Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Stick Modem E3131 pe Router Wireless Asus RT-AC52U AC750

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Foloseste cineva asa combinatie?

Vreau sa-mi iau un router cu 3G pentru net in deplasare, la tara, iar la oras sa-l folosesc cu cablul RCS bagat in WAN si wireless pentru conectare laptopuri si telefon.

Direct pe laptop (cu W7) am probleme cu modemul E3131, in sensul la conectare daca reusesc sa deschid browserul pana se conecteaza (cat este prompterul de Network Connecting), dupa lansarea comenzii, uneori merge, alteori nu. Daca imi arata statusul ca este conectat, degeaba incerc sa deschid ceva, ca imi zice ca nu a fost gasit serverul. Iar cand merge, durata este si aia aleatorie, de la 1 minut la cate ore il las deschis (de obicei merge pana in 10 minute). Cand cade netul, trebuie reinitializat modemul prin scoatere si bagare iar in portul USB, cu aceeasi probabilitate de a intra sau nu, nu merge sa ii dau Disconnect si sa il conectez iar din soft. Au fost zile cand din 30 minute am stat pe net 5, restul fiind incercari de conectare.

Sper ca prin router semnalul sa fie continuu, numai sa fie compatibilitate intre modem si router.

Poate ar fi bun un MiFi, dar prefer un router (clasic) ca asta, pentru ca are optiunea ca portul USB sa fie folosit si server pentru imprimanta. Vad ca alte routere, mai ieftine, precum TP-LINK TL-MR3420, folosesc USB-ul numai pentru conectare modem 3G, nu recunosc imprimanta sau altceva.
La TP-LINK TL-MR3420 vad pe un forum ca E3131 cu RDS merge, dar nu este si print server :(

#2
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011
uite aici un mic ajutor http://ofmodemsandme.../supported.html
Cauta un router cu flash de 8MB sau mai mare ... ca si recomandare 1043nd v2(V3 inca nu are suport ) sau unul cu doua porturi USB

#3
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Nu cred ca te va salva neaparat un router.
Acel modem de date mobile il ai in custodie de la RCS&RDS ai trafic de date limitat sau nelimitat?
Cum stai cu semnalul in momentul in care este nefunctional serviciul de internet mobil?
Ar trebui sa verifici putin starea semnalului dupa care sa te gandesti la un router 3G.
Daca problemele nu se rezolva nici asa ar trebui sa contactezi departamentul digi mobil pentru a reclama problema sa vezi ce este de facut daca este de la terminalul tau (stick-ul) sau daca este de la laptop.
Asistenta tehnica Digi Mobil, Digi Net Mobil:  *777 (de pe mobil) sau
031.400.7777
(din orice retea)


#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
@VladutzU2013 - Trafic nelimitat, semnal foarte bun la tara, cel putin 3 linii.
Cu acelasi sim pus pe un stick de Vodafone decodat (nu am retinut modelul) a mers OK pe W7, deci simul si laptopul sunt si ele OK, de unde rezulta ca stick-ul este problema. Mi s-a recomandat un MiFi (legatura sim-laptop fiind wifi), dar la banii astia as prefera un up-grade de router, cel folosit fiind anticul D-Link 624 (la vremea lui bun).

@danyconnect - La specificatiile lui TP-LINK TL-WR1043ND scrie ca este fara 3G/4G. Modemul E3131 nu este pe 3G?

Mai am si un MF 195E care odata instalat, cu semnal superOK, nu ii pot da comanda de Connect pentru ca zona butonului nu reactioneaza nicicum la cursorul de mouse.

#5
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Cauta un firmware mai nou pentru stick-ul E3131.

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
@vladutgm - i-am facut acuma un up-grade de firmware de la 21.157.31.01.623 la 21.158.00.00.1020 si rezultatul este ca sesiunea de net care se deschide, tot in regimul tranzitoriu, tine cel mult 10 secunde, cere redial, dupa care intra in "Looking" dupa pagina care vreau sa o deschid. Pentru o noua sesiune de lucru :( scot stick-ul din portul USB si reincep procedura, tot pentru alte 10 secunde.

#7
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Schimba stick-ul gasesti pe olx.ro la mana a doua ieftine si diferite modele decodate.

#8
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011

 claudiu1, on 02 septembrie 2015 - 07:43, said:


@danyconnect - La specificatiile lui TP-LINK TL-WR1043ND scrie ca este fara 3G/4G. Modemul E3131 nu este pe 3G?


Se va schimba softul original, cu cel de pe site, si va fi compatibil. Acum depinde si ce vrei tu sa faci din el ... cati poti lua si archer c5, de exemplu (depinde bugetul tau).La modele 1Gbit vei pierde HW nat accelerat si vei ramane cu 200-300 Mbps/WAN

#9
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
sau varianta simpla si eleganta ar fi un un router 3g portabil dedicat.  gen tplink m5320

#10
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Routerele portabile 3G au bateria slaba se termina imediat.

#11
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
iarasi vorbesti din auzite si doar dezinformezi...... e doar pacat...

Edited by carmenclara1, 05 September 2015 - 10:29.


#12
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

 VladutzU2013, on 05 septembrie 2015 - 08:20, said:

Routerele portabile 3G au bateria slaba se termina imediat.
Ai avut tu astfel de router portabil si ai constat ca tine putin bateria?Mai informeaza-te,huawei e5770 tine 20 de ore bateria,plusa ca are si tdd38 banda rds pentru 4G.

#13
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Da am avut de la Orange tot Huawei era marca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate