Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

sfat achizitie

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
Imi cer scuze daca deja mai exista asemenea topicuri...
Vreau sa cumpar o unitate si in timp sa o modernizez, as dori sa stiu daca ruleaza gta 4 sau fifa 2012... E stupida intrebarea. Are placa video integrata si eu nu cred ca ar putea macar sa deschida gta 4.. Si totusi am citit comentariile si au zis ca merge. Pareri?
http://www.altex.ro/...-7480d-free-dos

#2
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ai putea sa maresti putintel bugetul?

nu ar strica sa raspunzi la intrebarile astea:
1. La ce va fi folosit PC-ul
2. Bugetul maxim
3. Rezolutia si diagonala monitorului (pe care il ai)
4. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem;
5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)

in general sistemele gata facute sunt cam praf(in general ca si calitate, de multe ori si ca specificatii) si de obicei iesi mai ok cu sisteme facute din bucati. din pacate in bugetul de 1000 lei nu prea poti baga nimic care sa semene cu un sistem de gaming.
daca maresti pe la 1500 intra si o placa video decenta cu care poti juca ce ai spus.

Edited by shmu, 03 July 2015 - 13:20.


#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Fifa ruleza sigur, chiar si versiunile mai noi. Cred ca ruleaza si GTA 4 cu detaliile video la minim si rezolutie 1366x768.

Edited by LensFlare, 03 July 2015 - 13:20.


#4
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014

View PostLensFlare, on 03 iulie 2015 - 13:19, said:

Fifa ruleza sigur, chiar si versiunile mai noi. Cred ca ruleaza si GTA 4 cu detaliile video la minim si rezolutie 1366x768.

Am lag spikes in Fifa 15 pe un GTX 750 si G3240... Sa nu exageram cu "Versiunile mai noi"...

#5
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
Va multumesc pentru pareri. Nu il vreau pentru gaming.. Eram doar curios ca citisem pe acolo :)
Monitorul e unil de 18,5 inch parca. E o problema nu? Oare duce unitatea asemenea monitor?

#6
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Nu contează mărimea ci rezolutia.

#7
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
Monitorul e asta http://www.altex.ro/...955a-18-5-negru
Ma gandesc ca la o rabla de unitate nu trebuie cine stie ce monitor. Il duce unitatea sau nu?

#8
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
orice unitate duce in principiu orice monitor.
problema e la jocuri, daca cu cat rezolutia e mai mare, cu atat iti trebuie placa video mai buna.

daca nu vrei de gaming, ai aici o configuratie in care stii clar ce cumperi: hdd la 7200 de 1tb (si nu 500gb), memorii ok si nu cine stie ce no-name, carcasa si sursa mai decente decat alea, usb 3.0, etc.
si ii poti ruga sa-ti faca si ansamblare.

si ca idee, poti pe viitor sa-i adaugi o placa video de 400-500 lei cu care poti sa te joci dencet la rezolutia monitorului tau. la sistemul miria, nu stii ce sursa ai si nu stii cata incredere sa ai in ea.

Edited by shmu, 03 July 2015 - 13:47.


#9
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Ultimele intrebari.. Un laptop pana in 1350 lei care sa faca aceleasi chestii ca unitatea aia de mai sus exista? :)
Si unitatea aia atasand acel monitor, la gta san andreas cum s-ar vedea? Nu cred ca s-ar vedea pe tot ecranul nu?

Am mai fost la un amic si gta san andreas se vedea pe jumatate de ecran, mai mult pe mijloc :))

#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
probail pentru ca a setat rezolutia mica sa poata juca. si din cate imi aduc aminte ala parca e prost optimizat si cam solicita placa video si procesorul aiurea.

un laptop la 1300 lei e cam naspa, praf, etc. nu merita sa-ti iei si sa-l tii pe post de desktop.

in plus, la desktop daca mai faci rost de bani mai incolo, poti sa-i mai faci un upgrade ceva la placa video, procesor, etc. la laptop NU poti face asta.

Edited by shmu, 03 July 2015 - 13:57.


#11
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
Stiu asta :) vroiam laptop-ul pentru navigare pe net... O fifa 08 sau gta san andreas (melancolia).. Un film... Si m-ar ajuta mult la blog.. :D
Nu il vreau pentru gaming sau nustiu ce performanta sa cer de la el

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
intrebarea era daca iti trebuie laptop neaparat sau e doar un moft.

#13
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
Nu e moft.. Dar chiar as vrea sa vad seara un film.. Sa imi scriu pe blog ceva mai usor..
Sa joc o fifa 08 cu amicii :)
M-am plictisit de s3 neo al meu... Parca ma dor si ochii sa stau toata ziua cu capul in el...
Oricum va multumesc pentru sfaturi... :)

#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai ideea era de laptop vs desktop, nu de pc in sine.

daca nu ai nevoie neaparat de laptop, mergi pe configuratia pusa de mine. ideea e ca laptopurile pana in 1300 au procesoare Intel seria N care sunt cam praf si o sa plangi langa laptop sa faci ceva.

#15
emi_axel

emi_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 29.08.2007
Daca ti s-a pus pata pe laptop (desi iti recomand un PC desktop) acesta e ceva mai rasarit la 1300 de lei:
http://www.pcgarage....t-reader-black/

- procesor haswell nu procesor de tableta ca majoritatea la pretul asta
- placa video dedicata care nu e nici pe departe rasarita dar nu ai pretentii la pretul asta
- ecran mat

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate