Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

banner realitatea

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
enachescus

enachescus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.09.2013
Pe realitatea.net ruleaza in prezent un banner cu mesajul "energia care conteaza, bla-bla-bla", adica asta.

Am dat click pe el din greseala din Chrome, se deschide un tab nou insa in cateva milisecunde se si inchide.

Nu inteleg care-i "schema". Poate pune in pericol securitatea pc-ului / poate fi vorba de un keylogger?

Posibil sa para tampita intrebarea, doar ca-s patit (cand aveam windows; de vreun an folosesc ubuntu) si acum am tendinta sa fiu mai atent pe orice dau click si implicit sa mi se para unele lucruri dubioase. :D

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View Postenachescus, on 06 octombrie 2015 - 17:27, said:

si acum am tendinta sa fiu mai atent pe orice dau click si implicit sa mi se para unele lucruri dubioase. Posted Image

pai si de ce dai?

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View Postxcit, on 06 octombrie 2015 - 17:37, said:


pai si de ce dai?

Curiozitatea..........Posted Image

#4
enachescus

enachescus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.09.2013

View Postxcit, on 06 octombrie 2015 - 17:37, said:

pai si de ce dai?

sa zicem ca m-a interesat mesajul reclamei, desi am precizat ca am dat click din greseala. oricum, intrebarea ramane valabila in oricare dintre cazuri.

Edited by enachescus, 06 October 2015 - 18:01.


#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Stai linistit! Nu ai ce sa patesti ca un keylogger nu se poate instala fara drepturi de root.

#6
enachescus

enachescus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.09.2013

View Post_-_, on 06 octombrie 2015 - 19:13, said:

Stai linistit! Nu ai ce sa patesti ca un keylogger nu se poate instala fara drepturi de root.

Am inteles. Iti multumesc pentru raspuns!

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post_-_, on 06 octombrie 2015 - 19:13, said:

Stai linistit! Nu ai ce sa patesti ca un keylogger nu se poate instala fara drepturi de root.
Depinde. Nu iei in calcul un exploit pentru o anumita vulnerabilitatre din unul din tool-urile / soft-urile / pachetele instalate local. Ati uitat de vulnerabilitatile gasite anul trecut si anul asta in openssh, openssl si bash? Sper ca nu incurc softurile. Una bucata metoda de atac este exploatarea unei vulnerabilitati, daca exista, din OpenSSL, de exemplu.

Edited by MembruAnonim, 07 October 2015 - 19:36.


#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da, teoretic ai dreptate. Dar m-ar mira profund ca un buton mascat intr-un banner publicitar dintr-o pagina de web sa contina codul necesar exploatarii vreunei vulnerabilitati a unei aplicatii instalate local sub Linux. Teoretic este posibil, dar practic nu am auzit nici macar de un singur caz. Altfel ar fi profitat majoritatea bloggerilor pro-Windows (cel mai vulnerabil OS) sa faca propaganda anti-Linux pe linia riscurilor de securitate la care se supune un user de Linux. :)

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Posibilitatea exista. Cate sisteme cad victima nu stiu. Ca pe un site dubios din ro e un baner asta nu conteaza ca intradevar acolo detul de slabe sansele se fie ceva, dar la modul general riscul exista.

#10
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Oricum, deobicei exploit-urile se descopera si se rezolva relativ repede (din cate stiu HeartBleed a fost singura exceptie, acesta fiind vulnerabilitatea din ssl).

Edited by Zinus, 07 October 2015 - 21:12.


#11
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006

View PostZinus, on 07 octombrie 2015 - 21:12, said:

Oricum, deobicei exploit-urile se descopera si se rezolva relativ repede (din cate stiu HeartBleed a fost singura exceptie, acesta fiind vulnerabilitatea din ssl).

1. Heartbleed este o vulnerabilitate în OpenSSL nu în SSL.
2. Au mai fost și altele la fel de vechi și în alte softuri - vezi shellshock - bug introdus tocmai în 1989 - descoperit abia în 2014.
3. Faptul că se rezolvă destul de repede nu e chiar relevant, relevant este când update-urile ajung pe sisteme.

#12
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
1. Cand am zis ssl m-am referit la Openssl, greseala mea ca  nu am fost mai specific
2. O a doua exceptie, se mai intampla. Dar si mai important este cand a fost descoperite de cei cu "palari negre" decat momentul in care  a aparut versiunea cu probleme.
3. Un utilizator poate face update o data 20 de ani, nu asta conteaza ci cat de repede este rezolvata/apare o solutie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate