Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Dimensionare fundatie/stalpi constructie BCA

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
IeD3vil

IeD3vil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 05.03.2006
Salut

Vreau sa fac o constructie...gen o... mini-hala, din BCA cu structura de beton. Ca dimensiuni, o sa fie 8x12m, stalpii la 4m distanta intre ei. 2 etaje, 3m si 2.2m, cu podeaua de la et.1. formata din 3 profile IPE intre centura de sus, cu structura metalica usoara si placi de OSB de 20mm cred ca e suficient, o sa pun rectangulara apropiata pentru sustinere. Prinderea profilelor IPE se va face pe placi prevazute in centura, urmand sa fie sudate direct. Tin sa precizez ca nu vreau stalpi in mijloc, la interior, doar la peretii exteriori.

Diferenta de elevatie e maxim 40cm, o sa pun BCA de 25cm.

Intrebarea mea e: Daca fac fundatia de 30cm, adanca de 30-40cm, respectiv 70-80cm in partea cu diferenta de nivel, si stalpii de 25cm (cat are si BCA-ul), e suficient din punct de vedere structural? Pentru fundatie si stalpi, voi merge pe fier beton de 10, cu 4 bari unde fundatia e mai putin adanca, si 8 bari unde e mai adanca + etrieri.
O sa am centuri sus la ambele nivele, iar acoperisul din ferme metalice pe structura usoara, in 2 ape si isopan de 5, sa nu maresc greutatea prea mult. si sa am izolare termica suficienta.

Scopul, e... un fel de garaj/atelier jos, si sus o sa depozitez chestii / poate o sa am un mic birou. Ulterior eventual va fi izolata cu zapada de 10, si mai tarziu, daca o sa am posibilitatea sa fac o cladire de genul, din isopan+profile, ceva mai mare, o sa o convertesc pentru locuit/birouri... as merge pe bca deoarece, cred ca sunt semnificativ mai mici costurile constructiei, care deocamdata, sunt factor decisiv.

Multumesc in avans, sper sa nu fi pus intrebari prostesti, si informatiile oferite sa fie destul de precise!

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Oi fi vrand tu, dar sunt multe chestii de lamurit...

1) nu ai precizat unde (ce oras) va fi amplasata constructia. Pentru ca in functie de asta (zonare) exista conform Standardelor, valori specific pentru calculul incarcarilor provenite din zapada, din vant si din seism. Plus ca exista si o adancime minima de inghet. sub care trebuie coborat cu fundatia. 30-40cm este insufficient (in anumite zone se coboara si la 1.20-1.40 m)

2) trebuie si un studio geo, din care sa reiasa la ce adancime este panza freatica si ce presiune suporta terenul. Studiul geo face si recomandari in ceea ce priveste sistemul de fundare.

3) trebuie sa vezi la Primarie, la Urbanism ce regim de inaltime ai voie si daca iti da voie sa faci ce vrei tu sa faci sau nu. Mai conteaza si gradul de ocupare al terenului (un raport intre suprafata terenului si suprafata construita). Trebuie sa ai macar un plan si o schita cu ce vrei sa faci. Trebuie si cadastru.

4) CATI vecini ai si CINE sunt? Despre ce suprafata a terenului pe care vrei sa contruiesti vorbim? Pentru ca trebuie sa respecti si sa ai niste retrageri (de 3m cel putin) fata de limita de proprietate (doar daca nu este calcan).

5) iti trebuie si avize de la Mediu (fiind atelier auto vei avea uleiuri etc), de la Pompieri (fiind atelier auto, unde vei avea flacara deschisa si posibil risc de incendiu). Plus un acord al vecinilor, daca este zona rezidentiala (sa fie acolo un du-te vino, claxoane, cioacaneala, zgomote etc)

6) nimeni aici nu iti va face proiectul. Stiu ca toate astea costa, dar asta e. Fara un proiect si memoriu de specialitate pe arhitectura, pe rezistenta si pe instalatii (sanitare, termice, ventilatii) nu vei putea face nimic. Nici macar Autorizatia de construire.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

 IeD3vil, on 03 iulie 2015 - 14:01, said:

...
Doamne-fereste. Nu sunt crestin ortodox sau catolic, dar cand am deschis subiectul asta mi-am facut instant cruce.

In primul rand adancimea minima pentru o fundatie in Romania e de obicei 90cm pentru a depasi cota de inghet.
In al doilea rand, fara un proiect de arhitectura+structura risti sa-i omori pe oamenii ce vor fi destul de ghinionisti sa lucreze in hala aia. Asa ca daca nu vrei sa ajungi in puscarie pentru 25 de ani sau pentru tot restul vietii ia neaparat legatura cu un arhitect din localitatea ta.

#4
IeD3vil

IeD3vil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 05.03.2006
Mersi pentru raspunsuri! Atelierul auto era doar un exemplu. Terenul e amplasat langa Craiova, am 5000mp, latime 19m si nu am construit NIMIC pe el. Vecinii de langa, la capatul unde planuiesc sa il construiesc, nu au nici o constructie , au plantate diverse / teren viran. La ambele capete am cai de acces.

Nu vreau sa imi faca cineva proiectul, inainte sa merg sa fac un proiect vreau sa imi fac niste calcule estimative, sa imi fac o idee despre costuri. Nu o sa fac nimic de capul meu, deocamdata sunt in stadiul in care imi calculez eventualele costuri si variante... Multumesc pentru lamuriri, dimensionarea corecta ma ajuta sa calculez cantitatea de beton, si cantitatea de fier necesara pentru structura.

Repet: NU o sa ma apuc sa fac eu, de capul meu, vreau doar sa-mi fac calculele necesare... sa stiu la ce costuri ma va ajunge o constructie de genul, si desigur, daca se poate face ceva in genul asta.

Edited by IeD3vil, 03 July 2015 - 15:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate