Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sunet pe Raspberry Pi B - Model V2

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
miticagrigore

miticagrigore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.01.2012
Salutare

Am primit ieri modelul V2 de Rapsberry ( https://www.raspberr...y-pi-2-model-b/ , as vrea sa va pot spune si ce varianta de Linux are pe el dar inca nu stiu unde sa ma uit), l-am legat prin mufa HDMI la un TV LCD si nu are deloc sunet pe HDMI ci doar pe audio out. Cablul HDMI legat la laptop transmite si sunet catre acelasi TV deci TV-ul si cablul cred ca sunt ok.

Am incercat niste sfaturi gasite aici ( https://www.raspberr...audio-config.md  ), mai putin partea cu editarea bootconfig.txt pt ca nu prea merge salvat dupa ce il modific, fara niciun rezultat - sunetul se dezactiveaza daca folosesc optiunile auto sau HDMI.

Ma poate ajuta cineva, va rog?
Nu ma pricep deloc la Linux dar pot urma niste indrumari :)

Multumesc

#2
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Deschide terminalul si scrie in el:
cat /etc/issue

Apoi scrie aici rezultatul comenzi (spre exemplu, in cazul meu rezutatul comenzi este "Arch Linux \r (\l). Astfel putem afla ce distributie utilizezi. O posibila solutie pentru sunet ar pute fi alsamixer. Scrii in terminal:
alsamixer

Apoi apesi F6 si selectezi hdmi, apoi apesi pe sagetile sus si jos pentru a seta nivelul sunetului.

Edited by Zinus, 28 August 2015 - 11:03.


#3
miticagrigore

miticagrigore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.01.2012
Salutare

Multumesc pentru raspuns.

Pana la urma am reusit sa editez config.txt conform sfaturilor de pe site-ul lor "IF YOU'RE STILL NOT GETTING SOUND VIA HDMI - In some rare cases, it is necessary to edit config.txt to force HDMI mode (as opposed to DVI mode, which does not send sound). You can do this by editing /boot/config.txt and setting hdmi_drive=2, then rebooting for the change to take effect." - se pare ca eu eram unul din acele "rare cases" :)

Am reusit sa aflu si distributia instalata pe dispozitivul meu, este Raspbian GNU/Linux 7 \n \l

Urmatorul mare pas (pentru mine) este instalarea OSMC-ului
Urati-mi bafta :)

#4
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 25.04.2008
@mitica pentru ce folosesti RP2? ma intereseaza si pe mine scula... am cateva intrebari.:)

#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Pai daca instaleaza OSMC il foloseste ca media player legat la TV.

#6
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 25.04.2008
ma gandeam.. ca un "torrent box" nu ar da randament oare? cu un hard pe usb.. ce ar iesi ? Posted Image

#7
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Poti sa folosesti ca media player si in acelasi timp sa tragi torrente.

Totusi tine cont ca jucaria nu e asa ieftina cum pare la prima vedere, mai trebuie sa cumperi o carcasa, alimentator de 2A (mai ales daca legi HDD extern), card microSD, cablu HDMI sau convertor de la HDMI la VGA unde e cazul, adaptor WiFi, tastatura, mouse etc.

Edited by LensFlare, 03 November 2015 - 06:37.


#8
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 25.04.2008
Pai la momentul de fata, dau 6 euro pe seedbox. Si il folosesc de cam 9 luni. Banuiesc ca imi scot investitia in maxim 1 an ..Fara hard bineinteles...Daca il folosesc pe un termen mai lung.. eu zic ca ar fi ok. Cel mai important e, daca face fata jucaria aia micuta la un load asa mare.

#9
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Daca tii 100 de torrente ce au trafic constant si un hard disk extern lent e posibil sa te limiteze...

#10
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 25.04.2008
Poate e cineva care vede topicu` si face acelasi lucru cu el.:)
Am vazut ca si la consum sta foarte bine ~5w, poate am citit prostii.
Dar mai ca m-ar tenta sa fac treaba asta. Poate fac si din tv`u asta un Smart cu chestia asta:D

#11
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004
Vezi ca ai limitari pe partea de lan, are doar 100Mbps. Tv smart da, bineinteles ca se poate face. Dar vedeti ca este topic pe media playere pentru capsuna asta.

#12
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 25.04.2008
Daca face cu 10mb/s upload, sunt teribil de multumit de el atunci. Chiar si daca face cu 5mb/s sunt multumit. Doar incerc sa fac o varianta mai ieftina la seedbox, ca dau bani, intr`adevar am performanta, dar ii cam irosesc. Asa intr`un an, ma aleg cu jucaria. Dupa aceea pot sa si experimentez pe ea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate