Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Baterie baie

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Cautam si eu ca tot omu sarcac pe la la magazinele astea mari pe internet sa cumpar o baterie de baie cu doua robinete ca astea mono sunt de rahat.
Dar am ramas prost ce preturi...astia au ridicat baterile la pret de aur,a innebunit lumea.
Ultima reduta au ramas "rusii" din targ.

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,143
  • Înscris: 10.07.2013

 I2O, on 08 iulie 2015 - 01:06, said:

Cautam si eu ca tot omu sarcac pe la la magazinele astea mari pe internet sa cumpar o baterie de baie cu doua robinete ca astea mono sunt de rahat.
Dar am ramas prost ce preturi...astia au ridicat baterile la pret de aur,a innebunit lumea.
Ultima reduta au ramas "rusii" din targ.

Mergi in complexul Dragonul Rosu si acolo gasesti baterii bune la preturi accesibile!Posted Image
Vezi sa fie din alama cromata..........

Edited by xmanyacs77, 08 July 2015 - 04:41.


#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,770
  • Înscris: 09.05.2005
Nefiind un produs ce se cumpara prea des online probabil magazinele aduc doar modele mai scumpe...

Edited by LensFlare, 08 July 2015 - 05:54.


#4
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
De ce is de rahat monocomandele  ? Dezvolta   ...

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006
Am luat in 1992, baterii monocomanda la lavoar, baie si la bucatarie.
Functioneaza si acum excelent exemplarele de acum 23 de ani.

La toaleta am schimbat in noiembrie 2014, doar din motive de design cu doua baterii Grohe, pt. ca am schimbat tot, inclusiv gresie, faianta, lavoar, dus, WC, oglinda.

Am inca cele 3 bateriile din '92, care functioneaza excelent, Paini originale de pe vremea aia.
Le-am schimbat o singura data cartusul, cu mana mea, acum 2 ani.
Am pus cartuse Remer italiene, si am reglat cuplul piulitei de presiune la limita, cat sa nu scape apa deloc, dar sa functioneza ca pe fluid monocomanda.
La cea de la bucatarie, tin minte ca a trebuit sa desfac noul cartus Remer, si sa rastorn o garnitura care avea un mic defect, nu era perfect dreapta pe o parte, si scapa apa. Odata intoarsa pe partea opusa, care era dreapta, bateria este ca noua. O folosesc si acum, pt. ca Grohe are modele de bucatarie butucanoase, iar Franke trebuie sa am timp sa caut un model care sa-mi placa mie, made in Italy, pt. ca se gasesc in general turcesti, care merg noi mai prost decat a mea folosita 23 de ani. (sunt pretentios..., daca nu functioneaza perfect, ca pe fluid, nu ma intereseaza...)

Edited by loock, 08 July 2015 - 06:28.


#6
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Arunca o privire si prin Mr. Bricolage / Bricolaj sau cum s-o numi, e pe Mihai Bravu in intersectia cu Calea Vitan?
Preturile erau ok fata de Valea Cascadelor, insa ce modele ma interesau nu aveau in stoc. De Romstal de exemplu n-am putut sa ma ating ca preturi, bateriile pentru lavoar, sifon si baterie + cablu + cap (telefon) treceau lejer de 1200-1300 lei modele ... placute, nu alese cu inima.

Intr-un final a gasit maica-mea ceva pe la Bella Casa si le-a luat. Semnificativ mai ieftine, in stoc si imi si plac.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006
Au la Romstal baterii monocomanda de lavoar si dus/baie, Grohe si cu +/- 500 lei, si unele modele arata OK ( sunt si unele naspa, trebuie sa alegi; conteaza si designul dar si locul de productie, multe sunt chinezesti (Grohe...) si sunt ruleta....)
Se gasesc si pe Valea cascadelor la unele magazine, cu preturi asemanatoare, si ai posibilitatea sa iei pe loc sau la comanda, inclusiv modele pe care nu le gasesti la Romstal, de ex. modele putin mai lungi, etc.

Scuze daca pare un raspuns offtopic, dar cred ca aproape toata lumea este nedumerita de parerea ca cele monocomanda sunt "de rahat"...
Eu de 23 de ani am cu monocomanda, si nu as mai pune altceva.

Edited by loock, 08 July 2015 - 07:13.


#8
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Chiar, și eu vreau să știu de ce monocomanda e de rahat. Să faci trei sau patru mișcări în loc de una, să potrivești de fiecare dată temperatura și presiunea, plus să ai mizerie într-un robinet pe care nu îl poți curăța niciodată ca lumea și să schimbi la 6 luni garnitura și să alezezi scaunul anual... asta, da, mult mai avansat și mai convenabil.

Am văzut baterii din astea avansate la Hornbach, cu prețuri între 35 și 500. Unele arătau ca cele de pe vremea lui Ceaușescu, ceea ce m-a făcut să părăsesc culoarul urgentisim, după ce mi-am cumpărat o baterie din aia „de rahat”.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007
probabil pentru ca astea noi sunt ca un bilet la loto.
s-o fi saturat omul de bilete necastigatoare si vrea din alea stil vechi, care stie ca tineau.

#10
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 slai, on 08 iulie 2015 - 08:13, said:

probabil pentru ca astea noi sunt ca un bilet la loto.
s-o fi saturat omul de bilete necastigatoare si vrea din alea stil vechi, care stie ca tineau.
Acuma depinde de unde îţi iei biletele Loto, şi dacă nu cumva erau etichetele de la pîine.

Eu am luat acu vreo 10 ani primele de pe raft şi cele mai ieftine baterii cu clapetă pe care le-am găsit. Pînă atunci adunasem o pungă de armături, garnituri (astea nu ştiu de ce nu le aruncam), scaune. Numai bateria n-o schimbasem.

Cînd în sfîrşit am făcut schimbarea, parcă am trecut de la butelie la gaz metan, m-am gîndit cum de mama naibii n-am ştiut de bateriile astea mai repede, nu m-aş întoarce la alea vechi nici bătut.

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007
acu 10 ani se faceau mai bune. am schimbat eu zilele trecute bateria, dupa 8 ani. asta noua era asa usoara, ca miera frica sa o tin in mana, sau ca se rupe cand o montez. amandoua ieftineala, cateva seci de lei, nu ma tine punga la preturi de 5-10 milioane, cum au pomenit anteriorii. probabil 4 din astea noi abia cantareau cat aia veche.

#12
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 stormwatch, on 08 iulie 2015 - 08:34, said:

Cînd în sfîrşit am făcut schimbarea, parcă am trecut de la butelie la gaz metan, m-am gîndit cum de mama naibii n-am ştiut de bateriile astea mai repede, nu m-aş întoarce la alea vechi nici bătut.
Subscriu. Deși nouă ne place să credem că suntem printre cei mai înapoiați din lume, sunt unii mult mai înapoiați. Cred că am văzut în toată America un număr total de 5 baterii monocomandă, din care vreo 3 erau în băi din locuri luxoase. Americanii nu cunosc nici măcar conceptul de monocomandă. Se tot vaietă că se face risipă de apă, dar nimeni nu vede vreo legătură între bateriile cu doi robineți și risipă. Ba chiar cred că e invers.

Cea mai ieftină baterie mono este la vreo $70, dacă o găsești la ofertă. Și noi ne văităm....

#13
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 I2O, on 08 iulie 2015 - 01:06, said:

Cautam si eu ca tot omu sarcac pe la la magazinele astea mari pe internet sa cumpar o baterie de baie cu doua robinete ca astea mono sunt de rahat.
Dar am ramas prost ce preturi...astia au ridicat baterile la pret de aur,a innebunit lumea.
Ultima reduta au ramas "rusii" din targ.
Chiar ieri am cumparat de la Leroy o baterie de cada "Mcom Sea" la pretul de 54,52 lei. Are si furtunul de dus. Era una si la 49, asa cum erau si la peste 300. Are 2 ani garantie.

#14
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Mncom cred ca e producatorul de fapt. Am vazut chestii de genul prin Academia Tehnica Militara, filetul era turnat stramb si dupa 2-3 luni au fost inlocuite. Cei de acolo luau ieftinache, fiindca indiferent de producator, calitate, mai mult de 1 an nu rezistau.

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006
Nu cred ca este un algoritm asa de simplu...

 razor1911, on 08 iulie 2015 - 08:47, said:

Mncom cred ca e producatorul de fapt. Am vazut chestii de genul prin Academia Tehnica Militara, filetul era turnat stramb si dupa 2-3 luni au fost inlocuite. Cei de acolo luau ieftinache, fiindca indiferent de producator, calitate, mai mult de 1 an nu rezistau.

Nu cred ca asta e algoritmul de alegere....

Tocmai am povestit mai sus, ca am unele care functioneaza excelent dupa 23 de ani, (Paini de atunci) utilizate fara mila de mai multe persoane...
Si au fost modele OK, nu de TOP.
Am schimbat cartusele dupa 21 de ani, (inca mergeau bine cele originale, dar eu vreau sa mearga perfect...), cu unele Remer italiene. ( acum costa cam 35 de lei, eu am dat mai putin atunci...)
La Grohe un cartus costa mult mai mult, este adevarat, chiar si jumate din pretul bateriei de ~ 500 lei.

Legat de algoritmul de alegere la bugetari care sunt obligati sa faca licitatie, iti spun eu cum se intampla in RO, si apoi cum se intampla in tarile in care oamenii isi folosesc creierul.

In RO, un manager face un caiet de sarcini, dupa cum il duce capul.
Cere acolo ce performante si specificatii vrea, si pune si pretul luat de la producator cu un adaus comercial rezonabil.
Daca managerul nu e prost, cere ceva cu performante la care intra ceva de genul Franke Italia, Teka, la 250 lei.
Daca nu stie, cere mai prost.

Apoi vin firmele de cacat din RO, care liciteaza pt pret de 150 lei la acele specificatii.
Managerul care a facut caietul de sarcini stie ca este imposibil, si ca e tzeapa, dar nu are ce face...
Si asta nu e tot !!!!
Cand firma vine cu bateriile, pune unele chinezesti de 25-30 de lei cu adaus comercial cu tot ( in China sunt cativa centi probabil...)
Desigur, de luat iau cei 150 lei / buc.
La foarte scurt timp incepe sa sara apa din ele prin toate partile...

In Polonia, Cehia, etc., nu exista asa ceva.
Acolo nu lasa nimeni la pretul de licitatie, si intrecerea consta in care da performanta reala mai buna, in acei bani.

La un moment dat se trage linie, si hotzomanii o sa fie trasi la raspundere.
Cunosc si firme oneste care fac afaceri cu statul, dar sunt exceptii rarisme de la regula, si ajung pe felie cu pile, ca altfel nu au cum...

Edited by loock, 08 July 2015 - 09:46.


#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,061
  • Înscris: 18.12.2007
Daca esti din Bucuresti, s-a deschis un Le Roy Merlin la Piata Sudului. E posibil sa aiba inca promotii.

#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 gingisKHAN2015, on 08 iulie 2015 - 05:56, said:

De ce is de rahat monocomandele  ? Dezvolta   ...
Nu poti sa reglezi calumea apa calda pentru dus,ba prea calda..ba prea rece...eu unu m-am saturat.

#18
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 I2O, on 08 iulie 2015 - 11:48, said:

Nu poti sa reglezi calumea apa calda pentru dus,ba prea calda..ba prea rece...eu unu m-am saturat.

Ai incercat sa misti maneta stanga-dreapta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate