Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Recomandari surubelnite si set chei

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009
Vreau sa cumpar un set de surubelnite (stea + drepte), pe care sa le pot folosi timp indelungat, fara sa ma trezesc ca se toceste varful sau se torsioneaza. To in aceasta idee, doresc si un set de chei tubulare (intre 5-22 de preferabil; daca include si tubulare lungi si extensii, e super). Ma gandeam sa caut ceva pe baza de aliaj chrom-vanadium sau chrom-molibden-vanadium.

Bugetul ar fi cam de 250 de lei, pentru tot. Urc si la 300, daca merita. Ce-mi recomandati?

Edited by Ann0nyym0us, 30 July 2015 - 11:57.


#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Nu o sa reziste nici cele mai bune modele crom-molibden-vanadiu, daca nu deosebesti cametele philips si marimile diferite ale lor, de capetele pozidriv/supadriv  si marimile diferite ale lor, deoarece nici marimile si nici tipurile nu sunt compatibile intre ele, si se strica atunci cand se amesteca.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009
Nu se pune problema asta, sincer sa fiu. In cea mai mare parte am de a face cu capete philips. Nu sunt insa convins cum ai putea folosi o marime incorecta (la surubelnite).

Edited by Ann0nyym0us, 30 July 2015 - 12:04.


#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ti-as recomanda Facom, Hazet sau Vera, dar bugetul tau ar ajunge doar pt cateva surubelnite.

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009
Eh, varfurile de gama le-am vazut si eu, dar n-am atatia bani. Ca idee, in caz ca nu m-am exprimat corect, vreau ceva mai bun decat se gaseste pe la tarabe in Obor, de tin 2 luni daca ai noroc.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Wera, Felo, Proxon, Irazola, nu au preturi astronomice.

Poti sa iei biti daca ti se pare mult 14-17 lei o surubelnita buna.
Un bit Wera normal, costa mai putin de 2 lei. ( sunt si modele mai scumpe, cu nitrura de titan, etc...)

Edited by loock, 30 July 2015 - 12:35.


#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu nu m-am gandit sa imi ingrop banii in scule de superfirma si ca atare cu scoruri mari.
Pt ca am remarcat ca in general folosesc doar cateva piese din cele +50..
Restul stau si se plictisesc..Adica am bagat bani degeaba in ele, in loc sa ii folosesc mai bine, la o carciuma, cu prietenii..
Asa ca mi-am luat diferite seturi al celebrei firme "NN" (No Name).
S-a rupt, s-a indoit, mi s-a rupt, mi s-a indoit, mi s-a facut ca de oaie..Deci alta ..
Pe de alta parte, din primele zile de meserie, (si am +33 ani) am invatat sa simt din prima ca surubul nu se misca. Si atunci NU aplic principiul "Forta e cu mine".
Ca sa imi rezolv treaba il modific urgent in "Atentie maxima si casca ochii",  pt ca altfel "bele   ula", hi, hi..

#8
kinghlaus

kinghlaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2015
Eu am o strategie putin diferita. Am acces la unele unelte "mostenite". In general ieftine.

Insa pentru ce folosesc frecvent, prefer chestii un pic mai rasarite. E chinuiala multa si inutila, dupa ce ai belit un surub cu o surubelnita deformata.
Momentan, surubelnite stea medie si mica de firma.
Si niste imbusuri.

Si mai e ceva. Am surubelnite simple ieftine absolut decente in utilizare. Dar e alta senzatie cand strangi cu un maner cauciucat care se simte bine, in loc de plastic. Merita daca lucrezi zilnic cu ele.

Edited by kinghlaus, 30 July 2015 - 13:46.


#9
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Înceată Ius Brașov. Sunt foarte bune.

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
"Maestrii se recunosc dupa ce fac cu lucruri puţine"..

#11
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 16.07.2007
Vezi la yato ce gasesti. Nu e marca premium insa e peste sculele ce gasesti la magazinele de bricolaj.

 Prien, on 30 iulie 2015 - 19:54, said:

"Maestrii se recunosc dupa ce fac cu lucruri puţine"..
Da, asa zicea si maimuta aceera cu chip de om, care mi-a fost sef in Romania, cind i-am zis ca omul de la CNC nu are decit doua freze si si-a completat stocul de la talcioc ca sa poata face fata lucrarii.

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 fezo, on 30 iulie 2015 - 22:04, said:

Da, asa zicea si maimuta aceera cu chip de om, care mi-a fost sef in Romania, cind i-am zis ca omul de la CNC nu are decit doua freze si si-a completat stocul de la talcioc ca sa poata face fata lucrarii.

     In cazul asta, poate ne pui o poza cu o lucrare facuta de tine. Am inteles ca te pricepi la capete de surubelnita. Si la mai ce ?

#13
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Vezi si sculele de la Lincos.

#14
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 16.07.2007

 cspot, on 31 iulie 2015 - 01:18, said:


In cazul asta, poate ne pui o poza cu o lucrare facuta de tine. Am inteles ca te pricepi la capete de surubelnita. Si la mai ce ?

Poftim.

#15
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Vad ca toti recomanda producatori dar fara sa ia in considerare importanta standardelor. Recomand cele cu DIN 3113 (le folosesc si mecanicii auto) sau cele DIN 3110, pentru folosire uzuala. Eu am folosit si scule IUS si Yato dar am avut grija sa fie din aceste standarde. Pentru cele care sa le las mostenire am luat de la Wurtz dar acolo o cheie poate consuma intreg bugetul.

Edited by Bogdansv1, 31 July 2015 - 12:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate