Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

dacia duster 1.6 benzina EURO6

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
DanBorlovan

DanBorlovan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.02.2014
Salutare,

aud ca in curand va fi disponibil un motor 1,6 EURO6 pe Duster, 114 CP.
Stie cineva mai multe detalii - cuplu, consum, am citit pe ceva site-uri cehesti ca ar avea start/stop, etc. ?
Am sunat la vocea clientului, insa doamna nu stia nimic ... a inceput sa-mi povesteasca de 1,2 TCE ...

#2
paxman

paxman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.03.2014
Si de unde auzi? Vreo sursa, ceva?

#3
2-douazeci

2-douazeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.06.2009
Mare scofala cu Euro 6 si cativa caluti in plus.Duster are mare nevoie de multe altele.

Stiam ca anul asta nu se mai pot produce decat masini cu Euro6.Iar din Septembrie nu se mai pot vinde cele Euro 5.O mai fi valabila directiva asta?

Edited by 2-douazeci, 03 July 2015 - 15:56.


#4
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Se vorbeste de ceva timp de el, se pare ca e de provenienta Nissan si e cel ce echipeaza Fluence-ul.
Dar daca nu au iesit pana acum niste "zvonuri" mai credibile nu cred ca nu va aparea pana anul viitor!

 2-douazeci, on 03 iulie 2015 - 15:48, said:



Stiam ca anul asta nu se mai pot produce decat masini cu Euro6.Iar din Septembrie nu se mai pot vinde cele Euro 5.O mai fi valabila directiva asta?
Din spetemebrie nu mai au voie sa produca euro 5 probabil, nu sa vanda

#5
2-douazeci

2-douazeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.06.2009
Oare...?Baga un ochi mai jos!Repet, s-a amanat cumva treaba?Dealerii sunt plini de masini Euro 5 inca si nu ma refer doar la Dacia.

http://www.dcnews.ro...ile_452196.html

Edited by 2-douazeci, 03 July 2015 - 15:58.


#6
DanBorlovan

DanBorlovan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.02.2014
nu ma intereseaza cugetari despre ce ii lipseste duster-ului si cat de nasol e, cred ca fiecare poate sa-si cheltuie banii cum vrea si strugurii nu trebuie sa fie neaparat acrii.

am fost la reprezentanta si mi-au zis de noul motor, insa mai multe date, in afara de cei 114CP n-a reusit sa ofere. zicea ca termenul de livrare ar fi sept 2015, pretul mai mare cu 400 EUR decat actualul 1.6

vad in oferta asta de mai jos un 1.6 sce S&S (start/stop?) insa nu stiu daca o fi valabil si in Romanica sau nu

http://www.dacia-loc...enik_duster.pdf

#7
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Acela este motorul 1.6 E6 cu 114 cp. Are cuplu maxim de 156 la 4000 rpm in 5 trepte pt. tractiune fata, si 6 trepte pt. 4x4. Atinge suta pe 4x2 in 11 sec, pe 4x4 in 12 sec. Consum pt. 4x2: 7,7 oras, 5,6 afara, mixt 6,4, iar pt. 4x4: 8; 6,2 si 6,8. Emisii 145/155. Gasesti pe ultima pag in PDF-ul de mai sus tot despre acest motor.

#8
2-douazeci

2-douazeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.06.2009
Nici pe mine nu ma intereseaza pe ce iti cheltui tu banii!

Remarc ca nu ai ce face cu 400 de euro, dati pe masina in plus.E adevarat ca scapi de taxa auto de poluare, pe moment.Cei 9 CP in plus, sper ca nu ii cauti pe la motorul ala.N-o sa ii prea gasesti.

Bafta!

Am avut Duster si nu m-a dat pe spate si nu din cauza ca nu era Euro 6!

 DanBorlovan, on 03 iulie 2015 - 16:11, said:

nu ma intereseaza cugetari despre ce ii lipseste duster-ului si cat de nasol e, cred ca fiecare poate sa-si cheltuie banii cum vrea si strugurii nu trebuie sa fie neaparat acrii.

am fost la reprezentanta si mi-au zis de noul motor, insa mai multe date, in afara de cei 114CP n-a reusit sa ofere. zicea ca termenul de livrare ar fi sept 2015, pretul mai mare cu 400 EUR decat actualul 1.6

vad in oferta asta de mai jos un 1.6 sce S&S (start/stop?) insa nu stiu daca o fi valabil si in Romanica sau nu

http://www.dacia-loc...enik_duster.pdf

Edited by 2-douazeci, 03 July 2015 - 16:28.


#9
DanBorlovan

DanBorlovan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.02.2014

 2-douazeci, on 03 iulie 2015 - 16:26, said:

Nici pe mine nu ma intereseaza pe ce iti cheltui tu banii!

Remarc ca nu ai ce face cu 400 de euro, dati pe masina in plus.E adevarat ca scapi de taxa auto de poluare, pe moment.Cei 9 CP in plus, sper ca nu ii cauti pe la motorul ala.N-o sa ii prea gasesti.

Bafta!

Am avut Duster si nu m-a dat pe spate si nu din cauza ca nu era Euro 6!

Nici pe mine nu m-a dat pe spate si nu cred ca 9CP si cuplul usor marit vor face diferenta. As fi luat 1.8, dar nu exista, nu m-ar fi deranjat 1.6 euro5 ...  ideea e ca cica numai euro6 se mai poate comanda (in afara de alea din stoc).

Eu la Duster am ajuns, poate imi recomanzi altceva - vreau benzina (nu ma-ntere ca daca e SUV trebuie sa fie diesel), vreau o masina cu care sa merg la tara (4km drum pietruit) sau un pescuit fara sa-mi fie mila, sa coste 12-13K, sa fie noua, pentru ca nu-mi place sa miros ciorapii unicului proprietar din Germania, sau ai babei care folosea s/h-ul ca sa mearga numai Duminica la biserica ... si sa nu fie Logan sau Sandero.

#10
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011
Logan MCV versiunea mai noua mi se pare foarte reusita. Stiu ca sunt categorii diferite, dar antifonarea e praf la Duster, la 140km/h zici ca e barca, iar in serpentine nu e stabila deloc... Eu daca as avea banii tai spre Logan MCV m-as indrepta.

#11
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003

 DanBorlovan said:


Eu la Duster am ajuns, poate imi recomanzi altceva - vreau benzina (nu ma-ntere ca daca e SUV trebuie sa fie diesel), vreau o masina cu care sa merg la tara (4km drum pietruit) sau un pescuit fara sa-mi fie mila, sa coste 12-13K, sa fie noua, pentru ca nu-mi place sa miros ciorapii unicului proprietar din Germania, sau ai babei care folosea s/h-ul ca sa mearga numai Duminica la biserica ... si sa nu fie Logan sau Sandero.

Daca nu ai nevoie neaparat de 4x4: ce parere ai de Suzuki S-Cross ?  12.800 (din care mai scazi un ticket rabla).

#12
DanBorlovan

DanBorlovan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.02.2014

 Cornel, on 03 iulie 2015 - 17:24, said:

Daca nu ai nevoie neaparat de 4x4: ce parere ai de Suzuki S-Cross ?  12.800 (din care mai scazi un ticket rabla).

Cornele, multam de recomandare.
Parca mi-e mai putina mila sa birjaresc o Dacie decat un Suzuki, insa cred ca merita studiata problema. Tre sa vad ce inseamna si ca si costuri de intretinere.

#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 DanBorlovan, on 03 iulie 2015 - 16:11, said:

strugurii nu trebuie sa fie neaparat acrii.
Daca aceasta masina de 2 bani gauriti, care e Dusterul si careia i se stramba caroseria cand mergi usurel offroad sau cand dai cu 70 intr-o groapa...  o consideri tu struguri acrii.
Ia-o si ramai cu ea, ca e buna rau!

#14
DanBorlovan

DanBorlovan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.02.2014

 Quantum, on 03 iulie 2015 - 18:55, said:

Daca aceasta masina de 2 bani gauriti, care e Dusterul si careia i se stramba caroseria cand mergi usurel offroad sau cand dai cu 70 intr-o groapa...  o consideri tu struguri acrii.
Ia-o si ramai cu ea, ca e buna rau!

Cu acri ai dreptate, dar cam atat. In general pareri vehemente si mai ales neargumentate, ca a ta, nu ma intereseaza si ma fac sa spun ca strugurii sunt acri, indiferent ca e vorba de o masina de 5000 de eur sau una de 20000.
Repet, nu sustin ca e masina perfecta si nu ma intereseaza pareri despre cat de proasta/buna e masina.

In schimb, daca poti sa-mi dai o alternativa, ar fi util.

#15
DanBorlovan

DanBorlovan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.02.2014

 RCmake, on 03 iulie 2015 - 17:16, said:

Logan MCV versiunea mai noua mi se pare foarte reusita. Stiu ca sunt categorii diferite, dar antifonarea e praf la Duster, la 140km/h zici ca e barca, iar in serpentine nu e stabila deloc... Eu daca as avea banii tai spre Logan MCV m-as indrepta.

Multam de sfat, ma uit si la MCV, ar trebui sa fie OK pentru ce am eu nevoie, nu-mi trebuie 4x4 neaparat.
Desi acum ma cam arde sa merg sa vad S-Cross, poate maine.  Stiam de model insa nu m-am gandit ca il gasesc la pret de Dacia.

#16
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
Dacă MCV e ok, și nu vrei 4x4, de ce nu și Sandero? Eventual Stepway, pentru garda la sol ca a Dusterului (dacă nu mă înșel).

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
aici mai negociezi un pic, poate un tichet rabla....

#18
DanBorlovan

DanBorlovan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.02.2014

 alexcrist, on 03 iulie 2015 - 23:04, said:

Dacă MCV e ok, și nu vrei 4x4, de ce nu și Sandero? Eventual Stepway, pentru garda la sol ca a Dusterului (dacă nu mă înșel).

Exact la Stepway am ajuns si eu dupa ce am vazut S-Cross in week-end. S-Cross arata parca putin mai bine, insa cred ca mai mult datorita design-ului, nu m-a impresionat calitatea materialelor.
In plus, S-Cross vine chel (volan spuma, pregatire pt echipament audio, etc.) la 11400, ori la banii astia iei  Stepway dci 90 cp, sau mai bine 0,9 tce la vreo 9500, cu ofertele actuale.
Partea proasta e ca nu gasesc polizor (0,9 tce) pentru testdrive, o se merg sa vad diesel-ul, desi nu sunt mare fan. Ar fi fost bun 1.6 benzina pe Stepway, fara turbine si alte mizerii ... dar na, asta e, lumea evolueaza ...

 ericmario, on 03 iulie 2015 - 23:08, said:

aici mai negociezi un pic, poate un tichet rabla....

am un astra h luat nou in 2012, masina e ok, insa nu vreau sa mai am de a face cu dealer-ul din Timisoara, au fost tzepari la service, mi-am facut ceva pe RCA-ul unui mos care m-a lovit si mi-au facut jumate din ce au scris in deviz...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate