Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Companiile din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Salutari, am deschis acest topic pentru a discuta despre companiile din Romania si felul in care inteleg ele sa comunice cu exteriorul prin email si Facebook (unde e cazul)
Incep eu, poate un stiti, altii aflati acum, de o perioada de timp ma ocup impreuna cu un prieten de fotografie agricola (utilaje, culturi, etc), ne-am circulat, ne-am strans poze de-un portofoliu ok (zicem noi) si-am zis, hai sa trimitem niste mail-uri unor importatori si distribuitori (de imputuri si utilaje) si unor reviste cu portofoliul nostru sa vedem ce feedback primim. Booon, luat portofoliu, luat un email frumos scris SI PERSONALIZAT pentru fiecare firma (nu trimise la gramada si aia e) si ne-am lovit de un perete imens, din 50 de email-uri am primit raspuns la 2 emailuri (din partea unor reviste incantate de portofoliu si ar dori sa colaboram) si am fost sunat din partea unei alte firme. Am zis, hai, e Agritehnica la Hanovra, or fi toti plecati si nu au timp de mail-uri, inca n-am primit niciun raspuns.
Intre timp, am contactat prin intermediul Facebook-ului si prin email diferite firme care produc/vand utilaje agricole si surpriza, dupa ce le-am trimis o poza in PM pe Facebook ne-au cerut mai multe la o rezolutie mai buna pentru a le posta pe pagina lor de Facebook (oficiala) si o companie din Suedia ne-a invitat la ei in Februarie sau Martie pentru o sedinta foto privata. Am primit raspuns la email-uri inclusiv din partea grupurilor AGCO si CNH in care ne-au spus ca ne vor contacta telefonic intr-o perioada cat mai scurta si s-au tinut de cuvant.


A mai patit cineva chestia asta? Numai companiile din Ro sunt atat de greu de abordat? Posted Image

Edited by AgroAlex, 25 November 2015 - 16:25.


#2
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Te-ai gandit ca poate chiar nu le intereseaza oferta voastra? Romanii nu prea raspund la mailuri cu oferte care nu-i intereseaza.

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,706
  • Înscris: 10.12.2006
2 din 50 e acceptabil la ce oferiti voi. Romanii nu dau banii pe astfel de servicii.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
importatorii si distribuitorii primesc partea de media de la producatorul utilajelor pe care le importa. in cel mai bun caz ar fi (probabil) interesati de traducerea unor materiale in limba romana, restul chestiilor le primesc si ei de la furnizori.

#5
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 01.05.2006
Cum? In Ro se face agricultura si exista chiar si companii care se ocupa cu asta?

Ce tare, acum aflu si eu.

#6
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Aveti dreptate cu totii, dar eu nu le-am trimis oferta pentru a le presta servicii pe bani! Ceea ce facem e 100% pe banii nostri si noi ne-am oferit sa le fotografiem utilajele/solele de teste/showroom-uri pentru portofoliu (ne-a cerut un client din Italia portofoliu pe showroom), mie asta mi se pare ciudat, le spun: venim, pozam, prelucram, va dam pozele si noi le folosim la portofoliu, totul moka si nu raspund.

#7
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

View PostAgroAlex, on 25 noiembrie 2015 - 16:24, said:

A mai patit cineva chestia asta? Numai companiile din Ro sunt atat de greu de abordat? Posted Image
Nu iti va raspunde nimeni concret la ultima intrebare, deoarece nu s-a facut inca o statistica oficiala. Exista totusi statistici referitoare la "cele mai 'business friendly' tari de pe glob"...iar Romania nu sta prea bine, dupa cum bine putem constata in viata de zi cu zi ;) (vezi LINK)

In Romania s-a strigat de prea multe ori "Lupul, lupul", iar din acest motiv, orice "startup" are de luptat din greu pentru a-si castiga o baza de clienti. Mai mult, angajatii care "se impiedica" de mail-urile tale, poate nu au simtul raspunderii si doar fac minimul necesar (pe langa FB si Youtube) pt a-si castiga acel salariu ce le permite impartirea unui apartament cu doua camere si o plimbare la greci/an :)

Mult succes!

#8
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015

View Postdanaciu, on 25 noiembrie 2015 - 16:51, said:

Cum? In Ro se face agricultura si exista chiar si companii care se ocupa cu asta?

Ce tare, acum aflu si eu.

Sper ca incerci sa fii ironic.
Daca nu esti ironic, da o tura prin zona de sud, zona Moldovei, Banat si Muntenia...ai sa vezi multe ferme care fac agricultura cum trebuie. Ca nu sunt toti bogati ca nemtii si francezii sa ne luam de la mic la mare ultimul model de tractor, asta-i partea a 2a

View PostGogu Steriade, on 25 noiembrie 2015 - 16:53, said:

Nu iti va raspunde nimeni concret la ultima intrebare, deoarece nu s-a facut inca o statistica oficiala. Exista totusi statistici referitoare la "cele mai 'business friendly' tari de pe glob"...iar Romania nu sta prea bine, dupa cum bine putem constata in viata de zi cu zi ;) (vezi LINK)

In Romania s-a strigat de prea multe ori "Lupul, lupul", iar din acest motiv, orice "startup" are de luptat din greu pentru a-si castiga o baza de clienti. Mai mult, angajatii care "se impiedica" de mail-urile tale, poate nu au simtul raspunderii si doar fac minimul necesar (pe langa FB si Youtube) pt a-si castiga acel salariu ce le permite impartirea unui apartament cu doua camere si o plimbare la greci/an :)

Mult succes!

Un raspuns util, multumesc! :)
Aici nu e vorba strict dpdv financiar, eu nu inteleg de ce e atat de greu sa dai un reply la un mail pe care fie l-ai citit fie nu

Edited by AgroAlex, 25 November 2015 - 17:07.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
deoarece tu si prietenul tau nu ati inventat roata. mailul vostru e doar unul din cele zecile pe care le primesc respectivii zilnic pe adresa de mail publica.

daca va merge afacerea si deveniti "legali" cu firma inscrisa la registrul comertului, nu uita sa dai la ONRC si numarul de fax si apoi sa raspunzi la toate faxurile pe care le primesti :)

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,329
  • Înscris: 20.10.2015
De ce sa dea reply daca nu e interesat?

Stii, prin 2002 am luat-o-n freza la servici, si am incercat sa deschid o firma.
Asta se intampla in Vancouver, BC, Canada, firma de servicii ingineresti.

Am prins un contract tarisor (din pacate singurul serios), prin care un client imi cerea sa-i proiectez si sa produc 2 dulapuri mari cu casute postale pe care sa le plaseze intr-o incapere.
Cu permisul de conducere sau cardul de credit, deschideai prima usa, apoi iti trebuia un cod sa deschizi usa de la casuta, si un LED se aprindea cu casuta ta care era deschisa timp de 30 de secunde.

Am avut acelasi soc ca si tine, mai ales ca eu ceream cotatii sa cumpar diferite elemente.

Din 15 firme (considerate serioase), mi-au raspuns 2, din care una mi-a zis ca nu imi vinde asa ceva.

Dupa ani, am intrat si eu in sistem si, e normal.
Cei care au deja comenzi si ruleaza afaceri, sunt focus pe ceea ce au de facut ca afacerea sa se miste, nu au timp de altceva.
In afara de asta, pe f/book e departamentul de publicitate/marketing, tu oi fi trimis emailul tau la general, si asistenta directorului, daca nu e de interes pentru director, il arunca pur si simplu.

Nu e numai in Romania, nu sari la concluzii

View Post_Smiley_, on 25 noiembrie 2015 - 17:25, said:

deoarece tu si prietenul tau nu ati inventat roata. mailul vostru e doar unul din cele zecile pe care le primesc respectivii zilnic pe adresa de mail publica.

daca va merge afacerea si deveniti "legali" cu firma inscrisa la registrul comertului, nu uita sa dai la ONRC si numarul de fax si apoi sa raspunzi la toate faxurile pe care le primesti Posted Image


Daca citeam ce scrisesi tu, nu mai pierdeam vremea. Tu ai facut-o mai concis

Edited by Tsunnnami, 25 November 2015 - 17:29.


#11
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

View PostAgroAlex, on 25 noiembrie 2015 - 16:54, said:

eu nu inteleg de ce e atat de greu sa dai un reply la un mail pe care fie l-ai citit fie nu
Pai, motive ar fi destule. Cateva presupuneri: dezinteres, rea vointa, lipsa de profesionalism si de viziune antreprenoriala, etc.

Din pacate, tinerii care ocupa acele locuri de munca nu prea au "role models" in jurul lor si isi construiesc baze subrede, peste care adauga straturi constituite dintr-un amalgam de "materiale"...intr-un final, rezultand un mod hibrid de lucru. Ceva de genul "Suntem cele mai smechere albinute din Europa, eficiente, harnice, dar prost platite...soarta nu este de partea noastra" :D

#12
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015

View Post_Smiley_, on 25 noiembrie 2015 - 17:25, said:

deoarece tu si prietenul tau nu ati inventat roata. mailul vostru e doar unul din cele zecile pe care le primesc respectivii zilnic pe adresa de mail publica.

daca va merge afacerea si deveniti "legali" cu firma inscrisa la registrul comertului, nu uita sa dai la ONRC si numarul de fax si apoi sa raspunzi la toate faxurile pe care le primesti Posted Image

Suntem cat se poate de legali, tot ce se face pe bani e sub contract cu clauze si se emite factura.
Noi nu am inventat roata si nici n-am pretins asta, bateam altundeva, daca tot ai un mail corporate si cineva e acolo si il citeste, pana mea, iti ia cateva secunde sa scrii "Nu suntem interesati, multumim"

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,722
  • Înscris: 18.12.2007
Si lipsa unui raspuns e un raspuns :)
Daca stau oamenii aia sa raspunda la fiecare mail de genul ala probabil ca nu mai apuca sa faca nimic. In plus nu ai de unde sa stii ce setari au pe serverele de mail, e foarte posibil sa fi ajuns direct in spam mailul vostru.

#14
Minutt

Minutt

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.11.2015

View PostAgroAlex, on 25 noiembrie 2015 - 16:24, said:

Salutari, am deschis acest topic pentru a discuta despre companiile din Romania si felul in care inteleg ele sa comunice cu exteriorul prin email si Facebook (unde e cazul)
(...)
Pana la urma ce doriti de fapt?
Ca firmele de utilaj agricol sa comunice firmei dvs intentii/cifra de afaceri/numar de ultije vandute/etc ?
De cand si pana cand daca trimit mail cu cerinte oarecum discrete, trebuie sa primesc raspuns?
Poate ca unii nu doresc sa fiti dvs motul de pe mamaliga.

#15
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
4% este un response rate foarte bun pentru asemenea tip de comunicare.

#16
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

View PostAgroAlex, on 25 noiembrie 2015 - 17:42, said:

iti ia cateva secunde sa scrii "Nu suntem interesati, multumim"
Orice firma serioasa ar trebui sa detina o sectiune dedicata pentru "spam" (la fel precum CV-urile primate gramada, de la tot felul de candidati). Evident ca ar avea si un raspuns standardizat pe care ti l-ar putea transmite in cateva secunde, cum ai mentionat mai sus.

Tranzitia se face usurel in Romania, asa ca insista si continua sa lucrezi in stilul tau. Presupun ca vor mai trece ani buni pana cand economia se va "cimenta".

Deocamdata, prea multe afaceri "de succes" au la baza contracte cu statul si alte invarteli (concurenta = 0 => dezinteres fata de calitate si lipsa de profesionalism).

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,329
  • Înscris: 20.10.2015

View PostGogu Steriade, on 25 noiembrie 2015 - 18:02, said:

Orice firma serioasa ar trebui sa detina o sectiune dedicata pentru "spam"

unde scrie ca trebuie sa "pierzi" un salariu pe luna pentru a raspunde la prostii
astea le face asistenta

Edited by Tsunnnami, 25 November 2015 - 18:10.


#18
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015

View PostMinutt, on 25 noiembrie 2015 - 17:57, said:

Pana la urma ce doriti de fapt?
Ca firmele de utilaj agricol sa comunice firmei dvs intentii/cifra de afaceri/numar de ultije vandute/etc ?
De cand si pana cand daca trimit mail cu cerinte oarecum discrete, trebuie sa primesc raspuns?
Poate ca unii nu doresc sa fiti dvs motul de pe mamaliga.

Nu, eu mi-am oferit serviciile pro bono, ei au cadre si se promoveaza pe Facebook unde majoritatea firmelor au coumunitate, dar n-au activitate si noi ne facem portofoliu pentru a colabora cu firme de afara care se arata interesate de serviciile noastre.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate