Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Samsung Galaxy Tab A 9,7"( LTE/ Wifi )

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Ieri am facut achizitia, still testing :)
Astazi am schimbat ROM-ul. Eu am cumparat-o de la Orange la abonament ( pentru ca oricum aveam nevoie de abonament de date ) si ROM-ul venit era pliin de bloatware Orange; in plus, lipsea aplicatia OneDrive.Foarte important, pentru ca pe romul BTU ( UK ) mi-a dat 100GB cloud.

Pro:
Baterie foarte buna
Aspect 4:3, asta am cautat.
2GB RAM
Fara Bloatware Samsung& CO ( are foarte putine aplicatii preinstalate, doar strictul necesar, cele Google si pachetul Microsoft ).
100GB Cloud OneDrive ( il primiti si la tabletele nebranduite, sau si daca reusiti dupa multe razboaie sa v-o luati de la Vomafone...Posted Image Eunjoy it A.! )
Display luminos, chiar foarte luminos
Destul de fluida, deocamdata. Totusi, e Samsung. Ma astept ca intr-un an sa trec la AOSP/ altceva
UPSM, desi, daca avea AMOLED chiar era un +
WiFi in 5GHz

Contra:
Display-ul nu are o rezolutie prea inalta. Nu e deranjant, nici foarte sesizabil. Insa poate fi categorizat ca -. Totusi, e cu destul de mult sub Tab S de aceiasi marime si LTE
Tot display-ul, e un magnet pentru amprente.
Butoanele recents si back nu ai bec

Ce-am facut eu intr-o zi:
Am navigat pe net, Chrome.
Am citit PPT-uri, PDF-uri
Am lucrat in xcell ( aveam deja template-urile mele )
Am vorbit cu mama pe Line, si ea o zis ca ma vede bine. Nu stiu, eu n-am probat camera, din partea mea camera din spate putea sa lipseasca. Asta din fata o mai folosesc pe Line/ Skype. Puteau chiar s-o puna aici pe aia de 5MP, nu vad cine ar folosi o tableta de 9,7" sa faca poze. Idem functia de telefon, dar eu oricum am abonament de date.
Verificat/ scris e-mailuri.
Aseara am configurat un router wifi de pe ea si m-am jucat cu setarile lui pana am ramas fara net :lol: Am descarcat pe ea tot felul de aplicatii ( putty, filezilla server ). De asta am preferat tableta android, pentru ca te poate scoate din rahat la nevoie. O poti folosi ( daca ai root ) inclusiv pe post de media installer cu linux. Dar am un HTC pentru asta.



In principiu, merita. Achizitionata la abonament de care oricum ai nevoie. In magazin, e scumpa ( 1500 RON ), mai pui putin si iei un nexus by HTC.


Nu i-am facut root, n-am avut de ce. Inca.
Dar daca e cineva interesat, am gasit metoda :)



Exista si o varianta exotica, cu SPen. Aceasta are ceva optiuni in plus in setari. Totusi, voi proba un sPen zilele ce urmeaza sa vina in curand.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Am luat si carcasa asta: http://www.amazon.co...ailpage_o01_s00


Pana. Acum, totul ok. Am bagat Google Now Laucher pentru ca imi place.


In afara de minusurile generale Android, unele prezente si in iOS (care culmea, inexistente in WP)  nu ma deranjeaza nimic.
Dar am zis, nu ma joc. Am diverse aplicatii pe care le folosesc (office intens, spectrofotometrie, microscopie, citit, net mult s.a.).

Bateria tine foarte bine, cred ca e cel mai important aspect in cazul meu.

#3
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
am primit si eu o tableta din asta cadou, inca n-a ajuns la mine sa ma joc pe ea, abia joi seara :D
din ce am citit la caracteristici, in unele locuri zice ca stie si protocolul wireless ac, in altele zice ca nu, cum e?
care e ultima versiune de android?

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Eu nu ma joc.


Ultima versiune e mai rapida, mai stabilă si cu memoria mai goală. Eu folosesc tableta doar la office, web, filme si Facebook. Si Skype.


Si teamviewer la reu, minim 5h pe zi.

Edited by lex404, 22 December 2015 - 22:20.


#5
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
nici eu nu o sa ma joc, cand am zis ca o sa ma joc pe ea era in ghilimele, in sensul ca o sa o butonez :D
oricum nu stiu daca o sa o pastrez pentru mine sau i-o las mamei.
daca reusesc sa o instruiesc suficient sa o foloseasca des, i-o las, altfel o iau eu :P

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
E o folosesc foarte mult :)
I-am pus si book type case si e chiar misto.

Pacat ca are android :lol: si ca e samsung...in rest, e ok.

#7
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
am si eu 2 book cover-uri de ipad din piele luate de black friday, cum ipad are tot 9.7 diagonala ma astept sa se potriveasca :D
eee, pe mine nu ma deranjeza nici ca e samsung nici ca e android, mai ales ca am primit-o cadou :D

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
LOL, evident ca NU se potrivesc.

Mie singurul lucru care imi displace, destul de mult (adica atat cat sa ma faca sa o schimb asap) e lipsa suportului xda. Astazi am testat jucatul pe tableta la distanta (nvidia gamestreaming) si merge foarte foarte bine cu controllerul de xbox. Asta e bun in concedii cand astepti sa iasa nevasta din dus, mai bagi un joc de pe PC, ceva.

#9
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
prin primavara o sa primim si noi android 6 :D

#10
serban01

serban01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.07.2008
Si am luat tableta ieri de la Vodafone LA abonament de 85 lei pe Luna!e bunicica nu chiar buna ca nu e full HD displayul!unde gases si io folie de sticla pt ia?mi sa sous ca nu prea se gasesc folli pt ia!

#11
serban01

serban01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.07.2008
Si am luat tableta ieri de la Vodafone LA abonament de 85 lei pe Luna!e bunicica nu chiar buna ca nu e full HD displayul!unde gases si io folie de sticla pt ia?mi sa sous ca nu prea se gasesc folli pt ia!PS s-ar putea sa nu primim android 6 ca nu are 3 GB de ram am citit undeva pe  un site!:( scz pt double post scriu de pe  telefon si am gresit!imi cer scuze

Edited by serban01, 25 February 2016 - 14:53.


#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Și să fi avut 3GB, nu primeai android 6...samsung, ai uitat?


Accesorii, pe Amazon.

Pe mine mă enervează lipsă suportului xda.

#13
vasybogdan

vasybogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 16.01.2008

 serban01, on 25 februarie 2016 - 14:52, said:

Si am luat tableta ieri de la Vodafone LA abonament de 85 lei pe Luna!e bunicica nu chiar buna ca nu e full HD displayul!unde gases si io folie de sticla pt ia?mi sa sous ca nu prea se gasesc folli pt ia!PS s-ar putea sa nu primim android 6 ca nu are 3 GB de ram am citit undeva pe  un site!Posted Image scz pt double post scriu de pe  telefon si am gresit!imi cer scuze
La vodafone gasesti geam de sticla pt a fi aplicat .Eu am pus cu 72 lei.

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
A aparut in final sfarsit dupa cum bine ne-a obisnuit Samsung... Update la 6.0.1!!! (pentru UAE).

Il descarc acum :D


Mashallah!

#15
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006

 lex404, on 11 martie 2016 - 22:37, said:

Și să fi avut 3GB, nu primeai android 6...samsung, ai uitat?

 lex404, on 24 mai 2016 - 16:54, said:

A aparut in final sfarsit dupa cum bine ne-a obisnuit Samsung... Update la 6.0.1!!! (pentru UAE).

nah ca a primit :D

#16
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
Gata. A venit și 6.0.1 oficial

#17
vasybogdan

vasybogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 16.01.2008
Salutare,
Ce program bun  de office folositi ?Va d ca cel instalat cere de fiecare data salvare date sa fii conectat la net.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate