Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Ubuntu Phone in Desktop mode

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dinamicdesign

dinamicdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.06.2005
Ubuntu Phone in Desktop mode
este un Meizu MX4 Ubuntu Edition. ar fi ceva mai interesant pe o tableta :>

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v9un6H-O1HI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Interesant...dar tot mi se pare prea mic displayul pentru ce vrei sa faci tu acolo. Pacat ca Ubuntu nu prinde la public, cel putin pe smartphone.

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Nu prinde pentru ca l-au facut aiurea, se vede si in filmul de mai sus cat de greu se controleaza ferestrele acelea.

Edited by LensFlare, 03 September 2015 - 05:46.


#4
dinamicdesign

dinamicdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.06.2005

View PostLensFlare, on 03 septembrie 2015 - 05:46, said:

Nu prinde pentru ca l-au facut aiurea, se vede si in filmul de mai sus cat de greu se controleaza ferestrele acelea.

poti folosi un mouse dar momentan nu apare pe ecran pointerul de la mouse si este cam greu de folosit.

#5
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Ubuntu touch e chiar reusit, nu inteleg de ce se mai chinuie cu „desktop mode” pe un telefon.

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ar fi primul OS cu adevarat universal. Ideea este de a conecta la smartphone un display extern, tastatura si mouse si de a-l utiliza la fel ca pe un PC.
Atata vreme cat hardware-ul unui smartphone are sansa de a se apropia de performantele unui PC este ideal sa poata rula si un OS pentru PC + aplicatii clasice.

De exemplu pe mine ma bucura faptul ca pe tableta Windows pot rula si aplicatii desktop. Daca aceasta nu ar fi fost posibil, atunci nu as utiliza tableta. iOS si Android imi sunt inutile pe o tableta tocmai pentru ca nu pot rula si aplicatii clasice compatibile OS X, Windows sau Linux. Nu am intalnit pana acum pe o platforma mobila anumite aplicatii care sa sa se ridice macar aproape de nivelul aplicatiilor clasice pe care le utilizez eu mai des pe Mac sau pe PC cu Windows/ Linux sau tableta Windows.

Visul Microsoft de a reuni PC-ul, tableta si consola s-ar putea sa se implineasca cu intarziere sau sa nu se implineasca.
In schimb Canonical chiar daca a facut niste pasi deocamdata mai stangaci pentru a aduce acelasi Linux pe PC, tableta, smartphone, TV etc. macar au facut-o si acest lucru este demn de apreciat.
Primul pas a fost realizat inca din momentul in care au lansat asa numitul "Ubuntu for Android" (cu vreo doi ani in urma daca imi amintesc corect) si de atunci au progresat tot mai mult in directia unificarii platformelor luand-o inaintea celor de la Microsoft.
Pentru Linux acest lucru eu il vad ca pe un castig important.

Edited by _-_, 03 September 2015 - 11:39.


#7
dinamicdesign

dinamicdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.06.2005
@_-_ deocamdata xmir este cam buggy dar vom putea rula aplicatii pentru desktop pe telefon (gen InkScape sau libre office). hm.. parca era un demo pe undeva... uh aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c3PUYoa1c9M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

@Zinus desktop mode este ok pe tablete si 2 in 1. din pacate nu am o tableta sa testez (pe un nexus 10 ar merge). sunt 2 moduri btw.. 1 direct cum e in videoclip si 2 poti conecta un monitor sau un tv

Edited by dinamicdesign, 03 September 2015 - 12:41.


#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu am testat la un moment dat Ubuntu Desktop pe tableta Windows (cu procesor Intel), dar nu era chiar utilizabil asa ca am renuntat...
Am facut doar o poza: http://forum.softped...8#entry15104653

Din pacate, Canonical se centreaza deocamdata pe suportarea procesoarelor ARM in cazul tabletelor si telefoanelor, desi au inceput deja sa apara nu doar tablete, ci si smartphone-uri cu procesoare Intel a caror arhitectura nu ar ridica niciun fel de probleme rularii aplicatiilor clasice (desigur in mod nativ).

#9
dinamicdesign

dinamicdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.06.2005
si un Nexus 7? in modul desktop --> conectat la un monitor

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yJO5Q8P4hks?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
dinamicdesign

dinamicdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.06.2005
Ubuntu Phone in desktop mode pe un Nexus 4 + mouse pointer vizibil (OTA7 sau 8)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zYP5wuszuzk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate