul folosit pentru a inregistra atat vocea cat si gameplay'ul se numeste Nvidia Shadow Play ! Insa nu cred ca este o problema de soft, poate este doar o problema de conexiune. Oricum va multumesc pentru sfaturi !

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,156
  • Înscris: 16.10.2008
De ce te-ai complicat cu microfonul ala? Te descurcai cu un dinamic bun gen Shure SM 58 ,nu-ti mai trebuia nici phantom power ,suna foarte OK. Il bagai direct in placa de sunet si gata.

Edited by edigee, 25 November 2015 - 22:35.


#6
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
N-am prea inteles ce-ai facut acolo. Ce sursa? Conectezi pur si simplu microfonul la sistemul audio si apesi butonul phantom power. Nu ai treaba cu "sursa", cei 48 de volti iti care alimenteaza microfonul sunt livrati de sistemul audio Scarllet.

Am dat un search pe net si am vazut "cutiuta" cu care vine microfonul. Nu stiu daca inauntru contine si un mic preamplificator, in acest caz ar trebui ca iesirea din "sursa" sa o introduci la intrarea de linie a Scarllet, nu la intrarea de microfon.

Da, am continuat sa citesc Posted Image si intr-adevar microfonul vine cu acest preamplificator dedicat. Deci va trebui sa folosesti obligatoriu "cutiuta" din dotare conectata la o intrare de linie de calitate, cu reglaje de volum si de tonuri, ceea ce tie iti lipseste la Scarllet. De aceea se aude si slab calitativ. Din pacate.

Citind iarasi Posted Image imi dau seama ca nu ai conectat corect sistemul tau "audio" la pc (tu vrei sa inregistrezi, eu credeam ca il folosesti pentru auditii). Intrarea de microfon in pc este si ea alimentata, deci va trebui sa faci cateva modificari pe-acolo. Oricum ce ai facut tu acolo nu este corect. Nu este ales corect tipul de microfon pentru pc, iar sistemul ala audio n-are ce cauta acolo. In cel mai bun caz ai putea sa incerci sa conectezi iesirea din preamplificatorul microfonului la intrarea in placa audio, cu modificarile de rigoare.

M-ai zapacit!

Edited by constant7, 25 November 2015 - 22:57.


#7
MiddNight

MiddNight

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.11.2015
Motivul din spatele achizitionarii acestui microfon a fost ca am urmarit ceva review'uri care laudau acest produs ! Am reusit catusi de cat sa rezolv problema, care se pare ca era in mare parte cauzata de un driver focusrite, ce este ingropat undeva in amalgamul de software pe pagina oficiala a celor de la focusrite. Ce se intampla este ca aceasta interfata audio (Focusrite Scarlett Solo) se pare ca foloseste USB 3.0 pentru procesoarele de tip AMD (nu stiu si nu inteleg de ce) si momentan avand o placa de baza destul de antica nu am asa ceva. Totusi am gasit un driver pentru USB 2.0 pentru procesoarele de tip AMD si acum microfonul inregistreaza...bine (cred totusi ca se poate si mai bine putin), insa desi din driver am setat optiunea de 2 canale se pare ca microfonul inregistreaza mono ceea ce este putin ciudat. Ca si solutie pentru mai multa putere am gasit acest tutorial : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JjXblQ3GutE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Voi ce parere aveti? Multumesc incaodata pentru sfaturi !

Edited by MiddNight, 25 November 2015 - 22:54.


#8
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Recapituland, deci, sistemul ala audio n-are ce cauta acolo, interpus intre preamplificatorul microfonului si placa audio a pc-ului. Daca iesirea din preamplificator este izolata in c.c.(prin condensatori), ai putea incerca sa te conectezi direct la intrarea de microfon din placa audio, chiar daca este alimentata.

Este normal sa inregistreze mono, pentru stereo iti trebuie doua microfoane, cate unul pe fiecare canal. Posted Image

Da, am observat ca sistemul ala audio merge pe usb. Probabil trebuie sa merg la odihna! Posted Image

Edited by constant7, 25 November 2015 - 22:56.


#9
MiddNight

MiddNight

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.11.2015
Pai sistemul ala audio este "placa audio a PC'ului" doar ca este un external device conectat prin USB ! ;)

Edited by MiddNight, 25 November 2015 - 23:01.


#10
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Da, am observat, intr-un final. Chiar nu intelegeam de ce te complicai in halul asta. Oricum te-ai complicat. Puteai gasi o solutie mult mai ieftina si mai simpla, cumparand un microfon condensator de calitate pe usb, de exemplu samson c01u.

Edited by constant7, 25 November 2015 - 23:10.


#11
MiddNight

MiddNight

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.11.2015
Acum inteleg faptul ca m-am complicat, insa e cam tarziu ! O sa continui sa caut solutii. Multumesc incaodata pentru raspunsuri !

#12
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Pai ai zis ca-ti merge! Volumele fizice si virtuale le-ai reglat corect? Ar trebui sa identifici problema, sa vezi daca e hardware sau software. Posibil sa fie o problema de soft. Incearca pe alt calculator.

#13
MiddNight

MiddNight

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.11.2015
Totul e ok, acum microfonul inregistreaza in parametri normali si isi face bine treaba, insa monitorizand nivelul volumului in db vad ca acest microfon poate mult mai mult decat imi da mie acum si acolo incerc sa ajung ! Totul e maxim ca si reglaj volum din virtual, volumul fizic momentan il pastrez la 85-90% !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate