Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Pot pleca sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
msearts

msearts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.06.2012
Salut,

Lucrez la o firma de jocuri de noroc de 2 luni. Pe data de 4 august, "i-am inmanat" (verbal - greseala mea ) demisia, managerului.

Cauza acestei demisii prematura este: la semnarea contractului mi s-a spus ca lucrez 2 zile (tura de zi/tura de noapte 12h), liber 2 zile. Ideea este ca am obosit fizic cat si pshic datorita turelor foarte multe in ultima perioada deoarece colegii intra in concediu si trebuie suplinit intr-un fel. Nimic de zis, insa eu nu mai fac fata acestui program. Am slabit destul de mult in ultima perioada din cauza oboselii si a stresului.

La primul salariu incasat, mi s-a oprit suma X ca garantie. In cazul in care plec fara sa anunt pe cineva, ei sa ramana oarecum cu acei bani, iar daca plec dupa perioada preavizului, acei bani imi vor revenii mie.

In mod normal eu pe 24 august(durata preavizului esre de 20 zile) ar trebui sa-mi inchei activitatea, insa eu nu mai rezist, adica va fi ceva de genul:  "ori la bal ori la spital" daca raman pana la data de 24 august.

Salariu este de 1100LEI, si se incaseaza pe data de 15 a fiecarei luni. Eu daca am anuntat pe data de 4 ca vreau sa demisionez, cum s-ar calcula? Turele de pe 15 iulie-4 august + 20 de zile preavizul? Insa eu daca raman doar 11 zile din preavizpreaviz(pana la data de 15 august cand estw ziua de salriu), acestea se pot platii daca perioada nu a fost de 20 de zile? Nu ar fi o problema ca as mai lucra inca 9 zile, insa nu mai rezist fizic. Va dau un exemplu,in 6 zile(144h), 5 zile(60h) le am lucrate. Prefer sa pierd acea garantie decat sa ma mai chinui inca 9 zile.

Va multumesc pentru atentie si va rog sa ma scuzati daca am facut unele greseli, probabil din cauza oboselii.

Edited by msearts, 10 August 2015 - 04:42.


#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Demisia se face in scris. Cat despre conditiile in care poti pleca trebuie sa le vezi in contractul tau de munca, la semnare trebuiasa primesti o copie. Avizul il consideri din data in care iti depui demisia, sau la intelegere cu seful ierarhic(poate te intelege si are inlocuitor imediat si nu pretinde sa stai in preaviz).

#3
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
N-am mai auzit pana acum sa iti opreasca grantie din salariu.
Ai primit o hartie in care sa sacrie ca ti s-a oprit suma aia? (e stupid ca spui cat e salariu dar nu spui cat e garantia)
O ai la tine sau ti s-a diminuat salariu verbal?
Cu alte cuvinte CE DOVADA AI ca ai platit garantie? Semnatura lor? Martori?

Moral ar trebui sa-ti dea pana la ultimul banut.

Demisia se face IN SCRIS, si, e civilizat s-o faci din timp sa isi gaseasca inlocuitor

#4
msearts

msearts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.06.2012
Multumesc pentru raspuns!
Am sa verific conditiile contractuale cand ajung acasa.

Nu au un inlocuitor, mi s-a spus sa mai raman pana pe data de 24august ca sa poata intra un alt coleg in concediu. Sincer, nu vreau sa-mi distrug sanatatea mea pentru binele altuia.

Stiu ca suna a egoism, dar asta e adevarul. Sa nu mai spun ca eu cheltui la munca mai mult decat as produce (mancare+transport, nu mai pun la socoteala si viciu).

@tsunami: garantia mi s-a oprit din primul salariu, adica 250LEI. Am semnat pe o coala suma ridicata + garantia, pe acea coala au semnat si restul coleggilor .

Sincer nici eu nu mai auzisem de asta pana acum, insa m-am conformat si am fost de acord stiind ca ii primesc la final. Nu m-am gandit ca o sa fie chiar atat de rahat situatia. Adica, a venit unul nou, hai sa ne luam concediu toti.

Ps: Si eu daca nu mai sunt in stare sa vin sa muncesc(probleme medicale, suntem oameni, nu roboti) , ce se poate intampla?

Edited by msearts, 10 August 2015 - 06:01.


#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cumva incarci/descarci pietre de moara?

#6
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Nu cumva in primele 3 luni e perioada de proba si poti pleca "la zi"?

#7
msearts

msearts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.06.2012
@sultina: multumesc pentru parerea ta, ideea e ca nu mai doresc sa lucrez in acest domeniu. Motivele sunt destul de multe incat sa ma faca sa-mi caut altceva. De asta doresc demisia.

@Damascus77: Nu mi s-a spus nimic de perioada de proba, ei au avut nevoie urgent de o persoana. Insa multumesc,am sa verfic asta in contractul de munca.

Off topic: @super c: serios? Ai fost pe aproape,de fapt  sunt pietre de munte, nu de moara. Sa stii ca nu ma deranjeaza "parerea ta", adica cum spune si proverbul "orice padure are uscaturile ei" asa si aici "orice topic are carcotasii lui".

Edited by msearts, 10 August 2015 - 06:29.


#8
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
Garantia nu o mai vezi. Eu am lucrat cand eram in facultate la Altex si mi-au retinut garantie pe care nu am mai primit-o..si apropo era stipulat nu stiu cum in regulamentul intern ca in contract nu aparea, Este ilegala acea garantie atata timp cat contractul tau de munca nu specifica asta, sau sa faca trimitere la un regulament de ordine interioara si acolo sa se specifice.

Mergi frumos la medicul de familie si cere sa-ti dea tratament pentru stress, eventual daca poti sa intri in concediu medical. Trimite actele la patron CU CONFIRMARE DE PRIMIRE. Verifica daca in contract su regulament intern este trecut orarul. Ti s-a cerut sa lucrezi mai mult, sa inlocuiesti colegi? Ai o condica unde se poate verifica? Daca aceste lucruri exista, au baza reala si poti sa ceri demisia odata cu expirarea concediului de odihna.

Mai exista si varianta castigatoare dar trebuie sa ai curaj:

Te duci cu demisia la zi si io pui pe masa sau o trimiti prin POSTA CU CONFIRMARE DE PRMIRE si-l ameninti cu reclamatie si proces pe caz de muca ptr. ca te-o fortat sa faci ore suplimentare si ti-o luat garantie. Daca aceste lucruri nu le are reglementate, o sa-ti dea toti banii datorati sa scape de tine.

View PostDamascus77, on 10 august 2015 - 06:23, said:

Nu cumva in primele 3 luni e perioada de proba si poti pleca "la zi"?
Poti pleca la zi doar daca in contract nu este specificata o perioada de preaviz.

Perioada de preaviz nu mai are nicio valoare atata timp cat patronul nu si-a indeplinit conditiile contractuale SCRISE in contract. Trebuie sa gandesti in felul urmator: Daca maine ar fi proces pe aceasta cauza, eu ce dovezi am? Daca nu exista nimic scris...e mai greu.

Banii care se retin din salariu trebuie sa apara in contractul de munca/fluturasul de salariu. Pentru vanzatori/gestionari se practica aducerea/constituirea unei garantii, dar daca ea nu apare pe documentele specificate anterior nu mai vezi banii aia.
Mai stiu un caz cu un tip care s-a angajat agent de paza si timp de nu stiu cate luni i tragea 200 lei/luna pentru cursul de paznici tinut de angajator..dar nu era nicaeri specificat in contract iar cursul ala nu era recunoscut de nimeni in afara de patron.

Edited by meanman, 10 August 2015 - 06:36.


#9
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View Postmsearts, on 10 august 2015 - 06:27, said:

@Damascus77: Nu mi s-a spus nimic de perioada de proba, ei au avut nevoie urgent de o persoana. Insa multumesc,am sa verfic asta in contractul de munca.
Mi se pare ciudat ca pina la ora asta nu stii continutul contractului. Fara suparare. Deobicei la angajare se face contract pe perioada determinata iar in functie de cum te misti, la expirare, angajatorul urmeaza sa-ti prelungeasca tot pe perioada determinata (din cite stiu max de 3 ori dupa care e obligat sa-ti faca pe nedeterminata daca vrea sa te tina) sau chiar direct in nedeterminata. Citeste contractul si vezi daca e pe perioada determinata sau nu si daca da, vezi pe ce perioada. Dupa aia mai discutam.

Edited by misu183, 10 August 2015 - 06:53.


#10
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

View Postmeanman, on 10 august 2015 - 06:35, said:

Garantia nu o mai vezi. Eu am lucrat cand eram in facultate la Altex si mi-au retinut garantie pe care nu am mai primit-o..si apropo era stipulat nu stiu cum in regulamentul intern ca in contract nu aparea, Este ilegala acea garantie atata timp cat contractul tau de munca nu specifica asta, sau sa faca trimitere la un regulament de ordine interioara si acolo sa se specifice.
Probabil nu ai citit contractul. Garantia apare in contract, iti zic 100% sigur pentru ca am avut si eu un contract cu ei. Parca 10% retinea din salariu in fiecare luna, bani pe care NU ii mai vezi daca faci ceva prostii, gen spargi ceva obiecte din magazin sau alte motive care apar stipulate in contract. Nu ai mai vazut banii pentru ca pe raionul tau au fost descoperite ori produse furate(si atunci tu si colegii ati platit pentru ele - da, cam asa se face), ori ai avut alte probleme pe la ei(sau cei din magazin au avut ceva gauri si ti le-au pus tie ca sa le platesti din garantie). Eu de exemplu am primit toti banii pe care i-am dat ca si garantie.


@msearts - citeste contractul cu atentie, vezi acolo ce scrie mai exact.

#11
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Daca ai contractul pe perioada nedeterminata, cf legii, ai 3 luni perioada de proba, timp in care poti pleca sau te pot da afara oricand fara preaviz. Daca contractul este pe perioada determinata, atunci perioada de proba este de doar cateva zile, apoi poti pleca doar prin demisie, cu sau fara preaviz in functie de cum te intelegi cu angajatorul, sau la sfarsitul perioadei contractuale tot fara preaviz. Cu garantiile astea nu stiu ce sa zic, dar din cate stiu de alti prieteni le-ar fi dat banii cand au plecat.

#12
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Lasati-l sa citeasca contractul. Stam si dam cu presupusul. Consum inutil de energie.

Edited by misu183, 10 August 2015 - 08:51.


#13
msearts

msearts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.06.2012
Bun, va multumesc tuturor pentru ajutorul si informatia acordata pana acum.

Am citit contractul de munca si am extras urmatoarele:

1) Durata contractului - nedeterminata;
2) Durata muncii - norma intreaga, durata timpului de lucru fiind de 8ore/zi (eu lucrez 12ore/zi);
  * Programul de lucru se poate modifica in conditiile regulamentului intern/colectiv de munca ( chiar in aceasta dimineata am citit din nou acest contract si nu era specificat2 cum ca programul va fi de 12ore/zi);
3) Alte clauze: perioada de proba este de 90zile calendaristice;
  * Perioada de preaviz in cazul concedierii este de 20 zile lucratoare;
  * Perioada de preaviz in cazul demisei este de 20 de zile lucratoare;

Ps: Nu am gasit nimic legat despre acea garantie, probabil este ceva "intern", bineinteles nu este specificat in niciun act acest lucru ci doare verbal, prostia mea este ca nu am pastrat plicul cand am primit banii, pe plic scria suma primita + valoarea garantiei care a fost oprita.

Ps2: Sunt un om cu bun simt si cu o oarecare rusine, incerc sa nu supar pe nimeni, adica pe "sef", dar uit de mine si din aceasta cauza uneori/mai tot timpu sunt luat de prost. Greseala mea ca nu pot fi "nesimtit" si sa-mi apar drepturile.

Edited by msearts, 10 August 2015 - 09:27.


#14
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View Postmsearts, on 10 august 2015 - 09:20, said:

Bun, va multumesc tuturor pentru ajutorul si informatia acordata pana acum.

Am citit contractul de munca si am extras urmatoarele:

1) Durata contractului - nedeterminata;
poti pleca oricand fara preaviz si va trebui sa iti dea toti banii.

#15
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Poti sa incepi cu o plangere la ITM Inspectoratul teritorial de munca www.itmbucuresti.ro si povesteste in plangere ce ai povestit si aici.

#16
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Deci: concediu medical si la revedere daca zici ca nu mai poti. Demisia se da in scris si de atunci se numara cele 20 de zile. Ia-ti la revedere de la acea garantie. Din ce povestesti tu asta nu e un loc in care sa se respecte oamaneii sau legile.

#17
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View Postatupi, on 10 august 2015 - 09:40, said:

Deci: concediu medical si la revedere daca zici ca nu mai poti. Demisia se da in scris si de atunci se numara cele 20 de zile. Ia-ti la revedere de la acea garantie. Din ce povestesti tu asta nu e un loc in care sa se respecte oamaneii sau legile.

Vezi ca nu esti la curent cu legislatia. LA perioada netederminata ai perioada de proba 90 de zile, incare poti pleca sau poti fi dat afara oricand, fara preaviz. El are 2 luni de cand e angajat si poate pleca incepand de azi facand o notificare si atat.

Edited by usrnm, 10 August 2015 - 09:45.


#18
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Poti pleca dandu-ti demisia "la zi" in timpul perioadei de proba, conform legii.

Deci maine daca vrei, dimineata, mergi si lasi demisia pe biroul sefului.

Ei sunt obligati sa-ti dea banii pe zilele lucrate, garantia retinuta si banii pe zilele de concediu neefectuate, proportional cu perioada lucrata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate