Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

"Expirat" pe piata muncii la 40 de ani? Bun si ce facem in acest caz?

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
De ceva vreme incerc si chiar ma straduiesc sa  schimb actualul loc de munca, care nu imi aduce mari satisfactii, nu intru-n detalii.
Asa ca de vreo doua luni am inceput sa aplic, zilnic  sau saptamanal si desi CV este vizualizat nu ma cheama nimeni la interviu?!
Experienta am, limba engleza o vorbesc foarte bine, dar..nu sunt chemata la interviu si cred ca.. din cauza varstei, damn' urasc ca orice femeie sa spun asta!

Cum nu mi-a placut niciodata sa depind de cineva si nu imi doresc sa ies la pensie de la locul actual de munca, incep sa ma ingrijorez serios.
Intrebarea este, ce facem, caci pana la pensie mai este o gramada. E drept ca si tinerii au si ei nevoie de joburi, dar nu e vorba de entry sau middle.
Rog raspunsuri la subiect!

#2
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
In ce domeniu lucrezi?
In ce domeniu ai vrea sa lucrezi ca sa fii multumita?
Nu te multumeste ceea ce faci sau nu te multumeste anturajul?

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ca nu iti doresti e una... realitatea poate fi cu totul alta

ai mare grija de actualul loc d e munca...
la serviciu te duci mai mult de nevoie decat de placere...

#4
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Achizitii
Achizitii, in alta companie
Mediul aici e nasol tare.

View Postbarbosa, on 03 iulie 2015 - 16:26, said:

In ce domeniu lucrezi?
In ce domeniu ai vrea sa lucrezi ca sa fii multumita?
Nu te multumeste ceea ce faci sau nu te multumeste anturajul?

Achizitii
Achizitii, in alta companie
Mediul aici e nasol tare.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
O sa-ti gasesti, stai linistita. Daca ai CV si portofoiliu fain, te rezolvi.

In RO "risti" sa-ti gasesti job si la 50 de ani daca esti specializat in ceva si ai dobandit multe merite in timpul carierii.

La japonezi poti avea si premiu nobel, dupa 45 de ani nu te mai angajeaza nimeni, nici macar muncitor in fabrica.

#6
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View PostNero-d, on 03 iulie 2015 - 16:37, said:

ca nu iti doresti e una... realitatea poate fi cu totul alta

ai mare grija de actualul loc d e munca...
la serviciu te duci mai mult de nevoie decat de placere...

Asa e, insa cred cu tarie ca trebuie sa existe si firme cu un minim de respect fata de angajati.

#7
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Nu stiu cu ce se mananca meseria asta ca nu e domeniul meu. Dar la 40 de ani se presupune ca ai ceva experienta si vechime. Daca o alta companie nu te vrea poate totusi nu ai experienta si valoarea pe care consideri tu ca le ai. Sau poate nu stii sa iti pui in valoare valoarea :).

Ce vreau sa spun este ca poate nu varsta este problema.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
De exemplu eu anul trecut, cand m-am angajat in farma am bantuit vreo 6 luni cu CV-urile. Hop c-a sarit iepurele, acum aproape fix un an.

Multe anunturi nici macar nu vizeaza angajarea unei persoane, ci doar potentiali angajati in caz de ceva. Eu dupa vreo 4 luni de farma am fost sunat de eMag :lol:  si la eMag aplicasem la sfarsitul iernii si ei m-au sunat aproape de inceputul noii ierni. Si am mai fost sunat de ceva firme, inclusiv de farmacii concurente :lol:

Si observ si acum chestia asta cu anunturile. Si noi avem anunturi "just in case" desi nu angajam pe nimeni :lol: Dar na, mai strangem un email, un CV, un numar de telefon, o poza...mai citim cate un CV amuzant...

Mie imi e mila de oamenii care chiar scriu o scrisoare de intentie faina, au CV bogat si dau de anunturi care au ca scop doar crearea unei baze de date.

#9
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
la peste 35 de ani (sa nu mai zic de 40), doar cu o pila / recomandare mai poti face ceva. Patronii companiilor mici au mentalitatea (poate corecta, poate nu) ca un tanar (20-25) se adapteaza mult mai usor/ repede si ca are o dorinta mult mai mare sa invete/ avanseze (de aici si performanta). In companiile mari, acolo unde exista HR si o anumita etapizare a selectiei, este alta problema. "ducucile" astea de la HR (caci inca nu am intalnit barbati pe functii de decizie la "Resurse Umane") sunt indoctrinate ca, la 35-40 de ani, trebuie sa "tintesti" posturi de top management (nici nu se obosesc sa te cheme la un interviu pentru un post "normal")

#10
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Totusi, la 40 de ani esti gata ?
Nu prea imi vine a crede. Logic daca ar fi o iau, ajung la concluzia ca ai doar 20 de ani de munca (in linii mari) si esti destul de apta. Nu prea imi vine a crede ca nu gasesti de munca la varsta asta.
Eu cred ca trebuie sa mai insisti ca n-ai de ce sa nu gasesti. Mai ales daca ai o experienta frumusica pe pozitia actuala, cred ca o sa te cheme careva.
De ce ar angaja un tanar ( cu vreo 15 ani mai mic si cu experienta mai putina) in locul tau ? Banuiesc ca stii sa umbli cu pc-ul si toate cele necesare...

#11
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Nanashule, cred ca ai dreptate in privinta recruterilor care doresc doar tineri. Eu nu tintesc si nu am tintit niciodata un post de conducere, pur si simplu nu imi place, nu mi se potriveste.

Da, nu se pune problema de a nu stii sa lucrez cu PC, si tocmai asta ma intreb de ce tot aplica si nu suna nimeni.
..si aplic de ceva timp.

Edited by thalia, 03 July 2015 - 16:54.


#12
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,114
  • Înscris: 03.07.2008

View Postthalia, on 03 iulie 2015 - 16:21, said:

De ceva vreme incerc si chiar ma straduiesc sa  schimb actualul loc de munca, care nu imi aduce mari satisfactii, nu intru-n detalii.
Asa ca de vreo doua luni am inceput sa aplic, zilnic  sau saptamanal si desi CV este vizualizat nu ma cheama nimeni la interviu?!
Experienta am, limba engleza o vorbesc foarte bine, dar..nu sunt chemata la interviu si cred ca.. din cauza varstei, damn' urasc ca orice femeie sa spun asta!

Cum nu mi-a placut niciodata sa depind de cineva si nu imi doresc sa ies la pensie de la locul actual de munca, incep sa ma ingrijorez serios.
Intrebarea este, ce facem, caci pana la pensie mai este o gramada. E drept ca si tinerii au si ei nevoie de joburi, dar nu e vorba de entry sau middle.
Rog raspunsuri la subiect!

N-are legatura cu varsta.
Indiferent cati ani ai avea iti gasesti greu.

View Postnanashu, on 03 iulie 2015 - 16:47, said:

..Patronii companiilor mici au mentalitatea (poate corecta, poate nu) ca un tanar (20-25) se adapteaza mult mai usor/ repede si ca are o dorinta mult mai mare sa invete/ avanseze (de aici si performanta)...

La varsta aia ti se spune ca n-ai experienta.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlex404, on 03 iulie 2015 - 16:45, said:

. Si noi avem anunturi "just in case" desi nu angajam pe nimeni Posted Image Dar na, mai strangem un email, un CV, un numar de telefon, o poza...mai citim cate un CV amuzant...


Imi place ideea asta...chiar nu ma gandisem.

Edited by MembruAnonim, 03 July 2015 - 16:55.


#14
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Nu mai pune vârstă în CV și vezi ce se întâmplă

#15
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Am mai gasit grupuri pe LinkedIn, in care tot asa erau persoane peste 40 de ani care se plangeau ca nu isi gasesc sau ca unde au gasit, in momentul in care au spus vechimea sau varsta, au fost pusi in pending.

N-am pus-o, dar reiese din anii de vechime si din studiile absolvite 199toamna..lol

Edited by thalia, 03 July 2015 - 16:57.


#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Eu cred ca nu stii sa scrii corect un CV ce sa ii faca pe angajatori interesati de tine.

#17
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View PostMizu, on 03 iulie 2015 - 16:58, said:

Eu cred ca nu stii sa scrii corect un CV ce sa ii faca pe angajatori interesati de tine.

Si cum arata un CV corect scris? Pentru o femeie?

#18
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View PostMizu, on 03 iulie 2015 - 16:58, said:

Eu cred ca nu stii sa scrii corect un CV ce sa ii faca pe angajatori interesati de tine.

Poate mi-l arati tu pe al tau si il adaptam:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate