Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Sony DSC HX300 vs LUMIX FZ72

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 05.04.2009
Ceau

Am vazut pe net nenumarate poze facute cu aceste camere fapt ce m-a facut sa vreau sa cumpar unul din aceste doua modele dar inca nu sunt lamurit care ar fi cea ma buna alegere.Va rog sa ma ajutati Posted Image

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
pai care-ti place mai mult? eu am vazut ceva poze la tele foarte faine cu sony.

#3
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 20.12.2007
Dețin Sony HX300 :
plusuri :- excelent pe partea de filmare si foto la distanța, stabilizator foarte bun chiar si la 50x .
-bliț puternic
minusuri : bateria se încarcă in aparat , lipsa unui snur pentru capacul obiectivului .

#4
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.08.2012

View Postbog4u, on 06 iulie 2015 - 11:54, said:


minusuri : lipsa unui snur pentru capacul obiectivului .

Asta se poate rezolva - http://www.f64.ro/pr...55mm/index.html

#5
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 05.04.2009

View PostMSfoto, on 06 iulie 2015 - 15:57, said:

Va multumesc mult.Sper sa nu regretPosted Image

#6
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
daca-l iei de la magazin f64 sau emag se poate returna in 30 de zile fara probleme.

cred ca e mai ok panasonic lumix fz72 din ce vad si in specificatii: http://www.digitalve...rsus-table.html
eu am lumix fz1000 dar cred ca nu se compara cu nici unul din cele 2 aparate asa ca nu as sti ce sa-ti recomand. Eu as lua un card si m-as duce la magazin sa vad care scoate mai ok inauntru pozele, dar cred ca fz le scoate ceva mai ok plus ca are mod raw si stabilizare+ suport blitz extern. Stabilizarea aia merita in unele cazuri mai ales la tele=zoom

Edited by xkos, 06 July 2015 - 18:06.


#7
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 05.04.2009

View Postxkos, on 06 iulie 2015 - 18:06, said:

daca-l iei de la magazin f64 sau emag se poate returna in 30 de zile fara probleme.

cred ca e mai ok panasonic lumix fz72 din ce vad si in specificatii: http://www.digitalve...rsus-table.html
eu am lumix fz1000 dar cred ca nu se compara cu nici unul din cele 2 aparate asa ca nu as sti ce sa-ti recomand. Eu as lua un card si m-as duce la magazin sa vad care scoate mai ok inauntru pozele, dar cred ca fz le scoate ceva mai ok plus ca are mod raw si stabilizare+ suport blitz extern. Stabilizarea aia merita in unele cazuri mai ales la tele=zoom
Stabilizare are si Sony + ecran rabatabil+focalizare manuala deci...FZ72 e bun la poze?

#8
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
bune-s amandoua dar inclin spre lumix. ptr edificare cauta cateva poze pe flickr cu fiecare, sample/monstre. Panasonic totdeauna a redat culorile mai bogate pe cand sony e mai rece la gama culorilor. Eu am fz1000 si ptr un bridge e f ok, focalizare instanta, zoom cat cuprinde, stabilizare f buna. Mai si rateaza, de fapt cred ca orice bridge rateaza dar 85-90% din cadre ies bine pe fuga. Daca stai de bibilit cred ca le scoate toate bine dar un amator nu vad sa stea sa faca asta. Senzorul e la fel pe ambele, asta inseamna ca la interioare o sa fie cu puricei pozele.

#9
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.08.2012
Nu te lua doar dupa specificatii tehnice si review-uri, ca o sa ajungi sa vrei medium format...E important sii cat de user-frindly e pt tine meniul, cat de bine sunt plasate (din nou, pentru tine) butoanele, pentru ca un Hummer e mai "masina" decat un Smart, dar daca tie iti trebuie masinutza mica de oras...alegerea e simpla. Si vada ca incepi sa vorbesti de patina de blitz extern, Raw, etc - esti sigur ca nu vrei un DSLR? Asa ai sanse sa scapi si de puriceiii de la interioare.

#10
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 05.04.2009

View PostMSfoto, on 07 iulie 2015 - 08:54, said:

Nu te lua doar dupa specificatii tehnice si review-uri, ca o sa ajungi sa vrei medium format...E important sii cat de user-frindly e pt tine meniul, cat de bine sunt plasate (din nou, pentru tine) butoanele, pentru ca un Hummer e mai "masina" decat un Smart, dar daca tie iti trebuie masinutza mica de oras...alegerea e simpla. Si vada ca incepi sa vorbesti de patina de blitz extern, Raw, etc - esti sigur ca nu vrei un DSLR? Asa ai sanse sa scapi si de puriceiii de la interioare.
Cred ca in final ma axez pe un mirrorless sau dslr.Care e mai ok ca sa acopar toate nevoile adica macro,portret,peisaj,poze pe lumina slaba?

View Postxkos, on 06 iulie 2015 - 18:06, said:

daca-l iei de la magazin f64 sau emag se poate returna in 30 de zile fara probleme.

cred ca e mai ok panasonic lumix fz72 din ce vad si in specificatii: http://www.digitalve...rsus-table.html
eu am lumix fz1000 dar cred ca nu se compara cu nici unul din cele 2 aparate asa ca nu as sti ce sa-ti recomand. Eu as lua un card si m-as duce la magazin sa vad care scoate mai ok inauntru pozele, dar cred ca fz le scoate ceva mai ok plus ca are mod raw si stabilizare+ suport blitz extern. Stabilizarea aia merita in unele cazuri mai ales la tele=zoom
Am  fost la Media Galaxy si am incercat sa ma joc putin cu modelul SONY DSC HX300 expus acolo dar degeaba fiindca nu avea baterie si cand le-am spus de baterie mi-au raspuns ca au unul sigilat dar daca il deschid trebuie sa-l cumpar.Ciudat sa nu poti sa probezi marfa expusa Posted Image Oare la DOMO am ceva sanse?

#11
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.08.2012

View Postnandy007, on 07 iulie 2015 - 11:28, said:

Cred ca in final ma axez pe un mirrorless sau dslr.Care e mai ok ca sa acopar toate nevoile adica macro,portret,peisaj,poze pe lumina slaba?

Pentru nevoile mentionate nu e unul mai bun decat altul. Desigur, daca vei compara un DSLR full-frame de 3000 euro cu un mirrorless de 300 euro, "probabil" va iesi mai bine DSLR-ul. Eu am un DSLR Sony A57 (de vanzare, de fapt) si un mirrorless Sony A6000 - sunt din aceeasi categorie (utilizator mai avansat, dar nu chiar profi) si ambele mi-au dat satisfactie pana acum. Am ales sa trec la mirrorless doar pt ca e mai mic si il pot lua zilnic cu mine. Mai important este obiectivul, si aici kitul meu DSLR sta mai bine - am si un obiectiv dedicat macro (pe care l-am folosit mai mult pt portret...), si pentru lumina mai slaba, si suficient de wide pentru peisaj. Dupa ce il voi vinde, voi lua probabil obiective similare si pentru noul kit mirrorless. Daca gasesti ceva la un pret decent, fa pasul si apoi nu mai citi review-uri (pentru ca se vor gasi cu siguranta desti care sa desfiinteze alegerea ta pt ca produl X este superior din y motive...) si iesi la pozat si imbunatateste-ti tehnica. Dupa ce vei stapani si tehnica, tine de firea mai mult sau mai putin artistica a fiecaruia ce fel de "opere" va scoate. Bafta!

La F64 poti sa testezi, daca ai drum prin Bucuresti.

Edited by MSfoto, 07 July 2015 - 11:59.


#12
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 05.04.2009

View Postxkos, on 06 iulie 2015 - 11:16, said:

pai care-ti place mai mult? eu am vazut ceva poze la tele foarte faine cu sony.
Unde ai vazut pozele?As vrea sa vad si eu ce claritate scoate si poate ma decidPosted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate