Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Se poate darama peretele asta ?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
S-ar putea taia o parte cat mai mare din peretele dintre cele 2 camere de 9 m2 ? Este oare de rezistenta ? Cum pot afla ?

Attached Files



#2
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Intreaba si tu un inginer structurist, este vorba de apartament la bloc?

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Daca e de BCA/Rigips, il poti da jos fara probleme.
Daca e de beton, stai linistit!

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu in schita ta nu vad stalpi, aceasta ma face sa cred ca este o constructie cu pereti din beton.

#5
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Din cîte văd eu acolo n-are cum să fie de rezistenţă (poţi să-l dărîmi liniştit). Peretele de rezistenţă e cel de pe mediana blocului, dintre bucătărie şi casa scării şi cele două dormitoare (trebuie să se vadă la trecerea prin el -prin vestibul- că e mai gros).

Edited by stormwatch, 03 October 2015 - 16:55.


#6
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014
Cum a zis si mester,daca e din beton si asa pare sa fie, stai in banca ta.

#7
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Incerci sa dai o gaura cu bormasina in el. Daca intra ca in branza e dintr-un material usor, gen BCA, si se poate darama (bine, fara sa te lauzi excesiv, pentru ca pentru orice modificare iti trebuie o autorizatie de constructie), daca intra burghiul greu si vibreaza toata casa, e mai mult ca sigur beton si nu mai darami nimic, te multumesti cu impartirea existenta.

Daca nu ai bormasina, bate un cui mai lung in perete. Daca intra foarte greu ori se stramba cuiul, ai perete din beton si stai cuminte.

Edited by jumborom, 03 October 2015 - 17:20.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
...daca nu ai bormasina iti cumperi sau imprumuti una. Chestia cu cuiul poate sa dea erori, am avut un "nebun" de meserias, unde a tencuit el nu poti bate niciun cui. ...dar prima data incerci cu cuiul, daca nu intra nu-i totul pierdut, gauresti si vezi ce iese.

#9
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Eu cred ca NU!
Daca te uiti atent sunt 2 linii paralele, cu o latime mai mare decat celelalte.....
Deci, din experienta mea iti spun ca acela este perete ce sustine cladirea, si nu cred ca este o idee buna sa te atingi de el!

Si acele 2 linii merg dintr-un capat pâna in celalat al imobilului!

Edited by BodCasa, 03 October 2015 - 18:42.


#10
sorbetdozens

sorbetdozens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 20.09.2015
Pe sub dormitoarele fara baie trece holul scarii, nu?

90% este de rezistenta.

#11
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

 jumborom, on 03 octombrie 2015 - 17:19, said:

Incerci sa dai o gaura cu bormasina in el. Daca intra ca in branza e dintr-un material usor, gen BCA, si se poate darama (bine, fara sa te lauzi excesiv, pentru ca pentru orice modificare iti trebuie o autorizatie de constructie), daca intra burghiul greu si vibreaza toata casa, e mai mult ca sigur beton si nu mai darami nimic, te multumesti cu impartirea existenta.

Daca nu ai bormasina, bate un cui mai lung in perete. Daca intra foarte greu ori se stramba cuiul, ai perete din beton si stai cuminte.


eu stau intr-un bloc vezi unde nu exista bca.... pur si simplu, are fierbeton? e de rezistenta acel perete.... se vede din plan.... daca gasesti un inginer care isi gireze dreptul la practica tot te va pune sa faci un stalp la finalul peretelui si bolta

Edited by MooF2010, 03 October 2015 - 18:58.


#12
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Peretele dintre cele doua dormitoare face parte din structura de de rezistenta. Doar cei care delimiteaza dormitoarele de hol/dus/baie sunt de BCA. Nu e nevoie de gaurit sau batut cuie, bate cu pumnul in ei si ai sa vezi cum suna.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Care doua? Eu vad trei dormitoare. Aaa, te referi la peretele in discutie, da. Initiatorul a aruncat aici topicul si nu a mai zis nimic, ne lasa pe noi sa ne batem capu' Posted Image

Edited by MembruAnonim, 03 October 2015 - 19:23.


#14
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Cred ca s-a dus sa bata cuie Posted Image

#15
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Metoda cu pumnul este cea mai ieftina si nedistructiva dintre toate, cu conditia sa stii sa interpretezi corect sunetul.

Lipsa detaliilor de stalpi ma face si pe mine sa cred ca blocul este realizat dintr-o retea de pereti de beton armat, caz in care, nu poti darama niciun perete.

Apropo de metode nedistructive, un astfel de bloc (nereabilitat si neincalzit suplimentar de calorifere) se raceste toamna semnificativ mai repede comparativ cu unul construit din grinzi + stalpi + BCA.

#16
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
NU fa prostia sa darami acel perete. E de rezistenta. Nu este de BCA.

Edited by mmm3, 03 October 2015 - 20:19.


#17
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
E clar de rezistenta, nu te atinge de el sub nici o forma.

#18
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Nu il darama, pare a fi de rezistenta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate