Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Laptop facultate-programare

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
FrogEcho193

FrogEcho193

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 01.08.2011
Buna. Vreau sa achizitionez un laptop avand un buget de ~2000 lei (eventual pot depasi pana la 2500 in cazuri extreme dar as prefera sa nu). Laptopul imi trebuie exclusiv pentru facultate (c, c++, java etc.)
Din cate am citit, pentru programare mi-ar trebui o frecventa relativ mare. Ce m-ati sfatui sa cumpar?

Edit: laptopul cel mai probabil il voi cumpara in septembrie,  dar vreau sa imi fac o idee

Edited by FrogEcho193, 01 August 2015 - 22:44.


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
daca in materie de computere esti abia la stadiul "Din cate am citit, pentru programare mi-ar trebui o frecventa relativ mare" presimt ca faci degeaba facultatea respectiva
ia orice laptop care iti iese in cale, va fi acelasi lucru cu oricare

#3
FrogEcho193

FrogEcho193

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 01.08.2011

View Postaeon, on 01 august 2015 - 22:48, said:

daca in materie de computere esti abia la stadiul "Din cate am citit, pentru programare mi-ar trebui o frecventa relativ mare" presimt ca faci degeaba facultatea respectiva
ia orice laptop care iti iese in cale, va fi acelasi lucru cu oricare
Presimti extrem de prost. Am intrebat pentru ca sunt mii de pareri diferite si nu m-a prea interesat partea asta niciodata (rusine mie) asa ca te rog, trateaza cu seriozitate subiectul sau ignora-l.

#4
augenbling

augenbling

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 22.12.2014
http://www.pcgarage....-hd-4600-black/

Asta are un pret foarte bun si procesorul isi va face perfect treaba pentru ce ai nevoie, daca simti nevoia mai poti adauga 4gb de ram.Un dezavantaj este ecranul, nu este full HD.

http://www.pcgarage....gb-linux-black/

Daca doresti sa investeti mai mult, poti sa iei laptop-ul asta.Are o placa video dedicata si te poti juca la nevoie cateva jocuri gen :DOTA 2/ LOL, BF 3/4, FarCry 3, Assasin's Creed (Versiunile mai vechi etc.)

http://www.pcgarage....-2gb-dark-grey/

Iar asta e putin mai scump, 2600, isi merita toti banii.E un laptop pe care poti juca destul de fluid majoritatea jocurilor, insa daca faci doar programare nu are rost.

Edited by augenbling, 01 August 2015 - 23:01.


#5
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Nu conteaza frate... atat timp cat nu e vorba de programare 3D iti ajunge si un calculator de 1.6 ghz dual core si 2 gb ram :))

#6
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015
Noi , pe vremea mea faceam programare la scoala pe 386 cu monitoare alb-negru. Cand au trecut la Pentium-uri cu monitoare color, parea ceva SF.

#7
NeuFunk

NeuFunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.04.2015
Daca il cumperi in septembrie nu are rost sa venim acum cu sugestii pentru ca preturile se modifica si apar promotii de moment. Ar fi bine sa revi atunci cu un nou topic (cu maxim 1 saptamana inainte de achizitie) pentru sfaturi mai adecvate.

#8
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Sfatul meu e să te gîndeşti mai degrabă la alte aspecte decît uP şi frecvenţa; orice uP recent şi orice frecvenţă decentă vor fi super-hyper-suficiente pt orice program de facultate şi chiar mult peste (inclusiv compilat un kernel de linux, care e de 1000 ori mai complex decît ce programezi tu la facultate)

deci:
- cît de mare vrei să fie ? un ecran mai mare te ajută cînd lucrezi mai mult, mai ales la programare, ai multe ferestre, vrei să vezi cît mai mult cod etc... dar devine mai greu de cărat... deci depinde de tine
- tastatura; pt unii un numeric keypad e nepreţuit, pt alţii nu
- touchpadul; ar trebui să-l încerci, eu din 3 laptopruri cu 2 m-am înţeles şi cu al treilea nu; e cam aiurea să-ţi tb mouse extern
- caută pe net reviewuri despre fiabilitate
- la unele facultăţi (de ex la upb) există licenţe msdnaa gratis pt studenţi deci poţi lua fără windows, iei unul cu linux preinstalat, economiseşti bani, şi apoi instalezi cu licenţa free
- cît ţine bateria; la facultate nu ai mereu priză la îndemînă, în sala de curs aproape sigur nu ai, deci e foarte util să ţină mult
- cît de rău se încălzeşte

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate