Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

"Enervarea" (nervozitate) piciorului

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Posted ImageOk, ok  
si totusi, s-a mai intamplat cuiva asta, stie cineva ce poate fi?
De circa 20 de ani, uneori in anumite situatii simt in picior, de la genuchi in jos (cred!) un fenomen, o senzatie care nu e nici durere, nici usturime, nu e nimic cunoscut.
Senzatia apare mai ales cand pozitia nu e total comoda; daca stau pe scaun la un spectacol, daca stau in pat si e si sotia, din cauza careia sunt restrictionat in pozitie si miscari.
Inainte aparea numai la un picior, acuma apare si la celalat si daca nu ma ridic sa merg, sa fac miscare, exercitii cu piciorul, nu mai suport, am o manifestare asa cum e in cazul a orice senzatie pe care nu o mai poti suporta.

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Amorteala ?
Descrie mai bine senzatia ca nu se intelege.

#3
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Hernie de disc?

#4
vj_click

vj_click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 02.06.2009
Cred ca mi-e cunoscuta senzatia. Si eu simt cateodata in genunchi si/sau in gambe anumite furnicaturi care se prelungesc pana jos in incheietura piciorului. Si nu sunt de la blocarea circulatiei sangelui pentru ca stiu cum sunt alea. La mine suspectez ca au aparut datorita statului prea mult pe scaun la birou. Si nici dupa servici nu fac sport mai deloc deci....
In week-end nu le mai simt cand ies prin natura la plimbare....

#5
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Iti bațai rapid piciorul cand stai undeva la birou sau pe scaun?

#6
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 Patrulescu, on 13 octombrie 2015 - 08:30, said:

Iti bațai rapid piciorul cand stai undeva la birou sau pe scaun?
Pai il bataii cand ma apuca dracia aia de senzatia, ca sa ma mai lase.

 vj_click, on 13 octombrie 2015 - 08:29, said:

Cred ca mi-e cunoscuta senzatia. Si eu simt cateodata in genunchi si/sau in gambe anumite furnicaturi care se prelungesc pana jos in incheietura piciorului. Si nu sunt de la blocarea circulatiei sangelui pentru ca stiu cum sunt alea. La mine suspectez ca au aparut datorita statului prea mult pe scaun la birou. Si nici dupa servici nu fac sport mai deloc deci....
In week-end nu le mai simt cand ies prin natura la plimbare....
Nu e furnicatura, de aia i-am sui zis nevozitate picior pentru ca efectiv asta simt, o nevozitate in picior; stiu, e aiurea, dar alta exprimare mai adecvata nu gasesc.
La un momet dat credem si eu ca apar atunci cand nu fac miscare, dar acuma constat ca apar si daca am facut miscare.

 wizardofoz, on 13 octombrie 2015 - 08:14, said:

Hernie de disc?
De ce suspectezi hernie de disc?
Am o gramada de probleme cu mijlocul, coloana, spatele, dar nu ma stiu sa am hernie de disc sau ceva grav.

 tom_1133, on 13 octombrie 2015 - 07:57, said:

Amorteala ?
Descrie mai bine senzatia ca nu se intelege.
Nu e nici amorteala.
Cum sa descriu o senzatie pe care nici matusimea care a fost medic, nu o cunoaste?
Nu stiu ce sa spun altceva decat "o nervozitate a piciorului", o "enervare a nervului", habar nu am ce sa zic altceva.
La un moment dat avem anumite simptome la un picior (mi se lasa o durere pe el in jos (si parca un pic de amorteala?); problema asta a aparut si la o mana (la mana era mai mult amorteala), anii aia insa au trecut si odata cu ei acele simptome; asta e altceva!

Edited by altnume, 13 October 2015 - 09:07.


#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Când simți asta, fă câteva serii de flotări. Eu numesc asta, surplus de energie. Fac niște flotări și mă cumințesc.

#8
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Poate genoflexiuni intrucat problema e la picior.
Oricum, da, miscarea ma ajuta, imi trece de cele mai mukte ori; daca nu trece, mai fac o data, schimb locatia sau efectiv desfasor o activitate fizica.
Nu se manifesta decat atunci cand stau si indeosebi cand nu stau suficient de comod.

Edited by altnume, 13 October 2015 - 09:10.


#9
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Si eu bănuiesc o hernie de disc. Spun asta pentru ca m-am operat acum 4 zile si stiu ce înseamnă. Asa am stat si eu ani de zile cu diverse senzatii pe care nu le-am băgat in seama, pana saptamana trecuta când in 3 zile mi-a paralizat piciorul stâng. Mergi la un neurolog/ neurochirurg si cere o părere.

#10
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 altnume, on 13 octombrie 2015 - 09:01, said:

Nu e nici amorteala.
Cum sa descriu o senzatie pe care nici matusimea care a fost medic, nu o cunoaste?
Nu stiu ce sa spun altceva decat "o nervozitate a piciorului", o "enervare a nervului", habar nu am ce sa zic altceva.
La un moment dat avem anumite simptome la un picior (mi se lasa o durere pe el in jos (si parca un pic de amorteala?); problema asta a aparut si la o mana (la mana era mai mult amorteala), anii aia insa au trecut si odata cu ei acele simptome; asta e altceva!
De ce suspectezi hernie de disc?
Am o gramada de probleme cu mijlocul, coloana, spatele, dar nu ma stiu sa am hernie de disc sau ceva grav.
In cazu' asta eu as suspecta o problema cu nervul sciatic.

Eu am o problema cu nervul sciatic pe partea stanga.
Cand m-apuca durerea, simt ca imi vine sa urlu, iar durerea e de la glezna piciorului stang pana la plamanul stang cu tot cu mana stanga.
Uneori daca fac miscare durerea se reduce sau chiar trece, alteori nu se intampla asta.

La ora actuala eu numai am simt tactil de la gamba piciorului stang pana sus la spate, plaman.
Practic, jumatate de trunchi (cu piciorul stang) nu mai simt nimic !

#11
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 florin011, on 13 octombrie 2015 - 08:03, said:

sa o luam cu sinapsa... deci cand exista o excitatie, stimulul se transmite celular catre centrii nervosi... stimulul, o radiatie, chiar si o basina umana....dar aici vroiam sa ajung... nu mai le trageţi pe nas, copilaşi, ca nu e aer cu vitamine! imi e rusine sa suspun, dar eu suspectez sotia...

semneaza viitor doctor inginer prin mila lui Dumnezeu, florin011!

Ganditi oameni buni, ganditi!
Fi atent aici ca sa mai aerisesti pe unde se poate!

In urma cu ceva mai mult de zece ani, ma deranjau doua senzatii de durere aproape de zona inghinala.
Multi incepusera asa cum ai procedat si tu azi, inclusiv medicul care nu a reusit sa inteleaga problema.
Exasperat de presupunerile lor la fel de tendentiaose am mers la o clinica particulara si am facut o ecografie de suprafata.
Dupa ecografie medicul m-a palpat si a zis: "Va doare aici si aici".
A apasat exact in punctele dureroase si mi-a zis/scris "Hernie inghinala si epididimita".
"Le-am dat cu diagnosticul in cap" la toti tampitii care faceau aluzii de o subtilitate infantila.

#12
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Cred ca am uneori astfel de simptome. Fara amorteli sau altceva , sa traduc e ca un neastampar si simt nevoia sa misc piciorul
Concomitent dar alternativ per ansamblu mi s-au zbatut muschii la pulpa piciorului si am aflat dupa ce m-am inbolnavit ca este simptom de boala nu prea placuta.

    Nu e relevant ce boala am dar zic sa te duci la hemato sa faci niste analize complete de sange.Mai ales daca transpiri noaptea , ai modificari de greutate , scadere de energie.
Sunt simptome care nu le dai importanta sau le pui pe seama varstei dar nu e in regula.

#13
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 tom_1133, on 13 octombrie 2015 - 09:17, said:

In cazu' asta eu as suspecta o problema cu nervul sciatic.

Eu am o problema cu nervul sciatic pe partea stanga.
Cand m-apuca durerea, simt ca imi vine sa urlu, iar durerea e de la glezna piciorului stang pana la plamanul stang cu tot cu mana stanga.
Uneori daca fac miscare durerea se reduce sau chiar trece, alteori nu se intampla asta.

La ora actuala eu numai am simt tactil de la gamba piciorului stang pana sus la spate, plaman.
Practic, jumatate de trunchi (cu piciorul stang) nu mai simt nimic !
Naspa, ma intreb cum te descurci, exista solutie, tratament?
Eu nu am ridicat problema ca ceva grav ci, ca ceva inedit; am multe alte probleme mai grave.
Si eu tind a crede ca e o problema de nerv, de sistem nervos, dar nu am dureri.

 barbosa, on 13 octombrie 2015 - 09:13, said:

Si eu bănuiesc o hernie de disc. Spun asta pentru ca m-am operat acum 4 zile si stiu ce înseamnă. Asa am stat si eu ani de zile cu diverse senzatii pe care nu le-am băgat in seama, pana saptamana trecuta când in 3 zile mi-a paralizat piciorul stâng. Mergi la un neurolog/ neurochirurg si cere o părere.
Asta chiar e un avertisment tare.
sa fii sanatos si sa te recuperezi complet cat mai repede!

Edited by altnume, 13 October 2015 - 09:27.


#14
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Faci cumva asa:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8-evS3vYkLY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 unucelalalt, on 13 octombrie 2015 - 09:21, said:

Cred ca am uneori astfel de simptome. Fara amorteli sau altceva , sa traduc e ca un neastampar si simt nevoia sa misc piciorul
...
Asta asa e.

 unucelalalt, on 13 octombrie 2015 - 09:21, said:

...
Concomitent dar alternativ per ansamblu mi s-au zbatut muschii la pulpa piciorului si am aflat dupa ce m-am inbolnavit ca este simptom de boala nu prea placuta.
    Nu e relevant ce boala am dar zic sa te duci la hemato sa faci niste analize complete de sange.Mai ales daca transpiri noaptea , ai modificari de greutate , scadere de energie.
Sunt simptome care nu le dai importanta sau le pui pe seama varstei dar nu e in regula.
Acestea nu.
Sa nu imi zic ca ai scleroza in placi (Doamne fereste sa ai asa ceva/desi nu sunt credincios)!

 Patrulescu, on 13 octombrie 2015 - 09:29, said:

Faci cumva asa:
Fac, insa numai ca sa ma ma lase, adica dupa ce se manifesta senzatia; si fac mai rau, dau cu/intind/misc piciorul in toate partiele daca nu pot sa ma ridic si sa fac cativa pasi, miscari.

#16
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Sedentarism si probleme de circulatie a sangelui ! Exercitii de incalzire si mai multa miscare !

#17
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Ce sa zic, in ultimii 20 de ani, in general am lucrat la birou, dar extraprofesional mai ales in weekenduri avem foarte multa activitate fizica; iar acuma sunt si mai sedentar.
E posibil sa am probleme cu circulatia intrucat extremitatile, degetele mi se invinetesc la frig (nu stiu, parca degetele de la picioare au oarece tendinta de usoara invinetire si asa fara sa imi fie frig!) si tot la frig ma desfigurez asa de rau incat eu nu ma recunosc pe mine cand ma privesc in oglinda.
Da, recunosc necesitatea de a face mai multa miscare.
Un impediment in a face miscare, poate legat si de acest simptom, a fost ca ma dor picioarele de la genuchi in jos, mai ales muschiul gambei si mai ales cand fac miscare mai multa, mers efort fizic.

Asa cum ziceam insa, la un moment dat (desi aveam alta opinie cauzata de simptome) am constatat ca simptomele apar chiar daca in ziua si zilele respective am facut miscare, efort pe parcursul intregii zile.

Edited by altnume, 13 October 2015 - 09:58.


#18
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 altnume, on 13 octombrie 2015 - 09:35, said:

Fac, insa numai ca sa ma ma lase, adica dupa ce se manifesta senzatia; si fac mai rau, dau cu/intind/misc piciorul in toate partiele daca nu pot sa ma ridic si sa fac cativa pasi, miscari.
Inseamna ca esti un "leg jiggler" cum zic americanii. De regula persoanele nervoase, stresate sau cu prea multa energie se manifesta asa. Am observat fenomenul mai ales printre tineri - efectiv nu mai pot sa stea locului si dupa 5 minute de stat pe un scaun, incep sa isi bațaie piciorul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate