Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

cum se masoara corect tensiunea ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
andrei223a

andrei223a

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.08.2015
Salut. De cateva zile, poate o saptamana ametesc des si uneori chiar tare. Cand imi iau tensiunea prima data este 11 cu 7, daca o mai iau o data este 10 cu 7 si daca o iau sa zicem si a treia oara scade pana la 9 cu 6, si nu stiu care dintre aceste valori este cea corecta.

Am un medic cardiolog cu care am discutat despre hidratare, si iau o jumatate de concor de 2.5 dimineata ptr tahicardie la care nu vrea sa renunte sa nu fac palpitatii, si in rest mai fac un tratament psihiatric si am vorbit cu doctorul meu si am inceput deja sa il reduc acesta recunoscand ca el poate scadea tensiune.

Dar intrebarea mea este cum se ia tensiunea? Asa se face? Se ia de trei-patru ori? Ce valoare se ia in considerare?

Multumesc anticipat.

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Se ia de n+1 ori. Unde n este varsta ta, in luni.

#3
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Se ia de 2 ori, odata in pozitia culcat si a doua oara dupa ce a stat in picioare 2 minute

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Asesat pe un scaun cu cotul lejer ca in poze:

[ http://www.hypertensiontalk.com/wp-content/uploads/2012/10/bpposterenglish1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.osceskills.com/resources/Record-the-true-blood-pressure.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://f.tqn.com/y/highbloodpressure/1/S/S/-/-/-/98075492.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 02 August 2015 - 18:45.


#5
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Se poate lua în mai multe feluri : glonţ , ştreang , înec etc.

#6
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Un lucru ar tb să ştii deja şi anume că nici un medic nu-ţi ia tensiunea de mai multe ori !!! o dată şi gata.

#7
andrei223a

andrei223a

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.08.2015
multumesc de raspunsuri

medicul meu de familie a zis ca prima tensiune luata nu e niciodata corecta , ca intervin factori emotivi, asezarea pana pe scaun etc, voi ce parere aveti ?

Edited by andrei223a, 02 August 2015 - 22:51.


#8
blueeyes0203

blueeyes0203

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.07.2015
In primul rand, tensiunea se ia cu un tensiometru. Ceea ce ati cumparat voi de la Marmacie nu se cheama tensiometru, eu un aparat ca face sa-ti creasca tensiunea si la propriu si la figurat.
     Poti sa-ti iei tensiunea de cate ori vrei. Daca aparatul nu e bun, obtii tot felul de valori aiuristice.

#9
Nicolaus

Nicolaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.07.2007
Are importanta daca se verifica la mana stanga sau la cea dreapta?

#10
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
In primul rand, nu ai spus cu ce ia medicul tensiunea: foloseste aparate de-alea mici tip bratara sau o ia clasic?

Daca tu ai tensiunea variabila asa cum zici tu ( 11,10,9,etc) in conditiile in care ai deja tratament de la cardiolog ori ai o problema destul de importanta ori ai un medic cardiolog care nu-si da interesul.
Sfatul meu e sa iti faci niste investigatii cardiologice cu holtere. Se pun pe o perioada de 24 de ore si inregistreaza ce se intampla cu tensiunea si pulsul. N-ai voie langa telefoane si alte chestii de-astea tehnologice dar o zi n-ai sa mori daca nu le folosesti. Acestea iti vor indica corect daca tensiunea ta e intradvar variabila.
Nu uita sa iei un rezultat scris de la el. Nu strica sa il ai acasa daca te duci la alt medic in viitor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate