Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

ozn deasupra padurii

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
vsroyalty

vsroyalty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.08.2015
Locuiesc intr-un oras mic inconjurat de paduri.Cum este cald in apartament(locuiesc la etajul 4, ultimul etaj) privesc pe geam cam in fiecare seara. De la un timp am observat deasupra padurii o luminita rosie, poate fi confundata cu o stea, dar nu ”palpaie” deloc. Chiar daca a inceput afara sa se intunece in jur de 20:30, ”luminita” apare in jurul orei 22:00 si dispare in jurul 23:00. Nu dispare pur si simplu ci ”zboara” exact ca un elicopter, doar ca are viteza mult mai mare si nu ”palpaie” cum ar trebui sa faca un elicopter/avion. Prima oare am crezut ca e un lampion, dar un lampion nu cred ca rezista la o altitudine asa mare si nici nu sta pe loc. M-am gandit ca ar fi o stea, doar ca steaua nu zboara:)) dintr-un loc in altul. Si nu cred ca trimite nimeni elicoptere in fiecare seara acolo, deoarece este doar o padure inconjurata de camp. Daca fac poza nu cred ca se intelege ceva din ea, decat doar un punct rosu.
Faza e ca nu inteleg de ce in fiecare seara apara luminita aia si apoi dispare. Si asta se intampla inca din data de 14 august. Atunci am vazut-o prima oara.

#2
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015
Mda, din relatari reiese ca ozneurile au luminile de frana cu leduri.
Sau poate de la caldura....

#3
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
ISS ? https://en.wikipedia...l_Space_Station

#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postvsroyalty, on 25 august 2015 - 18:29, said:

o luminita rosie
Ce știi despre Marte? Dar despre Venus? Știi să localizezi Ursa Mare și pe cea Mică? Unde-i Steau Polară?
Ai văzut vreodată Crucea Sudului? Nici eu!

Edited by Mircel, 25 August 2015 - 19:04.


#5
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Sau poate lampion din ăla ca la chinezi sau japonezi(nu mai știu care nație are așa ceva în tradiții).

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
of fifi, ce mai debitezi in urmatoarea jumatate de ora?

ups, esti offline, te-au rapit extraterestrii?

#7
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
E semnalul 4G de la Digi. Cred ca abia a ajuns pe Terra. Il cautau astia de pe Staicovici, poate primesti ceva daca ii suni si ii anunti ca e pe la tine pierdut, si seara te tot cauta de la 10 la 11.

ON: Probabil e ISS, localizeaza-l, si vezi pe net, exista site-uri care monitorizeaza pozitia ISS-ului pe orbita.

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvsroyalty, on 25 august 2015 - 18:29, said:

  Daca fac poza nu cred ca se intelege ceva din ea, decat doar un punct rosu.  

Nu ai un binoclu mai bunicel (sau eventual posibilitatea de a imprumuta de la cineva)?


View PostArianna-D, on 25 august 2015 - 18:41, said:

ISS ?

ISS-ul e vizibil doar cateva minute (3-4-5) pt ca traverseaza bolta cereasca destul de rapid.

#9
Baobao

Baobao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 24.08.2015
Este vorba de extraterestri care au sapat tunelurile secrete din Bucegi mana in mana cu comunistii.

#10
vsroyalty

vsroyalty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.08.2015
Cam multi cu chef de glume pe aici. Cum am spus nu are leduri, nu am stiut ca Marte sau alta planeta zboara pe cer. Si nu cred ca se duce cineva langa padure in fiecare noapte sa aprinda un lampion. Am fost offline pentru ca am si altceva de facut decat stat pe internet. Am pus o intrebare, cine are chef de facut glume, in alta parte.

#11
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

View PostSwagger, on 25 august 2015 - 18:55, said:

E semnalul 4G de la Digi. Cred ca abia a ajuns pe Terra. Il cautau astia de pe Staicovici, poate primesti ceva daca ii suni si ii anunti ca e pe la tine pierdut, si seara te tot cauta de la 10 la 11.

ON: Probabil e ISS, localizeaza-l, si vezi pe net, exista site-uri care monitorizeaza pozitia ISS-ului pe orbita.

ISS nu are cum sa stea o ora in acelasi loc. E pe orbita. Se misca.

View Postvsroyalty, on 25 august 2015 - 19:14, said:

Cam multi cu chef de glume pe aici. Cum am spus nu are leduri, nu am stiut ca Marte sau alta planeta zboara pe cer. Si nu cred ca se duce cineva langa padure in fiecare noapte sa aprinda un lampion. Am fost offline pentru ca am si altceva de facut decat stat pe internet. Am pus o intrebare, cine are chef de facut glume, in alta parte.

Ia o camera mai bunicica si filmeaza-l. Eventual cu o camera foto x30.

#12
vsroyalty

vsroyalty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.08.2015
Am un Canon sx400. Nu cred ca prind ceva pe ecran mai ales ca este si intuneric afara.

#13
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015

View Postvsroyalty, on 25 august 2015 - 19:14, said:

Am pus o intrebare, cine are chef de facut glume, in alta parte.
Offtopic: zici ca-i Paraschivescu cu iuteala in mancare.
Ontopic: e un OZN si a venit sa ne rapeasca geniile.
Ferice ca stau la parter, ajunge mai tarziu raza transportoare la mine.

#14
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postvsroyalty, on 25 august 2015 - 19:14, said:

Si nu cred ca se duce cineva langa padure in fiecare noapte sa aprinda un lampion.
Nu este nevoie să fie lansat din pădure.Poate a fost lansat din altă parte,și curenții de aer l-au purtat până a intrat în raza ta vizuală.Eu am văzut vara asta un lampion,și,ca și tine,inițial m-am dus cu gândul la OZN.Dar nu a fost.La mine era o luminiță intensă portocalie.Era pe înserat,dar eu stau în zonă de câmpie,deci soarele nu dispare relativ brusc.
Nu zic că tu nu ai dreptate.
Dacă fenomenul se repetă,filmează și bagă pe youtube,dacă aici crezi că criticile mai sunt dure.

Edited by ascended, 25 August 2015 - 19:50.


#15
vsroyalty

vsroyalty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.08.2015

View Postascended, on 25 august 2015 - 19:49, said:

Nu este nevoie să fie lansat din pădure.Poate a fost lansat din altă parte,și curenții de aer l-au purtat până a intrat în raza ta vizuală.Eu am văzut vara asta un lampion,și,ca și tine,inițial m-am dus cu gândul la OZN.Dar nu a fost.La mine era o luminiță intensă portocalie.Era pe înserat,dar eu stau în zonă de câmpie,deci soarele nu dispare relativ brusc.
Nu zic că tu nu ai dreptate.
Dacă fenomenul se repetă,filmează și bagă pe youtube,dacă aici crezi că criticile mai sunt dure.

Din cate stiu eu un lampion nu sta pe loc si dupa o ora incepe sa pluteasca.(in fiecare seara in acelasi loc)

Edited by vsroyalty, 25 August 2015 - 19:59.


#16
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
La ora aia iti ajung vecinii acasa.
Asta e distractia lor - isi trimit drona in recunoastere si rad de prostii care stau cu ochii beliti pe cer.

#17
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Te-ar ajuta foarte mult un binoclu puternic (8x50 de exemplu). Sau un telescop refractor, nu trebuie sa fie neaparat performant, daca spui ca lumina se afla aproape de locul unde locuiesti.

#18
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postvsroyalty, on 25 august 2015 - 19:59, said:

Din cate stiu eu un lampion nu sta pe loc si dupa o ora incepe sa pluteasca.(in fiecare seara in acelasi loc)
Filmeaz-o,sau pozeaz-o și pune poza aici.
Sau împrumută o cameră mai performantă,față de a ta,de la un prieten,și fă poze.
Nu neapărat să ne convingi pe noi dacă este sau nu UFO,cât să te convigi pe tine,și îți va rămâne dovada că întradevăr ai văzut UFO.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate