Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Problema loc de parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
regex

regex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.02.2015
Salutare,

Acum cateva saptamani, unui individ i s-a stricat masina(Audi A4, cred ca modelul din 97) si se pare ca a decis sa o abandoneze pe o straduta laturalnica din Timisoara. Cred ca a decis sa o abandoneze acolo pentru ca in primele 2 zile a mesterit ceva pe la motor iar de 3-4 saptamani e nemiscata, si i-a scos si numerele (numerele indicau ca masina este din alt judet).
Straduta respectiva este cu sens unic, iar pe partea dreapta locatarii din blocurile din zona isi parcheaza masinile, paralel cu axul drumului. Pe straduta nu este TelPark, si nici locurile nu sunt rezervate. Deci poate sa parcheze fara probleme oricine, dar exista un fel de intelegere nerostita prin care locatarii parcau mereu pe acelasi loc, chiar daca locul de parcare nu era rezervat lor.
Problema este ca locul in care parcam eu este ocupat de aceea masina, si cum nu mai sunt alte locuri, acum trebuie sa o parchez pe alta strada, cam la 100 de metri de blocul in care locuiesc. Nu este o tragedie ca trebuie sa merg si pe jos de la/pana la masina, dar cam o data pe saptamana fac cumparaturi pentru casa si imi este destul de greu sa car bagaje grele pe o distanta destul de mare .
Desi nu am loc rezervat si nici nu am dreptul sa revendic acel loc de parcare, mi se pare o nesimtire din partea individului sa isi lase masina acolo, avand in vedere locurile limitate de parcare.

Ce e de facut ca sa determin individul sa isi ia masina de acolo ? Nu il cunosc, nu a lasat vre-un numar de telefon, si nici masina nu are numere incat sa poata fi identificata. Oare de ce i-a scos numerele de inmatriculare ? Sa fi fost furata ?
Multumesc

LE: Ce metode LEGALE ar fi ? :D

Edited by regex, 28 July 2015 - 11:55.


#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
legal, nu ai ce face.... ilegal, sunt 1000 de metode...

#3
mapost

mapost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 11.06.2002
Ai făcut sesizare undeva? Un apel la politia de proximitate, adp, s.a.

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008
Da de stire la Politie, zici ca pare suspecta si poate te scapa ei de ea(asta daca vor sa isi faca meseria)...

#5
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005

View Posttigerheart, on 28 iulie 2015 - 11:54, said:

Da de stire la Politie, zici ca pare suspecta si poate te scapa ei de ea(asta daca vor sa isi faca meseria)...

si cu ce motiv sa o ridice de acolo?

#6
regex

regex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.02.2015
Cum zice si jericho, nu gasesc un motiv pentru care ar ridica o masina.
Totusi, masinile parcate paralel cu axul drumului se afla pe un drum public ? Si pe un drum public ai voie cu o masina fara numar de inmatriculare, fie ea parcata/stationata ?

#7
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Vorbeste cu 2-3 baieti si impingeti masina astfel incat sa blocati strada. Pe urma suni la politie ca niste unii au ajuns acolo cu masina, au coborat, i-au scos numerele si au fugit. Sigur va fi remorcata.
Pe de alta parte, poate omul nu a avut alternative si asteapta niste piese.
Mai lasa-l un sfert academic (de luna).

#8
regex

regex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.02.2015
@claz, e un punct valid de vedere. Desi exista posibilitatea tractarii, o sa mai astept ceva vreme. Dar daca nu isi ridica masina nici atunci, ce e de facut ?

Edited by regex, 28 July 2015 - 12:03.


#9
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Ce e asa mare nesimtirea ca si a lasat masina acolo , tu cum o faci ? Nu e acelasi lucru atat timp cat nu ai locul platit ?

Cumparaturile se pot descrca in 5 min in care parchezi masina pe un loc liber si apoi o duci unde vrei tu. Legal o sa ii poata ridica masina conform legii 421/2002 , dar mai intai trebuie sa gaseasca proprietarul , sa il informeze si sa astepe 30 zile sa o ridice singur

#10
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008

View Postjericho, on 28 iulie 2015 - 11:55, said:

si cu ce motiv sa o ridice de acolo?

Nu am zis neaparat ca o ridica... dar il poate gasi pe proprietar macar. Din cate stiu eu, nu e voie sa lasi o masina fara numar de inmatriculare langa drum(ca o tii asa in curtea ta nu zice nimeni nimic).

#11
alamic05

alamic05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 31.12.2008

View Postyonut_a, on 28 iulie 2015 - 12:03, said:

Ce e asa mare nesimtirea ca si a lasat masina acolo , tu cum o faci ? Nu e acelasi lucru atat timp cat nu ai locul platit ?

Cumparaturile se pot descrca in 5 min in care parchezi masina pe un loc liber si apoi o duci unde vrei tu. Legal o sa ii poata ridica masina conform legii 421/2002 , dar mai intai trebuie sa gaseasca proprietarul , sa il informeze si sa astepe 30 zile sa o ridice singur
Cat timp are cauciucurile umflate si nu e grajd nu poate sa ii faca nimeni nimic (legal). Caz real tot in Vestul tarii.

LE : a incercat politia sa o ridice si a fost data in judecata de catre proprietar si a castigat.

Edited by alamic05, 28 July 2015 - 12:09.


#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postregex, on 28 iulie 2015 - 11:48, said:

mi se pare o nesimtire din partea individului sa isi lase masina acolo, avand in vedere locurile limitate de parcare.

Nu o lua ca pe o incitare, ca nu asta doresc, dar mie mi se pare nesimtire sa emiti pretentii gratuite.

Nu e nici o problema cu locul de parcare, pentru ca nu exista nici un loc de parcare.
Locurile de parcare sunt cele amenajate (vopsite), numerotate, pentru care se elibereaza o autorizatie de parcare si pentru care se plateste impozit.

#13
regex

regex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.02.2015
@yonut_a, mi se pare nesimtire sa isi abandoneze masina acolo. Pot sa parchez 5 minute, dar uneori nu sunt locuri nici ptr lucrul asta.

#14
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Daca zici ca omul a incercat sa repare ceva,poate nu a reusit,nu dispune de bani acum...incerca sa fii tolerant,gandeste ca nu a lasat intentionat masina acolo ca sa te sicaneze pe tine...sper sa rezolvi curand,probleme cu locurile de parcare sunt peste tot

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca e drum public nici eu nu cred ca poti sa o lasi fara placute. Daca e proprietate privata insa asta este, vorbeste cu proprietarul.

#16
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008

View Postalamic05, on 28 iulie 2015 - 12:06, said:

Cat timp are cauciucurile umflate si nu e grajd nu poate sa ii faca nimeni nimic (legal). Caz real tot in Vestul tarii.


Adevarat ... o ridica conform legii aleia daca e considerata abandonata.

In continuare nu inteleg de ce e o nesimtire sa isi parcheze masina acolo , nu e nesimtire si in cazul tau ?

La mine la bloc lumea pacheaza pe locurile neplatite in regim primul venit primul servit, nu face nimeni pretentii la locurile neplatite

Edited by yonut_a, 28 July 2015 - 12:12.


#17
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postf300, on 28 iulie 2015 - 12:08, said:

Daca e drum public nici eu nu cred ca poti sa o lasi fara placute.
Atat timp cat nu circula, nu vad de ce ar avea nevoie de placutele de inmatriculare. Nu-mi amintesc sa scrie in OUG sau Regulament despre interzicerea parcarii a unui autovehicul fara a fi inmatriculat sau a avea placutele de inmatriculare la vedere.

#18
regex

regex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.02.2015
Tolerant sunt, doar ca ieri a trebuit sa car niste saci de glet pe o distanta de 100 de metri si nu a fost foarte placut. Stiu ca nu pot sa emit pretentii pentru ceva ce nu e al meu, dar in ideea ca masina ar fi abandonata, macar din simt civic, individul ar trebui sa isi ia masina de acolo.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate