Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Spray iritant lacrimogen ...amenda sau altceva ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013
Salutare....

Eram cu niste prieteni cand unul dintre ei a inceput sa se certe cu unu de pe strada ..si eu am vrut sa trag de el sa plecam, sa nu cautam scandal si el stia ca am spray iritant lacrimogen ( Nato ..cu piper am inteles ca este dar pe el scrie Super paralisant) in buzunar..si mi-a bagat mana in buzunar,l-a luat si i-a dat la respectiva persoana un jet destul de lung.Persoana respectiva ameninta ca se duce la politie...intrebarea mea este..ce pot patii eu in cazul acesta si prietenul ala al meu care l-a folosit ?

Edited by alex244, 09 October 2015 - 23:23.


#2
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Atâta timp cât spray-ul NU a fost folosit in legitimă apărare, iei amendă (chiar și mai mult - dosar penal, în funcție de gravitate).

Dacă spray-ul a fost folosit pentru a înlătura un pericol iminent, al unui atac, atunci e ok.

Cearta != legitimă apărare. Dacă individul își scoate certificat medico-legal cum că are probleme pulmonare, prietenul tău va da cu subsemnatul ȘI TU pentru că ai obligația de a ține spray-ul departe de alte persoane. Dacă în schimb, cel agresat nu a observat că prietenul tău a luat de la tine din buzunar spray-ul + prietenul tău nu te dă în gât, va plăti doar el.

Edited by Rhesus, 09 October 2015 - 23:35.


#3
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Pârnaie pana la 60 zile. Data viitoare sa nu mai dai cu spray.

#4
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013
Nu am dat eu cu spray...eu am incercat sa opresc cearta aia a lor, am si martori care pot dovedii ca el mi l-a luat fara voia mea din buzunar...amenda o platesc eu cum o platesc..mie imi este frica sa nu am vreun dosar penal.

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu iei nici o amenda, ala nici macar nu poate dovedi acum ca i s-a dat cu spray sau mai mult ca ar fi fost sprayul tau.
Daca vroia sa se duca la politie se ducea pana acum.

#6
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Pai declari ca ai fost deposedat prin forta de spray, asa cum ai zis ca s-a intamplat. Mai departe e problema prietenului agresiv.

#7
OSNAZ

OSNAZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 10.10.2015
Depinde de martori, daca va puneti de accord la declaratii si declarati ca ati fost atatcati ... amenda, posibil amandoua partile sa incaseze amenda, numai sa va potriviti la declaratii.

#8
stoica_ionut

stoica_ionut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.10.2015
numai amicul tau e pasibil de amenda. tu nu patesti nimic

#9
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Ala a facut plangere, sau ceva?

Ca ameninta el ca merge la politie e putin relevant, daca nu se si duce :)

#10
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013
Nu, nu a facut nicio reclamatie.

#11
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
Cine a inceput cearta?Amicul tau sau imspreiatul?
Daca amicul tau s a luat de ala si tot el a dat cu piperul, nasol de el,agresor; ti a mai luat si sprayul,hoț.
Daca celalalt s a luat de el, vbim despre autoaparare,iar cele 2 cauze de mai sus pica.
Tu nu patesti nimic,ai spray pt maidanezii agresivi si betivii tampiti,nu?

#12
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013
Prietenul meu a inceput cearta ... ma rog, l-am numit aici "prieten" pentru ca imi era aiurea sa zic "persoana total neimportanta pentru mine dar cu care mai pierd timpul din cand in cand" ...oricum treaba sa linistit , cel imspreiat a inteles ca eu nu am avut nicio treaba , nu s-a dus la politie , acum ramane sa isi rezolve disputa cei 2,cel mai  probabil o bataie 1 vs 1 [ parte in parte cum se zice ] .

#13
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
Prea mult timp liber si lipsa de ocupatie.

#14
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 23.06.2004
Totusi, ciudata nevoia, ca baiat, de a umbla cu spray-ul in buzunar. Poate ar fi cazul sa schimbi anturajul.

#15
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
@alladin2k
Nevoia nu este ciudata deloc atat timp cat il folosesti doar la autoaparare. Sa nu uitam ca traim intr o lume care lasa caini de diferite rase liberi pe strada, sunt oameni care te urmaresc pentru a se razbuna din diferite motive,oameni care au pasiuni mult mai costisitoare decat venitul, oameni care nu au venituri,bolnavi,etc.
Un simplu puf in fata oricui il va descuraja sau il va opri din actiune.
Sa nu uitam ca este mult mai bine sa previi decat sa repari.

Edited by boxerbull, 01 November 2015 - 10:55.


#16
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Din punct de vedere al protectiei e una din cele mai bune optiuni. In primul rand echilibreaza balanta de forte, intre persoane cu forta fizica diferita, si situatiile gen singur contra 2-3 persoane. In al doilea rand, riscul atat pentru tine cat si pentru atacator e mai mic deoarece se evita contactul fizic. E preferabil sa-l faci pe betivanul agresiv sa planga jumate de ora decat sa-l trimiti la spital cu trauma gen fractura faciala sau cu lovituri la cap de la caderea pe bordura etc. In unele cazuri poate detensiona situatia cand il scoti la vedere...Posted Image . In ultimul rand, functioneaza si asupra unui animal agresiv.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate