Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

8g DDR2-800 vs 4g DDR3-1333

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Placa de baza veche : Asus P5-KC. Procesor Q6600. SSD

Ce ar ajuta mai mult in sensul maririi vitezei de lucru?

4x2G DDR2-800 sau 2x2G DDR3-1333

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
8 gb, baga cantitate. Poate ddr2 aia mai duc si putin oc, daca nu aia e , oricum nu simti

#3
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
cred ca e prima data cand aflu ca o placa poate suporta ambele tipuri de memorii, DDR2 si DDR3 ... dar cum pretul la DDR2 e enorm si nu se mai prea gaseste decat S/H, recomand DDR3, chiar daca numai 4GB (dar aia costa cat 2GB de DDR2)

#4
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
si ce au sh? ca duc bine mersi, cu 150 lei gaseste 8 gb
http://olx.ro/oferta...html#599807122b

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
4Gb e prea putin, poate fi si DDR1 ca tot e mai bine cu 8Gb lent decat cu 4Gb rapid
asta da ca joci jocuri, editezi fotografii, etc
daca doar stai pe forum si FB e suficient si 4Gb

Edited by Kroghy, 24 November 2015 - 21:21.


#6
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
poate in timp face upgrade la placa de baza si pastreaza memoriile DDR3, eventual completeaza cu mai mult Posted Image

plus ca DDR3 poate cumpara cu garantie mare, gen 60-99 luni sau 'pe viata' (lifetime warranty)

Edited by marco71, 24 November 2015 - 21:30.


#7
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
deja e ddr4 pe val, cine ar mai ingropa banii pe ddr3? si cand va schimba el platforma ehee, q6600 mai are ceva de zis inca.

Edited by xkos, 24 November 2015 - 21:30.


#8
Pivniceru

Pivniceru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.01.2012
Clar ddr III...
-frecventa mai mare de la 1333 Mhz in sus
-Si exista si placi de baza cu DDR 2 si DDR3 (are varul meu un Asrock nu stiu ce model ) "hibrid" adica are 2xddrII sau 2xddr III
Acum la unele aplicatii/jocuri necesita minim 4 Gb rami din pacate si cu ,cat e mai mare "cantitatea" cu atat mai bine

#9
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

 xkos, on 24 noiembrie 2015 - 21:29, said:

deja e ddr4 pe val, cine ar mai ingropa banii pe ddr3? si cand va schimba el platforma ehee, q6600 mai are ceva de zis inca.

q6600 e inca bun, de acord, dar ce faci cu el daca se arde placa de baza? si/sau memoriile? ca procesoarele pica cel mai greu ...
iei alta placa de baza s/h cu DDR2?? personal nu as mai ingropa bani in s/h in general, nu doar in memorii...
... asta ti-o spune un 'cunoscator' care are acasa PC-uri inca functionale cu memorii SDRAM, DDR1 si DDR2 (dar nici unul cu DDR3)

#10
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Pe pagina producatorului garanteaza ca suporta 4g ddr3 1333, pe net am gasit unii utilizatori care au reusit sa puna 8g ddr3 1600 (2x4) dar doar 2-3 kituri din multe incercate. Asa ca nu m-as risca sa nu-mi mearga. Cel mai bine cred , cu unitatea la un vanzator din zona sa probez ce merge maxim sa nu iau aiurea.

Spre exemplu:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bXzzhWoDxKE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Cantitate versus rapiditate.
Cantitate, rapiditatea e relativa si tine de fiecare aplicatie, dar totusi degeaba ai 8Gb RAM pe un proc care ia bataie de la un Celeron haswell.

http://www.cpu-world...Quad_Q6600.html

Edited by anoniymus, 24 November 2015 - 22:11.


#12
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
da, e cu dus si intors, am avut si eu q6600 tot cu placa de baza hibrid, la inceput am avut 4 gb adata ddr2 de 1066 mhz, i-am vandut la un pret f bun ptr vremea aia apoi am luat ddr3 la oferta tot de 1066 mhz, tot 4 gb. Fix acelasi lucru faceau doar ca permiteau ceva oc mai mult aia de ddr3. Daca ce foloseste el acum sare de 4 gb consum e clar ca ddr2 e util, daca se incadreaza pe la 3 gb consum in aplicatii e de ajuns ddr3. Sunt de parere ca daca n-a crapat pana acum placa aia de baza nici nu mai crapa de acum inainte, au fost cateva modele f bine facute ptr core 2 duo la vremea aia. comparatia haswell vs core 2 duo din 2008 nu stiu daca isi are rostul, sunt barci diferite, generatii diferite, asa peste alti 8 ani compar si eu micro celeronul cu celeronul de acum si iarasi da cu virgula. Deci o viteza notabila nu se simte decat in teste la ram ddr3 vs ddr2. Totul tine de cat ii e necesar in momentul asta.

#13
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
E vre-o sectiune de bursa componente it pe forum? Parca vazusem odata dar acum n-am gasit.

#14
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Oc la ram e o tampenie.plusul de performanta e neglijabil in cel mai bun caz.

#15
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Ok. Multumesc de raspunsuri. Am marit la 4X2G RAM dual channel. Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate