Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Impozit majorat pe apartamentul luat prin Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Buna ziua, am fost azi sa-mi inregistrez pe fond Fiscal apartamentul luat prin Prima Casa BCR si mi s-a dat sa completez si sa duc maine declaratia speciala de impunere pentru impozitul majorat pe cladiri pe motiv ca am cota parte 1/4 dobandita prin succesiune (cand eram minora) la casa din adresa de pe buletin, dar m-am incadrat la prima casa pentru ca imi revine o supraf. infima sub 50 mp utili prin acea cota parte.
Acuma am inteles ca cotele parte de mostenire nu se considera cum ca as avea o cladire in propietate, intrebarea mea este daca sunt cumva scutita de impozitul majorat, mai ales avand in vedere ca apartamentul este luat prin prima casa? Va multumesc

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ești scutită dar poți păcăli puțin sistemul. Mergi repede și-ți faci buletinul la noua adresă și completezi acel formular cu apartamentul ca locuință principală și acea cotă de moștenire ca alte imobile. Vei plăti impozitul majorat dar pentru o proprietate mai mică.

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013

In art. 252, Codul Fiscal actual said:

ART. 252 Majorarea impozitului datorat de persoanele fizice ce deţin mai multe clădiri
(1) Persoanele fizice care au în proprietate două sau mai multe clădiri datorează un impozit pe clădiri, majorat după cum urmează:

(2) Nu intră sub incidenţa alin. (1) persoanele fizice care deţin în proprietate clădiri dobândite prin succesiune legală.
(sublinierea mea; atentie e vorba de ‘persoanele’, nu ‘cladirile’)

Deci legea e asa: daca ai macar un imobil dobandit prin succesiune legala, nu ti aplica nici o majorare (si nici nu trebuie sa depui declaratia speciala prevazuta la aliniatul 4) indiferent ce alte cladiri mai ai, poti sa fi cumparat blocuri intregi. Atentie totusi, e vorba de succesiune legala si nu de alt fel (testamentara/ …).

Ce vor ei sa aplice: nu majoreaza impozitul pentru cladirea/ cladirile dobandite prn succesiune legala, dar il  majoreaza la restul, iar la numaratoare includ si pe cele din succesiuni legale. Deci poti avea cladirea ‘zero’ = domiciliul, cladirea 1 = prin succesiune, nemajorata si cladirea 2 = cumparata cu majorare direct de 150% (ca fiind a II-a inafara celei de domiciliu). Dupa mine este absolut ilegal.

Ce poti face:
  • Mai intai de toate sa vezi daca succesiune e legala sau de alta natura (apare explicit in Certificatul de mostenitor), si daca e legala sa le atragi atentia ca acolo, cel putin, nu au voie sa iti majoreze nimic.
  • Sa iti schimbi domiciliul in casa pe care ai cumparat-o. Locuinta de domiciliu nu se numara, deci cealalta va fi ‘prima clădire în afara celei de la adresa de domiciliu’ cu majorarea cea mai mica (65%) sau chiar deloc (daca e dobandita prin succesiune legala). Plus ca majorarea se aplica doar la cota ta, deci la 1/4 din apartament.
  • Sa le explici cum sta treaba de fapt, si daca nu respecta exact ce e in Codul Fiscal sa contesti PV de Impunere in instanta (bineinteles daca succesiunea e legala; daca e testamentara nu ai ce face, platesti impozit majorat). Dupa parerea mea nu poti pierde, dar e un consum mare de nervi si timp.
Oricum, in Codul-Fiscal-cel-ne-promulgat nu am mai gasit nici o majorare pentru mai multe proprietati. Deci in principiu oricum ai da-o nu ar trebui sa te afecteze mai mult decat restul anului curent, bineinteles presupunand ca pana la urma vor face ceva si noul Cod Fiscal va intra in vigoare.

LE: Si inca ceva, apartamentul cumparat acum e nou sau nu? Fiindca am impresia ca pentru constructiile noi se acorda o scutire de impozit pe 10 (sau poate 7) ani.

Edited by sags, 04 August 2015 - 17:59.


#4
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Am inteles ca le numara (le considera) in functie de data la care s-au obtinut, nu cum le declara propietarul deci cred ca degeaba imi fac buletinul pe apartamentul pe care l-am luat daca se considera ca fiind al doilea obtinut in functie de data dobandirii..

Apartamentul este in bloc nou de 5 ani.. Da acuma m-am dus si m-a luat in evidenta.. Ce sa fac? Sa cer actele inapoi sa zic ca o sa-mi fac buletinul acolo si apoi ma inregistrez pe rol fiscal? Dar Nu stiu daca mi le da.. vad maine

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Locuinta de domiciliu nu intra deloc la numaratoare, deci conteaza unde ai domiciliul.

Bloc nou de 5 ani’? Daca are 5 ani nu mai e nou, dar poate beneficiezi tu de restul scutirii de impozit. Totusi nu sunt sigur daca se [mai] acorda o asemenea scutire; poate depinde si de localitate (de Primarie). Pe vremuri era.

LE: Poate nu am inteles eu bine si de fapt zici ca l-ai cumparat de nou acum 5 ani si abia azi l-ai declarat la Impozite si Taxe Locale. Si cu amenda pentu nedeclarare in termen cum stai? Da’ cu majorarile pentru ce nu ai platit timp de 5 ani (daca nu cumva ai beneficiat de scutire)?

Edited by sags, 04 August 2015 - 18:34.


#6
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Posted Image Blocul a fost terminat in 2010, eu am cumparat un apt prin credit in blocul respectiv anul asta iulie 2015 intr-un complex rezidential din Bucuresti Posted Image-

O sa cer actele inapoi, mai intai sa-mi fac buletinul acolo si apoi sa-l inregistrez pe rol fiscal sa vad daca merge asa.. Multumesc pt. raspunsuri.

Edited by simonisq, 04 August 2015 - 18:45.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
simonisq, am trecut prin asta în martie anul ăsta și m-au învățat cei din primărie ce să fac.

#8
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
.

Edited by simonisq, 04 August 2015 - 19:13.


#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Declararea la fisc a unei locuinte se face in termen de 30 zile de la dobandire, altfel te paste o amenda. Vad ca ai inceput formalitatile pentru inregistrarea ei. Eu zic sa le termini, platesti impozitul asa marit, cat o fi, iti faci mutatia pe noua locuinta, dupa care depui la directia taxe si impozite Declaratie speciala de impunere (Model ITL 2010 104, descarci de pe net), anexezi o copie dupa CI+act de proprietate locuinta noua + copie dupa certificatul de mostenitor, din care sa rezulte ca respectiva cota este obtinuta prin succesiune. Nu cred ca iti vor recalcula impozitul pentru anul asta, dar pentru 2016 o vor face, cu impozit normal si pe noua casa, si pe cota obtinuta prin succesiune.
Declaratiile alea se depun la cele 2 DITL unde ai propritate, respectiv cota-parte. Daca sunt in acelasi sector, depui una singura.

Daca iti retragi actele pentru a face CI (dureaza cam 10 zile) vei sari peste cele 30 zile si vei plati amenda. Eu sunt patit, pentru 33 zile retin ca am platit 100 lei acum vreo 4 ani.

Asa ca faci o socoteala, in ce situatie iesi mai ieftin.
Parerea mea este la lasi lucrurile sa mearga asa cum au fost incepute.

PS - locuinta in care ai CI se impoziteaza normal, chiar daca este obtinuta ultima, la celelalte detinute in proprietate se aplica majorarile, in ordinea dobandirii lor, iar la succesiuni, cate or fi, nu se percep majorari si nici nu se numara pentru a se aplica majorarea (fiind, in fapt, un abuz al celor de la taxe si impozite locale in goana dupa incasari).

Edited by claudiu1, 04 August 2015 - 19:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate