Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Sfat , va rog. Sharp 152cm diferenta Active Motion 200 sau Active motion 500?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mrbigrama

mrbigrama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 12.03.2008
Buna seara.
Sunt nou in domeniu  si am nevoise de un sfat. Vreau sa cumpar un TV mare si ieftin. Am o distanta considerabila de la canapea la TV....M-am orientat catre cele mai ieftine TV uri si anume:

http://www.plasme-lc...lc-60le652e-782
http://www.marketonl...na-lan-smart-tv

Unul este lc 60LE652E celalalt lc 60le652emk2 . Din ce am observat reviewuri are doar primul(cel mai ieftin cu active motion 200) si sunt toate bune in ceea ce priveste imaginea, doar smart option e mai in urma, greoi, incet. Mentionez ca nu ma intereseaza asa de mult smart-ul , ci am nevoie doar de vizionat tv si filme

Stie cineva, este diferenta intre frecventele specificate de Sharp...respecttiv active motion 200 si 500. Diferenta de pret intre cele doua tv , nu este mare ,appx 400 ron.
Va multumesc de ajutor si sfaturi.


PS oare de Black friday or sa scada preturile la alte TV led de dimensiunea asta?  Nu-mi permit mai mult de 4500 ron, si mai mic de atat (152cm) nu-mi plac.

Edited by mrbigrama, 12 October 2015 - 20:54.


#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
sigur vor fi oferte de bf, merita sa astepti.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Sharp sunt foarte bune si adesea gasesti oferte foarte bune pt diagonale mari.
Problema este ca la partea de "Smart" e bine sa ignori orice chestie :)

Avand inv edere ca vorbim de diagonale mari si distante mari, recomandarea mea este sa il iei pe cel cu cea mai mare diagonala!

Despre ofertele de BF, e bine sa astepti, dar nu iti fa mari asteptari :)

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Şi eu m-am orientat spre un Samsung semi-dumb de 58", singurul criteriu fiind raportul diagonală/preţ, şi nu-mi pare rău. Am dezactivat toate procesările aşa-zis "Enhancement", pt. că dacă-l foloseşti pe surse digitale de semnal în principiu nu mai ai nevoie de multă prelucrare. Practic TV-ul e un fel de monitor pt. Dreambox, care face toată procesarea video. Deci la aceeaşi diagonală, eu zic să-l iei pe cel cu preţ mai mic.

#5
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View Postmrbigrama, on 12 octombrie 2015 - 20:53, said:

Buna seara.
Sunt nou in domeniu  si am nevoise de un sfat. Vreau sa cumpar un TV mare si ieftin. Am o distanta considerabila de la canapea la TV....M-am orientat catre cele mai ieftine TV uri si anume:

http://www.plasme-lc...lc-60le652e-782
http://www.marketonl...na-lan-smart-tv

Unul este lc 60LE652E celalalt lc 60le652emk2 .

Să-ţi spun un secret: e acelaşi televizor, diferă doar uşor pe partea de design :) Nu te lua după acele specificaţii. Ambele au exact acelaşi panou şi folosesc exact aceeaşi tehnologie de imagine.
E bine că nu prea te interesează partea de smart, deoarece Sharp nu stau grozav la acest capitol. Dar la partea de imagine sunt greu de egalat, în special aceste modele produse în Japonia (ce firmă de tv-uri mai produce în Japonia azi....?), şi mai ales datorită panourilor.

#6
mrbigrama

mrbigrama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 12.03.2008

View PostAndi Pavel, on 12 octombrie 2015 - 22:17, said:


Să-ţi spun un secret: e acelaşi televizor, diferă doar uşor pe partea de design Posted Image Nu te lua după acele specificaţii. Ambele au exact acelaşi panou şi folosesc exact aceeaşi tehnologie de imagine.
E bine că nu prea te interesează partea de smart, deoarece Sharp nu stau grozav la acest capitol. Dar la partea de imagine sunt greu de egalat, în special aceste modele produse în Japonia (ce firmă de tv-uri mai produce în Japonia azi....?), şi mai ales datorită panourilor.
Merci de raspuns Andi.
Totusi , am mai verificat pe situl sharp......si asa este , amandoua au aceeasi Active Motion 500, dar nu vad de ce , shopurile on line , ii dau ca specificatii pe cel mai ieftin , cu Active Motion 200. ( http://www.plasme-lc...lc-60le652e-782)
Dar defapt amandoua au frecventa 100hz.
Merci de raspuns inca o data

View Postmihaicozac, on 12 octombrie 2015 - 21:55, said:

Şi eu m-am orientat spre un Samsung semi-dumb de 58", singurul criteriu fiind raportul diagonală/preţ, şi nu-mi pare rău. Am dezactivat toate procesările aşa-zis "Enhancement", pt. că dacă-l foloseşti pe surse digitale de semnal în principiu nu mai ai nevoie de multă prelucrare. Practic TV-ul e un fel de monitor pt. Dreambox, care face toată procesarea video. Deci la aceeaşi diagonală, eu zic să-l iei pe cel cu preţ mai mic.
Merci de raspuns. Amandoua au aceeasi Diagonala , dar eram putin nedumerit cu frecventele celor de la Sharp, Active motion care face minuni :)

#7
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View Postmrbigrama, on 12 octombrie 2015 - 22:27, said:

Merci de raspuns Andi.
Totusi , am mai verificat pe situl sharp......si asa este , amandoua au aceeasi Active Motion 500, dar nu vad de ce , shopurile on line , ii dau ca specificatii pe cel mai ieftin , cu Active Motion 200. ( http://www.plasme-lc...lc-60le652e-782)
Dar defapt amandoua au frecventa 100hz.
Merci de raspuns inca o data


Cu plăcere :) Aşa e, amândouă sunt cu acelaşi panou produs direct în Osaka şi cu aceeaşi tehnologie Active Motion. Shopurile online au de multe ori specificaţii aiurea, de aceea e bine să verifici de două ori. Panoul este X-Gen, la 100 Hz. Ambele televizoare fabricate în Japonia. Sunt aici posesori de Sharp cu acest panou care îţi pot confirma calitatea imaginii. Eu am tot Sharp, dar versiunea de 50 inch.

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Sharp au fost într-adevăr mereu inovativi în domeniul electronicii, produsele lor fiind de obicei de cea mai bună calitate. Totuşi ar trebui verificat ce panel este înăuntru, să nu te trezeşti cu surprize. Fiind în domeniu şi văzând multe TV-uri LCD pe dinăuntru, pot să-ţi spun că există multe anomalii. TV-uri Sony cu panel Samsung, TV-uri Samsung cu Panel AUO, sau TV LG cu panel Chi Mei (rebranduiţi Innolux). De când firme mari ca Philips, unii din pionierii TV-ului color, au ieşit de pe piaţă, nu mai ştii exact ce cumperi. Şi la Sharp sunt posibile abateri, de ex. TV-urile pt. piaţa europeană să fie asamblate local, ca să reducă taxele de import, deşi ulterior scriu pe etichetă cu litere mari "Sharp, Osaka, Japan", şi foarte mic, " Assembled in Europe", care poate fi Polonia sau Ungaria.

#9
mrbigrama

mrbigrama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 12.03.2008

View Postmihaicozac, on 12 octombrie 2015 - 23:25, said:

Sharp au fost într-adevăr mereu inovativi în domeniul electronicii, produsele lor fiind de obicei de cea mai bună calitate. Totuşi ar trebui verificat ce panel este înăuntru, să nu te trezeşti cu surprize. Fiind în domeniu şi văzând multe TV-uri LCD pe dinăuntru, pot să-ţi spun că există multe anomalii. TV-uri Sony cu panel Samsung, TV-uri Samsung cu Panel AUO, sau TV LG cu panel Chi Mei (rebranduiţi Innolux). De când firme mari ca Philips, unii din pionierii TV-ului color, au ieşit de pe piaţă, nu mai ştii exact ce cumperi. Şi la Sharp sunt posibile abateri, de ex. TV-urile pt. piaţa europeană să fie asamblate local, ca să reducă taxele de import, deşi ulterior scriu pe etichetă cu litere mari "Sharp, Osaka, Japan", şi foarte mic, " Assembled in Europe", care poate fi Polonia sau Ungaria.
Merci de raspuns Mihai. Vreo sugestie cum as putea sa verific ce panel e inauntru? Practic daca il cumpar online...as putea sa -l returnez fara prea multe explicatii. Sper sa nu fac vreo greseala :)

#10
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Din 2013 regula la Sharp e asa: tot ce e la diagonala de la 60 inch in jos e produs in Europa si tot ce e la diagonala de la 60 inch in sus e produs in Japonia si beneficiaza de panou X-Gen. Acum, e posibil ca in magazine sa se produca niste confuzii deoarece vanzatorul primeste niste brosuri, pliante, bannere etc cu Made in Japan pe care ar trebui sa le puna doar langa modelele produse in Japonia, dar el le pune langa toate Sharpurile (chiar daca de exemplu nici nu mai are vreun model produs in Japonia), iar cumparatorul poate fi indus in eroare. E vina vanzatorului, nu e vina celor de la Sharp.

#11
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
Sharp 60LE652 MK2 e MADE IN JAPAN , diferit fata de 60LE652 ( tot MADE IN JAPAN )  doar prin suport stand.

Edited by chiriac_marius_antonio, 13 October 2015 - 08:30.


#12
veltryx

veltryx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 10.10.2009
Vezi ca gasesti modelul 60LE652 la promotie la Selgros si Metro la 2999.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate