Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

problema locuri de parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
blue_white_is

blue_white_is

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.07.2006
Va salut la ceas de seara !

Avand o mica durere de cap (deci scuzele de rigoare daca nu voi fi prea coerent), durere datorata unei discutii aprinse cu un vecin, m-am decis ca este cazul sa deschid aici un topic, poate voi primi un ajutor din partea voastra, daca din partea autoritatilor din orasul meu  nu il primesc.

In ce consta problema:  m-am mutat de putin timp (4 saptamani) intr-un nou cartier, nu este in buricul targului, nu este de fite, este ok, deci si noii mei vecini ar trebui sa fie la fel, dar teoretic, ca practic….

In fata noului meu bloc este o parcare, nu este asfaltata, betonata etc, practic nu este amenajata…Este mai mult praf cu pietre, dar este folosita de toti cei care avem masini.

Vrand sa imi parchez masina pe unul dintre locurile de parcare, constat cu surpriza ca locurile cica sunt deja amanetate, daca pot sa spun asa si ca nu as mai avea voie sa parchez aici. Asta mi-a spus-o un vecin mai vechi ca mine in zona. Si dupa o cearta, doua, trei, m-am decis sa iau taurul de coarne.

Am mers la serviciul care se ocupa cu inchirierea locurilor de parcare din oras. Aici, dupa ce am dat adresa, mi s-a spus ca locul respectiv nici nu este trecut in actele primariei ca parcare, ci este spatiu verde. Doamna a fost amabila, mi-a aratat harta zonei si intr-adevar locul despre care vorbesc nu este parcare publica, ci spatiu verde.

Vazand acest lucru, am continuat sapaturile si am intrat in vorba cu o alta vecina, mai in varsta, care m-a lamurit cu privire la situatia terenului folosit ca parcare. In trecut, undeva prin anii 1978-1979, cativa vecini au pus mana de la mana si au distrus spatiul verde si l-au amenajat ca parcare pentru ei, aducand pietris, nisip etc.  Cica ar fi existat si o autorizatie, obtinuta de unul dintre vecini, dar va dati seama ce autorizatie poate sa fie, o autorizatie data inainte de 1989…..

Am facut si o sesizare la Primaria Iasi, pe adresele de email afisate, dar si pe site-ul domnuleprimar.ro si am explicat care este situatia, sugerandu-le ca acest teren sa fie trecut si in acte ca parcare, apoi sa se organizeze o licitatie, unde eu sa imi pot inchiria un loc unde sa imi parchez masina in liniste.

Momentan stau cu frica, daca vreun idiot de vecin va veni si sa imi faca ceva la masina…..oare nu este mai bine sa fie o parcare resedinta ??? Eu zic ca da.

Acum vin si sa va intreb pe voi: ce trebuie sa fac ca respectivul teren sa fie trecut ca parcare ? La autorizati am apelat nimic, cu vecinii ma cert….

Stau si ma intreb: ei chiar nu inteleg ca acel teren este public si ca am voie sa parchez si eu, chiar daca sunt mai nou in cartier ???

V-ati intalnit si voi cu astfel de situatii ???

Am nevoie de sfaturi, pareri etc.

Va salut, va doresc o seara placuta si sper sa ma ajutati. Numai de bine sa auzim

Edited by blue_white_is, 30 August 2015 - 19:14.


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
in bucuresti te intalnesti in fiecare zi situatia asta
peste tot sunt "proprietari" de trotuare, bucati de strada, spatii verzi...
gasesti pe aici pe forum mai multe discuti
solutii.. nu cred sa existe ceva universal valabil, uneori rezolvi cu primaria, alteori cu politia si scandaluri
unii ajung si pe la service cam des..

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Unii dintre aia "batranii" asteapta ceva, un fel de amanetare loc parcare. Intelegi? Sau vrei sa-ti desenez.

Gizas, parca nu ai fi in romania.

#4
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Parcheaza masina acolo, daca se intampla ceva apeleaza la politie.

#5
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Situatia se rezolva numai cu nervi tari, tupeu si scandal. O varianta este sa gasesti alt loc unde sa parchezi masina si sa te scutesti de viitoare dureri de cap...

Edited by wasteyard, 30 August 2015 - 19:36.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,832
  • Înscris: 07.06.2014
in ce cartier se intampla asta? unde mai exact ca si zona?

#7
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
Ar fi trebuit sa il intrebi pe fostul proprietar unde isi parca el masina, care era LOCUL LUI de parcare si parcai acolo.
E ceva normal in toata tara ce ti se intampla tie.

Locurile astea rezervate sunt chiar in cartierele de la periferie, mai marginase.

In centrul oraselor sau pe marile bulevarde nu exista vecini care au "locurile rezervate".

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In viata sunt lucruri mai importante decat locul de parcare. De ex. sanatatea.

Ai primit sfaturi bune mai sus, asta e Romania.

#9
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 14.11.2006
am avut si eu in trecut probleme ca a ta. ideea e ca eu eram cu un cap mai mare ca ei si le-am spus frumusel ca e parcare publica.  cu legea mori in mana.

Edited by bilti, 30 August 2015 - 20:04.


#10
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,724
  • Înscris: 30.01.2006
Fa CASCO si pi#@te pe ei. Daca zgarie masina chemi politia si o repari pe casco. Se va intampla de cateva ori. Anul urmator nu o sa mai fie nevoie de casco se vor obisnui cu ideea.

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Acum nu prea ai ce sa faci, trebuie sa astepti pana la prima zapada.
Ai rabdare sa se stranga toti la dat zapada, apoi iesi si tu si iti marchezi parcarea pe care o doresti, ai grija sa fi baut vreo lada de bere cu o seara in urma.
Asa se procedeaza corect.


Sau daca nu ai suficienta rabdare si vrei sa grabesti putin lucrurile, poti proceda asa.

Edited by gumball3000, 30 August 2015 - 20:08.


#12
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
Pune un afis cu ,,atentie parcare este supravegheata video".

#13
blue_white_is

blue_white_is

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.07.2006

View PostSuper Chief, on 30 august 2015 - 19:24, said:

Unii dintre aia "batranii" asteapta ceva, un fel de amanetare loc parcare. Intelegi? Sau vrei sa-ti desenez.

Gizas, parca nu ai fi in romania.
nu am nevoie de ironiile tale, ci de sfaturi. daca esti binedispus, nu am chef sa ma indispui pe mine.

din pacate, cum ati spus si voi, asta e Romania. dar chiar asa de inapoiat sa fii si sa nu intelegi ca respectivul teren e locul public ??? sau e vorba de o incapatanare prosteasca.

@TheShen: fostul proprietar nu avea masina

@Dany_Darke: in podu ros se intampla

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Propun sa te duci la Primarie, sectia Urbanism cu un ciomag. Ce prinzi in raza de actiune nu ierti. Daca facem asa de vreo trei ori, in mod sigur noile constructii vor fi dotate cu locuri de parcare. (iar celor existente nu li se va mai lua terenul, inghesuind pe acolo un nou bloc)

Edited by MembruAnonim, 30 August 2015 - 20:16.


#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,832
  • Înscris: 07.06.2014
blocurile de pe bahlui? ca alea au parcarile asa "frumos amenajate"

#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,846
  • Înscris: 10.12.2006
M-am gandit si eu la problema asta si cea mai buna solutie la care am ajuns e sa pui o camera video undeva sa bata pe masina, mie parcarea mi-e sub balcon dar tie nu stiu daca ti-e realizabil.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postblue_white_is, on 30 august 2015 - 20:12, said:

nu am nevoie de ironiile tale, ci de sfaturi. daca esti binedispus, nu am chef sa ma indispui pe mine.


Esti tu prea suparat acum, dar omul nu a vrut sa te ironizeze, chiar a incercat sa iti explice cam cum sta treaba.

Edited by pasilla, 30 August 2015 - 20:23.


#18
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,846
  • Înscris: 10.12.2006
Nu consider ala un sfat bun. Zi-ne tu pe cati bani ti-ai da locul de parcare, stiind ca dupa aia vei parca in fiecare zi la cine stie ce distanta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate