Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

conectare receiver digital HD Telekom la monitor/calculator

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
bigf28

bigf28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.08.2007
Se dau urmatoarele:

- receiver digital HD Model HC7500 de la Telekom (iesiri HDMI, SCART si RCA)

- monitor mai vechi Acer B173 (intrari VGA si DVI -- nu e HD si nu are tunner incorporat)

Intrebarea este daca se pot conecta cele doua in vre-un fel pentru a putea receptiona canalele digitale. Momentan receptionez canalele analog printr-un TV tunner intern WinFast TV2000XP Global (analog). Ma intereseaza o solutie cat mai ieftina fiind provizorie (nu pun accent neaparat pe calitatea receptiei). Multumesc.

Edited by bigf28, 27 August 2015 - 11:48.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
HDMI de la receiver merge legat la DVI monitor. Da' n-ai sunet asa ca mai trebuie sa-l iei din RCA cu niste boxe.

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Cu un adaptor DVI HDMI, dar nu se transporta si sunet.

Edited by LensFlare, 27 August 2015 - 12:18.


#4
bigf28

bigf28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.08.2007
Si eu m-am gandit la o conexiune DVI-HDMI (cu sau fara adaptor) insa avand in vedere ca monitorul nu e HD sigur nu da eroare? Sunetul il scot eu separat...

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu toate canalele digitale sunt HD, majoritatea-s SD.

#6
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Daca nu ai imagine dupa ce conectezi HDMI la DVI, faci rost de un monitor mai puternic, sau mergi la cineva care are, si setezi la alta calitate inferioara, SD

#7
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Asa cum a scris mai sus neagu_laurentiu am procedat si eu.
Pt video: Iesire hdmi a receptorului hd----cabluhd-adaptor hdmi/dvi----intrare dvi monitor.
Pt audio: Iesire audio mufe rca(rosu/negru)----cablu 2 fire----adaptor stereo rca/jack stereo----boxe
Prin selectarea intrarii monitorului (dvi sau vga) pot avea semnal de la  tv sau de la pc.

#8
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013

 bigf28, on 27 august 2015 - 12:33, said:

Si eu m-am gandit la o conexiune DVI-HDMI (cu sau fara adaptor) insa avand in vedere ca monitorul nu e HD sigur nu da eroare? Sunetul il scot eu separat...

Poti sa selectezi o rezolutie mai redusa la output: de la 1080i la 720p, care sigur o sa mearga.

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Monitorul ala stie 1280x1024, cum sa nu fie HD ? Chiar e putin mai bun. Si are si boxe integrate, dar ma indoiesc sa stie sa preia sunetul pe DVI.

#10
bigf28

bigf28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.08.2007
Revin cu aceasta problema.. in vara  am renuntat la idee din diverse motive, acum a revenit de actualitate. Intre timp am facut rost si de un adaptor DVI-HDMI insa in momentul in care comut pe digital imi spune ca "input not supported". Receiverul nu il pot conecta la altceva momentan.. ceva solutii ?

Eventual daca are cineva acest receiver as fi recunoscator daca mi-ar spune exact pasii care trebuie facuti in menu cu telecomanda sa incerc sa schimb rezolutia cu una mai mica fara sa am imagine :) (presupunand ca asta ar fi problema)

Edited by bigf28, 29 October 2015 - 16:10.


#11
bigf28

bigf28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.08.2007
nici o idee?

#12
bigf28

bigf28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.08.2007
Intre timp am reusit sa merg la cineva si sa schimb si rezolutia receiver-ului... insa aparent asta nu a rezolvat nimic. Cineva vre-o idee care ar putea fi problema ?! In continuare apare mesajul "input not supported"

#13
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013

 bigf28, on 27 august 2015 - 12:33, said:

Si eu m-am gandit la o conexiune DVI-HDMI (cu sau fara adaptor) insa avand in vedere ca monitorul nu e HD sigur nu da eroare? Sunetul il scot eu separat...

Pur si simplu setezi receiverul sa emita semnal 480p (pe alt televizor binenteles ) si va merge din prima.

Edited by manoman, 04 November 2015 - 19:15.


#14
bigf28

bigf28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.08.2007
cum spuneam, l-am setat la cea mai mica rezolutie... insa problema persista

Edited by bigf28, 05 November 2015 - 15:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate