Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Iphone 6 sau Samsung Galaxy S6

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
obogdan23

obogdan23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 07.12.2010
Dupa lungi cautari, videoclipuri, review-uri, am ajuns la aceste doua telefoane. Folosesc telefonul pentru retele de socializare, browsing, Youtube, am pretentia la o camera buna, iar bateria sa ma tina de dimineata pana seara, avand in vedere ca nu ma joc. O sa iau telefonul de la Orange, pe abonament, deci la pret sunt cam la fel, 100-200 de lei diferenta, nu este o diferenta asa mare. Pana acum am avut telefoane slabe (Allview, Samsung), toate telefoanele le-am avut cu Android, sunt obisnuit cu el. Am avut ocazia sa butonez un Iphone si mi-a placut foarte mult sistemul de operare. La design imi plac foarte mult ambele. Astept si parerile voastre.

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Esti genul care sa umble prin soft? (root etc)

Daca ar fi sa iau iPhone, as mai astepta si as lua un 6S. De ce? Pentru ca are 2 gb ram si e mai future-proof.
Daca nu mai ai rabdare, ia S6 chiar daca autonomia lui nu e cea mai buna.

Edited by jegmihai, 04 October 2015 - 21:20.


#3
obogdan23

obogdan23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 07.12.2010
Nu, sunt genul care lasa sistemul de operare asa cum vine.

#4
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Eu as merge pe S6.

#5
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
iPhone 6 (S).

#6
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postobogdan23, on 04 octombrie 2015 - 21:22, said:

Nu, sunt genul care lasa sistemul de operare asa cum vine.
Atunci mai bine mergi pe iPhone 6.

#7
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 15.11.2005
iPhone clar!

#8
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postjegmihai, on 04 octombrie 2015 - 21:19, said:

Daca nu mai ai rabdare, ia S6 chiar daca autonomia lui nu e cea mai buna.
Nici cu autonomia de pe i6 nu te poti lauda...

#9
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
in fiecare luna cumperi telefon ?

#10
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Ce au prietenii tai? Daca ceilalti au iphone e mult mai bine sa ai iphone.

#11
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
In ultimele 2 luni am fost nevoit sa folosesc un iPhone pe post de telefon personal, va spun in cel mai sincer mod, a fost cea mai urata perioada din viata mea cand vine vorba de tehnologie, pana acum am mai folost iPhone petru o saptamana, doua, dar in lunile astea am folosit telefonul la maxim, pot sa spun ca nu cred ca exista sistem de operare mai retardat decat iOS-ul, astia nu au auzit nici in vise de cuvantul "intuitiv", totul e pus aiurea, toate sunt aruncate acolo fara pic de imaginatie sau logica, nici nu vreau sa vorbim de baterie, am cumparat un cablu special pentru a incarca telefonul in masina....asa ca dupa cele spuse, eu iti recomand iPhone, daca vrei sa mergi la mall si sa il scoti pe masa....

Edited by DaniJ90, 05 October 2015 - 00:29.


#12
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
S6 EDGE este beton...il am de 4 luni si e o "investitie" reusita....

#13
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Recomand S6,in continuare raman la parerea ca iphone-urile sunt telefoane de fite,sa-l citez pe @Dani,de scos pe masa la mall,cu un pret nesimtit de mare si nejustificat.
Ca si constructie se prezinta ireprosabil[toata gama iphone,nu ma refer doar la 6],constructie robusta,calitate,dar nu imi place la partea software,acele limitari ale lor impuse din cauza politicii stricte de securizare a datelor.
Cu  iphone nu poti descarca ceva de pe net[prin torrente nici atat],muzica,fisiere poti incarca doar prin I-tunes[la Samsung este foarte simplu,daca ai un cablu OTG pur si simplu conectezi stick-ul si transferi in cateva minute 3-4 GB de fisiere],de asemeni bluetooth-ul nu e compatibil cu alte telefoane.
Sa numai zic de bateria destul de slaba la iphone,am testat si butonat personal.
Imi place cum filmeaza,calitatea video este una buna,de altfel si stabilizarea imaginii.Daca esti pasionat de muzica, te anunt ca nu sta prea bina la acest capitol,calitatea audio a suferit un downgrade.....testat cu casti de 1400 lei.
Ca o paranteza:suprematia in materie de sunet la Iphone o detine batranul 3 GS.
Memoria este extrem de mica,16 gb,la Samsung macar minimum este de 32....stiu,exista si varianta Iphone de 64,DAR E NESIMTIT DE SCUMP.
Acum si Samsung este unibody si arata foarte bine,carcotastii numai pot spune ca este din plastic.
PS:imi plac gadgeturile si produsele de calitate in general,[nu ma refer numai la electronice],cand cumpar un anumit produs cantaresc si pun in balanta multe aspecte,dar aceste Iphone-uri repet,nu "m-au lasat cu gura cascata"incat sa-si merite pretul.
Scuze de off-topic,personal detin un Galaxy S4 de 2 ani si-o luna de care sunt foarte multumit,are o gramada de chestii pe el,unele mai folositoare,altele mai putin,nimic nu este restrictionat,fisierele de muzica,video le transfer imediat.Bateria si in momentul de fata este cea originala,este ok in continuare desi a fost incarcata zilnic.
La vremea respectiva inainte sa ma decid asupra telefonului au fost mai multe modele care le-am luat in vizor,iphone 5 a iesit imediat din schema,dar nu din cauza pretului[unde am avut 2300 lei ptr S4,se mai gasea 300 lei sa iau un Iphone 5],ci din cauza celor enumerate mai sus.
Bafta la cumparat si sa faci o alegere buna.

Edited by missionnad, 05 October 2015 - 06:59.


#14
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
iPhone

#15
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 24.12.2004
Galaxy S6. Camera mai buna, ecran mai mare, rezolutie mai mare, autonomie mai buna, memorie, procesor. Daca mai iei in calcul pretul si toate limitarile de pe IPhone...

#16
obogdan23

obogdan23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 07.12.2010
Nu sunt genul care se da mare ca pe telefon scrie Iphone sau Samsung, dar aceste doua telefoane imi plac cel mai mult. Aveti dreptate, sunt foarte scumpe telefoanele Apple. Din ce mi-ati spus, bluetooth-ul nu este compatibil cu alte telefoane?

#17
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Tot se mentioneaza pretul. Care e diferenta?
Astea cu CPU/RAM sint aiureli, E irelevant ce CPU si cit RAM are un sistem, important e cum merge.

#18
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
am avut si eu aceasta intrebare...ca si tine in urma cu cateva sapatamni bune.
Dupa ani de zile (am avut tot ce a fost de la 2G) am ajuns la concluzia ca inchisoarea IOS nu mai poate fi suportata de mine.
Deasemena nu sunt fan inrait de jocuri insa din cand in cand imi place sa deschid un joc de locica....

Vis-a-vis de baterie iti pot arata un 5h de screen on....pe S6 de la o incarcare full.

Attached File  2015-10-04 17.51.31.png   55.16K   63 downloads

Ce nu imi place la S6 ?
- Butonul Home la iphone este mai bine construit decat cel de la S6 (posesorii de IPHONE si S6 stiu la ce ma refer)
- Mufa de incarcare a iphonului este reversibila si in plus este cy muuuult mai rezistenta decat cea USB de la androide
   (am rezolvat folosind un Wireless Charger)
- calitatea pactchurilor si faptul ca carrier-ul trebuie sa le aprobe inainte sa ajunga pe telefon in comparatie cu IOS (vezi: stage fright)
- software din playstore trebuie instalat cu "grija" ...nu orice zboara se mananca !

Edited by Mihai_3, 05 October 2015 - 10:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate