Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Recomandare distributie linux light care se deschide foarte repede

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014
Salut! Fratele meu a facut rost de un netbook cu 1,5 GB ram, placa video integrata, procesor intel celeron dual core, de 13 inch , 80 GB Hard.
Are Windows 7 pe el, ii trebuie la lucru Microsoft Office + Photoshop cs3, deci i se cam ocupa tot spatiul hard, ca are si programelele de rigoare, dar cand nu trebuie sa lucreze, vrea sa aiba un distro linux foarte light care se deschide cat mai repede, pentru browsing si muzica. [de preferabil ar fii daca ar putea instala si programe, de exemplu pentru muzica si filme pe stick.] Dar sa nu fie foarte complicat de folosit. Multumesc.

#2
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012
elementary luna os ?

#3
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Pai daca e ocupat aproape tot HDD-ul cu Win + Office + CS3, unde ar mai putea instala distributia linux si sa aiba dual boot? Cat spatiu liber are acum pe hdd?

Nu stiu daca netbook=-urile pot boota de pe stick - cam asta ar fi singura solutie: un linux bootabil de pe stick.

#4
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View PostMihai_3, on 28 iulie 2015 - 15:50, said:

.
Pai nu mai bine pune direct XP, si reinstaleaza windows-ul? Stiu ca netbook-ul lui are pe spate un serial pentru xp, acum doar sa vad de unde fac rost de unul. Dar nu e cam vechi pentru timpurile de azi?

View Postsun_kid, on 28 iulie 2015 - 15:50, said:

elementary luna os ?
Imi place cum arata, il trec pe lista.

View Postshiva, on 28 iulie 2015 - 15:51, said:

Pai daca e ocupat aproape tot HDD-ul cu Win + Office + CS3, unde ar mai putea instala distributia linux si sa aiba dual boot? Cat spatiu liber are acum pe hdd?

Nu stiu daca netbook=-urile pot boota de pe stick - cam asta ar fi singura solutie: un linux bootabil de pe stick.
Pai de aia ziceam, daca are stick de 16 GB, as vrea un linux care sa booteze live si sa salveze programele/setarile pe stick.

#5
Sunny220

Sunny220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 30.08.2014
@CaptainMe

Lubuntu 14.04.2 LTS dacă chiar vrei ceva stabil, ușor, rapid, clasic și care îți va face trecerea de la windows la linux mai ușoara..
Va fi foarte ușor să lucrezi cu el.

#6
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012
era la un moment dat pe filelis t dot ro o versiune ''necked down'' de windows 7. nu stiu insa cat de buna era. stiu ca installul avea pana in 800 mb

#7
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014
Care dintre Lubuntu si Elementary OS se aprinde mai repede si se misca mai smooth?

#8
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012

View PostCaptainMe, on 28 iulie 2015 - 16:07, said:

Care dintre Lubuntu si Elementary OS se aprinde mai repede si se misca mai smooth?
cea din urma

#9
Sunny220

Sunny220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 30.08.2014
@CaptainMe

Elementary nu este pentru un începător.
Eu ți-am recomandat ceva ușor și rapid, folosesc de foarte mulți ani și știu ce îți spun.
Este foarte generos cu resursele PC-ului tău și merge instalat și pe stick.

#10
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014
Le descarc pe amandoua si le incerc pe netbook, de aia vreau sa le instalez si pe stick, si asa ma voi hotari la ce raman.

#11
clipman

clipman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 25.04.2014
Orice disrtibutie live .deb cu persistenta, de preferat xfce , lxde, mate.
Sau http://build.porteus.org/
pentru viteza, dar e mai greu cu persistenta (salvat setari,parole, bokmarks, programe suplimentare).
Am folosit o perioada mint xfce cu persistenta(2 gb) realizat cu unetbutin.

Edited by clipman, 28 July 2015 - 16:57.


#12
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Eu folosesc Porteus pe un stick de 1GB pentru plati pe internet.
Pot sa spun ca, de pe un stick lent, booteaza extrem de repede.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCaptainMe, on 28 iulie 2015 - 15:37, said:

[...]vrea sa aiba un distro linux foarte light care se deschide cat mai repede, pentru browsing si muzica. [de preferabil ar fii daca ar putea instala si programe, de exemplu pentru muzica si filme pe stick.] Dar sa nu fie foarte complicat de folosit.
Hmmm, Fedora se misca bine, daca ai chef sa butonezi un pic incearca Arch. Vezi ceva cu Enlightenment E19, PCLinuxOS stiu ca are ISO cu E19, daca stai sa il customizezi poti sa il faci sa arate chiar aratos. La munca am mers pe Fedora cu KDE si cu 512MiB RAM initial apoi upgrade la  1GiB de asta nu as recomanda ceva cu KDE4. Ti-as recomanda awesomeWM sau i3wm dar nu stiu cat de pe placul tau vor fi insa au avantajul ca sunt chiar light la resurse.
Posibil ca si XFCE si LXDE sa se miste bine ca DEuri dar nu stiu cate resurse consuma ca nu folosesc.

#14
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012

View PostMembruAnonim, on 28 iulie 2015 - 17:29, said:

daca ai chef sa butonezi un pic incearca Arch.
cum naiba sa iei in calcul arch cand vine vorba de un incepator?

#15
clipman

clipman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 25.04.2014

View PostMembruAnonim, on 28 iulie 2015 - 17:29, said:

Hmmm, Fedora se misca bine, daca ai chef sa butonezi un pic incearca Arch. Vezi ceva cu Enlightenment E19, PCLinuxOS stiu ca are ISO cu E19, daca stai sa il customizezi poti sa il faci sa arate chiar aratos. La munca am mers pe Fedora cu KDE si cu 512MiB RAM initial apoi upgrade la  1GiB de asta nu as recomanda ceva cu KDE4. Ti-as recomanda awesomeWM sau i3wm dar nu stiu cat de pe placul tau vor fi insa au avantajul ca sunt chiar light la resurse.
Posibil ca si XFCE si LXDE sa se miste bine ca DEuri dar nu stiu cate resurse consuma ca nu folosesc.
Usb live pare ca are nevoie, recomandarile tale install Posted Image

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am avut PCLOS MiniMe pus pe stick de 16GiB, Fedora si Arch recunosc ca nu am incercat sa le pun pe stick, nu am avut de ce, Arch ar trebui sa mearga fara stres dar e de bibilit un pic la el. In rest am un stick de 16GiB cu ceva ISOuri pentru boot live si / sau install.

#17
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostCaptainMe, on 28 iulie 2015 - 15:37, said:

Salut!
Fratele meu a facut rost de un netbook cu 1,5 GB ram, placa video integrata, procesor intel celeron dual core, de 13 inch , 80 GB Hard.
Are Windows 7 pe el, ii trebuie la lucru Microsoft Office + Photoshop cs3, deci i se cam ocupa tot spatiul hard, ca are si programelele de rigoare, dar cand nu trebuie sa lucreze, vrea sa aiba un distro linux foarte light care se deschide cat mai repede, pentru browsing si muzica. [de preferabil ar fii daca ar putea instala si programe, de exemplu pentru muzica si filme pe stick.] Dar sa nu fie foarte complicat de folosit.
Multumesc.
KNOPPIX sau SliTaz GNU/Linux 4.0 !

pus pe un stick USB 3.0 cu pendrivelinux  Posted Image

Edited by tom_1133, 28 July 2015 - 18:04.


#18
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
LXDE, Lubuntu sau Elementary OS, eu l-am instalat si mergeau bine pe un sistem cu 1 gb ram.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate