Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Impozit fond de investitii

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009
Salut,

Am realizat venituri dintr-un fond de investii in anul 2013 si 2014.
Mentionez ca nu am depus declaratia de venit la ANAF.

In acest context este posibil sa-mi trimita ei impunere fara ca eu sa depun acea declaratie ? Pentru acest lucru se plateste si amenda ?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Depinde de unde e fondul. Presupun ca la noi deja ti-au retinut impozitul. Pe de alta parte CASS-ul....

#3
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Unele fonduri de investitii trimit automat declaratia 200 in numele tau, daca alegi asa. Verifica cu administratorul de fond.

La mine asa a mers, si mi-a aparut automat pe rolul fiscal (mi-am facut cont pe spatiul privat virtual). Am platit la scadenta, civilizat. A decurs surprinzator de bine.

Daca insa mai ai venituri si din alte surse pe declaratia 200, atunci se face o regularizare si e un pic mai complicat.

@f300: nu se retine la sursa.

#4
gisurvey

gisurvey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.10.2007
In mod normal trebuia depusa D200 pana in 25 mai a anului urmator obtinerii venitului. Atentie, "venit" este considerat numai daca ai vandut unitati in cursul anului respectiv nu si daca le creste valoarea dar nu le vinzi / oferi spre rascumparare.
Cei de la fonduri ar trebui sa trimita la ANAF D205 pana la sf lunii februarie, care contine aproximativ aceleasi info ca in D200 pe care ar fi trebuit sa o depui tu.
Deci, ca sa-ti raspund la intrebare:
- da, este posibil sa-ti trimita ei impunere din oficiu, pe baza D205 primita de la administratorul fondului, problema este ca este posibil sa ti-o trimita direct cu penalitati si majorari de intarziere;
- da, teoretic platesti amenda daca nu ai depus D200 in termen, cred ca ceva intre 50 si 500 ron.
In mod normal, ei ar fi trebuit sa te atentioneze ca nu ai depus D200, cel putin pentru veniturile din 2013, dar din pacate la noi nimic nu este normal.
Oricum, si eu te sfatuiesc sa-ti faci cont la ANAF pentru spatiu virtual privat, pentru ca poti vedea acolo o serie de informatii, mai ales ca partea de comunicare nu este deloc punctul lor forte, si asta in general in dezavantajul tau.

Toate cele bune!

#5
anyandy

anyandy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.07.2015
Depui declaratia de venit doar daca ai rascumparat unitati de fond. Asta am facut eu, informat fiind de banca.

Am vazut putin mai tarziu ca gisurvey a scris acelasi lucru. Acum ai doua surse :)

View Postbello1, on 28 iulie 2015 - 12:25, said:

Salut,

Am realizat venituri dintr-un fond de investii in anul 2013 si 2014.
Mentionez ca nu am depus declaratia de venit la ANAF.

In acest context este posibil sa-mi trimita ei impunere fara ca eu sa depun acea declaratie ? Pentru acest lucru se plateste si amenda ?


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate