Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

difuzoare filtre si amplificatoate

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
sebi_afrodiziak

sebi_afrodiziak

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.11.2015
am o nelămurire, m-am apucat singur de un proiect in care vreau sa imi construiesc singur un sistem 2.0 am construit 2 incunte cu bass reflex cu cate 6 difuzoare in fiecare (doua de bass 80W rms 8ohm ;doua de medii 30W rms 8ohm ; doua înalte 50W rms 8ohm).
Problema e ca eu vreau sa le leg in paralel adica 4 ohm si nu am gasit nici un  filtru pe 3 caisi 4 ohm care sa imi placă , intrebarea mea e : pot pune filtre de 8 ohm imi strica sunetul? sau ce solutie imi puteti oferii ?multumesc anticipat!

#2
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
O poza cu incintele,poti pune?

#3
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
În primul rând îți propun un alt proiect: gramatica limbii române. Punctul, cratima, diacriticele majuscula, nu sunt punctul tău forte.  Și nici electronica.
Orice „ cutie cu difuzoare” se calculează după parametrii TS ale fiecărui traductor acustic. Tot așa se alege și tipul incintei: Basreflex, închisă, cu horn; se aleg difuzoarele pentru a se potrivi în proiect :două căi, 2,5 căi, trei căi...  Apoi se CALCULEAZĂ ( nu se cumpără după criteriul : „să-mi placă”, filtrele de separație. Se continuă cu foarte multă și migăloasă muncă, acordarea lor fină. Ai nevoie de o cameră de audiții, de un microfon unidirecțional, soft-uri de computer și teorie.
Poți face cuti de dif-uri pentru manele dar nu Incinte acustice pentru audiții muzicale.
Pentru informații pertinente citește aici

Edited by orlandobarbulescu, 25 November 2015 - 06:58.


#4
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pe langa ce a spus orlando mai sus sunt tare curios cum vrei tu sa legi traductoartele cata vreme varianta paralela cu 4Ohmi nu te aranjeaza? Cred ca esti constient ca nu ai decat 2 variante: 4 sau 16ohmi iar la 16.....
Este foarte greu sa construiresti o incinta bass reflex pe 2 cai si 2 difuzoare la care le stii toti parametrii si esti doxa de cunostinte in domeniu.Ce vrei tu acolo pe 3 cai si 6 difuzoare oarecare fara paramrtri specificati e utopie totala.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"În primul rând îți propun un alt proiect: gramatica limbii române."
"Poți face cuti de dif-uri"
Posted Image
Orlandooooooo......Posted Image
On:
De sunat, vor suna oricum, dar daca vrei auditii de calitate cel putin medie, apuca-te de ceea ce  te-au sfatuit cei dinainte: studiul acusticii.

Edited by myshyk, 25 November 2015 - 09:24.


#6
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Doar 6 difuzoare in fiecare incinta ?!!!
Putin, foarte putin !!!

I-a ui' adevaraciuni de boxe la T+A Solitaire CWT 1000, sau Gryphon Poseidon.
Eu zic sa mai pui niste difuzoare...

Apropo, nu ne spui si noua exact modelul acelor difuzoare ?
Ca asta intereseaza, nu ce-a catadicsit chinezu' sa scrie pe ele.

#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
@ mystyk La mine e grabă, nu neștiință. Oricum, mulțumesc de atenționare.  No harm done.

Edited by orlandobarbulescu, 25 November 2015 - 10:10.


#8
sebi_afrodiziak

sebi_afrodiziak

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.11.2015
OOO, orlandobarbulescu scuze  pentru greselile gramaticale ,  scriu de pe telfon de la munca   si in graba . E prima data   cand  postez  pe un  forum  , credeam  ca  o sa   gasesc ajutor  nu critici.
Revenind la subiect,   incintele au fost calculate sa fie acordate la   34 Hz potrivit  marimii si  puterii celor doua  drivere de bass! Avand in vedere ca   tweeterele  si difuzoarele de  medii sunt capsulate ,( deci nu le  influenteaza cutia).
Am  nevoie de ajutor nu de critici ! Daca ma puteti ajuta bine daca nu stricati Karma altcuiva!
Multumesc!

driverele sunt :
bass: http://silstar.ro/sb...K--p250695.html
Medii : http://silstar.ro/sa...0--p250815.html
Tweeter:   http://www.soundstud...CFUg8Gwod904ACQ
Toate le-am primit pe gratis si vreau sa  iasa ceva   bun din ele   Posted Image Posted Image
O sa revin cu  poze  ale incintelor.

#9
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Si telefonul tău nu suportă scrisul corect...hm.  
Nu e vorba numai de mărime și putere. Acordajul se face în funcție de Fs- ul difuzoarelor, de tipul incintei, de Qs, Qt, Vas..... Filtrele se calculează în funcție de frecvențele de tăiere specifice fiecărui difuzor. Mai ales la medii trebuie aflat breakup-ul pentru atenuare, golurile în frecvență....  Dacă ne dai mai multe detalii privind difuzoarele , te putem ajuta. Altfel pierdem timpul.

Aicipoți învăța despre filtre și notch, atenuare pentru liniarizare...etc.

Sorry că ți-am stricat „karma, zen-ul si feng shu-iul” dar regulamentul ( l-ai citit?) te invită la o exprimare corectă. Mulțumim pentru înțelegere.
P.S. Și eu grșesc și nu mă supăr când sunt atenționat. Ba din contră, mă bucur. Pot încă să mă îndrept.

Edited by orlandobarbulescu, 25 November 2015 - 15:14.


#10
sebi_afrodiziak

sebi_afrodiziak

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.11.2015
Ok  , multumesc de ajutor ! Observ ca am mult de invatat, chiar ma depaseste mai ales  partea de fizicaPosted Image ....
dupa parerea mea  daca  le  potriveam la putere si ohmi era  ok :)))
Am postat modelele difuzoarelor, undeva mai detaliat de atat  nu stiu daca  gasesc. Orcum apare  puterea muzicala si nominala si frecventele de raspuns la fiecare model .
P. S. Mi-am invatat   lectia si nu am  dreptul sa  ma supar, omul   cat traieste  invata si moare prost !
Multumesc inca o data!


Dumnezeu iubeste  tot!

#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Si ca sa rasucesc cutitul in rana difuzorele alea sunt ordinare si fara parametri T/S, motiv pentru care nu merita osteneala sa le faci incinta nuci daca le primesti moca.
Auzi, Tweeterul abia atinge 91db SPL initial.

#12
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Am văzut difuzoarele. Nu te supăra, sunt mediocre.  Totuși pt ca nu ai dat bani pe ele, în scop didactic poți face ceva cu ele.

Aici   introduci date difuzoarelor ( impedanță- le iei înjumătățite adică 8/8=4ohm), ft cam 4500inalte si 650 ft medii, alegi 2 order reverse polarity și îți calculează filtrul.
După aceea trebuie sa liniarizezi câștigul ansamblului de difuzoare astfel încât sa ai același câștig ( gain) construind un filtru L-pad. Dar aia in timp.

E multă muncă, migăloasă dar poți învăța. Studiază bine siteul diy-audio.ro. Domnul de acolo e un maestru.

Edited by orlandobarbulescu, 25 November 2015 - 16:42.


#13
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Geo, eu m-am înmuiat nițel și vreau să-l ajut. În definitiv, cu toții am avut un început.

#14
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
M-as bucura sa-ti asculte sfatul si sa puna mana serios pe lectura, apoi sa experimenteze cat mai mult posibil pe janghinile alea, sa se chinuie sa realizeze diverse filtre si incinte si la urma cand trage linie sa se aleaga cu niste cunostinte.
Dar instinctul imi spune ca va face ori ceva la plesneala dupa cum ii tuna mintea odihnita ori isi baga de tot piciorul in ele.99% din tipul asta de oameni asa fac.Deaceea nu-mi racesc gura.
Un om care e interesat intai sapa pe net si se documenteza cat de cat si abia apoi vine aici cu intrebari obiective la ce nu a inteles si chestii de genul.
Primul lucru care il afla la o cautare rapida pe net era faptul ca are nevoie de difuzoare cu T/S cunoscuti si ca pentru inceput singura incinta abordabila ageamiilor e cea in 2 cai inchisa sau cel mult bass reflex.
Cand vine cu texte de enspe mii de difuzore si cai cand el saracu nu stie nici macar cum se calculeza impedanta echivalenta  la legare serie/paralel ce vrei sa-i mai spui.

Edited by geo123, 25 November 2015 - 17:22.


#15
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Daca deja ai construit incintele, cu ce te putem ajuta? 6 difuzoare pe incinta? :o Si asta pentru ca nu ai gasit difuzoare de 4 ohmi? :o Pai in cazul asta ori iti cauti niste filtre pentru 4 ohmi (care sa-ti placa ;) ) pentru hardughiile alea, ori recontruiesti incintele de la zero si le faci sa semene a incinte de oameni normali. :)

Parerea mea e sa faci niste incinte cu 3 cai (cu 3 difuzoare) daca tot ai mers pe ideea de 3 cai, le calculezi frumusel (cu aproximatie) si cauti niste filtre pe 3 cai pentru 8 ohmi. O incinta inchisa se realizeaza mai usor. Daca te incumeti la calcule, ai putea incerca si bass-reflex.

#16
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Da geo, și mie mi-e frică de asta dar, poate așa învață. Eu l-aș sfătui să facă o incintă cu 2,5 căi. Două de bass, unul de înalte. Pe trei căi e greu.

#17
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Mda, oricum difuzorul ala de medii e cam in plus pe acolo. Dar, na, daca omul vrea pe 3 cai, de ce sa umblam cu virgule? :) Variante sunt multiple, daca tot are difuzoare din belsug! :)

Probabil vrea si omul niste incinte ieftine... si bune. :) Sa incerce toate variantele si sa ne spuna si noua cum suna. :)

#18
sebi_afrodiziak

sebi_afrodiziak

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.11.2015
Multumessc  mult  pentru sfaturi chiar imi sunt de folos ! O sa ma  apuc de invatat serios  findca  ma atrage  domeniul si observ ca  e mult mai complicat   decat credeam la  inceput.
Sincer vreau sa scot  ce e mai bun din din difuzoarele astea asa cum sunt ele mediocre.
Sunt la inceput   si acum descopar ca sunt si un pic audiofil pe langa meloman , ( dar nu neaparat   de muzica  clasica   mai mult  veche Queen ,Beatles etc ...)
De unde  pot cumpara componentele pentru filtre?

P.S. geo123 , am 25 de ani si nu am studii in domeniu, dar pot fi unul din acei 1%  care se strduie si sunt dispusi sa invete sa faca  ceva!!!!!! Nu judeca dupa coperta.

Multumesc Inca o data!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate