Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Overclock CPU

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
catalin20131

catalin20131

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 18.10.2013
Salut,vreaus a fac si eu overclock pe CPU dar nu stiu cum,am cautat pe youtube dar nu prea am inteles ce trebuie sa fac,am un
Cpu: amd fx 6350
placa de baza : gigabyte 990xa-ud3
cooler cpu: deepcool gammaxx 300
doresc sa stiu care sunt pasii pentru un overclock ok.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
in primul rand, ai nevoie de acel oc? are vreo utilitate? sau doar ca sa fii cool?

#3
catalin20131

catalin20131

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 18.10.2013

 Dany_Darke, on 05 iulie 2015 - 23:22, said:

in primul rand, ai nevoie de acel oc? are vreo utilitate? sau doar ca sa fii cool?
Vreau sa fac OC pentru gaming.

#4
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Ce placa video ai? Pt gaming e mai importatnta placa video decat procesorul.  Si capacitatea memoriei RAM si video.

#5
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007
Sunt `nspe mii de tutoriale de overclocking pe net, daca nu intelegi ce scrie acolo parerea mea e sa stai linistit. Mai ales pe caldurile astea, risti sa-ti prajesti cpu sau placa de baza.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,823
  • Înscris: 06.01.2008

 catalin20131, on 06 iulie 2015 - 00:12, said:

Vreau sa fac OC pentru gaming.
Cine te-a pacalit ca ai nevoie de OC pentru gaming? Atat timp cat nu ai in sistem 2 GTX Titan X puse in SLI pentru gaming la rezolutie 4K pe 6 monitoare nu ai nevoie de vreun overclock la procesor.  Daca nici macar o panarama de AMD Phenom II X4 la 3,2Ghz de acum 5 ani nu gafaie in jocuri m-as mira ca fx 6350 sa fie prea slab.

Pe langa asta, coolerul tau de-abia daca poate sa-si faca onorabil treaba in conditii normale, fara overclock, la un procesor cu TDP de 125W. Pentru overclock stabil la temperaturi semi-decente ai neaparat nevoie de ceva ce se apropie de 200RON, sau chiar depaseste suma asta.

Edited by Hider141, 06 July 2015 - 07:58.


#7
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
alta placa video daca vrei performante, procesorul il strafoci degeaba, poate duce orice joc.

Edited by xkos, 06 July 2015 - 09:15.


#8
kerosen92

kerosen92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.10.2015
Salut sunt nou pe aici si nu prea stiu cum se posteaza in fine sa trec la subiect
am o placa de baza asrock conroe e sata 2 si un procesor intel core 2 duo e6400 2.13 Mhz si as vrea sa ii fac overclock insa nu am nici o optiune in bios legata de overclock am bios p1.8 am in bios la cpu config urmatoarele
CPU HOST FREQUENCY (AUTO) care daca il dau pe manual imi deblocheaza functia de mai jos ACTUAL FREQUENCY (Mhz) care este de 266
am mai umblat eu la aceasta frecventa am dat o la 333 si apoi m am uitat in cpu z  mi a crescut frecventa foarte putin de la 2127.40mhz la 2133.17 intrebarea mea este la cat sa schimb frecventa actuala daca ea e la 266 cat sa pun am pus 333 si nu e de ajuns.

#9
cosho

cosho

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.05.2008
"Vreau sa fac overclock !" dar nu pot de voi !!!  Tipic romanesc ! "De ce vrei asta ?", "Nu e bine !", "Stai in banca ta !" , "cine te-a pacalit sa faci OC" ?
E al naibi de frunstrant cand nu primesti raspunsul la intrebare dar primesti intrebari gen "de ce vrei sa faci asta ?"
Off topic, am vazut si pe alte forumuri oameni simpli care intrebau cum sa faca sa cucereasca o femeie spre a-i deveni amanta. Ghiciti raspunsurile ? Nuuu, nu le ghiciti ! Nu numai ca intrebau de ce vrei sa faci asta, deja il blamau si blestemau sa nu mai aiba parte de...
Ba frate, daca omul a decis ceva, raspunde-i daca poti sa-l ajuti in planul pe care s-a decis sa si-l urmeze. Ca e bine sau nu e bine....e ceva subiectiv. Daca unii fac acest lucru si le iese, nu poate si omul sa incerce si sa intrebe cum se face ? O fii vre-un privilegiu al "nobilimii" ?
Apropos : Nu uitati sa-i spuneti sa nu manance carne procesata !

Edited by cosho, 02 November 2015 - 19:52.


#10
polter

polter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 31.07.2008

 orlandobarbulescu, on 06 iulie 2015 - 06:51, said:

Ce placa video ai? Pt gaming e mai importatnta placa video decat procesorul.  Si capacitatea memoriei RAM si video.
Esti sigur , de bottleneck ai auzit?

 Hider141, on 06 iulie 2015 - 07:57, said:

Cine te-a pacalit ca ai nevoie de OC pentru gaming? Atat timp cat nu ai in sistem 2 GTX Titan X puse in SLI pentru gaming la rezolutie 4K pe 6 monitoare nu ai nevoie de vreun overclock la procesor.  Daca nici macar o panarama de AMD Phenom II X4 la 3,2Ghz de acum 5 ani nu gafaie in jocuri m-as mira ca fx 6350 sa fie prea slab.

Pe langa asta, coolerul tau de-abia daca poate sa-si faca onorabil treaba in conditii normale, fara overclock, la un procesor cu TDP de 125W. Pentru overclock stabil la temperaturi semi-decente ai neaparat nevoie de ceva ce se apropie de 200RON, sau chiar depaseste suma asta.

AMD Phenom II X4 nu mai face fata la jocuri ,2 procesoare diferite cu aceeasi placa video o sa ai fps-ri diferite. Exemplu amx x4 si un intel de ultima generatie i5 chiar si i3

Si cu cat rezolutia este mai mare cu atat greul pica pe placa video deci nu ai nimerita 4k-ul ala....

Edited by polter, 03 November 2015 - 01:34.


#11
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Stiu ca una din componenete poate „gâtui” fluiditatea jocurilor dar de multe ori cu o placa video mai buna rezolvi mai multe decat cu un procesor OC. Mai exista si riscul de al arde pe el sau /si alte componente.
Iar de RAM.... really?  E tot una 2Gb cu 8Gb?

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Exista riscul sa arzi procesorul doar daca esti un overclocker cretin,dar aceste cuvinte sunt in general mutual exclusive.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate