Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Compatibilitate memorii

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012
Am urmatoarea placa de baza http://www.pcgarage....yte/ga-b75-d3v/ si 2 memorii puse pe sloturile 2 si 4. (Kingmax 2gb DDR3 1333 MHZ CL9). Intreabrea mea este daca mai pot cumpara o memorie, care pusa alaturi de cele doua pe unul din sloturile 1 sau 3 sa functioneze fara nicio problema? Am vreo restrictie? De exemplu, sa fie de aceeasi frecventa, sa fie de la aceeasi firma, sa fie tot CL9. Sau pot lua orice pana in frecventa 1600 MHZ cat suporta placa de baza?

#2
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014

View Postenergymonsta, on 08 octombrie 2015 - 11:53, said:

Am urmatoarea placa de baza http://www.pcgarage....yte/ga-b75-d3v/ si 2 memorii puse pe sloturile 2 si 4. (Kingmax 2gb DDR3 1333 MHZ CL9). Intreabrea mea este daca mai pot cumpara o memorie, care pusa alaturi de cele doua pe unul din sloturile 1 sau 3 sa functioneze fara nicio problema? Am vreo restrictie? De exemplu, sa fie de aceeasi frecventa, sa fie de la aceeasi firma, sa fie tot CL9. Sau pot lua orice pana in frecventa 1600 MHZ cat suporta placa de baza?
Salut! Ai putea cumpara o noua memorie cu conditia de a avea aceasi frecventa si sa fie de acelasi tip (DDR3), presupun ca aceste 2 memori sunt compatibile cu placa de baza (Care poate sustine pana la 32gb RAM). Deci, da, poti sa cumperi inca o memorie pentru slotul 1 sau 3 (Vezi sa nu fie "stricate")

#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@energymonsta, ai de ales intre:
a cumpara orice kit dual chanel cu aceleasi specificatii ca memoriile (Kingmax 2gb DDR3 1333 MHZ CL9) ce le ai acum;
sau a cumpara un kit quad chanel cu frecventa 1600 Mhz.

Sper ca nu am fost ambiguu Posted Image

#4
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012
Vrei sa spui ca memoriile nu merg decat in dual channel? Daca am 3 placute pe placa de baza, imi sunt recunoscute doar 2?

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
va merge si cu 3 placute, stai linistit

tom a facut recomandarea pt e evita riscurile incompatibilitatilor intre placute.

insa daca iei o placuta identica cu ceea ce ai acum, nu ar trebui sa ai probleme, chiar si in 3 placute.

spune ce cod au placutele actuale, adica acel "K...."

sau "F...", dupa caz

#6
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012
Pai in cazul asta imi iau kingmax cu aceleasi specificatii doar ca de 4 sau 8 gb. Am vazut ca s-au mai ieftinit si ar fi cazul sa fac o noua achizitie :D

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
daca dai banii, macar sa-i folosesti cu cap acei GB in plus, sa nu ii iei doar ca sa fie la numar.

eu am 12 GB, iar pana acum am folosit maxim 75%, deci vreo 9 GB.

tu stii ce anume faci pe acel pc

#8
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postenergymonsta, on 08 octombrie 2015 - 12:18, said:

Vrei sa spui ca memoriile nu merg decat in dual channel? Daca am 3 placute pe placa de baza, imi sunt recunoscute doar 2?
Deci pan' la urma am fost ambiguu.
Imi cer scuze !

Daca vrei sa pastrezi memoria actuala cu 1333 Mhz, poti sa cumperi un singur modul Ram dar identic cu memoria ce o ai acum (firma, voltaj, frecventa si latenta) !
Cu trei module identice (firma, voltaj, frecventa si latenta) vor functiona in triple chanel.

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
tom, nu nr placutelor iti determina nr canalelor pe care vor lucra.

canalele pot fi dual, triple sau quad, dar placa trebuie sa aiba sloturile in consecinta.

asadar, poti avea 2 sau 4 sloturi - dar ambele vor avea doar dual channel

6 sloturi sunt pt triple

8 sloturi sunt pt quad

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Placa aia nu stie nici de Triple si nici de Quad, lasati omul ca il zapaciti cu informatiile astea suplimentare si total inutile.


Initiator - iei modul identic cu ce ai acum - din toate punctele de vedere. Inclusiv capacitatea !!!
Fiind Gigabyte singurele probleme care ar putea apare ar fi incompatibilitate intre module, placa e mai relaxata decat ASUS-urile, deci incompatibilitate cu placa mai greu.

Daca pui 3 module va merge ori in single channel ori un mod mixt - unele placi stiu asta, nu stiu daca si modelul asta. Adica 2 moduel vor merge in dual si unul in single,.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate