Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

In caz de un cataclism, populatia o sa fie anuntata de catre autoritati ?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
regex

regex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.02.2015
Salutare,

Am citit o stire oarecum vaga despre un asteroid cam cat un sfert de munte Everest, care  s-ar indrepta spre pamanat. Articolul e subtirel si si am inceput sa caut stirea si pe alte ziare romanesti, dar nu am gasit nimic despre subiect.
Astfel mi-a venit in gand intrebarea: Oare daca am fi in situatia iminenta de coliziune cu un astfel de corp ceresc, in urma careia pamantul sau o parte din el o sa fie distrus, autoritatile(NASA, guvernele, etc) or sa anunte populati despre acest lucru ?
Eu sunt de parere ca nu o sa anunte evenimentele de genul din mai multe motive:
- Se instaureaza panica in randurile populatiei.
- O sa apara violente, miscari religioase, sinucideri .. etc.
- Decat sa sti ca in cateva zile/luni/ani o sa dispara populatia de pe pamant si sa iti astepti cu groaza sfarsitul, mai bine iti traiesti viata de zi cu zi. Psihologic vorbind, prefer sa nu stiu cand mi se apropie sfarsitul, si nici modul in care o sa mor.

Daca ar fi sa decid daca populatia sa fie anuntata sau nu, mi-ar fi foarte greu de ales.
- Daca as face-o populatia ar fi prea deprimata de gandul unui sfarsit iminent si violent, si parca mi-as dori ca oamenii sa isi traiasca ultimele clipe cat mai fericiti.
- Daca nu as face-o, as simti ca le-am luat sansa de a incheia ultimele socoteli cu viata , sansa de a petrece ultimele clipe cu cei dragi, sansa de a isi ideplini ultimele dorinte.

Voi ce credeti ? Populatia o sa fie anuntata in caz de cataclisme ?

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,623
  • Înscris: 30.10.2003
Cat timp traieste Bruce Willis nu-mi fac griji de asteroizi.

Edited by Bursul, 09 October 2015 - 13:13.


#3
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Daca asteroidul sau cometa este de dimensiuni mari, oricum n-o sa scapam prea multi... Ce farmec mai are sa fim anuntati?:habarnam:
Prefer sa mor linistit in timp ce dorm, ma plimb, sau stau acasa in fata PC-ului... decat panicat, alergand pe strazi, sau cautand o vagauna in care sa ma ascund!Posted Image

#4
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postregex, on 09 octombrie 2015 - 13:00, said:

Oare daca am fi in situatia iminenta de coliziune cu un astfel de corp ceresc, in urma careia pamantul sau o parte din el o sa fie distrus, autoritatile or sa anunte populati despre acest lucru ?


View Postregex, on 09 octombrie 2015 - 13:00, said:

prefer sa nu stiu cand mi se apropie sfarsitul, si nici modul in care o sa mor.

De fapt frica ta este ca or sa anunte...

View PostBursul, on 09 octombrie 2015 - 13:12, said:

Cat timp traieste Bruce Willis nu-mi fac griji de asteroizi.

Iar dupa cand Bruce moare, inseamna ca tocmai a salvat planeta

#5
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Eu nu as vrea sa stiu!

Edited by bietu, 09 October 2015 - 13:23.


#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Daaaaa, sigur! Or sa trimita acasa, la fiecare, in plic, cate o scrisoare, si cu un cronometru, sa stie fiecare cate secunda mai sunt pana la impact.
Acesta scrisoare va fi, neaparat recomandata si tradusa in toate limbile pamantului, ca fiecare sa poata citi si intelege ce scrie pe limba lui.


PS. Mai degraba ar fi fost un subiect bun pe aria de Fun...

#7
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postregex, on 09 octombrie 2015 - 13:00, said:

am inceput sa caut stirea si pe alte ziare romanesti, dar nu am gasit nimic despre subiect.

Astea-s prostii
Problema nu e de asteroid, problema e, ii batem pe aia din Insulele Feroe sau nu?
EU, zic ca tine, prefer sa nu stiu pana cand se termina meciul.

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,623
  • Înscris: 30.10.2003
Macar sa pice asteroidul in Feroe si inainte de meci. Scapam de o rusine.

#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,046
  • Înscris: 31.07.2007
- Buna ziua cetateni, suntem autoritatile. Avem o veste buna si una proasta. Vestea buna ii ca de maine nu mai trebuie sa platiti rate la banci. Vestea proasta ii cauza vestii bune si anume un bolovan cat Caracalu' care o sa radă totu' in seara asta!

#10
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postbietu, on 09 octombrie 2015 - 13:19, said:

Eu nu as vrea sa stiu!
Eu as vrea sa afle doar moderatorii de pe S/pedia

View Postedy_wheazel, on 09 octombrie 2015 - 13:24, said:

- Buna ziua cetateni, suntem autoritatile. Avem o veste buna si una proasta. Vestea buna ii ca de maine nu mai trebuie sa platiti rate la banci. Vestea proasta ii cauza vestii bune si anume un bolovan cat Caracalu' care o sa radă totu' in seara asta!
Rasturnati carutele!

View PostBursul, on 09 octombrie 2015 - 13:24, said:

Macar sa pice asteroidul in Feroe si inainte de meci. Scapam de o rusine.
Si un egal e bun...

#11
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011

View Postregex, on 09 octombrie 2015 - 13:00, said:

Salutare,

Am citit o stire oarecum vaga despre un asteroid cam cat un sfert de munte Everest, care  s-ar indrepta spre pamanat. Articolul e subtirel si si am inceput sa caut stirea si pe alte ziare romanesti, dar nu am gasit nimic despre subiect.
Astfel mi-a venit in gand intrebarea: Oare daca am fi in situatia iminenta de coliziune cu un astfel de corp ceresc, in urma careia pamantul sau o parte din el o sa fie distrus, autoritatile(NASA, guvernele, etc) or sa anunte populati despre acest lucru ?
Eu sunt de parere ca nu o sa anunte evenimentele de genul din mai multe motive:
- Se instaureaza panica in randurile populatiei.
- O sa apara violente, miscari religioase, sinucideri .. etc.
- Decat sa sti ca in cateva zile/luni/ani o sa dispara populatia de pe pamant si sa iti astepti cu groaza sfarsitul, mai bine iti traiesti viata de zi cu zi. Psihologic vorbind, prefer sa nu stiu cand mi se apropie sfarsitul, si nici modul in care o sa mor.

Daca ar fi sa decid daca populatia sa fie anuntata sau nu, mi-ar fi foarte greu de ales.
- Daca as face-o populatia ar fi prea deprimata de gandul unui sfarsit iminent si violent, si parca mi-as dori ca oamenii sa isi traiasca ultimele clipe cat mai fericiti.
- Daca nu as face-o, as simti ca le-am luat sansa de a incheia ultimele socoteli cu viata , sansa de a petrece ultimele clipe cu cei dragi, sansa de a isi ideplini ultimele dorinte.

Voi ce credeti ? Populatia o sa fie anuntata in caz de cataclisme ?
Tocmai mi-ai dat o idee de afacere banoasa!     POCAITI-VA PACATOSILOR !   SFARSITUL E APROAPE !
!

#12
regex

regex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.02.2015
@colombo - Exista televiziune, radio, ziare .. si radio santz acolo unde nu razvbat cele enumerate anterior. Si daca se anunta cu cateva luni inainte cu siguranta o sa afle destula populatie. De ce sa mutam subiectul pe aria de Fun ?

@tsunami .. nu stiu daca imi e frica ca o sa fiu anuntant. As vrea si sa stiu ca sa imi traiesc ultimele clipe in mod cat mai placut, dar si sa nu stiu ca sa nu fiu ingrozit de un iminent sfarsit.

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,623
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttsunnami, on 09 octombrie 2015 - 13:26, said:

Si un egal e bun...
Si dupa aia luam si cupa, nu?

Ce optimist esti.

#14
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postregex, on 09 octombrie 2015 - 13:00, said:

Salutare,
Am citit o stire oarecum vaga despre un asteroid cam cat un sfert de munte Everest, care  s-ar indrepta spre pamanat.

Vorbind serios acum, cum crezi ca stirea ar putea fi tinuta in secret???

View Postregex, on 09 octombrie 2015 - 13:28, said:

@tsunami .. nu stiu daca imi e frica ca o sa fiu anuntant. As vrea si sa stiu ca sa imi traiesc ultimele clipe in mod cat mai placut, dar si sa nu stiu ca sa nu fiu ingrozit de un iminent sfarsit.

AI sa-ti zic o chestie care se pare ca n-ai aflat-o.
Intr-o zi o sa mori!

Imi pare rau sa-ti dau eu vestea asta.
Acum ce facit? Traiesti ingrozit?

View PostBursul, on 09 octombrie 2015 - 13:29, said:

Si dupa aia luam si cupa, nu?

Ce optimist esti.

Nu, dupa aia berea
offf....

#15
regex

regex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.02.2015
@Pekiasan, au existat astfel de afaceri.  http://stirileprotv....de-negasit.html
Predicatorul acela a convins lumea sa isi vanda bunucrile si sa le doneze bisericii lui. Evident ca banii i-au intrat lui in cont pana la urma.

#16
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
http://www.imdb.com/title/tt0120647/

#17
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
o fi articolul asta

http://www.express.c...-Earth-48-hours

In giful ala vad ca cel mai aproape este 0,172 AU = 25730833.8 KM (daca o fi asa !) cea mai mica distanta.
Distanta pana la Luna este aprox 384000 KM asta inseamna ca va trece destul de departe de noi (?!)......

Edited by Mihai_3, 09 October 2015 - 13:47.


#18
regex

regex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.02.2015
@tsunnami, stiu o ca o sa mor, dar nu stiu cand si nici in ce mod. Una e sa sti ca fix in doua luni o sa dispari, alta e sa nu sti cand.
Eu zic ca pot sa ascunda lucrul asta destul de bine. La el cum ascund diferite secrete de stat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate