Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

In ce limbaj este scris OLX

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
hopingsteam

hopingsteam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 27.09.2011
Incerc de ceva timp sa imi dau seama in ce este scris OLX.. voi ce spuneti?
M-am gandit ca ar putea fi scris in PHP / Python.. voi ce spuneti?

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
sa folosesti pyton pentru un site gen olx e ca si cum ai scoate dopul de la cada cu escavatorul....

un site ca olx nu dureaza mai mult de 7 zile de executie

Trantesti un php un css si o baza de date si gata

Edited by MooF2010, 05 September 2015 - 12:04.


#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View PostMooF2010, on 05 septembrie 2015 - 12:03, said:

sa folosesti pyton pentru un site gen olx e ca si cum ai scoate dopul de la cada cu escavatorul....

Pai da. Itaaa măăăă ce atâtea pitoane. If els, string si int. Gata e de ajuns astea pt. un programator.

View PostMooF2010, on 05 septembrie 2015 - 12:03, said:

un site ca olx nu dureaza mai mult de 7 zile de executie

Exact. Daca e facut de oameni cu mentalitate ca a ta in max. 7 zile se ajunge la concluzia ca asa ceva n-are cum sa dureze. Mai ales la 3 milioane de vizite pe zi cat are acum ;).

View PostMooF2010, on 05 septembrie 2015 - 12:03, said:

Trantesti un php un css si o baza de date si gata

Da. Si neaparat php amestecat prin html si desigur css-ul musai inline.

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
@OP Si daca stii ca e facut in PHP, cu ce te incalzeste? Te apuci de facut clone? Da' baza din spate in ce o faci?
Da' JSul din fata e tot limbaj sau nu prea?

Edited by dexterash, 05 September 2015 - 12:18.


#5
RusuMihai

RusuMihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 14.11.2010
In 6 zile, a 7 a te odihnesti.

#6
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
HTML (5) + CSS + foarte mult Javascript + PHP

Dacă vrei să faci destul de repede un site modest care să aibă și funcție de magazin online ai putea să încerci niște module gratuite de Joomla (iar Joomla și modulele sale folosesc PHP).

Edited by Koal, 05 September 2015 - 12:34.


#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View Postpotae, on 05 septembrie 2015 - 12:12, said:

Pai da. Itaaa măăăă ce atâtea pitoane. If els, string si int. Gata e de ajuns astea pt. un programator.



Exact. Daca e facut de oameni cu mentalitate ca a ta in max. 7 zile se ajunge la concluzia ca asa ceva n-are cum sa dureze. Mai ales la 3 milioane de vizite pe zi cat are acum Posted Image.



Da. Si neaparat php amestecat prin html si desigur css-ul musai inline.

Daca pentru tine php inseamna doar conditionale si itireratii tu esti "marele programator" nu eu.

Pentru un site bine facut in alea 7 zile date de mine cele 3 milioane de vizite pe zi pot fi transformate in 300.000.... trebuie doar sa stii sa faci un site. Ca si idee, nu are rost sa iti incarc site-ul de 2 ori ti-l incarc doar o data chiar daca intri de 100 de ori pe zi iar privind baza de date.... la 3 milioane de vizite pe zi banuesc ca folosesti host de 5 euro pe luna

Edited by MooF2010, 05 September 2015 - 12:44.


#8
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
PHP + MySQL
Mai exact: https://osclass.org/

#9
fuel

fuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 02.12.2005
Doar pur ca functionalitate, e relativ usor sa scrii multe din site-urile / aplicatiile web foarte populare.
Ce e mult mai greu de implementat sunt multe alte aspecte.
Printre cele mai importante este sa serveasca flawless si instant multe milioane de accesari unice pe ora, asta la cost minim. Sau sa faca fata la schimbari interne foarte usor fara sa afecteze multele milioanele de useri si accesari.

Nu stiu daca e cazul la Olx, caci la noi piata e foarte mica, dar totusi ceva cunostinte mai mult decat chestiile de baza de programare si hardware iti trebuie ca sa iesi pe plus.
Din cate stiu, Olx sau unul din site-urile care face acelasi lucru are sau avea pierderi mari, dar nu e legat cred de incompetenta in implementare ci de mai degraba de business in sine.

Un articol despre Twitter:
http://highscalabili...tive-users.html

Edited by fuel, 05 September 2015 - 17:52.


#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postxplozia, on 05 septembrie 2015 - 13:12, said:

PHP + MySQL
Mai exact: https://osclass.org/
Unde ai vazut tu "urme" de osclass in OLX? Sau ai impresia ca un site (aplicatie, de fapt) va fi intotdeauna facut(a) pe o platforma OpenSource?

View Postcorectsunt, on 05 septembrie 2015 - 14:46, said:

Nu stiu..dar nu cred ca e in HTML. Cred ca au cv baze de date in spate.
Si paginile generate in ce or fi? In muHTLL? Sau stromele?

#11
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Desi initiatorul cred ca vrea doar sa faca un site gen olx si nu are nevoie de detaliile de existenta actuala a lui olx iti zic sigur ca de la un punct in colo viata unui site nu depinde doar de programator. Daca ai sa vezi conducatorii de la Facebook, Google, Yahoo, Emag, Ebay si multe alte site-uri care au trecut de un anumit nivel nu se mai lauda cu tehnologiile de programare, cu programatori ci se lauda cu servere, data centers, noduri si multe alte echipamente hardware.

Poti sa fii cat de bun programator ai fi sunt situatii gen 3 milioane de vizite unice pe zi care poate insemna si 10 milioane de accesari pe zi cand pe 80% din hosturile din Romania nu pot fi atinse tehnic.

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Olx e scris in romaneste.

#13
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
builtwith punct com

#14
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Nu are rost sa cheltui banii aiurea pe servere cand poti folosi ceva optimizat de bun simt.
Baietii de la stackoverflow au codul si arhitectura serverelor atat de bine facuta incat nu depasesc un load de 15% pe procesoare. http://highscalabili...vers-and-i.html

Cei de la Facebook nu-si permiteau sa treaca prin overhead-ul ce-l implica PHP-ul, adica interpretare, asa ca l-au transpilat in C++. https://en.wikipedia.../HipHop_for_PHP

Nu stiu de ce unii asociaza PHP-ul cu ceva facut de copiii de liceu, cu 2-3 conditionale intr-un while de mysql_fetch_rows ( parca asa era, nu  ? ). In PHP se poate scrie cod OOP, la fel cum in C++ se poate scrie procedural.

#15
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
@InTech cica si eu zic ca in JS se poate face OOP, da nu ma crede nimeni.

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View PostInTech, on 07 septembrie 2015 - 09:08, said:

Nu stiu de ce unii asociaza PHP-ul cu ceva facut de copiii de liceu, cu 2-3 conditionale intr-un while de mysql_fetch_rows ( parca asa era, nu  ? ).

Fiindca asa arata multe din solutiile create folosindu-l. Ce sa-i faci... costul popularitatii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate