Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Munca in UK - Subiect tabu

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
dehonl

dehonl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 19.08.2015
Cred ca nu este ceva strain pentru vreun roman, locuitor din tara, ca s-a terminat sezonul capsunilor, merelor si ce mai mergea "de sezon" prin Anglia, venitul mediu la un capsunar? 25.000/35.000 mii lei, depinde daca a fost prin contract(adica adus de careva) sau prin firma de recrutare(adica a platit comision), daca a fost strangator sau betivan, curvar, alte cuvinte care nu fac casa buna cu avutia.

In mare parte este bine, este situatie buna pentru toata lumea, contracte duse la sfarsit inseamna bonus pentru cine te-a trimis la munca, inseamna imagine buna pentru tine, inseamna bucurie pentru cei din tara, casele de schimb valutar, magazinele de haine, merge economia.
Vorba aia... ajuns in tara trebuie sa cumperi si tu ceva cadou la sotie, o jucarie la copil, ceva haine, diverse de prin viata, ca daia muncim...

Vanile prezente peste tot(da click pe Vanilie sa intelegi ce sunt alea, carduri prepaid pentru lucratorul sezonier), raman in portofel ca mobila pentru portofel, dau fain.

V-a placut introducerea? Va face sa va doriti sa ramaneti si voi cu 35.000 de mii de lei? Dupa 6 luni de munca? Dap, ma gandeam eu, ma pricep la cuvinte.

Acum trecem la partea diversa, in speranta ca nu fac un mesaj Taherian, lung si alambicat, am 2 citate, ca la scoala, profesorul apare cu materiale pentru curs, eu v-am adus 2 citate, ca la un truc de magie, am mesajele astea 2, nu urmaresc nimic necurat, nu este o schema ponzi.


View PostSerafim606, on 03 iunie 2015 - 17:18, said:

Adica aia de is sclavii strainezilor Posted Image? Acolo o ard numa la betoane, capsuni si sters babe la cur, iar aici vin la costum si coboara din seria 3 Posted Image. Dar cand deschid gura deja iti dai seama ca tot aceeasi paduchi au ramas. Au venit cu mai multi bani decat au plecat, dar tot cu atatia neuroni au ramas Posted Image)).

View PostAbsint, on 03 iunie 2015 - 17:52, said:

Meh... ar mai fi si aia de le trateaza strainezilor nebunii, le tin serverele in spinare sau le dau indicatii de foraj. Da' e adevarat: aia nu prea mai vin nicicum.

Incercati sa va concentrati pe introducerea mea si cuvintele ingrosate din citat, pare greu? Hai ca nu cred ca v-am pierdut pe drum.
Vedeti voi ce incerc sa va zic? Noi(ca natie romana) avem invidie in noi, multa(ar zice oricine nu este roman), noi nu putem sa impartim, sa ne bucuram pentru binele altuia, nu ne este nativ, avem radacinile comuniste, avem turnatoria, sifonaria, noi visam schimbarea oriunde ne-am duce, doar ca schimbarea asta in realitate, ba, este partea in care facem pe destepti, mult(si prost, tot "ar zice oricine nu este roman"), noi suntem capabili sa distrugem orice bine, avem in ADN sa facem rau, dar sa facem bine altcuiva? Nu, cel putin nu mi-a fost dat sa vad asa ceva.

Subiectul meu se leaga de munca in Anglia, stereotipurile astea, capsunar, vidanjor, maturator, cei care sunt la spitalele strainilor, apoi care afla dupa ce ajung acolo, ca au fost selectati special pentru aria nebunilor, alte astea.
Este despre cei care se afla deja la munca in Anglia, care ar face/si ar spune orice, numai sa nu se mai duca vreun roman acolo, daca s-ar face un VOT: Mai vreti sa vina vreun roman in Anglia? Majoritatea romanilor din U.K. - Ar vota NU, nu ar vrea sa mai vina vreun roman.
De ce? Pentru ca ura.

Astea fiind spuse? Las motivele pentru care am deschis subiectul asta:
1 - Este fals ca nu te mai poti duce la munca in Anglia, din contra, ei au nevoie, ei iti cer personal roman, ei au nevoie de forta de munca, nu noi batem la usile lor, ei trimit necesar de personal, ei nu vor sa faca anumite joburi.
Mai bine ar sta pe social, asta in loc sa se angajeze pe joburile astea, asa ca nu va luati dupa aia care zic "popor muncitor si harnic", U.K. este populat de toate natiile posibile, doar din cauza ca ei nu vor sa munceasca.

2 - Exista cumva senzatia ca iti trebuie facultate pentru U.K., fals, joburile sunt tot astea din Romania, atat.
Munca este exact ca aici, ba chiar ai momente in care te uiti amuzat ca nu poti termina o lucrare, nu poti depune o foaie, totul din cauza ca ei au termene, birocratie, regulamente.
Incerc sa zic ca daca esti obisnuit cu munca din Romania, unde nu conteaza ce faci, ca pe langa sigur o sa mai faci si altceva, joc la care nu conteaza ce drept ai prin lege, ce zice vreun regulament specific ramurii in care lucrezi, ramane tot cum zice El Patron.
E? In Anglia lucrurile astea se respecta, caz contrar? Amenzile sunt la un nivel aberant.

3 - Chiria, parerea mea ca asta o sa fie principala problema, unde stai, cu mancare o mai rezolvi tu, fast food, tesco, adica daca esti ordonat o sa te descurci cu mancarea, dar chiria o sa iti manance majoritatea bugetului, sa gasesti o locuinta decenta, o bucatarie comuna, aproape de locul de munca, totul sa nu adaugi inca o cheltuiala, pentru inceput oricum o sa mergi spre patura de jos, spre locurile de munca prost platite, care sunt disponibile la orice ora, ca in Romania, sunt locuri de munca care rivalizeaza cu ajutorul socialul, daia nici nu se ocupa.

4 - Cauta loc de munca prin agentie, lasa prietenia/amicitia/iubirea de tara, nu o sa iti faca careva chemare, nu te mint, nu te duc cu zaharelul, am foarte multe cunostinte in toata Anglia, majoritatea nu au adus pe cineva din tara, am prieteni pe care i-am trimis EU, asta in loc sa ii cheme fratele, cumnata.
Stiu ca sunteti foarte multi in situatia de asteptat chemare, nu mai asteptati, ba, oricine stie de un loc de munca in Anglia, nu ai cum sa nu ai acces la asa ceva, dar nu vrea careva sa se complice, este o invidie in noi de nu pot explica.

Nu mai amana, du-te, nu astepta sa iti faca careva chemarea.

Jobs se gasesc, chiar fara calificare, apoi care cer? Iti fac ei un curs si gata, la capsunarie iti asigura loc unde sa stai(platit, desigur), la spitale, mai ales la alea scrise de Absint, iti ofera un loc cu chirie mica, deci pentru inceput ai destule avantaje.

La sfarsit de an o sa ramai cu destule lire, asta dupa tax, chirie, gaze, transport, mancare. Pe cand in Romania? Cat pui deoparte intr-un an? Majoritatea cunostintelor mele traiesc de la salariu la salariu, nu isi permit sa economiseasca nici 100 de lei pe luna, au rate, au familie de intretinut, deja este discutia cu "Factura de iarna".

Edited by dehonl, 10 October 2015 - 11:21.


#2
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Si subiectul nu mi se pare tabu deloc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate