Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

pui ciobanesc german

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
cosmin2015

cosmin2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 05.07.2015
Buna seara,
Am cumparat un ciobanesc german are 2 luni si sincer nu prea stiu ce sa.i dau sa mai manance,bobite nu vrea de nici o calitate,i fac ciorbe in care i bag orez morcov etc dar sincer nu prea imi place cum mananca parca nu mananca cu pofta.
Aveti o idee ce mancare sa.i dau si cum sa.l fac sa manance bobite?

Attached Files



#2
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Inmoaie-le in carne.

#3
cosmin2015

cosmin2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 05.07.2015

 Bolund, on 05 iulie 2015 - 22:18, said:

Inmoaie-le in carne.
ok ms o sa incerc

Edited by cosmin2015, 05 July 2015 - 22:26.


#4
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
O fi doar lenes. La veterinar ai fost cu el?

#5
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,975
  • Înscris: 17.03.2005
cainele.se.cumpara de la crescator. ala cand iti vinde puiul iti recmanda si hrana, ce sa faca sau nu puiul, etc...functie de experienta avuta cu parintii.
asa la general, forumul.suporta orice idiotenie de parere, poate sa faca mai mult rau.

boabele devin mai palatabile stropite cu ulei sau mai bine, cu putina untura, sau inmuiate / amestecate cu putina smantana sau iaurt.
asta e irelevant, poate cainele e mofturos, poate are ceva probleme, poate are ceva particularitati pe care le afli doar de la crescator, altfel poti sa il strici, poate sa manance de la crud la o anumita marca de boabe...

de unde sa stim noi ce are un caine dintr-o poza?

de aia animalele nu se cumpara aiurea, de pe marginea drumului.




#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Catelul trebuie dus urgent la veterinar pentru deparazitare interna si vaccin. S-ar putea ca fin cauza viermilor intestinali sa nu aiba pofta de mancare. Conteaza si calitatea hranei uscate. Daca e de-aia ieftina de la supermarket care are mai mult rumegus decat substante nutritive, e normal s-o refuze. Sau poate e doar mofturos (ca sl meu). In cazul asta pune-i peste boabe supa de carne cu legume. Sau conserva diluata cu apa pana ajunge la consistenta laptelui batut. Nu-i da smantana ca face diaree. Iaurtul sa nu fie gras. Laptele de vaca ii poate provoca balonari sau chiar scaune moi din cauza lactozei. Ii poti da lapte special pentru catei de la pet shop sau lapte fara lactoza de la farmacie.

#7
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007
De unde l-ai cumparat? E deparazitat, vaccinat? Daca nu du-te repede la veterinar. Pentru puiuti este mancare uscata speciala "puppy", plus ca se recomanda mancarea premium sau superpremium. Daca ii dai mancare din supermarket, chiar daca o mananca, va avea probleme de dezvoltare.  Nu mai pierde timpul si mai ales, daca tot ti-ai luat caine, nu-ti bate joc de el. Asigura-i tot ce are nevoie.

#8
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Da-i putina mancare cu carne, o sa manance sigur, granulele merg mai tarziu, oricum majoritatea sunt pline de coloranti si alte chimicale.

#9
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
E bolnav sau e foarte trist!
Da-i lapte cu graunte. Nu-i mai da morcov ca incepe sa sara.

Edited by Quantum, 06 July 2015 - 07:44.


#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Hei , nu radeti de catelus ! Prima data , asa cum au mai spus niste colegi , du-l la veterinar pentru o deparazitare interna , dar cat mai repede. Cateii sunt foarte vulnerabili cand sunt mici , mai ales daca nu li se fac vaccinurile obligatorii. Dupa ce se face o  deparazitare , la 7-10 zile , obligatoriu vaccinurile , altfel sunt sanse de peste 90 % sa iti moara . Cand cresc sunt puternici , dar cand sunt mici iti mor in brate in 15 minute , daca nu se respecta niste reguli elementare.
Fuguta la veterinar . nu costa mult sa ii faci deparazitarea si primesti si niste sfaturi bune cu ocazia asta.

#11
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 parintele, on 05 iulie 2015 - 22:25, said:

cainele.se.cumpara de la crescator. ala cand iti vinde puiul iti recmanda si hrana, ce sa faca sau nu puiul, etc...functie de experienta avuta cu parintii.
asa la general, forumul.suporta orice idiotenie de parere, poate sa faca mai mult rau.

boabele devin mai palatabile stropite cu ulei sau mai bine, cu putina untura, sau inmuiate / amestecate cu putina smantana sau iaurt.
asta e irelevant, poate cainele e mofturos, poate are ceva probleme, poate are ceva particularitati pe care le afli doar de la crescator, altfel poti sa il strici, poate sa manance de la crud la o anumita marca de boabe...

de unde sa stim noi ce are un caine dintr-o poza?

de aia animalele nu se cumpara aiurea, de pe marginea drumului.

Ai dat-o in varza cu carne! Deci cainii care nu sunt de la crescator nu au o sansa la viata pentru ca nu ne informeaza ala ce trebuie sa manance?
Ulei? Untura? Ulei de care, masline sau auto? Untura de caine e buna?
Smantana e grasa, il strica la burta, iaurtul la fel, doar sa fie din ala super slab. Crud? Te referi la carne cruda nu? No comment
Cainele se poate lua si de la gunoi daca vrei sa dai o sansa unui suflet. Nu stiu de ce nu se pot abtine unii la comentarii cand se vede ca sunt pe langa.

Initiator, catelul vad ca e micut, ce varsta are? Posibil sa-l fii scos repede din cuib si inca nu e intarcat 100%
Vezi ca sunt conserve mari, de 1kg, cu mancare de catei, incearca cu alea sau granule junior, premium, inmuiate in supa. Sau daca te lasa buzunarul, carnita fiarta.Mergi la veterinar pentru control, deparazitare interna si vaccin. Daca e adus de curand in casa, dureaza cateva zile pana se acomodeaza si o sa inceapa sa se joace si sa manance bine, asta daca nu cumva are o problema.
Si eu am luat de vreo 10 zile un ciobanesc belgian melanois de 6 saptamani, chiar daca l-a scos rapid din cuib, l-a intarcat 100%, dar primele zile abia se misca si noaptea plangea, acum curtea e a lui si cu  greu il poti oprii.
Il vei tine in apartament sau la casa?

Edited by robylup, 06 July 2015 - 10:32.


#12
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,975
  • Înscris: 17.03.2005
daca n-ai fi agresiv ar fi si mai bine.
daca ai incerca sa intelegi inainte sa vorbesti din carti sau din 3 caini vazuti toata viata, iar ar fi bine.
palatabilitatea hranei uscate e data de grasimi, doar ca grasimile se altereaza...1-2 linguri de ulei peste pelete nu omoara cainele.
la fel smantana, daca pui 1-2 linguri cat sa manjesti putin boabele nu pateste nimic cainele.
untura de.porc e printre cele mai bune gasimi pt caini, si nu numai.

eu nu vorbesc din auzite sau din 3 javre de pe strada...am avut si luati de pe strada, la un momebt dat creo 30-40....am si caini de rasa, am si dedtui prieteni crescatori si cunosc zeci de crescatori, sute de posesori, am legatura cu oamenii care iubesc, cresc, detin caini de toate felurile, nu vorbesc din experienta unui labus sau pui de malin de 3 luni.

sunt pui crescuti de la 6-8 saptamani pe crud, altii pe fiert, altii pe boabe, unii pot manca orice, altii dau in balbaiala daca mananca gatit sau crud sau unele boabe, fie.ele si premium. de aia experienta crescatorului, care stie cainii si ce merge sau ce nu merge, e foarte importanta.

lasa aroganta si agresivitatea asta ca nu tine, nu cu mine. si intreaba-te daca ala cu care vorbesti nu e cumva posibil sa aiba treaba cu subiectul cam de cateva zeci de ori mai mult decat tine.

da, asa cum ziceam trebuie vet, luata legatura cu crescatorul pt a afla informatii, apoi incercat putin cate putin pana gasesti formula cu care ii merge cel mai bine cainelui.



#13
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Un om care considera ca, cainii si animalele in general merita sa ii iei doar din crescatorii nu merita respectul meu. Dar nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca eu m-am luat de tine, doar m-am contrazis, sarcastic recunosc, nu sunt crescator profesionist ca tine( nu stiu cum se face, cand spune cineva o prostie si te iei de el, imediat sare ca e profesionist, poate nu e cazul tau)
Dar repet, sa dai smantana la catei mici, care au intoleranta la lactoza e cea mai mare prostie care am auzit-o, uite am luat noul catel din canisa, ca sa nu o fac eu pe desteptul, o sa dau si eu telefon sa ma informez.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pana la un an ia-i acana și primele zile înmoaie-le în supa de pui putin

Fără mâncare gatita

Are carnet da sanatate!?
Ia-i calciu petphos! Neapărat, îți recomanda veterinarul unde tre sa te duci cu el azi-maine cum deja ți s-a recomandat!

Are pedigree?

M-am uitat la poze, puiul nu are 8 saptamani!
E sigur înțărcat, dar are 5-6... cam asa îmi pare!

E lege în românia care zice ca puii se despart de mama la 8 săptămâni, păcat ca nimeni nu o respecta

#15
ciobanul

ciobanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 23.06.2009
Viermi intestinali
La doctor sau la farmacie PRATEL se numeste medicamentatia pentru deparazitare intestinala
Cu cat stai mai mult cu atat risti sa il pierzi
Succes

#16
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,975
  • Înscris: 17.03.2005

 robylup, on 06 iulie 2015 - 11:23, said:

Un om care considera ca, cainii si animalele in general merita sa ii iei doar din crescatorii nu merita respectul meu. Dar nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca eu m-am luat de tine, doar m-am contrazis, sarcastic recunosc, nu sunt crescator profesionist ca tine( nu stiu cum se face, cand spune cineva o prostie si te iei de el, imediat sare ca e profesionist, poate nu e cazul tau)
Dar repet, sa dai smantana la catei mici, care au intoleranta la lactoza e cea mai mare prostie care am auzit-o, uite am luat noul catel din canisa, ca sa nu o fac eu pe desteptul, o sa dau si eu telefon sa ma informez.
una ca n-am nevoie de respectul tau, respectul e o chestie de bun simt in societate, ni,ic altceva.
a doua, crescator nu imseamna neaparatfita si figuri, inseamna un om care are caini, ii reproduce chiar daca nu o fa e pt show sau lucru, se.pricepe si nu vinde puii fara sa se asigure ca vor.primi un tratament decent.
adica de la crescator implica o relatie, u. sprijin pt noul proprietar ca in caz de probleme are unde sa intrebe despre particularitatile acelor caini din acea linie samd...
nu inseamna ca am ceva cu cateii abandonati si adoptati sau asemenea.

apoi intoleranta la lactoza e nefireasca la un pui de mamifer, in special in dozele in care zic eu.
stii ce e aia lactoza sau vorbim din reviste sau ce auzim.la altii?lactoza e "zaharul" din lapte, impreuna cu grasimile constituie componenta energetica a acestuia.
in plus vorbeam nu de.lapte dulce, de smantana, fermentata, ca si iaurtul ...fermentatele sunt una, laptele dulce alta dpdv al subiecrului lactoza.

oricum, repet, n-am zis sa hranesti puiul cu lapte sau smantana ci sa manjesti boabele cu o lingura de lactat la un castron ca sa le faci mai atractive.


si putem discuta pe tema caini, nutritie in general, etc...pana joi si la ce nivel vrei tu...
axuma zi-mi si mie cam unde sa pun iesirea ta de mai devreme. si de ce crezi ca mi-ar pasa mie de "reapectul" cuiva pe care nu il cunosc, nu ma cunoaste si judeca lucrurile atat de superficial, inainte sa camtareasca bine ceea ce citeste, daca citeste?

hai sa lasam abureala, catelul ala e vai mama lui, aarat ca vai de lume, nu de vorbarie are nevoie.

cum ziceam, contactat cel care a produs puiul, daca nu poate fi gasit, inta doctor apoi incercate adjuvante de genul celor mentionate pentru boabe si mers pe boabe de buna calitate apoi mai vedem.

ps, eu n recomand boabe, nu aunt adeptul hranei industriale, in opinia mea hrana cruda e infinit mai buna.
DAR multi caini au probleme ai nu mai sunt demult "lupi" dpdv al nutritiei, au devenit omnivori sau mai rau, orezari.
cu boabele nu faci performanta si nu sunt cea mai buna optiune dar sunt o hana fara mari riscuri ata de altele asa ca incepi cu boabe.



#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
du puiul la veterinar
iti face el tot ce trebuie...

seamana a ciobanesc, daca n-are pedigree e mai naspa ca nu esti sigur pana nu cunosti parinti...

#18
cosmin2015

cosmin2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 05.07.2015

 Bolund, on 05 iulie 2015 - 22:25, said:

O fi doar lenes. La veterinar ai fost cu el?
Da am fost,maine ma duc sa i fac al 3-lea vaccin

 Freddy12, on 05 iulie 2015 - 23:33, said:

Catelul trebuie dus urgent la veterinar pentru deparazitare interna si vaccin. S-ar putea ca fin cauza viermilor intestinali sa nu aiba pofta de mancare. Conteaza si calitatea hranei uscate. Daca e de-aia ieftina de la supermarket care are mai mult rumegus decat substante nutritive, e normal s-o refuze. Sau poate e doar mofturos (ca sl meu). In cazul asta pune-i peste boabe supa de carne cu legume. Sau conserva diluata cu apa pana ajunge la consistenta laptelui batut. Nu-i da smantana ca face diaree. Iaurtul sa nu fie gras. Laptele de vaca ii poate provoca balonari sau chiar scaune moi din cauza lactozei. Ii poti da lapte special pentru catei de la pet shop sau lapte fara lactoza de la farmacie.
Ms pentru sfaturi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate