Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Pioneer VSX 324 + Boxe HTP-073 versus Sistem HC Samsung HT-J5150

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
grimlord

grimlord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 10.03.2009
Salutare,

As dori sa achizitionez un sistem 5.1, pe care-l voi folosi cu precadere la ascultat muzica si vizionat filme. Asadar, ma intereseaza foarte mult calitatea sunetului redat, dar si bass-ul. Momentan, sistemul va fi folosit intr-o camera de ~ 15 m2

Am un buget de 1000-1200 RON, iar in urma cautarilor mele am ajuns la urmatoarele 2 produse:
Sistem Audio 5.1 Pioneer receiver VSX 324 + Sistem Boxe HTP-073
Sistem Home Cinema 5.1 cu Blu-ray Samsung HT-J5150

Despre Pioneer, am gasit pe internet mai multe review-uri, iar cei mai multi pareau multumiti de el. Despre Samsung, am gasit mai putine informatii.

Voi ce imi recomandati dintre cele 2 produse ? Sau poate imi recomandati alt sistem (5.1).
As aprecia daca imi spuneti, de ce ati alege unul sau altul si, eventual, sa-mi enumerati cateva motive.

Va multumesc !

#2
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
Strict in bugetul acela nu ai alta alegere innafara de Pioneer, mai ales daca sh-ul nu e o optiune pt tine.

#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nici unul dintre sisteme nu e bun deloc pt. muzica. Un mic plus spre Pioneer

#4
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
m-ar fi interesat si pe mine exact acelasi lucru.
de ce ma rog nu este bun pe muzica deloc? ca este 5.1 in loc de 2.1?

#5
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
In banii aia  eu nu vad decat 2 boxe de raft + un amp SH.Orice alta tentativa cu totul nou si sa mai fie si 5.1 sunt bani dati in vant.

#6
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Vezi că este la un preț mai mic aici (1.150 lei : http://www.altex.ro/...pioneer-htp-073 ), nu vreau să te desumflu, însă, cel puțin pentru muzică nu prea este o alegere inspirată ...

Personal aș merge pe ceva 2.0, ''Yamaha A-S201 + Boxe Magnat Supreme 202'' este o variantă de luat în seamă în acest buget ( http://www.sono.ro/s...e-202-7637.html )

Edited by alexx20alexx, 26 August 2015 - 19:04.


#7
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015

View Postalexx20alexx, on 26 august 2015 - 19:01, said:

Vezi că este la un preț mai mic aici (1.150 lei : http://www.altex.ro/...pioneer-htp-073 ), nu vreau să te desumflu, însă, cel puțin pentru muzică nu prea este o alegere inspirată ...

Personal aș merge pe ceva 2.0, ''Yamaha A-S201 + Boxe Magnat Supreme 202'' este o variantă de luat în seamă în acest buget ( http://www.sono.ro/s...e-202-7637.html )

Am aceeasi necesitate precum majoritatea celor care vor o calitate putin peste medie, fara a fi audiofili sau profesionisti in domeniu si anume:
1. Vreau sa vad filme (format mkv, avi, etc) de pe stick/hard disk extern 1024p, chiar 3d, formate diferite dts etc. Telefizorul este ceva normal un LG 3D Full HD 125cm diagonala.
2. Mai ascult si muzica, ceva normal, format mp3 sau asemanator. Nu sunt audiofil.

Este clar ca 5.1 nu are rost ca muzica este 99% stereo (2.1 maxim). Am inteles cu muzica, totul e ok.
Ce fac cu filmele? nu-mi trebuie un Receiver AV cu hdmi, stick usb si restul?

Ca doar nu pot sa am 2 sisteme, unul video si altul complet separat pt. audio.

Imi cer scuze, vreau sa inteleg, nu sa ma contrazic cu cineva.

Poate cineva vrea sa-mi explice, mai ales cum rezolv partea de conectica (important: filmele si muzica stau pe stick sau hard disk usb sau mai rar direct pe laptop). Nu am cd-uri, dvd-uri, blue-ray-uri, nu vreau vreun player dedicat.

As avea buget 1500 RON (+- 10%).

Multumesc.

#8
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
1-Cand nu sunt bani suficienti este un compromis foarte bun la filme DownMix-ul la stereo din 5.1 si ascultatul la un sistem stereo decent decat 5.1 pe o petarda de sistem.Crede-ma ca se vor auzi mai prost filmele in a doua varianta iar muzica nici nu mai incape discutie.
2-Sa nu crezi ca TV-ul scote ceva pe optic sau HDMI ARC la materialul care-l vizionezi de pe stick/HDD prin mediaplayerul inclus in acesta.Daca nu ai mediaplyer extern,Blu-ray sau PC cu Auudio digital Optic/coax/HDMI s-a terminat din start cu Multicanalul.
La 1500 RON iti iei MMS 802 https://www.avstore....or-supreme-802/  + un amp SH de aici cum e asta: http://www.power-zon...aha_AX_700.html
Alte combinatii multicanal sunt in defavoarea ta.

Edited by geo123, 27 August 2015 - 11:42.


#9
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Inteleg ca nu intra in bugetul lui ceva de calitate dar nu ii mai recomandati stereo cand omul vrea surround.
La un film, oricat de petarda e sistemul, nu se compara stereo cu 5.1. Simt ca deja ne ducem in extrema cealalata si se da impresia pe forum ca tot ce nu e la nivel profi suna ca radioul din 1907 al bunicului.
Am avut un Microlab 5.1 de 150RON (mai petarda de atat nu cred ca se poate) si filmele tot erau mai OK decat stereo printr-un receiver Sony si doua boxe din AKAI din generatia veche (e la moda sa le zicem vintage), cu woofer de 30cm pe compresie.

TV-ul meu LG scoate DD sau DTS pe optic si HDMI probabil si al lui face la fel.

Dintre cele doua m-as duce spre Pioneer. Oricum alternativa  mai buna in banii astia nu cred ca ai, exceptand SH.

Edited by andreyvsjoker, 27 August 2015 - 12:28.


#10
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Intelegi tu dar nu intelegi bine.
Downmix pe sistem stereo decent e mult peste 5.1 pe pocnitoare.Ca nu vrei tu sa fii deacord cu mine e partea a doua.
TV scoate Dolby pe optic/hdmi cand sursa e tunerul intern.De pe mediaplayer numer pe degete TV-urile care scot ceva.

#11
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015

View Postandreyvsjoker, on 27 august 2015 - 12:15, said:

Inteleg ca nu intra in bugetul lui ceva de calitate dar nu ii mai recomandati stereo cand omul vrea surround.
La un film, oricat de petarda e sistemul, nu se compara stereo cu 5.1. Simt ca deja ne ducem in extrema cealalata si se da impresia pe forum ca tot ce nu e la nivel profi suna ca radioul din 1907 al bunicului.
Am avut un Microlab 5.1 de 150RON (mai petarda de atat nu cred ca se poate) si filmele tot erau mai OK decat stereo printr-un receiver Sony si doua boxe din AKAI din generatia veche (e la moda sa le zicem vintage), cu woofer de 30cm pe compresie.

TV-ul meu LG scoate DD sau DTS pe optic si HDMI probabil si al lui face la fel.

Dintre cele doua m-as duce spre Pioneer. Oricum alternativa  mai buna in banii astia nu cred ca ai, exceptand SH.

Eu NU vrea neaparat 5.1 sau sorround. Doar ma informez despre ce sistem este mai bun in situatia data.
Imi este clar ca stereo merge mai bine muzica fara discutii.

Acum, acel Pioneer este chiar pocnitoare? Stiam ca este un brand cat de cat ok, un middle class daca ii putem spune. Costa > 1200 RON si sunt altele si de 200 RON. Deci?
Repet, nu contrazic pe nimic, chiar nu ma pricep. Dar incerc sa invat.

View Postgeo123, on 27 august 2015 - 12:29, said:

Intelegi tu dar nu intelegi bine.
Downmix pe sistem stereo decent e mult peste 5.1 pe pocnitoare.Ca nu vrei tu sa fii deacord cu mine e partea a doua.
TV scoate Dolby pe optic/hdmi cand sursa e tunerul intern.De pe mediaplayer numer pe degete TV-urile care scot ceva.

Televizorul este acesta: http://www.lg.com/ro/tv/lg-47LM615S-tv
Vad la sunet ca are decodor Dolby Digital.
Ce inseamna mai exact acele caracteristici?
Cum scoate tunnerul intern (filmul e pe usb propriu)? 2 canale (stereo) maxim, nu?

Un receiver AV precum acesta + niste boxe decente (2.1 si nu 5.1) cum vi se pare? http://www.emag.ro/r...k/pd/DZ5NRBBBM/

#12
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
O sa incerc sa-ti raspund pe rand.
-Uite numai pe Avstore daca intri(stai linistit ca astia nu prea duc HighEnd-uri foarte scumpe  si excusivitati) pretul la receivere variaza intre 1000 si 30.000. Dupa un calcul matematic asa simplu cam intre ce sume se situiaza clasa de mijloc?
De clasa de mijloc discutam cam de pe la 2000 Euro.
-Acel pioneer este cam un HomeCinema in carcasa de receiver.Deci destul de slab.Nu se judeca dupa firma ci dupa model/performante/clasa din care face parte si pana intr-o anumita suma(foarte mare de altfel) indicatorul performantei si al fiabilitatii sta in pret.Nu exista ieftin si bun.
Referitor la TV trebuie sa probezi efectiv.Nu scrie nici in manual daca suporta.Oricum sansele sunt foarte mici.
-Faptul ca are decodor Dolby nu inseamna ca scoate ceva pe digital din mediaplayer.Toate TV-urile au decodor dolby pentru a putea reda coloanele de la posturile digitale.Pentru a scoate semnal digital multicanal din TV nu e nevoie de nici un decodor;trebuie sa stie sa faca pass trought la streamurile audio pe optic si HDMI.Pe optic nu sunt suportate streamuri HighRezolution(Multe MKV-uri de caltate remux dupa BD au sunet HighRez).Decodoarele sunt necesare pentru a  reda sunetul in boxele TV-ului.
-Receiverul ala e foarte slab si care sunt alea 2 boxe decente + subwoofer(ai spus ca vrei 2.1) decent care se incadreaza in cele 500-600 lei ramase?

#13
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
@ dox900 - daca vrei neaparat DTS-HD, DD-HD iti trebuie reciver si boxe. Un sistem minim, costa de la 2.000 ron in sus.
http://www.emag.ro/s...M/?tree_ref=211 - asa ceva cred ca ar fi cel mai ieftin posibil si cu woofer. Bass, vei avea, satelitii sunt din lemn, este un sistem bine echilibrat. Il am si iti scriu pentru ca este foarte ok. Nu se compara cu altele, dar si pretul.
http://www.sono.ro/5...02252-7449.html - ar mai fi si varianta asta, dar nu vei avea fiorul wooferului la exploziile din filme. Pentru muzica, ar fi mai ok.

Pioneer VSX 324 + Boxe HTP-073 - am si eu sistemul. Decodeaza foarte bine DD-HD, DTS-HD, se aude foarte ok in filme. Wooferul este slab. Eu il folosesc pe mod de noapte (unde are ceva mai mult bass). Se poate regla sa fie si cu mai mult bass din setarile reciverului, pana la 35 parca. Desi are un driver de 6 - 6.5 inch parca, nu prea face treaba bassul cat ar trebui, nu stiu de ce. Am un sistem platronics cu driver mult mai mic si face treaba mai buna. Depinde si de pozitionarea etc. Nu am mai avut timp sa ma joc cu el si cu setarile. Este un sistem ok, nu vei avea un bass fenomenal. La banii astia, doar reciverul este vreo 800-1.000 de ron. Sistemul de boxe ar fi vreo 200-300 ron. Ce vrei de la atat buget de boxe. Pentru mine, este ca o jucarie care stie sa decodeze DTS si DD-HD corect. Pentru un volum normal si o camera 15 metri patrati, merge. Nici asa, nu stiu cum s-au incadrat in bugetul asta, asa de mic. Reciverul, la volum mare, incepe sa distorioneze.
Daca vrei sa nu distorsioneze la volum mare, bass cat incape etc. etc. mai pune cel putin 1.000-2.000 de ron si vei avea. Adica inca de 2-3 ori cat costa sistemul asta. Este un pret corect pentru Pionner.

Daca vrei sa te uiti la filme de pe stick in USB-TV .... nu te mai baga la DTS-HD sau recivere cu nu are nici un rost. Cumpara un Home Cinema cat de cat si iti ajunge - vezi Sony TZ-urile 5.1 pe la 400-500 ron sau de la Samsung, LG pe la 700-900 ron. Nu vei avea DTS-HD, dar va fi sunet mai bun decat cel de TV. Iti trebuie BlueRay player, eventual discuri originale !

1. Daca te uiti pe filme stick USB-TV - mergi pe Sony TZ. Daca nu te uiti la filme BlueRay, nu are rost sa te complici.
2. Daca vrei BlueRay, Dolby-HD, incearca macar un Sony la 2.000 ron. La Sony - ai sateliti din lemn, bass este cat vrei, are driver de 250 mm ! reciverul nu are distorsiuni mari la volum mare !
3. Sunet HD la bani putini, merge si Pionner. Dar, atat dai, atat ai. Eu sunt multumit de pret/performanta.
4. Daca ai camera mica, merge si sistem stereo + amplificator. Camera mica < 15-20 metri. Eu am incercat in camera 35-40 metri patrati si acolo e cu tot altfel - ai nevoie de un 5.1, 7.1. Cu stereo, nu mi-a iesit prea bine.

Edited by lopi, 31 August 2015 - 14:23.


#14
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015

View Postlopi, on 31 august 2015 - 14:13, said:

@ dox900 - daca vrei neaparat DTS-HD, DD-HD iti trebuie reciver si boxe. Un sistem minim, costa de la 2.000 ron in sus.
http://www.emag.ro/s...M/?tree_ref=211 - asa ceva cred ca ar fi cel mai ieftin posibil si cu woofer. Bass, vei avea, satelitii sunt din lemn, este un sistem bine echilibrat. Il am si iti scriu pentru ca este foarte ok. Nu se compara cu altele, dar si pretul.
http://www.sono.ro/5...02252-7449.html - ar mai fi si varianta asta, dar nu vei avea fiorul wooferului la exploziile din filme. Pentru muzica, ar fi mai ok.

Pioneer VSX 324 + Boxe HTP-073 - am si eu sistemul. Decodeaza foarte bine DD-HD, DTS-HD, se aude foarte ok in filme. Wooferul este slab. Eu il folosesc pe mod de noapte (unde are ceva mai mult bass). Se poate regla sa fie si cu mai mult bass din setarile reciverului, pana la 35 parca. Desi are un driver de 6 - 6.5 inch parca, nu prea face treaba bassul cat ar trebui, nu stiu de ce. Am un sistem platronics cu driver mult mai mic si face treaba mai buna. Depinde si de pozitionarea etc. Nu am mai avut timp sa ma joc cu el si cu setarile. Este un sistem ok, nu vei avea un bass fenomenal. La banii astia, doar reciverul este vreo 800-1.000 de ron. Sistemul de boxe ar fi vreo 200-300 ron. Ce vrei de la atat buget de boxe. Pentru mine, este ca o jucarie care stie sa decodeze DTS si DD-HD corect. Pentru un volum normal si o camera 15 metri patrati, merge. Nici asa, nu stiu cum s-au incadrat in bugetul asta, asa de mic. Reciverul, la volum mare, incepe sa distorioneze.
Daca vrei sa nu distorsioneze la volum mare, bass cat incape etc. etc. mai pune cel putin 1.000-2.000 de ron si vei avea. Adica inca de 2-3 ori cat costa sistemul asta. Este un pret corect pentru Pionner.

Daca vrei sa te uiti la filme de pe stick in USB-TV .... nu te mai baga la DTS-HD sau recivere cu nu are nici un rost. Cumpara un Home Cinema cat de cat si iti ajunge - vezi Sony TZ-urile 5.1 pe la 400-500 ron sau de la Samsung, LG pe la 700-900 ron. Nu vei avea DTS-HD, dar va fi sunet mai bun decat cel de TV. Iti trebuie BlueRay player, eventual discuri originale !

1. Daca te uiti pe filme stick USB-TV - mergi pe Sony TZ. Daca nu te uiti la filme BlueRay, nu are rost sa te complici.
2. Daca vrei BlueRay, Dolby-HD, incearca macar un Sony la 2.000 ron. La Sony - ai sateliti din lemn, bass este cat vrei, are driver de 250 mm ! reciverul nu are distorsiuni mari la volum mare !
3. Sunet HD la bani putini, merge si Pionner. Dar, atat dai, atat ai. Eu sunt multumit de pret/performanta.
4. Daca ai camera mica, merge si sistem stereo + amplificator. Camera mica < 15-20 metri. Eu am incercat in camera 35-40 metri patrati si acolo e cu tot altfel - ai nevoie de un 5.1, 7.1. Cu stereo, nu mi-a iesit prea bine.

Multumesc mult pentru raspunsul detaliat. Arata bine acel Sony HT-DH550SAH. Inteleg ca este mult peste Pioneer si suma aproape dubla merita.
Eu ma uit 95% din cazuri de pe hdd extern. Nu diskuri fizice blue ray sau altceva.
In acest caz conectez hdd-ul usb la portul usb al receiverului.  Si receiverul cu HDMI  sau optic digital la TV. Corect?

Iau in calcul acel Sony sau Pioneer. Mai ma gandesc la buget.

Pt ascultat muzica care ar fi mai bun? (ok, am inteles ca niciunul nu este fantastic, ideal ar fi un sistem stereo 2.0, dar totusi, pt. un compromis ...)

Multumesc.

#15
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Reciverul Pionner mai mult ca sigur ca nu va reda fisierele video prin USB. Cred ca nici reciverul Sony. Sper sa nu scriu prostii ! Din cate stiu reciverele mai scumpe fac asa ceva.

Eu, de exemplu, am conectat la reciver - media player, blueray player si un HDMI pentru calculator - la IN si la OUT - TV. Filmele, le mai cumpar pe BlueRay (din comoditate, si mi se par ca se vad si mai bine, mai ales cele 3D si sunetul parca este mai bun) mai ales cand sunt la oferta sau la un pret redus. Folosesc si mediaplayerul - pentru mkv-uri si de obicei filme cu sunet bun DTS-HD sau Dolby-HD. M-am invatat cu sunet bun la filme si nu imi prea mai place sa ma intorc inapoi. Nu am timp foarte mult, si cand vad un film imi place sa fiu impresionat de imagine si sunet.

Cu USB daca decodeaza/reda formate de film, nu am incercat. Unele recivere au aceasta functie.
Poti lega un HDMI la laptop si la reciver la IN si redai direct din calculator. Daca nu vrei sa mai folosesti mediaplayer sau altele. Redai filmul din PC, din PC scoti prin HDMI in revicer, din reciver scoti prin HDMI in TV (nu prin optic !). Poti sa asculti si muzica prin modul asta, sau sa joci un joc.

La Audio, Sony citeste Flac de pe USB, Pionner, nu mai stiu. Parca si el.
Eu sistemul Sony, l-am luat la oferta vreo 1.900-1.800 de Ron. Trebuie sa mai apara pe undeva.
Fac niste teste maine dimineata, cand ajung acasa, si iti scriu exact - care suporta FLAC, daca citeste .mkv.

Daca poti sa mergi pe sistemul Sony, eu zic sa nu mai stai pe ganduri. Wooferul ofera un bass impresionant, satelitii cu wooferul se impaca foarte bine, are sistem de autocalibrare cu microfon (isi calculeaza automat distanta dintre sateliti si o face foarte bine. Pionnet nu are autocalibrare), la volum mare - distorsioneaza semnificativ mai putin decat Pionner, este si 5.2 (se tot vorbeste cu 2 woofere pe diagonala, ca ar fi mai ok, unii zic da, altii ba.), are wooferul si prin RCA si prin High Level (poti sa-l folosesti si la alte sisteme, spre deosebire de Reciverul Pionner care nu are RCA !), wooferul - are tehnologie Mica Sony (cica ar fi mai ok), doar wooferul este vreo 800-1.000 ron ( http://www.altex.ro/...acs9-115w-negru ) etc.
Conectorii de la reciverul Pionner sunt generatie mai veche, cei de la Sony - sunt conectori tip nou (cred ca ai o priza mai buna la conexiune si pierderi/distorsiuni mai putine). Si pe muzica, Sony este ok, cu mult mai ok decat Pionner.

Despre Mica Sony - Mica Reinforced Cellular cone for undistorted audio:
http://www.sony.com/...speakers/sa-cs9
- din ce am inteles, ar fi drivere care distorsioneaza mai putin, se aud mai bine, mai profund, mai clar etc. etc. Adica ar fi mai bune decat vechea tehnologie Sony.
Satelitii, nu au tehnologie Mica din cate stiu, dar trebuiau sa faca undeva rabat pentru a se incadra in pret.
Wooferul este cam din aceeasi clasa/tehnologie cu SONY SA-W3800 sau SA-W3000:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H0cjNTSdiu8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Wooferul Sony are reglare volum/crossover (Pionner, nu are).
Ca volum, senzatie, daca te intereseaza - la mine imi zdruncina faianta din bucatarie (wooferul fiind in dormitor la ceva distanta). Deci, la bloc, faci ceva galagie daca vrei sa deranjezi vecinii. Cu Pionner nu-i prea deranjezi.

Reciverul de la Sony este fratele mai mic al lui Sony STRDN860, din cate stiu, un reciver foarte apreciat.

Sony - nu este considerat o firma prea HiFi, cum nici Pionner nu prea, sau poate intervin expertii care stiu mai bine. Dar, in banii astia, face treaba. Pentru Home User, este foarte ok.
La Pionner, sa iei sistemul si sa te gandesti ulterior sa schimbi boxele 5.1 ... m-am ganditt si eu si .... nu merita deranjul reciverul. Cam atat poate reciverul si un pic mai putin boxele 5.1. Sa iei un 5.1 Harman Kardon cu reciverul Pionner, la ce distorsiuni are, sunt bani aruncati pe geam ! Mai bine te gandesti din prima la ceva mai bun !

Eu zic, decat sa investesti in ceva mai ieftin si mai slab ca performanta/calitate, mai bine iei ceva mai bun din prima sa te multumeasca pe deplin. Mai pui un 300 Ron, dar stii ca ai un lucru bun.

PS: Stiu ca youtube, nu prezinta o referinta, dar daca nu ai unde sa le asculti live ....

Edited by lopi, 01 September 2015 - 10:46.


#16
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
Multumesc inca o data pentru detalii.
Te rog daca poti sa vezi daca Pioneerul si Sony reda filme de pe propriul usb. Muzica (mp3 probabil ca da).
Daca nu reda filme, pt. ce este acel usb? Doar pt. muzica?

Multumesc mult.

P.S. O curiozitate, de ce ti-ai luat ambele sisteme?

Inca o intrebare, cablul la sateliti este destul de lung sa-i duci in spatele camerei?

#17
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Mp3 - cu siguranta amandoua sisteme. Filme, scriu maine, sa verific.
In principiu, USB-ul este pentru muzica. Mi se pare si normal. Daca ai citit un pic pe aici, ai vazut ca iesirea jack - nu prea ofera calitate audio. Prin USB, un reciver foloseste decodarea audio proprie, care de multe ori este de la decent la excelent (depinde de decodor). Se reduc si eventualele pierderi prin cablu/mufe/conexiuni imperfecte, distorsiuni.

Am luat ambele sisteme pentru ca am mai multe camere si este si o pasiune/un mod de relaxare pentru mine. In fiecare camera am un sistem 5.1 pentru filme si un sistem 2.0 pentru muzica.

Daca te "prinde" domenil audio, nu cred ca vei ramane doar la un reciver. Majoritatea de pe aici au mai multe :) . Mai iei un CD-player, mai un Tuner, mai un reciver, mai o boxa ...

Cablurile pentru satelitii spate sunt foarte lungi (6 metri ?) si la Pionner si la Sony. Masor maine. Dar, sunt subtiri, ca si cablu de Home Cinema obisnuit.
Pentru HiFi, ar trebui cablu lung - cablu cat mai gros. La sistemul asta, nu cred ca se impune neaparat. Nu cred ca se va schimba substantial calitatea sunetului cu schimbarea cablurilor.

#18
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
ai avut timp sa testezi?

Voiam sa te mai intreb daca ai testat vreun sound bar si ce parere ai legat de sunet. Bineinteles ca este altceva, fara comparatie cu ceva profi. Totusi nici Pioneer de ex. nu este profi si ma gandeam ca si comparatie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate