Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Baterie -.-

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
lowly

lowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2012
Ok deci am observat acum o saptamana ca bateria nu se incarca pana la 100% (95-99%), am facut upgrade la windows 10 si bateria nu este calibrata..
se inchide la 13-14% si se incarca pana la maxim 99% dupa 'plugged in, no charging' deci... nu se-ncarca. Cum o pot calibra in windows 10? am incercat sa o descarc dar cand o incarc, se duce de la 14% in sus, niciodata de la 0..
Am un notebook de la asus, model x552cl 4 gb/1gb nvidia/ dual 1.8/500 gb

#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Pentru ca "bateria" (acumulatorii) nu se descarca niciodata pana la 0%  .
Cu ce te deranjeaza ca se incarca pana la 99% ?

A zis Base o vorba buna "scoala romaneasca scoate tam-piti"  . S-au imultit de la o vreme fara numar .

#3
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
E bine sa nu lasi bateria sa se descarce de tot. Afecteaza mult durata de viata cauta pe google vei gasi acolo multe sfaturi despre asta

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
E un sistem de protectie, daca acumulatorul sta la 100% sau se descarca pana la 0% se deterioreaza mult mai rapid. Nu-ti recomand sa lasi acumulatorul sa scada sub 30%.

P.S. De asemenea bateriile Li Ion se calibreaza automat, nu e nevoie de "formatare".

Edited by LensFlare, 03 August 2015 - 14:43.


#5
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Daca tot e topicul asta aici: E adevarat mitul cum ca daca laptop-ul sta aprins legat la curent cu acumulatorul in el, poate afecta acumulatorul?

Initiator: N-are importanta cifrele, important ca autonomia sa nu scada, nu inteleg cu ce te deranjeaza ca iti afiseaza un anumit procentaj, atata timp cat esti multumit de autonomie?

#6
lowly

lowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2012

View Postpacopaco1967, on 03 august 2015 - 14:19, said:

Pentru ca "bateria" (acumulatorii) nu se descarca niciodata pana la 0%  .
Cu ce te deranjeaza ca se incarca pana la 99% ?

A zis Base o vorba buna "scoala romaneasca scoate tam-piti"  . S-au imultit de la o vreme fara numar .
problema nu e ca nu se incarca pana la 100% e ca se inchide la 13-14% Posted Image

Edited by lowly, 03 August 2015 - 14:58.


#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postxe3nder, on 03 august 2015 - 14:56, said:

Daca tot e topicul asta aici: E adevarat mitul cum ca daca laptop-ul sta aprins legat la curent cu acumulatorul in el, poate afecta acumulatorul?

..

e doar un mit
daca acumulatorul e low-cost, cu celule proaste, va crapa dupa maxim 1 an, indiferent de tratamentul "aplicat"
cele cu celule serioase si dupa 7-8 ani inca "dau" curent

#8
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postaeon, on 03 august 2015 - 15:56, said:


e doar un mit
daca acumulatorul e low-cost, cu celule proaste, va crapa dupa maxim 1 an, indiferent de tratamentul "aplicat"
cele cu celule serioase si dupa 7-8 ani inca "dau" curent

Celulele nu crapa...si inca retin curent.Problema o constitue partea electronica,care ,dupa un anumit numar de cicluri de incarcare/descarcare,intrerupe incarcarea....
Am schimbat celulele dintr-o baterie laptop fara nici un rezultat;a functionat doar pana la descarcarea celulelor puse.
Am incarcat celulele cu un alimentator separat si...surpriza...laptopul functioneaza pe baterie,mai mult decat atunci cand a fost nou.
De cativa ani buni s-a trecut de la ''tehnologie pentru o viata'' ,la tehnologie care sa sporeasca ...consumul si buna stare a producatorilor...;valabil in toate domeniile.

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
asta tine tot de low-cost

#10
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View Postgcom61, on 03 august 2015 - 19:08, said:



Celulele nu crapa...si inca retin curent.Problema o constitue partea electronica,care ,dupa un anumit numar de cicluri de incarcare/descarcare,intrerupe incarcarea....
Am schimbat celulele dintr-o baterie laptop fara nici un rezultat;a functionat doar pana la descarcarea celulelor puse.
Am incarcat celulele cu un alimentator separat si...surpriza...laptopul functioneaza pe baterie,mai mult decat atunci cand a fost nou.
De cativa ani buni s-a trecut de la ''tehnologie pentru o viata'' ,la tehnologie care sa sporeasca ...consumul si buna stare a producatorilor...;valabil in toate domeniile.

Tocmai am schimbat o pereche de acumulatori din bateria laptopului, aratau cativa milivolti la test. Am bagat bateria in laptop, incarca pana la 10% si gata. Daca deconectez adaptorul se inchide laptopul. Doar pe baterie nu pleaca neam. Am desfacut din nou bateria si am masurat perechile de acumulatori. Primele trei, originale care aveau initial 3,1 v au acum 3,8, cele noi au 4,2. Masurat pe iesirea bateriei, mufa acea mica cu 6 pini, si zice 0,07 volti. In programul ala de test zice de toate printre care si faptul ca la iesire nu are zeama.

Ce sa fie?

PS. Am rupt netul cautand rezolvare si nu-i dau de cap.
PS2. Mama ei de politica a consumerismului.
Nu vreu sa rup trei meleoane pentru o baterie noname la un laptop ce valoreaza tot cam atat.

Edited by Super Chief, 04 August 2015 - 17:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate