Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Sfat achizitie masina SH

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Salut,

M-am hotarat si eu sa imi iau o masina.Singura problema e ca am cunostinte extrem de limitate in domeniul auto.Si poate extrem de limitat e un eufemism , chiar nu stiu absolut nimic, nu sunt nici pasionat si nici n-am avut nevoie pana acum.De carnet nu imi fac griji, doar de masina.Sa dau niste detalii despre ce vreau si ce imi permit :


1.Buget :
- As vrea sa ajung undeva pana in 4000 euro cu toate taxele.Poate 4500 dar as cam intinde firul.Habar nu am ce/cate taxe sunt , de asta n-am putut sa imi caut singur modele macar orientativ pentru ca nu stiu cu cati bani raman efectiv pentru masina.
2.La ce o voi folosi:
-In oras o voi folosi mai putin , doar pentru cumparaturi saptamanale si 2-3 drumuri prin oras / saptamana.Scopul ei principal va fi ca "masina de weekend" , pentru 4-5 pers max.Ideea e ca trebuie sa fie cat de cat mai spatioasa , mai ales la capitolul portbagaj.
3.Alte criterii:
-Evident ca oricine isi doreste consum si intretinere anuala mici.Dar la banii astia nu stiu daca pot emite vreo pretentie in sensul asta.

Evident ca va trebui sa iau un cunoscator cu mine atunci cand o voi cumpara , nu ma pot duce singur daca nu ma pricep,  dar macar sa stiu dupa ce sa ma uit si eu.

Edited by Dany noob, 02 August 2015 - 12:28.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Fabia

#3
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Initiator: ce intelegi prin taxe? Impozit la primarie si RCA? Impozitul depinde de capacitatea cilindrica iar la RCA este importanta si masina si localitatea de resedinta si soferul (varsta, de cand are permis, istoricul lui)

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Uite fix la tine in Timisoara.

#5
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Prin taxe ma refer la toate costurile aferente achizitionarii masinii.La acest capitol nu includ costurile lunare/anuale pe care le voi avea cu masina , ci doar cele care trebuiesc achitate la achizitionare.Nu stiu exact care sunt ele , am mentionat ca nu ma pricep.

Pentru RCA , 48 ani , Timisoara , permisul luna viitoare Posted Image

Edited by Dany noob, 02 August 2015 - 12:40.


#6
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

View PostDany noob, on 02 august 2015 - 12:36, said:

Prin taxe ma refer la toate costurile aferente achizitionarii masinii.La acest capitol nu includ costurile lunare/anuale pe care le voi avea cu masina , ci doar cele care trebuiesc achitate la achizitionare.Nu stiu exact care sunt ele , am mentionat ca nu ma pricep.

Pentru RCA , 48 ani , Timisoara , permisul luna viitoare Posted Image

Documente RAR cam 100 eur.

Timbru de mediu (daca e cazul) in functie de datele masinii (din  cartea de identitate a masinii emisa de RAR ). Vezi calculatoarele online de timbru de mediu dupa ce ai datele.

Apoi taxa de talon 37 de lei la CEC.
La primarie vreo 50 de lei (taxa de inmatriculare).
RCA obligatoriu (functie de proprietar si masina).
Taxa de placute (~45 de lei -numar aleator, sau ~ 90 lei preferential)
Rovigneta 125 lei an.


O multime de taxe...N-am mai pus traduceri de acte (doar daca e cazul).

La cat esti de nehotarat si neinformat ti-as recomanda site-ul: http://www.vezicatface.ro

Succes si sa ai bafta incepatorului sa prinzi o masina SH buna (nu e imposibil dar nu e nici simplu).

#7
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

Quote

Fabia

Ceva de genul asta ? Desi asta vad ca e adusa de dincolo si nu stiu cat costa inmatricularea cu numere de RO , dar taxa de mediu vad ca e mica 300 euro.

Quote

Uite fix la tine in Timisoara.
Cam scumpa , daca mai am ceva costuri aferente nu stiu daca ma incadrez in buget.

Quote

Apoi taxa de talon 37 de lei la CEC.
La primarie vreo 50 de lei (taxa de inmatriculare).
RCA obligatoriu (functie de proprietar si masina).
Taxa de placute (~45 de lei -numar aleator, sau ~ 90 lei preferential)
Rovigneta 125 lei an.

Astea vad ca sunt maruntisuri.Taxa de mediu vad ca poate fi foarte mare.Calculasem acum la Ford-ul pus mai sus si m-am speriat , ajungea pe la 1700 euro.

Edited by Dany noob, 02 August 2015 - 13:05.


#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDany noob, on 02 august 2015 - 13:00, said:

Cam scumpa , daca mai am ceva costuri aferente nu stiu daca ma incadrez in buget.

Astea vad ca sunt maruntisuri.Taxa de mediu vad ca poate fi foarte mare.Calculasem acum la Ford-ul pus mai sus si m-am speriat , ajungea pe la 1700 euro.
Ce costuri aferente? Autentificarea la RAR 120ron, plus maruntisurile de care ai zis si tu.
Ford-ul pe care ti l-am recomandat are taxa de mediu platita si nerecuperata. Scrie in anunt.

ps. sincer, mie mi-a cam facut cu ochiul Mondeo ala. Posted Image

Edited by ericmario, 02 August 2015 - 13:15.


#9
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Maruntisuri dar se aduna...vezi exemplul meu (masina cumparata cu doua luni in urma) la un buget exact cum iti doresti tu.

La un VW Passat Variant 2005 (2000cmc TDI 136CP Euro 4) am platit asa 3700 euro masina, 728 euro timbru de mediu (170gCO2 emisii). Serviciile RAR ~460lei, RCA-ul -cel mai ieftin pe 12 luni (B0 -masina fara istoric, fara bonus, fara malus) 720 lei.
Plus maruntisurile, plus un schimb de ulei, filtre, plus mici remedieri de genul frane (nu e o masina noua chiar daca arata impecabil consumabilele trebuie schimbate iar defectele remediate, verificat distributia (daca era cazul o faceam si pe asta - s-a amanat pentru la anul).

Nu ma plang, am nimerit o masina foarte buna dar cheltuieli sunt destule si cu o masina SH.

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDany noob, on 02 august 2015 - 13:00, said:

Ceva de genul asta ?
Incredibil. Nici macar aer conditionat????

#11
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Pai nu stiam exact cum e cu taxa aia de mediu , v-am spus ca sunt pe langa fenomen.Deci daca are taxa platita si nerecuperata nu mai trebuie sa platesc eu.Am inteles.Iar in cazul in care vreau sa o vand mai departe nici urmatorul cumparator nu va trebui sa o plateasca (?), sper.

Ford-ul acela pare frumos , dar la 4000 plus ce mai bag in taxe plus schimbari de piese , o cam lungesc cu bugetul.As fi preferat sa ma incadrez cu totul in 4000 si sa ajung la 4500 doar daca e absolut necesar.

In principiu am nevoie de variante intre 3000-3500 max.

Asta pare mai spatioasa si cu consum mic , e ok modelul sau e cu probleme ? Si la asta vad ca zice ca are taxa nerecuperata.

Edited by Dany noob, 02 August 2015 - 13:25.


#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDany noob, on 02 august 2015 - 13:22, said:

Pai nu stiam exact cum e cu taxa aia de mediu , v-am spus ca sunt pe langa fenomen.Deci daca are taxa platita si nerecuperata nu mai trebuie sa platesc eu.Am inteles.Iar in cazul in care vreau sa o vand mai departe nici urmatorul cumparator nu va trebui sa o plateasca (?), sper.

Ai inteles bine.

View PostDany noob, on 02 august 2015 - 13:22, said:


Ford-ul acela pare frumos , dar la 4000 plus ce mai bag in taxe plus schimbari de piese , o cam lungesc cu bugetul.As fi preferat sa ma incadrez cu totul in 4000 si sa ajung la 4500 doar daca e absolut necesar.

In principiu am nevoie de variante intre 3000-3500 max.
Poti sa negociezi. Sigur scoti vreo 300, zic eu.

View PostDany noob, on 02 august 2015 - 13:22, said:


Asta pare mai spatioasa si cu consum mic , e ok modelul sau e cu probleme ? Si la asta vad ca zice ca are taxa nerecuperata.
Megane2 e o masina minunata, nu la fel de spatioasa ca Mondeo, dar minunata.
Cel mai placut e cand trebuie sa schimbi un bec in far.
Trebuie sa dai jos roata. Iti vine sa crezi?

Edited by ericmario, 02 August 2015 - 13:26.


#13
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

View PostDany noob, on 02 august 2015 - 13:22, said:


Asta pare mai spatioasa si cu consum mic , e ok modelul sau e cu probleme ? Si la asta vad ca zice ca are taxa nerecuperata.

Ce as comenta eu la masina respectiva. E fabricata in Turcia si piesele/intretinerea la Renault e mai scumpa decat la alte marci. Masina Renault o iei ieftin de noua si platesti mai mult pe parcurs.

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
In bugetul tau, asta e perfecta si iti raman bani si de o seara banateana! Posted Image

Edited by ericmario, 02 August 2015 - 13:32.


#15
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

View PostDany noob, on 02 august 2015 - 12:36, said:

Prin taxe ma refer la toate costurile aferente achizitionarii masinii.La acest capitol nu includ costurile lunare/anuale pe care le voi avea cu masina , ci doar cele care trebuiesc achitate la achizitionare.Nu stiu exact care sunt ele , am mentionat ca nu ma pricep.
Vezi aici si aici.

#16
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

Quote

In bugetul tau, asta e perfecta si iti raman bani si de o seara banateana!

Asta chiar imi place.La Mazda nu sunt scumpe piesele de schimb sau nu se gasesc mai greu fata de masinile nemtesti ?

Quote

Vezi aici si aici.

Mersi.

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDany noob, on 02 august 2015 - 13:42, said:

La Mazda nu sunt scumpe piesele de schimb sau nu se gasesc mai greu fata de masinile nemtesti ?
Nu si nu.
Bafta!

#18
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View Postericmario, on 02 august 2015 - 12:35, said:

Uite fix la tine in Timisoara.

Un detaliu important, primesti si genti la achizitia ei. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate