Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

SRL-D & IMM

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
AleexArmanu

AleexArmanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.08.2014
Salut,
Sunt student în anul I în Cluj și mă gândeam să-mi deschid un SRL-D sau IMM ca reseller la anumite firme.

Mă poate ajuta cineva cu câteva informații?
  • Care sunt costurile totale de înfinanțare?

  • Care e diferența între IMM și SRL-D?

  • Ce beneficii aș avea pentru SRL-D sau IMM?
Gânduri bune,
Aleex Armanu

Edited by AleexArmanu, 25 November 2015 - 10:13.


#2
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
IMM e denumire generica pentru Intreprinderi Mici si Mijlocii. Tie ti-e recomandat SRL-D sau PFA. Iti atasez un link de unde te poti informa mai amanuntit despre ambele tipuri de societati.
http://www.biziday.r...-pfa-si-un-srl/

#3
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Toate informatiile le gasesti pe google, sunt firme care infiinteaza firme si iti dau toate detaliile. IMM este denumirea generica a firmelor pana intr-un anumit numar de angajati si cifre de afaceri, deci nu este un tip de persoana juridica anume.

Edited by usrnm, 25 November 2015 - 10:26.


#4
AleexArmanu

AleexArmanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.08.2014

View PostAgroAlex, on 25 noiembrie 2015 - 10:24, said:

IMM e denumire generica pentru Intreprinderi Mici si Mijlocii. Tie ti-e recomandat SRL-D sau PFA. Iti atasez un link de unde te poti informa mai amanuntit despre ambele tipuri de societati.
http://www.biziday.r...-pfa-si-un-srl/

În cazul meu nu pot pleca cu un IMM? Fiind la început și să nu am costuri?

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAleexArmanu, on 25 noiembrie 2015 - 10:28, said:

În cazul meu nu pot pleca cu un IMM?
N-ai inteles ca aceasta terminologie nu e oportuna in cazul de fata ?

In rest, ai pe acest forum toate detaliile ca s-a discutat si rasdiscutat.

#6
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Nu exista societate IMM, IMM-urile sunt toate firmele care se incadreaza intr-un anume numar de angajati. Cel mai recomandat pentru tine sa o iei de la 0 e PFA-ul, costuri aproape minime de infiintare, contabilitate primara pe care o poti invata sa ti-o tii singur, etc. Citeste articolul din link si daca mai ai nelamuriri intreaba, poate sunt si alti colegi care te pot lamuri mai bine decat mine.

#7
AleexArmanu

AleexArmanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.08.2014

View PostAgroAlex, on 25 noiembrie 2015 - 10:35, said:

Nu exista societate IMM, IMM-urile sunt toate firmele care se incadreaza intr-un anume numar de angajati. Cel mai recomandat pentru tine sa o iei de la 0 e PFA-ul, costuri aproape minime de infiintare, contabilitate primara pe care o poti invata sa ti-o tii singur, etc. Citeste articolul din link si daca mai ai nelamuriri intreaba, poate sunt si alti colegi care te pot lamuri mai bine decat mine.

Dacă încep cu un PFA, știu că era o clauză, fiind în primii 3 ani nu plătesc taxe. Se poate să beneficiez de acest lucru?

#8
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015

View PostAleexArmanu, on 25 noiembrie 2015 - 10:39, said:


Dacă încep cu un PFA, știu că era o clauză, fiind în primii 3 ani nu plătesc taxe. Se poate să beneficiez de acest lucru?

N-am auzit niciodata de acasta scutire, cu toate ca am 3 PFA-uri in familie...

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
La SRL-D ai anumite scutiri (nu toate) dar la PFA nu. Doar ca la PFA e mai simplu sa-ti iei banii acasa in raport cu SRL-urile.

#10
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 17.04.2007
Salutare. am tot citit pe softpedia si in general pe diferite site-uri despre SRL-D. Doresc sa deschid in 2016 un service auto. Ideea e urmatoarea... daca eu doresc sa aloc investitiei initiale 10.000e pot primi de la stat inca 5000e pentru investitie? In rest beneficiile unui SRL-D le cunosc, precum si dezavantajele. Multumesc anticipat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate