Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Cablu microusb conteaza?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
misuh

misuh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 27.06.2013
Salut.
Mi s-a rupt cablul de incarcare de la s4. Conteaza daca cumpar unul diferit de cel original?Afecteaza cu ceva bateria?
Daca nu, ce mi-ati recomanda sa iau si de unde?

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Conteaza extrem de mult. Testat si masurat: unele cabluri nu reusesc sa sustina mai mult de 0.2A la incarcare, altele se duc pana in 1.85A (aproape de maximul suportat de incarcatoarele de tablete, de exemplu).

De preferat, cauta sa iei un cablu original, Samsung chiar.

#3
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Sigur ca are si cablul importanta lui. Citeste aici.

" If you buy unshielded cables that come with 2A generic chargers it'll charge in USB mode which is about 500mAh. "

#4
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Cablul conteaza pentru viteza de incarcare, unul calitativ e in general substantial mai sump de cele la sub 10 lei pe care le gasesti la taraba. Am luat cablu original Samsung de la un model mai vechi si scoate 400 de mAh in cele mai bune toane ale lui, deci nu e nici o garantie ca scrie samsung, htc sau altceva pe el.

#5
misuh

misuh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 27.06.2013
Problema e ca nu gasesc cablu original de la s4 pe net.

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
http://www.gsmnet.ro...tare-produs=nou

Spor!

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,195
  • Înscris: 22.05.2003
Cablurile microusb sunt universale, dar unele sunt mai proaste ca altele.

Grosimea de cablului e o indicatie rapida.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Un cablu mai bun nu "scoate" mai mult curent.

Daca cablul nu suporta curentul, se incazeste, se topeste izolatia si in final conductorul.

Problema este ca daca cablul este lung si conductorul subtire, exista o cadere de tensiune pe cablu si din cauza asta acumulatorul se incarca mai incet.
Curentul scade pentru ca este direct proportional cu tensiunea, nu pentru ca nu suporta cablul. (I=U/R)

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
sunt multe cabluri proaste, de obicei mufa nu face contact bine in telefon
cum s-a zis si mai sus, grosimea e un factor rapid de alegere
varianta optima: cablu cat mai scurt si mai gros.. calitatea mufei ramane de vazut, dar in general orice cablu "de firma" are mufe ok

microusb-ul este o mufa proasta "by default", nu a fost gandita sa sustina curenti de 1-2 A cum au nevoie noile telefoane si tablete pentru incarcare rapida

#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 pasilla, on 01 septembrie 2015 - 13:50, said:

Un cablu mai bun nu "scoate" mai mult curent.

Daca cablul nu suporta curentul, se incazeste, se topeste izolatia si in final conductorul.

Problema este ca daca cablul este lung si conductorul subtire, exista o cadere de tensiune pe cablu si din cauza asta acumulatorul se incarca mai incet.
Curentul scade pentru ca este direct proportional cu tensiunea, nu pentru ca nu suporta cablul. (I=U/R)
Toate echipamentele moderne stiu sa masoare si sa isi adapteze curentii la cat suporta cablul. Teoria nu este chiar lunga si o gasesti, de exemplu, pe site la Texas Instruments, la integratele de power management, powerpath sau battery management.

Povestile gen cablu care se incinge merg la Dacii, nu la telefoane 'teligente.

Edited by dexterash, 01 September 2015 - 14:03.


#11
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007

 pasilla, on 01 septembrie 2015 - 13:50, said:

Un cablu mai bun nu "scoate" mai mult curent.

Daca cablul nu suporta curentul, se incazeste, se topeste izolatia si in final conductorul.

Problema este ca daca cablul este lung si conductorul subtire, exista o cadere de tensiune pe cablu si din cauza asta acumulatorul se incarca mai incet.
Curentul scade pentru ca este direct proportional cu tensiunea, nu pentru ca nu suporta cablul. (I=U/R)

Dar ce alimentezi cu el, plita electrica ?
In principiu merge orice cablu, eu am un Nokia 210 si il incarc cu 3 cabluri diferite microUSB USB...si e aceeasi situatie . Or fi cablurile bune, nimic de zis. Am avut insa surpriza neplacuta cu un cablu din asta sa se intrerupa. In general iti dai seama aproximativ de calitatea unui astfel de cablu dupa cat e de rigid. Daca e moale , poti sa ai garantia ca e prost, daca e mai rigid, poti ( dar nu e 10%sigur) sa fi dat peste unul bun. Se recomanda un cablu cat mai scurt, asta ca sa nu ai surprise, ca nu stii insa ce sarme a pus chinezul in ele. Aia cu cablul ecranat e valabila numai la transferul de date. Sunt unii producatori care au o mufa proprie si un adaptor...exemplu Apple.

#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 dexterash, on 01 septembrie 2015 - 14:02, said:

Toate echipamentele moderne stiu sa masoare si sa isi adapteze curentii la cat suporta cablul. Teoria nu este chiar lunga si o gasesti, de exemplu, pe site la Texas Instruments, la integratele de power management, powerpath sau battery management.
Povestile gen cablu care se incinge merg la Dacii, nu la telefoane 'teligente.

stiu pe naiba toate
cele mai multe nu stiu dar plaseaza disclaimer pe cutie: "Folositi doar accesorii originale"
daca ar sti nu ai mai vedea baterii umflate sau explodate, telefoane incinse, "nu incarca", "apare si dispare in my computer"...

Edited by aeon, 01 September 2015 - 14:08.


#13
misuh

misuh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 27.06.2013
Alt magazin care are si showroom? Nu de alta da pe gsmnet dau mai mult pe transport.

#14
all_or_nothing

all_or_nothing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 08.04.2015

 misuh, on 01 septembrie 2015 - 12:58, said:

Salut.
Mi s-a rupt cablul de incarcare de la s4. Conteaza daca cumpar unul diferit de cel original?Afecteaza cu ceva bateria?
Daca nu, ce mi-ati recomanda sa iau si de unde?
Nu contează, toate au aceiași sârmă. Ce îți spun colegii mai sus sunt vrajeli de neștiutori. Exact ca bateria care cică trebuie formatată 24 ore. Haha

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dexterash, on 01 septembrie 2015 - 14:02, said:

Toate echipamentele moderne stiu sa masoare si sa isi adapteze curentii la cat suporta cablul. Teoria nu este chiar lunga si o gasesti, de exemplu, pe site la Texas Instruments, la integratele de power management, powerpath sau battery management.

Povestile gen cablu care se incinge merg la Dacii, nu la telefoane 'teligente.
Foarte tare asta cu comunicarea intre dispozitiv si cablu.  Fizica se adapteaza in functie de vremuri.

#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 aeon, on 01 septembrie 2015 - 14:07, said:

stiu pe naiba toate
cele mai multe nu stiu dar plaseaza disclaimer pe cutie: "Folositi doar accesorii originale"
daca ar sti nu ai mai vedea baterii umflate sau explodate, telefoane incinse, "nu incarca", "apare si dispare in my computer"...
Exista situatii neprevazute, nu poti sa faci un produs perfect in orice conditii.

Exemplu: http://www.ti.com/li...ink/bq24271.pdf <-pagina 25. Tot in datasheet vei vedea si cum detecteaza ca ai un incarcator prost, cat de moarta este bateria etc.

Si asta e de generatie mai veche. Sunt mai noi, mai destepte.

 pasilla, on 01 septembrie 2015 - 16:25, said:

Foarte tare asta cu comunicarea intre dispozitiv si cablu.  Fizica se adapteaza in functie de vremuri.
Deci nu poti masura cat curent suporta cablul sau sursa, nu? Daca iti scade tensiunea in functie de curent, nu poti face niste calcule, nu? Sau daca intra in protectie? Mama ei de logica...

Edited by dexterash, 01 September 2015 - 16:30.


#17
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Dar unele mai moi (fiind rigide in timp strica mufa telefonului) dar care sa sustina si curenti mai mari de incarcare stiti? Am un xiaomi redmi 3 care are incarcator de 2 amperi si baterie de 4100, cablul cam rigid. Am experienta anterioara cu uzura mufelor de incarcare la un allview v1 viper si un viper i, ambele cu mufa belita dupa un an si ceva si nu as vrea sa o repet si cu asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate