Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Prioritate

- - - - -
  • Please log in to reply
367 replies to this topic

Poll: Prioritate (50 member(s) have cast votes)

In imaginea de pe Google Maps (prima postare) daca fac la stanga dau prioritate celui ce vine din sens invers ?

  1. Da (8 votes [16.00%])

    Percentage of vote: 16.00%

  2. Nu (41 votes [82.00%])

    Percentage of vote: 82.00%

  3. Nu stiu (1 votes [2.00%])

    Percentage of vote: 2.00%

Vote Guests cannot vote

#1
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
In ultimele 48 de ore trei forumisti mi-au spus ca in intersectia din linkul de mai jos, daca fac stanga trebuie sa dau prioritate celui ce vine din fata.
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Logica lor:
- panoul aditional arata ca am prioritate numai daca fac la dreapta;
- in centrul intersectiei am iesit de pe drumul cu prioritate si devin egal cu ala, deci ii dau prioritate de dreapta.
Era candva o vorba care suna cam asa: „cand unu iti zice ca esti beat, il injuri. Cand doi iti zic ca esti beat, incepi sa iti pui semne de intrebare, dar cand iti zice al treilea ca esti beat, TE CULCI BA BAIATULE!”
Asa o fi ?

Edited by calinkgb, 03 August 2015 - 13:29.


#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ti-au spus bine.

#3
fly_jump

fly_jump

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.09.2008
Nu e asa si sper sa nu te intalnesti in trafic cu cei trei forumisti.

Panoul aditional iti arata care este drumul cu prioritate. Daca nu schimbi directia de mers ai prioritate; daca schimbi directia de mers, atunci dai prioritate celui de pe drumul cu prioritate care nu schimba directia de mers.

Cei de pe drumul fara prioritate vor da drept de trecere (1) celor ce vin pe drumul cu prioritate, indiferent de directia in care se deplaseaza si (2) prioritate de dreapta celor de pe drumul secundar.

In intersectia ta, cel care vine din fata (dinspre Kaufland) va da prioritate tuturor celorlalti participanti la trafic.

Edited by fly_jump, 03 August 2015 - 11:06.


#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Nu au dreptate. Prioritatea de trecere se decide in primul rand dupa drumul pe care intri in intersectie, categoria de prioritate a drumului pe care iesi din intersectie nu are nici o importanta. Deci in acea situatie categoric ai prioritate fata de cel care vine din fata chiar daca virezi stanga.

#5
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,832
  • Înscris: 01.09.2006
Pai eu eram unu dintre ei, dar intre timp m-am razgandit :).
Sa vedem daca si kahn s-a lamurit.
Adevarul e ca nu am gasit in legislatie nimic in sensul ca pierzi prioritatea prin intersectie daca nu urmezi drumul prioritar Posted Image.

Edited by ech, 03 August 2015 - 11:06.


#6
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View PostSef-chenko, on 03 august 2015 - 11:03, said:

Si... te-ai culcat?
NU :) Eu sunt ferm convins ca am prioritate fata de ala.

View Postfly_jump, on 03 august 2015 - 11:04, said:

Nu e asa si sper sa nu te intalnesti in trafic cu cei trei forumisti.
Acum sunt 4 - Quantum

#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
Ba voi sunteti normali? :lol:

Ai prioritate DOAR daca urmezi drumul cu prioritate, adica daca faci dreapta. In rest nu mai esti prioritar si aplici regula prioritatii de dreapta.

#8
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Acorzi prioritate de dreapta în acest caz, fără glumă!

#9
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,832
  • Înscris: 01.09.2006

View Postmisusumi, on 03 august 2015 - 11:06, said:

Acum sunt 4 - Quantum
- 1 (eu) + Sef-chenko = 4 :lol:

Edited by ech, 03 August 2015 - 11:13.


#10
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Daca mergeti pe drumul din fata si va intoarceti se si vede semnul de Cedeaza trecerea. Initiatorul are dreptate.

#11
Andrei1396

Andrei1396

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.02.2014

View PostSef-chenko, on 03 august 2015 - 11:11, said:

Ba voi sunteti normali? Posted Image
Ai prioritate DOAR daca urmezi drumul cu prioritate, adica daca faci dreapta. In rest nu mai esti prioritar si aplici regula prioritatii de dreapta.
Pe bune? Posted Image

http://prntscr.com/80926w

Stiu ca nu este cazul de fata, dar scrie clar ca se impart in 2 grupe: cea cu prioritate si cea fara. Cea cu prioritate trece prima iar in caz de egalitate intre cei cu prioritate se aplica prioritatea de dreapta.
Abea apoi cei fara prioritate pot sa intre in intersectie.

Edited by Andrei1396, 03 August 2015 - 11:21.


#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Fratele meu sofer, astia ne iau viata in trafic, din lipsa de cunoastere!

#13
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View Postmisusumi, on 03 august 2015 - 10:51, said:

In ultimele 48 de ore trei forumisti mi-au spus ca in intersectia din linkul de mai jos, daca fac stanga trebuie sa dau prioritate celui ce vine din fata.

dai prioritate doar celui din dreapta, pentru ca este pe drumul prioritar. TU ESTI PE DRUM PRIORITAR si INDIFERENT CA FACI STANGA DREAPTA SAU IN FATA, cel dinainte trebuie sa-ti acorde prioritate

Edited by calinkgb, 03 August 2015 - 11:38.
Atentie la limbaj!


#14
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,832
  • Înscris: 01.09.2006

View Postrid, on 03 august 2015 - 11:14, said:

Daca mergeti pe drumul din fata si va intoarceti se si vede semnul de Cedeaza trecerea. Initiatorul are dreptate.

Nici nu era nevoie. De-aia se pune acel panou aditional sub semnul de prioritate sau cedeaza in astfel de cazuri mai ciudate, ca sa iti dai seama ce semne au ceilalti care intra in intersectie.

#15
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Puteti sa fiti si o mie, habar n-aveti sa circulati.
Ala este panou aditional care arata care este drumul cu prioritate. doar atat.
Prevederea legala aplicabila este asta:
Regulament Articolul 59
(3) In intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare de prioritate, regula prioritatii de dreapta se respecta numai in cazul in care doua vehicule urmeaza sa se intalneasca, fiecare intrand in intersectie de pe un drum semnalizat cu un indicator avand aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierdere a prioritatii.

Deci conteaza numai indicatorul de la intrare, in toata intersectia, inclusiv in centru.
Eu am prioritate, el are cedeaza trecerea, deci nu se aplica prioritatea de dreapta intrucat indicatoarele de la intrarea in intersectie au semnificatii diferite. Nu panoul aditional ci indicatoarele.
Sigurul care are prioritate fata de mine este cel ce vine din dreapta de pe drum egal cu al meu, caz in care se aplica prioritatea de dreapta.

Cel din fata, asa cum are semnele din imaginea de mai jos, DA PRIORITATE TUTUROR, el trece ultimul prin intersectie.
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#16
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
bai frate .... deci, asta e un semn simplu, daca nici pe asta nu il intelegeti, predati permisele alea la politie si luati-va trotinete. E jale rau cu unii, ti-e frica sa mai iesi din casa ca habar n-au sa interpreteze un semn simplu de circulatie...... cum plm imi spui mie ca daca faci la stanga, trebuie sa ii dai prioritate aluia din fata? ala din fata vine de pe drum FARA prioritate, deci ARE CEDEAZA. Pai ce facem, ne cedam unul altuia prioritatea ... si cine mai trece?

sa dai de un prost dasta in trafic, iti vine sa mori

#17
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Daca tu mergi pe drumul ala situatia e cam asa:

1. Panoul aditional iti arata care este drumul cu prioritate. Daca faci dreapta ai prioritate pentru ca iti continui deplasarea pe drumul respectiv.
2. Daca mergi inainte, acorzi prioritate doar celor care vin din dreapta pentru ca ei sunt pe drumul cu prioritate. Ia-o si altfel: presupui ca drumul respectiv e drum drept si tu virezi stanga. In cazul in care virezi stanga, acorzi prioritate celor din fata. La fel se intampla si aici, numai ca drumul nu e drept. Indicatorul aditional iti spune ca drumul cu prioritate e la dreapta.
3. Daca virezi stanga, acorzi prioritate celor din dreapta ta. Cei care vin din fata ta, au cedeaza. Cei care vin din stanga ta au cedeaza. Ei vin de pe drumuri secundare.

Sper ca ai inteles ce vreau sa-ti zic.

#18
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View PostAlleXyS1, on 03 august 2015 - 11:21, said:

bai frate .... deci, asta e un semn simplu,
Stai sa vezi cati il complica ! :))

View Postpaso87, on 03 august 2015 - 11:22, said:

1. Panoul aditional iti arata care este drumul cu prioritate. Daca faci dreapta ai prioritate pentru ca iti continui deplasarea pe drumul respectiv.
NU ! Indiferent de directie am prioritate fata de cei ce nu-s pe drumul ala !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate