Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Contributie la pensie din diaspora

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Joia trecuta fusei la Toronto sa-mi rezolv ceva la Consulat.
Acolo am intalnit o pereche si din vorba-n vorba mi-au spus ca vor sa se intoarca in Romania si sa iasa la pensie.
La care am devenit nedumerit..
CIca ei in ultimii 10 ani de Canada au contribuit la sistemul de pensii din diaspora.

E posibil asa ceva? legal adica?
Se considera "ani de munca" anii in care cotizezi la bugetul pensiilor?

#2
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Poti cotiza "din mână" cu sume direct proporţionale cu pensia pe care doreşti să o primeşti

https://www.cnpp.ro/stagii-de-cotizare

Edited by Peter Blood, 07 October 2015 - 22:01.


#3
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Da

#4
BARUluMARIA

BARUluMARIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 03.08.2015

 mmm3, on 07 octombrie 2015 - 21:59, said:

Da
statul roman, are nevoie de bani ! ... oricum, de oriunde, oricat ! ...

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 tsunnami, on 07 octombrie 2015 - 21:51, said:

E posibil asa ceva? legal adica?
Nu, Statul Canadian le-a tras teapa romanilor.

Bineinteles ca e legal!

Pensia le va fi platita de catre Statul Canadian, in conformitate cu reglementarile canadiene.

Daca vor munci si in Romania, vor primi pensii de la state diferite.

Edited by OriginalCopy, 07 October 2015 - 22:17.


#6
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Ma gandesc ca e o inselaciune. Sau cel putin nu e drept...
Contribuie o suma derizorie pentru Canada, practic fara sa simta
Se intoarce in Romania la batranete si ia banul ala pana la sf vietii, chiar daca mai traieste inca 50 de ani... + banii cu care vine..., hmm, asta ma face si pe mine sa ma gandesc si sa trec in calcule.
Asa ca i-am zis ca nu prea cred ca e legal, dupa care tipul nu mi-a mai vorbit...

 Peter Blood, on 07 octombrie 2015 - 21:59, said:

Poti cotiza "din mână" cu sume direct proporţionale cu pensia pe care doreşti să o primeşti

https://www.cnpp.ro/stagii-de-cotizare

Esti un domn.
Chiar ca ma apuc de teme si eu...

#7
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Exista asa ceva, ba mai mult o pot incasa chiar in Canada, doar ca acolo nu va fi mare lucru, asa ca vin inapoi in Romania unde are alta putere de cumparare.

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cunosc si eu din astia. Pe unu l-a aruncat masa de trei ori in sus si l-a prins de doua ori.

Mai copii, se imput lucrurile. Grija mare.

#9
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 mmm3, on 07 octombrie 2015 - 22:29, said:

Exista asa ceva, ba mai mult o pot incasa chiar in Canada, doar ca acolo nu va fi mare lucru, asa ca vin inapoi in Romania unde are alta putere de cumparare.

De-asta nu mi se pare moral.
Adica la pensia din Canada nu pot plati din afara, iar pentru pensie in Canada (cea sociala care e mica al dracu), parca trebuie sa ai min 20 de ani.
Sincer, nu cred ca pensia din Canada ar fi superioara in valoare absoluta celei din Romania.
Hmm, mersi inca o data.

Sunt calcule de facut.
Ce-mi trece acum prin cap....
2009-2014 am trait in Romania si cateva banci ma atrageau cu pensiile private.
La calcul am iesit prea putin.
De ce ar depune in Romania romanul banii la banca pentru pensii private, cadn ar putea "umfla" contributia la pensia de stat pentru o pensie mult mai mare decat ar avea-o in mod normal din salariul pe care-l are?

Uite ce-mi trece prin cap:
Unu are slariul €2,000/luna
Asta ar trebui sa iasa la pensie cu €1,200 (zic ca 60% e, nu stiu cat e procentul real, e doarun studiu de caz)
Pentru asta el plateste 5.5%, adica €110
Daca ar plati €220 inseamna ca ar lua pensie €2,400/luna pana cand da coltu'

Gresesc undeva?
De ce as depune intr-o banca cei extra €110, care vor fi doar un fond limitat, cand as putea face ca Romania sa-mi plateasca fara griji pana nu ma mai trezesc?

 Super Chief, on 07 octombrie 2015 - 22:38, said:

Cunosc si eu din astia. Pe unu l-a aruncat masa de trei ori in sus si l-a prins de doua ori.

Mai copii, se imput lucrurile. Grija mare.

Mai omu, in Romania e parfum dupa cum se petrec lucrurile.
te loveste unu cu masina si fuge, mergi la spital si esti ingrijit. GRATIS
Te calca unu fara asigurare, are Romania un fond care te salveaza
iti faci imprumut in franci helvetieni, te salveaza statul...

Aici imi trebuie asigurare si pentru cel pe care-l lovesc, si pentru mine, pentru ca in cazul in care cel care ma accidenteaza, n-are asigurare, raman pe drumuri, spitalul trebuie platit
Prima de asigurare la masina, in primele 6 luni, am platit $240/luna, fara accident cu experienta 12 ani in Canada si 6 in Europa.., nu conteaza
Platesc asigurare medicala la greu, dar bag mana-n buzunar cand chem salvarea, destul de adanc, nu sunt asigurat pentru orice si la nesfarsit
Pensia.. poti considera ca e numai privata, care ai sansa sa observi ca ti se termina
La batraneste, constati ca nici card de credit nu mai iei usor..

#10
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Stii care e dezavantajul?
Ca daca nu apuci varsta, si ai si copilul prea mare (peste 26 de ani) nu o sa beneficiezi. Sa nu mai spun ca daca dublezi contributia nu inseamna si dublarea pensiei viitoare.
La pensia privata urmasii o vor poate extrage cash (fiecare 100euro platita astazi ar trebui sa primesti cel putin triplu peste 30 de ani).
In ceea ce priveste pensia din Canada, esti liber sa contribui pana poti iesi la pensie, apoi vii in Romania unde aceasta va valora mai mult.

Edited by mmm3, 07 October 2015 - 22:54.


#11
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 mmm3, on 07 octombrie 2015 - 22:49, said:

Stii care e dezavantajul?
Ca daca nu apuci varsta, si ai si copilul prea mare (peste 26 de ani) nu o sa beneficiezi.
La pensia private urmasii o vor poate extrage cash (fiecare 100euro platita astazi ar trebui sa primesti triplu peste 30 de ani).
In ceea ce priveste pensia din Canada, esti liber sa contribui pana poti iesi la pensie, apoi vii in Romania unde aceasta va valora mai mult.

Se pare ca-s depasit de situatie
O sa ma interesez la CPP
Deja am contribuit acolo 12 ani..

#12
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Tsunnami, eu sper ca n-ai mai mult de 30 de ani... e cam timpul sa-ti pui intrebarile astea.
Daca ai mai mult, e nasol.

#13
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 tsunnami, on 07 octombrie 2015 - 22:49, said:


De-asta nu mi se pare moral.
Adica la pensia din Canada nu pot plati din afara, iar pentru pensie in Canada (cea sociala care e mica al dracu), parca trebuie sa ai min 20 de ani.
Sincer, nu cred ca pensia din Canada ar fi superioara in valoare absoluta celei din Romania.
Hmm, mersi inca o data.

Sunt calcule de facut.
Ce-mi trece acum prin cap....
2009-2014 am trait in Romania si cateva banci ma atrageau cu pensiile private.
La calcul am iesit prea putin.
De ce ar depune in Romania romanul banii la banca pentru pensii private, cadn ar putea "umfla" contributia la pensia de stat pentru o pensie mult mai mare decat ar avea-o in mod normal din salariul pe care-l are?

Uite ce-mi trece prin cap:
Unu are slariul €2,000/luna
Asta ar trebui sa iasa la pensie cu €1,200 (zic ca 60% e, nu stiu cat e procentul real, e doarun studiu de caz)
Pentru asta el plateste 5.5%, adica €110
Daca ar plati €220 inseamna ca ar lua pensie €2,400/luna pana cand da coltu'

Gresesc undeva?
De ce as depune intr-o banca cei extra €110, care vor fi doar un fond limitat, cand as putea face ca Romania sa-mi plateasca fara griji pana nu ma mai trezesc?



Mai omu, in Romania e parfum dupa cum se petrec lucrurile.
te loveste unu cu masina si fuge, mergi la spital si esti ingrijit. GRATIS
Te calca unu fara asigurare, are Romania un fond care te salveaza
iti faci imprumut in franci helvetieni, te salveaza statul...

Aici imi trebuie asigurare si pentru cel pe care-l lovesc, si pentru mine, pentru ca in cazul in care cel care ma accidenteaza, n-are asigurare, raman pe drumuri, spitalul trebuie platit
Prima de asigurare la masina, in primele 6 luni, am platit $240/luna, fara accident cu experienta 12 ani in Canada si 6 in Europa.., nu conteaza
Platesc asigurare medicala la greu, dar bag mana-n buzunar cand chem salvarea, destul de adanc, nu sunt asigurat pentru orice si la nesfarsit
Pensia.. poti considera ca e numai privata, care ai sansa sa observi ca ti se termina
La batraneste, constati ca nici card de credit nu mai iei usor..

Man,se pare ca e naspa rau US,eu zic sa-ti faci bagajele si roiu catre Europa.Pe bune.Se pare ca aia acolo va tin de prosti daca le platesti asa scoruri pe degeaba.

#14
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Stai ca in Romania totul e pe datorie. Inca putin si chiar inainte sa ajunga Tsunami (si noi ceilalti) la pensie pica sandramaua.
Eu n-as da bani statului roman nici daca mi-ar dubla suma pe gratis.
Oricum daca ai deja o visrta inaintata si nu ai contribuit de tinar nu o sa iasa anii.

Quote

te loveste unu cu masina si fuge, mergi la spital si esti ingrijit. GRATIS

E un fel de-a spune. Exista un nivel de ingrijiri dar fereasca sfintul sa ai ceva mai complicat.
Eu stiu pe cineva care a cazut pe gheata si a folosit sistemul de care zici si acum are mina strimba. Atita stia ortopedul din urgente.

#15
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 ady_77, on 07 octombrie 2015 - 23:40, said:


Man,se pare ca e naspa rau US,eu zic sa-ti faci bagajele si roiu catre Europa.Pe bune.Se pare ca aia acolo va tin de prosti daca le platesti asa scoruri pe degeaba.

Si hamerica are partile ei bune.. e nasol doar cand ai ghinion si n-ai backup

 wizardofoz, on 08 octombrie 2015 - 00:02, said:

E un fel de-a spune. Exista un nivel de ingrijiri dar fereasca sfintul sa ai ceva mai complicat.
Eu stiu pe cineva care a cazut pe gheata si a folosit sistemul de care zici si acum are mina strimba. Atita stia ortopedul din urgente.

Tu vorbesti acum de ghinioane, eu vorbesc de situatii normale..
Nu orice om care merge la spital in Romania pleaca cu mana stramda, dar in America o bagi pe maneca daca nu ai asigurarea de baza, care costa-al dracu

Sa nu intelegi gresit, topicul nu este creat pentru a face comparatia America-Romania, ci sa verific o stire.
Care odata verificata e interesant de analizat.
Stii ca poti lua pensie din Romania si fara sa locuiesti in Romania

#16
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

 tsunnami, on 08 octombrie 2015 - 03:13, said:


Nu orice om care merge la spital in Romania pleaca cu mana stramda, dar in America o bagi pe maneca daca nu ai asigurarea de baza, care costa-al dracu

La 65 de ani nu mai ai problema asta, de aiai exista Medicare. Sint asigurari suplimentare dar nu cred ca sint asa scumpe, ca acopera numai niste upgraduri.


Quote

Sa nu intelegi gresit, topicul nu este creat pentru a face comparatia America-Romania, ci sa verific o stire.
Care odata verificata e interesant de analizat.
Stii ca poti lua pensie din Romania si fara sa locuiesti in Romania

E o chesti ciudata ca poti plati intr-un sistem fara sa fii acolo, adica Romania nu e fond de investitii.
Asta ar trebui sa-ti spuna ceva: foamea de bani e mare si-ti accepta banii cu doua miini. Si tu pari a fi foarte dornic sa-i dai. Intrebarea pe care trebuie sa ti-o pui este ce se va intimpla cind o sa trebuiasca sa iei bani. Acolo e durerea. Ei iti cheltuie banii tai acum, dar cine o sa plateasca pentru tine in 20-40 de ani?

#17
narcis83

narcis83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 21.04.2009
tsunnami nu stiu unde ai vazut tu 5,5% din salar probabil confunzi cu asigurarea medicala care e intradevar 5,5% din salar dar in realitate pentru a beneficia de pensie trebuie sa platesti toate contributile atat contributia unui muncitor cat si contributia unui patron care e 26,3% din salarul cu care vrei sa fi angajat, deci statul ia bani atat de la muncitor cat si de la patron iar tu daca nu ai un patron care sa te angajeze vei plati tu acea parte.
Stagiul normal de cotizare e de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare e 15 ani, daca cotizezi mai putin de 35 de ani vei fi penalizat si deci vei avea pensia mai mica.
Acum hai sa facem un calcul  simplu cati bani trebuie sa dai in 35 de ani de cotizare pt un salaru de 2000 de euro, pt 2000 de euro trebuie sa dai putin peste 500 euro lunar x 12 luni = 6000 euro pe an x 35 ani = 210.000 euro, merita ? eu zic ca nu mai ales ca daca mori inainte de a apuca pensia pierzi toti bani dati.
In schimb daca cotizezi stagiul minim de cotizare de 15 - 20 de ani la un salar minim care acum e aproximativ 250 euro ar trebui sa platesti lunar 60 de euro x 12 luni = 720 euro pe an x 20 ani = 14.400 euro pentru 20 de ani de cotizare la un salar minim dar asta e teoretic pt ca in realitate salarul minim in Romania va mai creste destul de mult in urmatori 20 - 30 de ani.
Deci parerea mea e ca merita sa-ti platesti contributia pt un salar minim timp de 20 de ani in caz ca te intorci in Romania sa ai o pensie asigurata chiar daca pensia va fi mica si vei trai pana la 100 de ani.

#18
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 wizardofoz, on 08 octombrie 2015 - 00:02, said:

Eu n-as da bani statului roman nici daca mi-ar dubla suma pe gratis.
Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate