Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Centru de verificarea alcoolemiei.....sa stim si noi cand plecam la drum

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
Eugen_B

Eugen_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 31.05.2015
Buna ziua

Se intampla sa bei un paharel in plus seara fata de cat bei de obicei.....o petrecere, o onomastica, etc.
Se intampla sa te sune cineva dimineata si sa iti spuna sa il duci undeva .Sau poate esti sofer de meserie. Nu ai de unde sa stii daca ti-a iesit alcoolul din cap sau nu, partial sau in totalitate.
Alcoolul iese din corp daca te odihneti bine, dar poate nu ai dormit din cauza caldurii, tantarilor, nevetei, copilului, multe altele.
Se stie ca nu toate bauturile ies din organism la fel, si aici ma refer la durata.
Taria iese cel mai repede, coniac, tuica, la 8 ore (cred)
Vinul si cele similare lui la aprox 12 ore
Berea iese cel mai greu, (20 si ceva de ore )

Politia sta la panda si amendeaza. N-ar fi mai bine sa ne ajute ?

Sa puna la dispozitia ofiterului de servici, sau chiar sa faca o camera cu 1 politist care sa se ocupe doar de asta, (unul in varsta sau cu o problema medicala minora si care nu mai poate face teren), deci, sa puna la dispozitie un etilotest.

Nu esti sigur daca ti-a iesit bautura din cap, te duci acolo si sufli in aparat. Daca alcoolemia e zero, pleci la drum.

Probabil etilotestul are niste consumabile. OK, sa platim contravaloarea testului. 1Leu, 3 Lei, cat o fi , dar sa stim ca ramanem cu permisul in buzunar,

Poate crezi in noroc si zici ca nu te prinde chiar pe tine, Dar Doamne Fereste de un accident , nu din vina ta, dar se poate intampla.

Este vre-un politist pe aici care sa poata propune asa ceva sefilor lui si poate undeva mai sus , in senat, sa se faca centre in toate localitatile, macar orasele intai si apoi si la sate.

Astept parerile voastre, poate ca e o idee buna, sau poate nu.

#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Exista pe piata niste aparate cu care tu iti poti masura alcoolemia. Sunt niste etiloteste mai mici, politia nu e obligata sa iti tina tie cantitatea de alcool din sange redusa, asta e doar responsabilitatea ta, daca pleci la drum atunci asuma-ti raspunderile!

http://www.comenzi.r...ekhfxoCo4nw_wcB

Etiloteste cate vrei, la tot felul de preturi.

#3
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View PostEugen_B, on 01 septembrie 2015 - 09:32, said:

Nu esti sigur daca ti-a iesit bautura din cap, te duci acolo si sufli in aparat. Daca alcoolemia e zero, pleci la drum.


Parchezi masina langa politie, cobori, sufli in aparat si iti iesa o alcoolemia x. Ce faci dupa? Urci in masina si pleci acasa sa dormi? Posted Image

Ideea este simpla, daca esti sofer si stii ca ai anumite obligatii iar mancarea ta tine exclusiv de permis, nimeni nu te impinge sa bei ca dobitocul pana la 4-5 dimineata! Te limitezi la 1,2 hai 3 pahare pana in ora 22.

Edited by gozmyn, 01 September 2015 - 09:45.


#4
Eugen_B

Eugen_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 31.05.2015
Stiam ca exista , dar nu am incredere in acuratetea lor. Chinezaria iti zice ca e zero si politistul iti gaseste 0,08, de ex.

Cat despre faptul ca politia e obligata sau nu sa imi verifice alcoolemia. Ai vorbit ca un roman adevarat, ca un reprezentant al statului mai bine zis, ca unul de ANAF. Nu ti se asigura legi bune, nu ti se ofera nimic din partea statului, aproape ca nici consiliere nu ti se ofera daca nu te duci cu o ciocolata pe la angajatele de la fisc, dar de platit taxele trebuie sa platesti. La fel si in cazul asigurarilor de sanatate. Esti obligat doar tu sa platesti, ei nu sunt obligati sa iti dea medicamente Posted Image)

Edited by Eugen_B, 01 September 2015 - 09:51.


#5
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Eu nu cred ca politia are cu ce sa te ajute pentru ca nu ei te pun sa bei paharelul...
Daca pleci dupa ce bei, e decizia ta, nu sunt ei de vina indiferent de motivul invocat de tine.

Si daca faci accident, o sa fie cam nasol de tine ca te prinde baut indiferent daca esti vinovat sau nu.

#6
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

View PostEugen_B, on 01 septembrie 2015 - 09:46, said:

Cat despre faptul ca politia e obligata sau nu sa imi verifice alcoolemia. Ai vorbit ca un roman adevarat, ca un reprezentant al statului mai bine zis, ca unul de ANAF. Nu ti se asigura legi bune, nu ti se ofera nimic din partea statului, aproape ca nici consiliere nu ti se ofera daca nu te duci cu o ciocolata pe la angajatele de la fisc, dar de platit taxele trebuie sa platesti. La fel si in cazul asigurarilor de sanatate. Esti obligat doar tu sa platesti, ei nu sunt obligati sa iti dea medicamente Posted Image)

Iti baga politia sticla in gura?
Asuma-ti responsabilitatea pentru faptele tale.

#7
Eugen_B

Eugen_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 31.05.2015

View Postgozmyn, on 01 septembrie 2015 - 09:45, said:

Parchezi masina langa politie, cobori, sufli in aparat si iti iesa o alcoolemia x. Ce faci dupa? Urci in masina si pleci acasa sa dormi? Posted Image

Ideea este simpla, daca esti sofer si stii ca ai anumite obligatii iar mancarea ta tine exclusiv de permis, nimeni nu te impinge sa bei ca dobitocul pana la 4-5 dimineata! Te limitezi la 1,2 hai 3 pahare pana in ora 22.
Sunt sofer ocazional, ies cu masina rar, dar se poate intampla sa fii nevoit sa pleci la drum. De baut dupa ora 10:00 seara nu se pune problema, are si bautura rostul ei, nu ne inecam in ea ca prostii. Bei la masa de seara si un pic dupa masa de seara. ATAT.

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ar cam trebui sa predai permisul de bunavoie daca simti nevoia de "centru de verificare a alcoolemiei"
pe la noi responsabilitatea este o mare problema, mereu e vinovat altcineva..Posted Image

LE: nu exista scuza "se poate intampla sa fii nevoit sa pleci la drum"
mereu sunt variante: chemi un prieten, conduce nevasta, nu  mai pleci, chemi taxi..
pentru urgente exista 112

Edited by aeon, 01 September 2015 - 09:53.


#9
Eugen_B

Eugen_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 31.05.2015

View PostSirius_B, on 01 septembrie 2015 - 09:49, said:

Iti baga politia sticla in gura?
Asuma-ti responsabilitatea pentru faptele tale.
N-ai inteles.
Nu beau si apoi plec la drum. Poate ca a ramas de seara ceva in sange.

Dupa cum ai zis-o , ar trebui ca cei cu permis sa nu bea niciodata :

Edited by Eugen_B, 01 September 2015 - 09:55.


#10
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Aici problema ar trebui sa se puna altfel. In occident, spre exemplu, ca la el ne raportam mereu, cum se procedeaza? Simplu. I se da soferului libertatea de a bea "una mică" si se bazeaza pe increderea si respectul acestuia. Adica: " Hai ca te lasam sa bei un paharel, dar fii responsabil ! ". Cu toate ca, daca stau bine sa ma gandesc, nu prea ar merge legea asta pliata pe mentalitatea noastra... Oricum, ideea e ca sunt multe alte solutii de a gestiona problema asta. Sa te testezi de fiecare data cand trebuie sa pleci la drum mi se pare aiurea. TU trebuie sa fii cel responsabil, cu capul pe umeri.

#11
Eugen_B

Eugen_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 31.05.2015

View Postaeon, on 01 septembrie 2015 - 09:51, said:

ar cam trebui sa predai permisul de bunavoie daca simti nevoia de "centru de verificare a alcoolemiei"
pe la noi responsabilitatea este o mare problema, mereu e vinovat altcineva..Posted Image

LE: nu exista scuza "se poate intampla sa fii nevoit sa pleci la drum"
mereu sunt variante: chemi un prieten, conduce nevasta, nu  mai pleci, chemi taxi..
pentru urgente exista 112
Variantele tale sunt valabile cand exagerezi cu bautura.
Dar daca ai baut 2 pahare de vin, nu 3, nu 5, esti tu sigur ca a iesit tot sau mai exista posibilitatea sa ramana 0.01, 0,02.........Eu despre asta vorbesc.     Si mai vorbesc despre faptul ca alcoolul iese din sange daca dormi, daca te odihnesti, dar daca ti-a plans copilul in cap toata noaptea ?

View Postvlad29marko, on 01 septembrie 2015 - 09:58, said:

Aici problema ar trebui sa se puna altfel. In occident, spre exemplu, ca la el ne raportam mereu, cum se procedeaza? Simplu. I se da soferului libertatea de a bea "una mică" si se bazeaza pe increderea si respectul acestuia. Adica: " Hai ca te lasam sa bei un paharel, dar fii responsabil ! ". Cu toate ca, daca stau bine sa ma gandesc, nu prea ar merge legea asta pliata pe mentalitatea noastra... Oricum, ideea e ca sunt multe alte solutii de a gestiona problema asta. Sa te testezi de fiecare data cand trebuie sa pleci la drum mi se pare aiurea. TU trebuie sa fii cel responsabil, cu capul pe umeri.
Ma simt nevoit sa ti-o dau direct. Ai baut ceva ieri dupa amiaza ? Daca da, spune-mi ce alcoolemie ai in sange acum. Nu ocoli raspunsul, te rog frumos.

#12
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Daca esti sofer de meserie si te respecti nu bei mai ales seara sau daca o faci(dupa terminarea programului) te limitezi la o bere sau un pahar de vin.

#13
Eugen_B

Eugen_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 31.05.2015

View Postsandu222, on 01 septembrie 2015 - 10:04, said:

Daca esti sofer de meserie si te respecti nu bei mai ales seara sau daca o faci(dupa terminarea programului) te limitezi la o bere sau un pahar de vin.
Daca, dar eu sunt pensionar

#14
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Undeva in Regie, cand ma duceam la masina sa conduca prietena am vazut un filtru si era politistul cu etilotestul in mana.
Bausem o bere cu 3 ore in urma si l-am rugat sa imi dea voie sa suflu in etilotestul lui,in cazul in care este negativ sa conduc eu.
Mi-a explicat amabil ca in principiu s-ar putea , dar nu se poate pentru ca pentru fiecare raport pozitiv care il inregistreaza aparatul ei trebuie sa completeze hartia de contraventie/infractiune.

A fost facut probabil ca sa nu mai existe politisti care fac pierduti cetatenii turmentati.

Edited by mihai!, 01 September 2015 - 10:16.


#15
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

View PostEugen_B, on 01 septembrie 2015 - 10:05, said:

Daca, dar eu sunt pensionar
Le ai cu trasu' la masea,de ai deschis topicul asta? Posted Image

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
- exista etiloteste (si "normale" si de unica folosinta - nici unele nu sint scumpe daca stii de unde sa le iei)
- cum la un moment dat erau obligatorii in Franta (sa le ai in masina, probabil exact pentru dubiile tale) exista si anumite standarde pe care trebuie sa le satisfaca cele omologate, dupa care te poti ghida
- alcoolul dispare relativ repede din singe (si implicit aerul expirat), 12 ore e mult prea mult daca ai un organism normal. Problema e ca exista si mahmureala, pe care nu ti-o detecteaza nici un aparat.

#17
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostEugen_B, on 01 septembrie 2015 - 10:03, said:

Variantele tale sunt valabile cand exagerezi cu bautura.
Dar daca ai baut 2 pahare de vin, nu 3, nu 5, esti tu sigur ca a iesit tot sau mai exista posibilitatea sa ramana 0.01, 0,02.........Eu despre asta vorbesc. Si mai vorbesc despre faptul ca alcoolul iese din sange daca dormi, daca te odihnesti, dar daca ti-a plans copilul in cap toata noaptea ?


cel putin pana acum daca baut mai mult de doua pahare serioase seara la 22, categoric a doua zi dimineata nu plec nicaieri
ca o fi ramas, ca nu o fi ramas... nu are a face, nu mi-am batut capul niciodata
dupa o seara "alcoolica" nu ma odihnesc bine asa ca dimineata dorm linistit, alcoolul ramas e ultima problema, nu urc la volan obosit

cand am treaba dimineata, seara nu trec de o bere
si nu la ora 22, ci mult mai devreme
si mi-a plans copilul multe nopti cand era mic.. dimineata am plecat pe jos, ametit, cu capul tulbure dar cu autobuz, taxi sau metrou am ajuns intotdeauna unde aveam nevoie
masina a ramas in parcare intotdeauna

ps. aviz celor care isi iau casa in camp si apoi se plang de astfel de situatii.. era cat pe aici sa fac greseala asta dar mi-am revenit la fix, cu o zi inainte de semnat hartii
am platit mai mult pe un apartament comunist, dar macar e metrou aproape
nu dorm bine noaptea, plange copilul, am musafiri si beau ceva mai mult... directia la metrou

#18
Eugen_B

Eugen_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 31.05.2015
N-am deschis topicul ca sa ma cert cu nimeni. Am propus doar.

Si daca prin asta se poate aduce cativa banuti in contul politiei, repectiv prin taxarea acestui serviciu, chiar nu vad unde am gresit. E si bogata politia romana, ce sa zic Posted Image Au de toate, ce le mai trebuie niste bani in plus.
Daca exista cerere dece sa nu se profite de asta ? Suntem capitalisti sau nu suntem ? Posted Image)

Cred ca tocmai mi-a venit o idee de o mica afacere Posted Image

Am un xerox si tot imi pierd timpul pe acolo  "TESTARE ALCOOLEMIE, 3 Lei"......suna bine :)

Edited by Eugen_B, 01 September 2015 - 10:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate