Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Aplicatie smartphone pt o dieta si nutritie completa...

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
nod2006

nod2006

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.02.2015
Salutari la toata lumea,

V-as ruga sa-mi spuneti daca ati incercat o anume aplicatie de smartphone care cuprinde o dieta si nutritia completa necesara zilnic, dar si in functie de ultimul test de sange pe care l-ati facut. Consider ca poate fi folositoare daca creierasul nostru este 'focusat' pt asa cevaPosted Image  Am incercat sa gasesc cu Google (sunt mii de astfel de aplicatii), dar din pacate nici-una nu m-a convins s-o d-lodez.
Bine-nteles, multe sunt chiar ok dar necontinand optiunea de a-mi putea 'baga' testele la sange...

Va multumesc!Posted Image

#2
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Ce treaba are sangele cu mancarea?  Pune aici testele de sange.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Se refera la dieta inmfunctie de grupa sanguina cel mai probabil...

#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Care e scopul? Să folosești alimente funcție de problemele care apar la analize?

#5
nod2006

nod2006

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.02.2015

View PostBolund, on 07 iulie 2015 - 20:15, said:

Ce treaba are sangele cu mancarea?  Pune aici testele de sange.

Eu zic ca are, dar iti dau voie sa ai pareri diferite:) Totusi, n-as vrea sa argumentez altfel stam pana maine...

View PostAlexEn, on 07 iulie 2015 - 20:33, said:

Se refera la dieta inmfunctie de grupa sanguina cel mai probabil...

Exact, ai incercat cumva o astfel de aplicatie? Ms...

View PostDigix, on 07 iulie 2015 - 21:37, said:

Care e scopul? Să folosești alimente funcție de problemele care apar la analize?

Scopul ar fi sa pot avea o dieta si nutritie cat mai buna posibila si, in acelasi timp, cat mai exacta. E pt sora mea, nu e de mine asa ceva;) Iar cum ea este cam 'fixista' de fel, si-ar dori o aplicatie completa... Sper ca m-am facut inteles:)

#6
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Postnod2006, on 08 iulie 2015 - 01:00, said:

Eu zic ca are, dar iti dau voie sa ai pareri diferite:) Totusi, n-as vrea sa argumentez altfel stam pana maine...
Suntem răbdători și interesați așa că dă drumul la argumente.

#7
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
@Exit, nu-ți ține respirația.

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007

View Postnod2006, on 08 iulie 2015 - 01:00, said:

Scopul ar fi sa pot avea o dieta si nutritie cat mai buna posibila si, in acelasi timp, cat mai exacta. E pt sora mea, nu e de mine asa ceva;) Iar cum ea este cam 'fixista' de fel, si-ar dori o aplicatie completa... Sper ca m-am facut inteles:)

Păi dacă îți cunoaște grupa sanguină și vrea să mănânce numai anumite alimente, atunci astea sunt cunoscute deja.
Face o listă cu ele, le bagă în My Fitness Pal și își poate ține evidența caloriilor foarte bine cu el.

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View Postnod2006, on 08 iulie 2015 - 01:00, said:


Exact, ai incercat cumva o astfel de aplicatie? Ms...


Nu :)
Daca tot vrea sa tina o dieta cel mai bine sa discute cu un nutritionist, nu sa se apuce de tot felul de aberatii (mie mi se pare aberatie dieta asta).

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Păi și mie mi se pare aberantă orice dietă care îți reprimă anumite alimente, fără să fi făcut analize de toleranță. Adică poate că nu suporți gluten, etc, etc. Chestia cu alimentația funcție de grupa sanguină mi se pare o legendă.

Edited by Digix, 08 July 2015 - 09:48.


#11
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View Postnod2006, on 08 iulie 2015 - 01:00, said:

Scopul ar fi sa pot avea o dieta si nutritie cat mai buna posibila si, in acelasi timp, cat mai exacta. E pt sora mea, nu e de mine asa ceva;) Iar cum ea este cam 'fixista' de fel, si-ar dori o aplicatie completa... Sper ca m-am facut inteles:)
Dacă sora ta pleacă din start de la ideea că dieta ține de grupa sanguină, nici nu mai contează realitatea. N-are nevoie de aplicații care să-i confirme convingerile. Important e ce crede ea.
Spune-i că n-are nevoie de nicio aplicație, fiindcă ea oricum știe mai bine ce alimente sunt sănătoase pentru ea.

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Am bănuit să era vorba de ținut evidența caloriilor, de aia întrebam care e scopul. Vrea să slăbească?

View Postproxtu, on 08 iulie 2015 - 09:48, said:

Spune-i că n-are nevoie de nicio aplicație, fiindcă ea oricum știe mai bine ce alimente sunt sănătoase pentru ea.

Cam așa suntem toți, spunem că "ce mânânc eu e cel mai bun" și nu acceptăm alte opinii, așa că nu știu dacă e de condamnat.
Fiecare cu "păsărica" lui, deși la unii e ditamai stolul.

Edited by Digix, 08 July 2015 - 09:54.


#13
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
E de condamnat că vrea aplicație care să-i spună ce să mănânce, când ea e știe deja ce să mănânce.

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Eu m-am gândit că vrea o aplicație care să țină evidența caloriilor și să-i dea o listă de alimente "permise" atunci când introduce datele personale privind greutatea, vârsta, sexul și grupa sanguină.
Dar lista și-o poate întocmi singură și să o introducă într-o aplicație obișnuită. Sau poate crea el/ea o aplicație de acest gen!

Inițiatorul nu dă mai multe detalii. Scopul unei diete e să câștigi sănătate și să pierzi, sau, mai rar, să câștigi greutate.

Edited by Digix, 08 July 2015 - 10:05.


#15
nod2006

nod2006

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.02.2015
<p><p>

View PostDigix, on 08 iulie 2015 - 10:05, said:

Eu m-am gândit că vrea o aplicație care să țină evidența caloriilor și să-i dea o listă de alimente "permise" atunci când introduce datele personale privind greutatea, vârsta, sexul și grupa sanguină.
Dar lista și-o poate întocmi singură și să o introducă într-o aplicație obișnuită. Sau poate crea el/ea o aplicație de acest gen!

Inițiatorul nu dă mai multe detalii. Scopul unei diete e să câștigi sănătate și să pierzi, sau, mai rar, să câștigi greutate.

Te-ai gandit f bine. Asta isi doreste, o aplicatie in care sa includa tot ce ai enumerat tu si multe altele. Intr-un cuvant, sa fie completa... Din pacate, ea nu este developer (ce bine ar fi fost!) Majoritatea aplicatiilor au, dupa cum am spus, o interfata care include o multime de date, retete, etc. Totusi, nu am gasit una care sa pot introduce grupa sanguina, colesterol, glicemie, etc Ti le enumerez daca doresti, dar am considerat ca cuvantul 'complet' este relevant vorbind de aplicatia respectiva... Mersi!

View PostDigix, on 08 iulie 2015 - 09:47, said:

Păi și mie mi se pare aberantă orice dietă care îți reprimă anumite alimente, fără să fi făcut analize de toleranță. Adică poate că nu suporți gluten, etc, etc. Chestia cu alimentația funcție de grupa sanguină mi se pare o legendă.

Serios? Uite aici o carte si spune-mi ce parere ai, te rog: http://www.dadamo.co...t/index.pl?1001

Edited by nod2006, 08 July 2015 - 13:07.


#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
My Fitness Pal pe care o folosesc și eu, e OK, are o mulțime de alimente românești și nu numai, pe care trebuie doar să le alegi din listă.
Ele au deja calculate caloriile și macronutrienții, nu trebuie decât să cunoști alimentele permise(din alte surse, de pe net) și să le introduci pur și simplu în contabilizarea caloriilor.  

Pentru reducerea colesterolului și a trigliceridelor e nevoie de sport și limitarea cantităților de hrană. Personal nu cred că grupa sanguină are vreo influență, ci mai mult moștenirea genetică, stilul de viață și alimentația. Ți-o spune unul care a scăpat de pastile de colesterol și trigliceride după 7 ani de luat zilnic, doar prin aceste metode.

Nu se obțin rezultate decât pe perioade scurte cu diete. E nevoie de schimbarea stilului de viață (pentru totdeauna) pentru ca rezultatele să fie permanente.

#17
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

Quote

Many neurochemical factors in the Type A genetic disposition favor a structured, rhythmic, harmonious life, surrounded by a positive, supportive community. The harried pace and increased sense of isolation experienced by so many in today's society often make these needs difficult to achieve. Type A best exemplifies the powerful interconnections between mind and body.

Quote

The Type O response can cause bouts of excessive anger, temper tantrums, hyperactivity and even create a severe enough chemical imbalance to bring about a manic episode. Since there is a powerful, synergistic relationship between the release of dopamine and feelings of reward, Type O is more vulnerable to destructive behaviors when overly tired, depressed or bored. These can include gambling, sensation seeking, risk taking, substance abuse and impulsivity.
Sună a horoscop.

#18
nod2006

nod2006

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.02.2015

View PostDigix, on 08 iulie 2015 - 13:07, said:

My Fitness Pal pe care o folosesc și eu, e OK, are o mulțime de alimente românești și nu numai, pe care trebuie doar să le alegi din listă.
Ele au deja calculate caloriile și macronutrienții, nu trebuie decât să cunoști alimentele permise(din alte surse, de pe net) și să le introduci pur și simplu în contabilizarea caloriilor.  

Pentru reducerea colesterolului și a trigliceridelor e nevoie de sport și limitarea cantităților de hrană. Personal nu cred că grupa sanguină are vreo influență, ci mai mult moștenirea genetică, stilul de viață și alimentația. Ți-o spune unul care a scăpat de pastile de colesterol și trigliceride după 7 ani de luat zilnic, doar prin aceste metode.

Nu se obțin rezultate decât pe perioade scurte cu diete. E nevoie de schimbarea stilului de viață (pentru totdeauna) pentru ca rezultatele să fie permanente.

Ok, am inteles. Ms mult. O descarc si sa vedem daca va fi multumita. O zi buna iti doresc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate