Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puncte albe calcai negi?

Recomandare AC 24000 BTU

Cum as putea monta aceasta lustra

Probleme cu garda de mediu.
 Sitemul de operare foloseste prea...

Educatori necalificați

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 

Top 10 tepe care vizeaza conducatorii auto

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
1. Masina ieftina de vanzare online, vanzatorul e plecat din tara

Gasesti o masina buna, la pret foarte mic. Si pare o afacere buna. Iei legatura cu vanzatorul, dar acesta nu este in tara. Si iti cere dovada ca esti dispus sa iei masina, asa ca te roaga sa faci un transfer de bani prin Western Union sau Money Gramm catre o persoana cunoscuta tie (prieten sau familie) si sa-i trimiti scanata chitanta de la ghiseu. Tu, chiar daca i-ai virat banii fratelui tau, vei ramane fara ei. Pentru ca persoana care face inselatoria, odata ce primeste chitanta de la tine, are codul de retragere a banilor si numele persoanei respective. Nu ramane decat sa-si faca un buletin cu numele de pe chitanta, spune codul si tu ramai fara bani. Morala: NICIODATA sa nu trimiti vreun avans pentru o masina, nimanui!

2. Masinile furate care se vand in targ si avansul pentru acte

Gasesti o masina in targ si vrei sa o cumperi. Pare o afacere buna, asa ca nu stai pe ganduri si incepi sa negociezi cu vanzatorul. Care, de cele mai multe ori este putin mai bronzat, bine imbracat, cu mult aur la gat si cu frazele la purtator. Masina are numere straine, de Germania, proaspat adusa, nerulata in tara, impecabila, ireprosabila, full cu tot cu piele si trapa. Omul negociaza cu tine si lasa la pret exact cat ai vrut tu, facand sa para ca faci afacerea vietii. Dar este o problema: mai are si alti clienti, care, de obicei, ce sa vezi: suna chiar in timp ce tu negociezi cu el! Asa ca iti cere un avans, de cateva sute de Euro, nu mai mult, iar la schimb iti da actele masinii. Si isi mai spune si ca-l gasesti in targ in fiecare saptamana, asa ca nu trebuie sa-ti faci probleme. Daca esti prost, platesti cateva sute de Euro si primesti niste acte. Care, asa cum te astepti, sunt false si scoase la imprimanta. Dupa ce pleci, ramanand ca sa va intalniti seara sa terminati tranzactia, omul iese din targ si isi vede de treaba, urmand ca in alta saptamana sa repete teapa cu alta masina. Morala: NICIODATA sa nu dai banii fara sa termini actele si fara sa ai cheile masinii in posesia ta!

3. Sofer din provincie ramas fara benzina in parcare de supermarket

Nu de putine ori s-a intamplat sa dam peste cativa indivizi care actioneaza impreuna cu o femeie si cu un copil mic. Spun ca au ramas fara benzina si ca trebuie sa ajunga acasa sau la spital cu cel mic. Iti flutura pe la nas un buletin si te roaga sa le dai niste bani, ca-ti vor trimite ei banii ulterior inapoi, ca iti lasa buletinul garantie sau te lasa sa-i faci poza. Cine crede ca face o fapta buna si le da oamenilor bani ramane fara ei, garantat. Niciodata nu trebuie sa le dai bani unor personaje care iti cer pentru benzina sau cine stie ce alta scuza penibila!

4. Bani de benzina cu garantie in bijuterii si valuta straina

Cam la fel ca in cazul de mai sus, dar mult mai elaborata, este teapa cu cei din benzinarii. Iesi din benzinarie si dai de un individ care da din maini dispera, ca sa opresti. Iti spune ca a bagat din greseala motorina in loc de benzina sau invers si ca nu are bani romanesti, el fiind cetatean strain. Are in schimb niste bijuterii si niste Euro, dar nu are unde sa schimbe. Te imbarliga sa-i dai la schimb niste lei, ca sa-si faca plinul, respectiv vreo 300-500 de lei. Eventual, daca omul e prost, poate obtine si mai multi bani pe spinarea lui. Iti lasa garantie Euro, evident falsi, sau niste bijuterii din tinichea ordinara care par pentru un necunoscator a fi din aur. Sunt abordati zeci de persoane dar ajunge sa dea de un singur fraier care plateste bani grei pentru niste hartii simple sau pe niste tinichele care valoreaza 3 lei.

5. Furtul din masina cand esti intrebat de un anumit loc si rugat sa dai indicatii

E vara si cald. In jurul scolilor si al gradinitelor incep sa actioneze hotii de posete. Dar nu oricum, ci direct din masina, cu soferul la volan. De obicei, cine asteapta sa iasa copilul de la scoala, ramane cu masina oprita si cu geamurile lasate. Multi au pe bancheta sau pe scaunul din dreapta poseta sau o geanta. Hotii in acest caz actioneaza in grup de minim 3 persoane. Conduc masini inscrise in Bulgaria, Anglia sau alte tari straine, masini care nu pot fi identificate. La geamul soferului, dinspre portiera spate, vine un individ cu o harta in mana, rugandu-te sa-i arati cum ajunge intr-un loc din Bucuresti. Se aigura ca intorci privirea cat mai in dreapta, sa nu vezi ce se intampla pe scaunul pasagerului. Vine un alt individ si sustrage pe geamul lasat bunurile pe care le ai, fara sa-ti dai seama, in 2 timpi si 3 miscari. Dupa care, cei doi se urca intr-o masina cu numere dubioase si pleaca nevazuti. Morala: NICIODATA sa nu lasi nimic la vedere si geamurile deschise. Nu ai idee cat de repede esti distras si furat pe fata!

6. Furtul din masina la trecerea de pietoni

Femeile sunt tinta unui anumit tip de talharie in trafic, din ce in ce mai popular. In jurul unor anumite treceri de pietoni, in zone aglomerate, in care traficul se misca foarte lent, actioneaza echipe de cate 2 hoti. Unul sta cam cu 30-40 de metri inainte de trecerea de pietoni, uitandu-se in masinile care trec pe langa trotuar. Cand acesta vede o femeie sau chiar un barbat intr-o masina care are pe scaunul din dreapta sau pe bancheta vreo geanta sau o valiza care pare a contine bani, telefoane sau alte bunuri de valoare, acesta ii face un semn individului de pe trecere. Acesta trece strada ca sa opreasca traficul si se face ca se impiedica sau se leaga la sireturi ca sa dureze mai mult. Cel din urma este dotat cu un ciocan special de spart geamuri, sparge geamul lateral si sustrage geanta intr-o secunda. Morala: NICIODATA sa nu iti lasi geanta pe scaun, ci undeva pe podea, ca sa nu fie vizibila.

7. "Vanatoare" din parcarile de Mall si metoda cu bruiajul telecomenzii

In parcarile marilor centre comerciale au loc foarte multe furturi si talharii. Parcarile sunt impanzite de hoti care stau la ginit, urmarind eventuale victime. Primele sunt acele persoane care, dupa ce parcheaza o masina, coboara din ea, deschid portbagajul si isi baga in el genti, haine, pungi de cumparaturi si alte cele, crezand ca acolo sunt la adapost. Insa cineva vede ca in portbagaj au fost puse bunurile si acea masina devina o tinta, mai ales ca, de obicei, cei care vin la Mall stau mai multe ore. Urmeaza spargerea masinii si sustragerea bunurilor in doar cateva minute. Tot in parcarile de Mall, subterane sau in aer liber, actioneaza si hotii care folosesc acele telecomenzi de bruiaj. Hotii stau fie in masini, asteptand victimele, in masini cu numere straine care nu pot fi identificate, iar cand parcheaza o masina si pasagerii ies, folosesc telecomanda care impiedica blocarea portierelor. Nu e nevoie decat de 2 minute pentru ca 1 hot sa deschida usile si sa goleasca masina de orice poate fi vandut, in timp ce ceilalti sau de 6. Morala: nu deschideti NICIODATA portbagajul cand ajungeti intr-o parcare de Mall si verificati mereu portiera cu mana, dupa actionarea din telecomanda!

8. Inteparea rotilor de la masina si furtul posetei

Alte grupari de hoti sunt specializate pe urmarirea si talharirea clientilor de banca. Ei stau la iesirea unor anumite sucursale sau chiar au oameni in interior care le spun ca a doua zi urmeaza o retragere de numerar masiva. Cand omul pleaca cu geanta dupa el, il urmaresc cu masina. La primul semafor, apare un infractor pe scuter care ii inteapa roata. Mai incolo, victima simte ca are pana si trage pe dreapta sa vada care e problema. Daca face prostia sa inceapa sa-si schimbe singur roata, este victima sigura. Talharii vin pe nevazute, deschid usa si pleaca cu geanta sau cu poseta iar victima isi da seama de acest lucru mult prea tarziu. Morala: NICIODATA, daca faci pana, sa nu te opresti daca esti singur decat intr-o vulcanizare, mai ales daca stii ca ai bani la tine! Daca faci singur pana, incuie usile mereu si nu lasa nimic la vedere pe scaune si pe bancheta!

9. Celebra teapa cu benzina si motorina la super pret, doar cu factura

Ai anunturi de vanzare online, prin care vinzi diverse chestii, masina, piese, telefoane, orice. Automat, numarul iti este luat de cei care fac tepe cu carburant. Esti sunat si ti se spune ca e prieten cu Alex (ca doar sigur cunosti tu vreun Alex) si ca a auzit ca vrei motorina ieftina. El are la dispozitie carburant in cantitati mari, la preturi decente, pe care e dispus sa ti-l dea numai cu factura, legal, de la pompa. Daca faci prostia sa fii credul si sa ai impresia ca cineva iti da motorina buna lc numai 2 lei/litru, atunci vei lua teapa fara indoiala. Vei fi chemat eventual undeva la marginea orasului, pe intuneric, si ti se va arata carburant in bidoane mari, de culoarea benzinei. Ba chiar miroase a benzine fiecare bidon, il poti deschide si il poti testa. Problema este ca acele bidoane au in proportie de 99% apa chioara cu colorant ior la suprafata pluteste motorina. De aia si miroase, iar daca vrei sa o aprinzi, se aprinde. Pleci, dai banul fericit ca ai facut o afacere buna, dar ajungi sa-ti pui masina pe butuci ca ai alimentat-o cu apa. Morala: NICIODATA sa nu dai curs unor oferte de carburant ieftin, venite de la indivizi pe care nu-i cunosti!

10. Masina care vine de pe un drum prioritar si iti face semn sa te bagi, dupa care te loveste

O metoda deja clasica, care merge la cei mai fraieri. Vii de pe un drum fara prioritate iar o masina care merge pe cel cu prioritate iti face semn sa te bagi. Te bagi, multumind, dar masina respectiva intra in tine. Nu tare, dar destul incat sa produca avarii minore, zgarieturi si mici indoituri. Dupa care, tot el iti zice: Ce faci nene, nu acorzi prioritate? Si din 10 astfel de cazuri, da peste un fraier sau doi care pun botul si, speriati ca vor chema politia si il vor lasa fara carnet pentru neacordarea de prioritate, sar cu banul. Morala: NICIODATA sa nu dai bani unui sofer, chiar daca este vina ta la un accident. De asta e asigurarea RCA. Daca esti amenintat ca daca nu dai bani cheama politia, se numeste santaj, asa ca tu trebuie sa chemi politia. Daca esti tare in gura si vad ca nu au ce sa faca, daca ii mai si ameninti cu politia, vor fugi mancand pamantul. Nu strica sa le faci si poze la masina ca sa vada ca nu ti-e frica de ei.

#2
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
4tuning Posted Image
Te fura astia acum si de pe wc.. Posted Image

Edited by eStev, 06 July 2015 - 20:39.


#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Bagati si voi link direct spre sursa, asta daca nu sunteti cumva tot voi autorii articolelor.
Ai ciordit tot de acolo, fromos era sa iei undeva pe la 100 cuvinte, si sa lasi link.
Sursa: link sters

Edited by gumball3000, 06 July 2015 - 20:43.


#4
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,843
  • Înscris: 15.08.2008
Ce-mi plac topicele astea tip tabloid. :death:
Chiar nu va plictisti sa preluati toate prostiile de pe oriunde?

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

Quote

1. Masina ieftina de vanzare online, vanzatorul e plecat din tara
Gasesti o masina buna, la pret foarte mic. Si pare o afacere buna. Iei legatura cu vanzatorul, dar acesta nu este in tara. Si iti cere dovada ca esti dispus sa iei masina, asa ca te roaga sa faci un transfer de bani prin Western Union sau Money Gramm catre o persoana cunoscuta tie (prieten sau familie) si sa-i trimiti scanata chitanta de la ghiseu. Tu, chiar daca i-ai virat banii fratelui tau, vei ramane fara ei. Pentru ca persoana care face inselatoria, odata ce primeste chitanta de la tine, are codul de retragere a banilor si numele persoanei respective. Nu ramane decat sa-si faca un buletin cu numele de pe chitanta, spune codul si tu ramai fara bani. Morala: NICIODATA sa nu trimiti vreun avans pentru o masina, nimanui!
Astia vazura prea multe filme cu mafioti si buletine false...

De fapt stii ce, m-am razgandit, mai bine ca n-ai lasat link, il sterg si eu pe cel de sus.


Si bonus: exprimare de publicist:

Quote

O metoda deja clasica, care merge la cei mai fraieri. Vii de pe un drum fara prioritate iar o masina care merge pe cel cu prioritate iti face semn sa te bagi.

Edited by gumball3000, 06 July 2015 - 20:47.


#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
90% din aceste metode inca sunt in viata!Posted Image
De ce oare..........politia stie mai bine...........Posted Image

Edited by xmanyacs77, 06 July 2015 - 21:01.


#7
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Poate formularea lasa de dorit, ca asa la cat de inventivi sunt hotii romani cred ca tot ce zice in articol este adevarat.

#8
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 xmanyacs77, on 06 iulie 2015 - 20:52, said:

90% din aceste metode inca sunt in viata!Posted Image
De ce oare..........politia stie mai bine...........Posted Image
Pt. ca sunt mana-n mana cu intractorii romani/tigani ?

#9
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,843
  • Înscris: 15.08.2008

 eStev, on 06 iulie 2015 - 20:56, said:

Poate formularea lasa de dorit, ca asa la cat de inventivi sunt hotii romani cred ca tot ce zice in articol este adevarat.

Pai n-as putea baga mana in foc pentru toate, dar 3, 6 8 si 10 le stiu pe cazuri concrete.

Nu asta e problema.
Problema e tabloidizarea, prezentarea in stilul gretos al televiziunilor de 3 lei a orice. Si numai saptamana trecuta ne-am captusit cu cel putin un topic cu prezentare similara. (ala cu benzina in motorina si invers)

Ar fi frumos, daca onor initiatorul ar spune ce are de spus cu vorbele lui, pe un ton normal, nu in stilul "acces di(n)rect"
As aprecia foarte mult daca nu a-ti confunda aria "Auto" cu "Poiana"
Multumesc.

Edited by calinkgb, 06 July 2015 - 21:38.
typo


#10
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
3'. Sofer din provincie Bucuresti ramas fara benzina in parcare de supermarket, intr-un oras din provincie (ce urasc cuvantul provincie)

#11
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 gumball3000, on 06 iulie 2015 - 20:46, said:

Astia vazura prea multe filme cu mafioti si buletine false...
Vezi ca-i un topic plin de tepuiti si pe SP.
Merge metoda de cel putin 15 ani, din asta traieste judetul Valcea.

Edited by don_dannielo, 06 July 2015 - 21:43.


#12
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 calinkgb, on 06 iulie 2015 - 21:26, said:

...As aprecia foarte mult daca nu a-ti confunda...
Stai rău cu limba română, Căline!
Noi nu am confunda
Voi nu ați confunda
Ei, ele nu ar confunda.

#13
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

#4 mi s-a intamplat mie, dar nu chiar in acel fel.

Ma intorceam in oras dupa un drum mai lung, si la intrare intr-un sens giratoriu observ o masina scumpa "parcata", Mercedes daca imi amintesc bine, si un individ in mijlocul drumului care facea semn sa opresc.

M-am gandit ca o fi facut un accident sau ceva, asa ca opresc sa vad care-i baiul si domnul intra imediat la mine in masina pe locul din dreapta. In acel moment mi-am dat seama ca am facut o prostie si ma gandeam doar  sa scap de el cumva. El a inceput sa-mi spuna o poveste, cum ca a ramas fara benzina dar ca vrea sa-mi vanda un ghiul de aur pt bani de benzina. Era destul de agresiv si foarte insistent.
Evident ca i-am zis ca imi pare rau si ca n-am bani, dar daca doreste il duc pana la cea mai apropiata statie peco si sa vb cu cei de acolo. Am scapat de el pana la urma, dar cred ca a fost doar pentru ca conduceam o rabla de 20 de ani si probabil ca individul m-a crezut. Altfel era foarte posibil sa fiu talharita, pt ca oricum nu era era nimeni prin acea zona si masini treceau destul de rar

#14
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
Top 10 tepe care vizeaza....FRAIERII punct.

#15
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Sa inchizi portierele data viitoare :lol:

#16
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,843
  • Înscris: 15.08.2008

 Mircel, on 06 iulie 2015 - 21:50, said:

Stai rău cu limba română, Căline!
Noi nu am confunda
Voi nu ați confunda
Ei, ele nu ar confunda.

Uita-te la avatar, nu-s 100% roman Posted Image
Iar dumneata esti putin cam off-topic Posted Image

Edited by calinkgb, 06 July 2015 - 22:06.


#17
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,489
  • Înscris: 13.11.2011
La punctul 3 am patit-o si eu asta toamna in incinta parcarii Carrefour din Brasov in jurul orei 22.M-am prins imediat ca este escrocherie.Tin minte ca era un Logan de culoare inchisa,o femeie in dreapta [chipurile nevasta] care alimentase cu benzina in loc de motorina[sau invers,ma rog...]
Binenteles ca nu a putut sa ma faca individul respectiv cu toata limbarita lui,mai posed si eu cateva cunostiinte de mecanica.Bunnnnn...daca nevasta a alimentat gresit,ce cauti cu masina si dai ture prin ditamai parcarea??????
Din pacate sunt multi soferi care o fura.

Edited by missionnad, 06 July 2015 - 22:09.


#18
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
As mai adauga ceva,

observ ca toti ii considerati pe cei care se lasa pacaliti prosti, fraieri etc.
Este posibil, insa ganditi-va ca unele din acele situatii pot fi accidente. Tu poti sa-ti continui drumul de frica sa nu fi talharit, ori poti sa ajuti victima.
In functie de talentul "actorilor", nu este intotdeauna usor de ghicit cum stau lucrurile cu adevarat fara sa opresti masina. Sigur ca din fata calculatorului toti suntem soferi profesionisti, luptatori etc Posted Image

Cred ca problema e de fapt la nivel politic, deoarece in Romania autoapararea este interzisa prin lege. Teroarea din situatia prezentata de mine mai sus putea fi usor evitata daca as fi avut dreptul legal sa detin o arma si dreptul sa o folosesc, in ograda mea, pt a ma apara

Edited by moldoveanca2001, 06 July 2015 - 22:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate