Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Se restituie impozitul auto? Am o situatie mai ciudata

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Montevideo

Montevideo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.01.2012
Buna!

Povestea e urmatoarea: Am avut o masina pe care nu o foloseam si o ruda mai indepartata a vrut sa o ia, dar cum masina era un model mai vechi, nu am facut cvc deoarece ar fi fost o taxa de mii de euro de platit (avea motor de aprox. 2500). Ne-am inteles ca el sa o foloseasca (aprilie 2013) si, in schimb, sa imi platesca impozitul auto (aproape 1000 lei anual). Respectivul nu este cetatean roman si am facut o imputernicire (iulie 2013) prin care avea drept sa circule in afara tarii cu masina. Stiu ca am fost mai mult decat naiva...

Apare problema: Omu conducea masina mea, mai era o persoana in masina si i-a oprit politia vamala intr-o tara vecina (iunie 2014). In masina erau transportate diverse "lucruri" de mare risc. Singura mea implicare a fost ca am dat masina cui nu trebuia. Procesul s-a judecat in tara in care i-au prins, masina retinuta, eu nu am avut niciun act prin care sa dovedesc aici ce s-a intamplat. Abia in mai 2015 s-a dat sentinta: masina confiscata in favoarea statului respectiv. Intre timp eu am continuat sa platesc impozit pentru ea.

Am ajuns la financiar, declaratii, copie dupa proces; la drpciv dupa discutii cu seful de tura am reusit sa radiez masina in baza hotararii judecatoresti din tara respectiva (nu mai aveam nici talon si nici placute; doar cartea masinii). Am primit actul de radiere si urmeaza sa il duc si la financiar. Toate astea s-au intamplat in 3 zile, pentru ca nimeni nu a stiut/ vrut sa ma indrume corect.

Acum intrebarea: pot sa fac cerere de restituire a impozitului auto, adica am sanse? Masina nu a mai intrat in Ro din iunie 2014, dar eu abia in iulie 2015 am putut s-o radiez (fiscal si din circulatie) pentru ca pana atunci nu aveam nicio dovada despre situatie si nu puteam face nimic.

Multumesc mult pentru rabdare!

Edited by Montevideo, 02 July 2015 - 22:56.


#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Eu zic ca NU!Impozitul la primarie nu il mai platesti, din moment ce dovedesti cu acte in regula si cerere ca nu mai ai masina.Nu se restituie impozitul respectiv sub nicio forma.

Edited by arab, 02 July 2015 - 22:59.


#3
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
nu as crede, numai sa dai primaria sau institutia unde ai depus impozitul auto in judecata, ia legatura cu un avocat, asa pe ochi frumosi nu vei face nimic.

#4
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Altceva, mai doresti? Despagubiri? Premii?
Necunoasterea legii nu te scuteste de repercursiunile actiunilor tale, in nicio tara. N-o sa-ti dea nimeni niciun ban, din moment ce masina era pe numele tau in perioada in care ai platit impozit. A cui e vina ca tu instrainezi masina fara acte unor traficanti? A statului roman? Ma mir ca nu ceri si alta masina, noua, in schimbul celei confiscate.....

Edited by feitosak1, 02 July 2015 - 23:59.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 Montevideo, on 02 iulie 2015 - 22:52, said:


Acum intrebarea: pot sa fac cerere de restituire a impozitului auto, adica am sanse? Masina nu a mai intrat in Ro din iunie 2014, dar eu abia in iulie 2015 am putut s-o radiez (fiscal si din circulatie) pentru ca pana atunci nu aveam nicio dovada despre situatie si nu puteam face nimic.

Multumesc mult pentru rabdare!

Impozitul pe un bun mobil sau imobil se plateste atata timp cat acel bun se afla in proprietate personala.In momentul instrainarii acelui bun, dreptul de proprietate trece pe alta persoana,proprietarul initial ne mai avand nici un fel de obligatie fiscala raportat la acel bun.

In cazul tau s-a intamplat asa ceva?Dupa cum spui,NU.

Prin faptul ca tu ai ales sa ocolesti legea asta nu inseamna ca si legea trebuie sa te ocoleasca pe tine.

Cat timp masina a fost in proprietatea ta,tu trebuie sa platesti impozit.Prin faptul ca masina ta a fost folosita de altcineva,nu te exonereaza de plata impozitului.Cu atat mai putin de restituirea lui.Asta-i un nonsens,o aberatie.Impozitul pe un bun nu se restituie.N-are cum sa se intampla asta.
Plata unui impozit insa inceteaza in momentul cand dispare dreptul de proprietate.

Topicul tau (nu stiu cat adevar si cata fictiune este in el) arata clar ce se intampla cand se folosesc metode ilegale si se incearca fraudarea.
Sincer,iti meriti soarta si te poti considera norocoasa ca ai scapat doar cu confiscarea masinii.

Revin la cantitatea de fictiune din acest topic.Eu cred ca se apropie de 100%.Ata alba este vizibila de la mare distanta!!!

#6
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
De unde apareti,frate? Da' va merge mintea,nu gluma.Posted Image

#7
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

 feitosak1, on 02 iulie 2015 - 23:52, said:

A cui e vina ca tu instrainezi masina fara acte unor traficanti?
Nu-i asa ca esti de acord sa faci puscarie impreuna cu angajatul tau sofer care este prins facand trafic de droguri? Ce pana ta, conteaza ca tu nu aveai habar ce face ala atata timp cat o facea cu bunul tau?

 adisz, on 03 iulie 2015 - 08:17, said:

Prin faptul ca tu ai ales sa ocolesti legea asta nu inseamna ca si legea trebuie sa te ocoleasca pe tine.

Topicul tau (nu stiu cat adevar si cata fictiune este in el) arata clar ce se intampla cand se folosesc metode ilegale si se incearca fraudarea.
Sincer,iti meriti soarta si te poti considera norocoasa ca ai scapat doar cu confiscarea masinii.
Meserie, ai sange in instalatie sa arati conform carei legi nu ai voie sa imprumuti o masina cuiva? A devenit ilegal, spre exemplu, contractul de comodat?

Montevideo, posibil sa se restituie/scuteasca de la plati viitoare pentru diferenta ramasa de la momentul radierii. Intreaba la directia taxe locale.

Edited by matrwe, 03 July 2015 - 09:31.


#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Montevideo, on 02 iulie 2015 - 22:52, said:

Acum intrebarea: pot sa fac cerere de restituire a impozitului auto, adica am sanse?
:lol:
Nu.

#9
Montevideo

Montevideo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.01.2012
Cand omul nu se poate abtine de la ironii, nu se abtine si basta!

 feitosak1, on 02 iulie 2015 - 23:52, said:

Altceva, mai doresti?
Sa nu mai pui virgula dupa complementul direct, te rog!

 feitosak1, on 02 iulie 2015 - 23:52, said:

A cui e vina ca tu instrainezi masina fara acte unor traficanti?
Am facut o procura speciala la notar prin care respectivul avea drept de a circula (in tara si in strainanate) cu masina mea. Act valabil 10 ani. Da, am imprumutat un bun cu buna-credinta. Ce a facut omul ala cu bunul meu e independent de mine. Crede-ma ca nu am imprumutat masina cu gandul ca se va ajunge la asa ceva.

 adisz, on 03 iulie 2015 - 08:17, said:

Prin faptul ca tu ai ales sa ocolesti legea asta nu inseamna ca si legea trebuie sa te ocoleasca pe tine.
Impozitul masinii a fost platit la zi, procura speciala a fost facuta la un notar public. Aaa, ca nu s-a facut cvc, asta e alta discutie. Sincer, as fi preferat asa. Atunci am zis ca omul e de buna-cuviinta si n-are rost sa plateasca taxa auto in calitate de cumparator, din moment ce eu oricum nu foloseam masina si as fi radiat-o. Din ce imi amintesc, au tot fost discutii despre suspendarea taxei. Cum masina era destul de veche + motor mare, un cvc presupunea plata unei taxe auto cu o valoare enorma. Eu cand am inmatriculat masina pe numele meu, nu am platit taxa auto deoarece legea nu era in vigoare atunci. Masina fusese anterior inscrisa in Ro. Nu cred ca are rost sa discutam despre cat de aberanta este taxa auto.

 adisz, on 03 iulie 2015 - 08:17, said:

Cu atat mai putin de restituirea lui.Asta-i un nonsens,o aberatie.Impozitul pe un bun nu se restituie.N-are cum sa se intampla asta.
Toamna anului 2013: mama isi schimba buletinul pentru ca ii expirase. 2014: merg la taxe si impozite pentru a plati impozitul pe apartamentul parintilor. Locuim in localitati diferite si e mai comod asa. Ma intreaba doamna de la ghiseu: Doamna X are 2 proprietati? Eu: Nu! (niciunul dintre parinti nu a efectuat tranzactii imobiliare in ultimii 15 ani). O sun totusi pe mama sa confirm; n-avea doua proprietati. Fac o cerere la taxe si impozite pentru a vedea care e situatia. Suna o doamna de la fisc si cere o copie dupa fostul buletin al mamei (buletin expirat si schimbat in 2013). Legal, ca sa nu mai interpreteze nimeni. Mama zice da, da, cautam copie. Eu ma enervez si vorbesc cu doamna respectiva si o intreb cum e posibil sa ceri o copie dupa un act expirat si schimbat tot de autoritatile romane?! In conditiile in care ti se cere copie dupa buletin la orice cerere/ depunere de acte. Normal ca parintii au depus copii dupa buletine cand au inscris apartamentul pe numele lor la fisc. Ca asa cere statul, copie dupa buletin. Ce se intamplase? Fiscul "ratacise" copia buletinului. Nu mai era in dosar. Dar aveau nevoie de copie ca "sa dovedeasca" faptul ca mama avea o singura proprietate. Apoi doamna respectiva vorbea pe un ton foarte docil. Rezultatul? Scuze din partea fiscului + intrebarea daca dorim restituirea banilor sau decontarea de la viitoarele impozite. Adica fiscul luase mai multi bani decat era legal. 2014, 2015, 2016, zero impozit pe un bun. Probabil in 2017 se ajunge la zi cu cati bani ne-au luat in plus. Mai zi ceva!?

 adisz, on 03 iulie 2015 - 08:17, said:

Sincer,iti meriti soarta si te poti considera norocoasa ca ai scapat doar cu confiscarea masinii.
Am dat o singura declaratie in fata autoritatilor competente si am prezentat procura speciala. Atat. Culmea, nimeni de acolo nu mi-a zis ce mi-ai zis tu!

Multumesc arab, xkos, matrwe si Friskey pentru raspunsuri!

Repet: ma interesa doar impozitul platit in perioada iunie 2014 (cand a fost retinut bunul) - data radierii de la politie (cand am avut dovada). Nu vreau impozitul total platit de cand am masina. Bunul mi-a fost retinut, eu nu am avut dovada pana in momentul solutionarii si abia acum am putut dovedi cu acte retinerea si, ulterior, confiscarea masinii. In toata perioada asta, eu nu am putut face uz de bunul meu, plus ca bunul nu se mai afla pe teritoriul Ro. Radierea de la Politie s-a facut in baza deciziei judecatoresti din respectivul stat, s-a facut pe loc. La fisc astept 30 de zile solutionarea, in baza aceleiasi decizii judecatoresti + hartia primita de la drpciv.

Din raspunsurile date aici am inteles ca sansele sunt 0, e ok, am inteles.

Edited by Montevideo, 03 July 2015 - 21:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate