Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Informatii taxa auto

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
LucianR7

LucianR7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 31.12.2013
Buna ziua! Doresc o informatie privitoare la timbrul de mediu.
Posed un autoturism Seat Toledo din 2003 luna 12...deci se pare ca Rar-ul il baga 2004, motor 1896 diesel,.Asv-ul.
In certificatul masinii la pozitia V7 ii trecut 140 Co2....si din cate am inteles eu Rar-ul il lasa pe cel din talon....chiar daca ei gasesc o valoare mai scazuta...
Am fost la Anaf astazi si mi-au zis ca taxa ii 1000 euro...estimativ pt ca nu s-a facut rar-ul...mi se pare prea mult...
Ce pot face sa nu platesc asa mult....nu mi-o poate lasa la anul 2003..,ar veni taxa 750 euro...?
Sau daca trec masina pe un pensionar...ii posibil sa scada taxa?
Va rog daca se poate sa imi dati ceva sugestii, sfaturi..
Multumesc anticipat!


#2
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Taxa ti-o calculeaza in urma RAR-ului unde iti spun exact valoarea co2. In cel mai bun caz valoarea e cea din talon. Atentie la calculatorul online (daca l-ai folosit) ca arata valori diferite in fuctie de an.
Si la mine a fost aceeasi situatie, numai ca eu am motor mai mic si e benzina. Cel online iti da doar o estimare. Numai aia de la Anaf stiu a calcula corect ( sau a trage de valoare cat mai sus)...

Pe pensionar o sa o platesti oricum.
Numai sa fie pentru persoane cu handicap. Atunci nu se mai plateste... Mai cauta pe net ca mai erau ceva chichite de-astea.

Oricum, daca ti-ai permis sa iei 1.9 TDI, nu-mi prea vine a crede ca nu-ti permiti sa platesti si taxa. Cand ai luat-o, nu te-ai documentat despre taxa pentru el?

Edited by paso87, 03 August 2015 - 11:37.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,195
  • Înscris: 22.05.2003
Spui prostii!

Calculatorul de pe internet, e chiar cel de pe site-ul ANAF si e reglamentat prin Lege!
Nu e o formula magica - Taxa de timbru- cf. OUG 9/ 2013!

In calcul se ia valoarea scrisa pe Cartea de Identitate, nu exista "negocieri/derogari/scutiri pt pensionari".

Pentru RCA, costurile scad binisor daca proprietarul locuieste intr-un roas mic/sat si este pana in 60 de ani.

#4
spiridusulverde

spiridusulverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 20.11.2011
Taxa aceasta e o mare tampenie. De ex sunt persoane la care taxa e mai scumpa ca masina :) .

#5
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Nu te pune nimeni sa iei masina cu 3000cmc, nu ?

Asta e situatia in Romania. Nici mie nu mi-a convenit ca o platesc dar asta e. Eu consider ca masina asa cum e ea noua sau veche e un lux  care trebuie tratat ca atare.

@adm, am spus eu prostii? unde anume ?
nu de alta, sa stiu sa corectez sau sa ma abtin... :)

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,195
  • Înscris: 22.05.2003

View Postpaso87, on 03 august 2015 - 11:29, said:

Cel online iti da doar o estimare. Numai aia de la Anaf stiu a calcula corect ( sau a trage de valoare cat mai sus)...

Despre asta vorbeam!
Calculatorul de pe site-ul Anaf nu e o estimare, atat timp cat introduci datele corect!
El e folosit si de cei de la Anaf! Formula este stabilita prin lege.

#7
LucianR7

LucianR7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 31.12.2013
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Pai sincer sa fiu....masina a fost cumparata cu "capul in traista" ...cum se zice..ma rog...m-am lasat entuziasmat de masina etc....ma uitasem eu pe net si arata 740 euro..mi se parea ok....fostul proprietar zicea ceva de 600....ma rog...invatatura de minte....
Eu am un caz in familie, o persoana cu handicap, nu foarte grav,.si deci exista posibilitatea de a nu mai plati taxa, daca devine ea proprietar?


#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Postpaso87, on 03 august 2015 - 12:34, said:

@adm, am spus eu prostii? unde anume ?
nu de alta, sa stiu sa corectez sau sa ma abtin... Posted Image
Cred ca Adm se refera la partea asta:

View Postpaso87, on 03 august 2015 - 11:29, said:

...Cel online iti da doar o estimare. Numai aia de la Anaf stiu a calcula corect ( sau a trage de valoare cat mai sus)...
Cand de fapt calculatorul ala online tine cont de OUG pe baza careia se calculeaza cel putin monentan taxa de timbru. Daca stii din ce an e masina, ce cilindree are si ai date concrete despre emisiile de noxe poti calcula exact cat vei plati taxa auto.

L.E.: a raspuns Adm mai rapid decat mine.

Edited by Hider141, 03 August 2015 - 12:46.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

b)autovehiculelor special modificate in scopul conducerii de catre persoanele cu handicap, precum si in scopul preluarii si transportarii persoanelor cu handicap grav sau accentuat, astfel cum aceste persoane sunt definite in Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;
Se încadrează la excepţie?

#10
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
De acum stii ca orice masina este fabricata dupa luna a 6a, in acte e trecuta cu un an in plus.

Edited by Volvo, 03 August 2015 - 12:59.


#11
LucianR7

LucianR7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 31.12.2013
Din ce am mai citit...persoana cu handicap trebuie sa posede permis de conducere...ea insasi sa isi conduca masina...
Nu cred ca o sa gasesc vreo solutie de a evita taxa...am mai citit ceva legat de partaj, dar cica s-a scos si asta.
Ramane sa o inscriu fie pe Ro sau chiar Bg..

Din ce am mai citit...persoana cu handicap trebuie sa posede permis de conducere...ea insasi sa isi conduca masina...
Nu cred ca o sa gasesc vreo solutie de a evita taxa...am mai citit ceva legat de partaj, dar cica s-a scos si asta.
Ramane sa o inscriu fie pe Ro sau chiar Bg..

#12
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View PostAdm, on 03 august 2015 - 12:36, said:

Despre asta vorbeam!
Calculatorul de pe site-ul Anaf nu e o estimare, atat timp cat introduci datele corect!
El e folosit si de cei de la Anaf! Formula este stabilita prin lege.

Eu ziceam ca e o estimare pentru ca nu intotdeauna se introduc datele corect. Eu unul, din cauza ca nu stiam sa pun anul corect, aveam valori diferite pentru ca puneam fie 12 -13 fie 13-14. Pentru mine estimarea asta a fost confuza. Pana n-am ajuns la ei n-am stiu exact in care categorie sa o pun pentru ca nici nu stiam ca dupa luna a 6-a imi punea un an in plus...

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,099
  • Înscris: 07.11.2006

View PostLucianR7, on 03 august 2015 - 13:06, said:

Din ce am mai citit...persoana cu handicap trebuie sa posede permis de conducere...ea insasi sa isi conduca masina...
Nu cred ca o sa gasesc vreo solutie de a evita taxa...am mai citit ceva legat de partaj, dar cica s-a scos si asta.
Ramane sa o inscriu fie pe Ro sau chiar Bg..

Din ce am mai citit...persoana cu handicap trebuie sa posede permis de conducere...ea insasi sa isi conduca masina...
Nu cred ca o sa gasesc vreo solutie de a evita taxa...am mai citit ceva legat de partaj, dar cica s-a scos si asta.
Ramane sa o inscriu fie pe Ro sau chiar Bg..

Iar masina condusa de persoana cu handicap trebuie sa fie modificata ca sa poata fi condusa de aceea persoana.

#14
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
atentie:
in calculatoarele anaf se introduce DATA PRIMEI INMATRICULARI, si nu data/anul fabricatie!
Data primei inmatriculari poate diferi mult de data fabricatiei!
Si la ANAF, in calculatorul oficial din aplicatiile lor, cand iti face calculul, data primei inmatriculari se baga cumva de genul "18022001" adica 18 februarie 2001.
Si astfel se calculeaza exact la zi vechimea masinii....
Restul sunt prostii/minciuni/dezinformari..(ca daca e fabricata dupa luna a6a , atunci o trece cu un an in plus)...

#15
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View Post"BandiT", on 03 august 2015 - 21:24, said:

atentie:
in calculatoarele anaf se introduce DATA PRIMEI INMATRICULARI, si nu data/anul fabricatie!
Data primei inmatriculari poate diferi mult de data fabricatiei!
Si la ANAF, in calculatorul oficial din aplicatiile lor, cand iti face calculul, data primei inmatriculari se baga cumva de genul "18022001" adica 18 februarie 2001.
Si astfel se calculeaza exact la zi vechimea masinii....
Restul sunt prostii/minciuni/dezinformari..(ca daca e fabricata dupa luna a6a , atunci o trece cu un an in plus)...

Deci ei au o alta aplicatie dupa care fac calculul care utilizeaza aceeasi formula de pe site, corect ?

#16
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Da, au aplicatia lor proprie, a carei interfata nu arata la fel ca ce gasim pe net...
probabil formulele de calcul sunt identice, dar interfata (implicit casutele unde bagi datele) sunt diferite.
Ti-am dat exemplu cu data primei inmatriculari..
Alt exemplu: au un fel de baza de date comuna cu RAR, deoarece cand baga VIN-ul masinii, sau seria cartii de identitate a masinii, apare automat
capacitatea cilindrica, sursa de energie, etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate