Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

suplimente si artroza

  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
sandyy00

sandyy00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.08.2015
Hello! Am 24 de ani si 49 kg. In urma unui RMN la ambii genunchii am fost diagnostificata cu o forma de artroza la patela, numita condromalacie patelara grad 1. Am facut sedinte de fizioterapie/kinetoterapie, dar degeaba. Tot am dureri, tot am genunchii slabiti, si scartaie/troznesc, si port bandaje zilnic sa pot merge si sa nu mai am dureri si slabiciune. Pentru grad 1 am suferit enorm, abia de mai puteam sa merg, ma gandesc ca am un diagnostic gresit in urma RMN ului.
Un medic mi-a zis ca e nevoie de artroscopie, pe care nu doresc sa o fac, iar alt medic mi-a recomandat infiltratii, zicand ca artroscopia nu m-ar ajuta. Nu imi permit sa dau atatia bani pe aceste proceduri, si asa medicii vor doar sa-si vanda serviciile, si nici nu mai stiu in cine sa ma incred, avand in vedere ca toti imi zic altceva, doar sa-ti ia banii. De cand nu mai pot sa merg decat cu bandaje sunt sedentara, inca nu ma pot intoarce la alergat si la alte exercitii.
Doresc sa incerc Animal Flex, si as dori sa stiu daca mi-ar vindeca genunchii si mai ales, daca ingrasa sau daca ma voi trezi cu niste muschi in plus, avand in vedere ca e supliment pentru culturisti. In principiu doresc sa incerc si suplimente, macar sa o fac si p-asta. Sau nu stiu, are cineva afectiunea asta nenorocita si a incercat cineva sa ia alte suplimente si s-a vindecat? Sunt si tanara, simt ca o iau razna stand asa sedentara si mi-a afectat tot, nu mai am viata normala, nu mai pot munci normal, nu vreau sa ma demoralizez mai rau decat sunt...sunt satula de bataia asta de joc, preturile sunt exagerat de mari pentru o persoana cu salariu minim. Chiar nu exista solutii ieftine pentru niste genunchi slabiti, in durere si cu cartilaj afectat? Multumesc frumos!

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Am un cunoscut, tinar, care are ceva asemanator, nu stiu cum de apare asa des de la un timp aceasta afectiune.

In orice caz, uita de alergare, in cazul tau mai rau face.
Poti sa consumi ce ai zis tu, dar nu face miracole, trebuie consumate citeva flacoane pina sa vezi ceva efecte.

Am si eu pocnituri si un genunchi mai beteag, dar eu nu mai sint la prima tinerete si am mai facut si excese la sala :D

Eu consum alt produs, daca te intereseaza ma apelezi pe p.m. ca sa iti spun.
De doua saptamini am inceput sa fac si venin de albine  :)

#3
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Suplimentele nu vindeca dar te ajuta sa tii situatia sub control. E bun Animal Flex si nu ingrasa. Alte suplimente bune ar fi Supramax articulatii (dar e oribil la gust), Jointace, gheara diavolului, lyprinol.
Din pacate este o afectiune cronica, trebuie sa inveti sa traiesti cu ea. S-ar putea sa fii nevoita sa te operezi la un moment dat daca situatia scapa de sub control, si iti va fi mai bine dupa aceea daca te opereaza un dr bun, dar, din pacate, afectiunile cartilajului nu se vindeca de tot. Multa sanatate!
P.S. Nu ai artroza, ai condromalacie, nu e chiar acelasi lucru. Sunt inrudite, dar artroza apare la varste mai inaintate. La varste mai tinere e condromalacie sau condropatie.

Edited by Mirela2012, 27 August 2015 - 19:09.


#4
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015
Cristi, odata era cartilaj de rechin pentru culturisti. O fi bun?

#5
sandyy00

sandyy00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.08.2015

 Mirela2012, on 27 august 2015 - 19:06, said:

Suplimentele nu vindeca dar te ajuta sa tii situatia sub control. E bun Animal Flex si nu ingrasa. Alte suplimente bune ar fi Supramax articulatii (dar e oribil la gust), Jointace, gheara diavolului, lyprinol.
Din pacate este o afectiune cronica, trebuie sa inveti sa traiesti cu ea. S-ar putea sa fii nevoita sa te operezi la un moment dat daca situatia scapa de sub control, si iti va fi mai bine dupa aceea daca te opereaza un dr bun, dar, din pacate, afectiunile cartilajului nu se vindeca de tot. Multa sanatate!
P.S. Nu ai artroza, ai condromalacie, nu e chiar acelasi lucru. Sunt inrudite, dar artroza apare la varste mai inaintate. La varste mai tinere e condromalacie sau condropatie.

multumesc pt raspuns..deci traim in anul in 2015, in care s-a gasit leac si pt sida,  se vindeca cancerul, leucemia..dar un amarat de cartilaj nu se vindeca niciodata? e strigator la cer..

 2bani, on 27 august 2015 - 19:07, said:

Cristi, odata era cartilaj de rechin pentru culturisti. O fi bun?
am inceput sa iau cartilaj de rechin..dar nu e pt culturisti cred..e de la Walmark..

 crisstonne, on 27 august 2015 - 19:05, said:

Am un cunoscut, tinar, care are ceva asemanator, nu stiu cum de apare asa des de la un timp aceasta afectiune.

In orice caz, uita de alergare, in cazul tau mai rau face.
Poti sa consumi ce ai zis tu, dar nu face miracole, trebuie consumate citeva flacoane pina sa vezi ceva efecte.

Am si eu pocnituri si un genunchi mai beteag, dar eu nu mai sint la prima tinerete si am mai facut si excese la sala Posted Image

Eu consum alt produs, daca te intereseaza ma apelezi pe p.m. ca sa iti spun.
De doua saptamini am inceput sa fac si venin de albine  Posted Image

pai avand in vedere ca port bandaje non stop de aproape 8 luni..m-am lasat si de alergat..nu stiu cum naiba e grad 1 ca pe langa suferintele descrise..nu pot sa flexez complet genunchii, nu mai pot purta nimic stramt..ma mai demoralizase si unul pe alt forum cu scaunul lui cu rotile...

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Nu-ti ramane decat sa le incerci si sa vezi daca exista vreo imbunatatire dupa cateva saptamani.

#7
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
S-ar putea sa ai mai mult de gradul 1, starea cartilajelor nu se vede exact decat la artroscopie. Dar oricum e posibil sa te simti putin mai bine cu suplimente...
Cel mai ieftin supliment de pe piata e antiartriticul, si e destul de bun...

Edited by Mirela2012, 27 August 2015 - 19:59.


#8
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 sandyy00, on 27 august 2015 - 18:39, said:

Hello! Am 24 de ani si 49 kg. In urma unui RMN la ambii genunchii am fost diagnostificata cu o forma de artroza la patela, numita condromalacie patelara grad 1. Am facut sedinte de fizioterapie/kinetoterapie, dar degeaba. Tot am dureri, tot am genunchii slabiti, si scartaie/troznesc, si port bandaje zilnic sa pot merge si sa nu mai am dureri si slabiciune. Pentru grad 1 am suferit enorm, abia de mai puteam sa merg, ma gandesc ca am un diagnostic gresit in urma RMN ului.
Un medic mi-a zis ca e nevoie de artroscopie, pe care nu doresc sa o fac, iar alt medic mi-a recomandat infiltratii, zicand ca artroscopia nu m-ar ajuta. Nu imi permit sa dau atatia bani pe aceste proceduri, si asa medicii vor doar sa-si vanda serviciile, si nici nu mai stiu in cine sa ma incred, avand in vedere ca toti imi zic altceva, doar sa-ti ia banii. De cand nu mai pot sa merg decat cu bandaje sunt sedentara, inca nu ma pot intoarce la alergat si la alte exercitii.
Doresc sa incerc Animal Flex, si as dori sa stiu daca mi-ar vindeca genunchii si mai ales, daca ingrasa sau daca ma voi trezi cu niste muschi in plus, avand in vedere ca e supliment pentru culturisti. In principiu doresc sa incerc si suplimente, macar sa o fac si p-asta. Sau nu stiu, are cineva afectiunea asta nenorocita si a incercat cineva sa ia alte suplimente si s-a vindecat? Sunt si tanara, simt ca o iau razna stand asa sedentara si mi-a afectat tot, nu mai am viata normala, nu mai pot munci normal, nu vreau sa ma demoralizez mai rau decat sunt...sunt satula de bataia asta de joc, preturile sunt exagerat de mari pentru o persoana cu salariu minim. Chiar nu exista solutii ieftine pentru niste genunchi slabiti, in durere si cu cartilaj afectat? Multumesc frumos!
Nu ingrasa si nu faci nici muschi.
De vindecat nu o sa te vindece dar poate o sa te mai amelioreze.
Vezi sa faci cure sanatoase cate 6 luni fara intrerupere...dupa 6 luni faci 1 luna pauza si iar 6 luni.
Daca ai avea bani pentru terapie cu plasma imbogatita....

 sandyy00, on 27 august 2015 - 19:19, said:

multumesc pt raspuns..deci traim in anul in 2015, in care s-a gasit leac si pt sida,  se vindeca cancerul, leucemia..dar un amarat de cartilaj nu se vindeca niciodata? e strigator la cer..


am inceput sa iau cartilaj de rechin..dar nu e pt culturisti cred..e de la Walmark..



pai avand in vedere ca port bandaje non stop de aproape 8 luni..m-am lasat si de alergat..nu stiu cum naiba e grad 1 ca pe langa suferintele descrise..nu pot sa flexez complet genunchii, nu mai pot purta nimic stramt..ma mai demoralizase si unul pe alt forum cu scaunul lui cu rotile...
Bandajele iti vor slabi si mai tare incheieturile..trebuie sa le folosesti doar sporadic atunci cand soliciti foarte mult articulatiile.

 Mizu, on 27 august 2015 - 19:20, said:

Nu-ti ramane decat sa le incerci si sa vezi daca exista vreo imbunatatire dupa cateva saptamani.
Cateva luni vrei sa zici...minim 3.

Edited by I2O, 27 August 2015 - 20:27.


#9
sandyy00

sandyy00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.08.2015

 I2O, on 27 august 2015 - 20:24, said:

Nu ingrasa si nu faci nici muschi.
De vindecat nu o sa te vindece dar poate o sa te mai amelioreze.
Vezi sa faci cure sanatoase cate 6 luni fara intrerupere...dupa 6 luni faci 1 luna pauza si iar 6 luni.
Daca ai avea bani pentru terapie cu plasma imbogatita....


Bandajele iti vor slabii simai tare incheieturile..trebuie sa le folosesti doar sporadic doar atunci cand soliciti foarte mult articulatiile.


Cateva luni vrei sa zici...minim 3.

"Bandajele iti vor slabii simai tare incheieturile."...

pai nu am ce sa fac :(..ca fara ele, am genunchii slabiti si dupa cateva ore..simt cum mi se blocheaza rotula, si o jena in genunchi..e o chestie cu rotulele cam instabile la condromalacie..le trebuie suport..

cica exista niste banda d-asta pentru patela, sa nu mai blochez circulatia..uite asa..

https://lh6.googleus...600/PFtape2.JPG

dar citisem ca trebuie un ortoped sa fixeze rotula bine..

#10
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015
... nu vreau sa te descurajez, dar nu-ti pune mari sperante in suplimentele alimentare... astea, ca si smart-phonu', sunt o moda, pe principiul "ceva-ceva, tot e mai bine decat nimic"... in alta ordine de idei, exista persoane care in urma tratamentului intensiv pentru articulatii cu glicozaminoglicani (sub orice denumire comerciala), au plecat in sus cu glicemiile... totusi, incearca sa citesti despre Dona pliculete.

#11
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Eu am folosit Jointace la recomandarea reumatologului, dar acum ma simt bine,ca nu puteam merge...) cu Yogaflex 2/zi si Celadrin forte 2/zi. Chestia este ca ,daca te simti bine,trebuie sa continui un  tratament de intretinere,altfel te vei intoarce inapoi.

#12
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Scorpionul_Lenes, on 27 august 2015 - 20:54, said:

... nu vreau sa te descurajez, dar nu-ti pune mari sperante in suplimentele alimentare... astea, ca si smart-phonu', sunt o moda, pe principiul "ceva-ceva, tot e mai bine decat nimic"... in alta ordine de idei, exista persoane care in urma tratamentului intensiv pentru articulatii cu glicozaminoglicani (sub orice denumire comerciala), au plecat in sus cu glicemiile... totusi, incearca sa citesti despre Dona pliculete.
Banuiesc ca nu o creste foarte excesiv....mai ales la persoanele care nu au probleme cu glicemia.

Edited by I2O, 28 August 2015 - 07:58.


#13
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Eu am luat ani in sir suplimente cu glucozamina si nu mi-a crescut deloc glicemia (la ultimele teste era 82), in schimb mi-a crescut colesterolul (mai ales ala bun, dar si ala rau era un pic peste limita superioara). E prima data in viata cand imi iese colesterolul usor marit si nu are de la ce altceva sa fie. Deci intr-adevar suplimentele cu glucozamin trebuie consumate cu precautie, eventual niste analize din cand in cand de control. Singurul supliment fara efecte advrese este lyprinolul.
Despre injectiile cu plasma imbogatita, nu fac minuni. Stiu ca sunt ultima fitza in domeniu si toata lumea le recomanda cu entuziasm, dar nu fac minuni, sa fim seriosi, eu am facut acum cativa ani si nu sunt cine stie ce.

#14
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Un medic onest iti va spune ca acele suplimente alimentare pentru artroza se distrug in stomac si nu ajung deloc in cartilajul articulatiilor. Nu ajuta cu absolut nimic. Bani aruncati pe fereastra.
Totul e biznis.Posted Image

#15
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Exista o ameliorare a durerilor, nu e efect placebo. Nici unul nu face minuni dar un efect cat de cat au.

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Aiurea, cum sa nu aiba efect  :D
Am avut o accidentare la un umar, nu puteam sa mai misc mina, asa rau ma durea, am luat un supliment special formulat pentru sportivi, refacerea a fost foarte rapida.
Nu cred ca placebo poate sa rezolve o accidentare unde tesuturi moi, ligamente, articulatii, au fost afectate.

#17
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Ce supliment ai luat pentru sportivi? Spune-ne si noua, ca poate ne ajuta si pe astia mai putin sportivi... :)

#18
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Mirela2012, on 28 august 2015 - 08:20, said:

Eu am luat ani in sir suplimente cu glucozamina si nu mi-a crescut deloc glicemia (la ultimele teste era 82), in schimb mi-a crescut colesterolul (mai ales ala bun, dar si ala rau era un pic peste limita superioara). E prima data in viata cand imi iese colesterolul usor marit si nu are de la ce altceva sa fie. Deci intr-adevar suplimentele cu glucozamin trebuie consumate cu precautie, eventual niste analize din cand in cand de control. Singurul supliment fara efecte advrese este lyprinolul.
Despre injectiile cu plasma imbogatita, nu fac minuni. Stiu ca sunt ultima fitza in domeniu si toata lumea le recomanda cu entuziasm, dar nu fac minuni, sa fim seriosi, eu am facut acum cativa ani si nu sunt cine stie ce.
Totusi merita incercat in stagiul ei...parerea mea.
Acum vin si eu cu o intrebare pentru ea...sa-si intrebe medicul daca nu sunt mai bune niste orteze mobile decat cele elastice care spune ca ii blocheaza circulatia?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate